Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

pondělí 13. září 2021

Píšete všemi deseti? Jak správně sedět u počítače a vést ruce na klávesnici? Jakou si vybrat klávesnici a proč?

V září zkoušíme psát na klávesnici pokud možno všemi deseti, samozřejmě kdo chce. Děkuji všem, kdo napsali komentář k prvnímu článku. Možná se divíte, proč takové téma, jako je psaní všemi deseti, zařazuji na blog. 

  

Z vlastní zkušenosti to považuji za dosti důležité i pro nás, kdo máme svůj blog. Jistě, můžete mávnout rukou a říct: nechce se mi, své zvyklosti už nebudu měnit. Máte na to právo. Já si dnes neumím představit sebe bez této dovednosti. Už jsem něco naznačila v úvodním článku a dnes to "o sobě" rozšířím. 

Z vašich komentářů vím, že několik z vás má ekonomickou školu a některé dokonce máte i státnici z psaní na klávesnici (na stroji). To já nemám, i když moc nechybělo. Původně jsem zamýšlela jít také na Střední ekonomickou školu, ale tam mě, já vždy říkám naštěstí, nepřijali. To myslím vážně, s odstupem. Oba rodiče měli obchodní akademii a pracovali v úřednické profesi, takže i já jsem měla našlápnuto tímto směrem. Rýsovala se mi nejspíš dráha účetní (maminka celý svůj profesní život byla mzdová účetní), proto také výběr té školy. 

Osud tomu chtěl jinak a dnes, když je někomu líto, že ho nevzali na školu, říkám - buď rád. (Ovšem doba se změnila, je méně žáků a hodně škol, takže je přijat v podstatě každý, co si budeme povídat. To také není dobré.) Vím, co říkám. Šla jsem tedy na gymnázium a tím se mi otevřely další možnosti, o kterých jsem do té doby ani neuvažovala. Právě na gymnáziu byla nabídka nepovinných předmětů, jedním z nich byla Hospodářská korespondence, součástí bylo psaní všemi deseti prsty. Rodiče mi samozřejmě doporučili, abych tento předmět navštěvovala, sami psali na stroji velmi zdatně. Svého rozhodnutí jsem nikdy nelitovala, ba naopak.

Docházeli jsme na ekonomickou školu, bylo to navíc k našemu učebnímu plánu. Učil nás tedy profesor plně aprobovaný a kromě dovednosti psát všemi deseti nás učil jak vést korespondenci, jak má vypadat životopis, žádost, objednávka  nebo korespondence mezi firmami, prostě písemnosti z hlediska úpravy jako úřední dopis. Velké plus... Při kontrolních zkouškách jsme měli kryty na klávesnici nebo jsme psali na neoznačených klávesách. Dá se to naučit. Hodnotila se rychlost a za 1 chybu se odečítalo 10 úhozů, pokud si dobře pamatuji.

Psali jsme podle učebnice a doma jsem samozřejmě cvičila a dost mě to bavilo. Vypracovala jsem se tak, že jsem měla požadovanou rychlost - tehdy minimum ke státní zkoušce byla rychlost 220 úhozů za minutu, což jsem bez problémů překročila - kolem 240 úh/min. . Bohužel, tehdy se termín státní zkoušky překrýval s  termínem  naší maturity a já bych musela požádat o přeložení maturity na jiný den, dělala bych maturitu s jinou třídou, což jsem nechtěla. V 19 letech člověk řeší věci úplně jinak, co si budeme povídat a dělá z komára velblouda. 

Tehdy mě to mrzelo, protože jsem si věřila, že tu státnici z psaní zvládnu, ale vše bylo jinak a já později složila jiné státnice a dovednost psaní všemi deseti byla pak velkým bonusem a velkou pomocí 👍.

Dnešní téma:

Lekce 1b – Jak správě sedět u počítače a vést ruce na klávesnici?

 

Lekce 1c – Jakou si vybrat klávesnici a proč?


zdroj: alten.cz

10 komentářů:

 1. Všemi deseti jsem naposledy psala ve škole, když jsme to měli za úkol :D Mám notebook, takže umístění klávesnice i rozmístění kláves mi perfektně vyhovuje :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to není dlouhá doba, cos chodila do školy. Je důležité, když klávesnice vyhovuje, také to mám a psala jsem asi na 30 (?) klávesnicích nebo noteboocích a vím, že ty rozdíly opravdu jsou.

   Vymazat
 2. Snažím se, ale neumím. Zajímavé, mí spolužáci se spíš nedostali na gympl a proto šli na ekonomku.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já položím otázku - a chtěla bys psát všemi deseti? Možná ti nevyhovuje klávesnice, já jich zažila spoustu a každá nesedne. K té škole - byla jsem z těch, kteří se přesvědčili, že to nepřijetí na střední školu bylo k mému prospěchu v dalším životě, takže "huráá", že mě tehdy nepřijali. Dnes se téměř každý dostane tam, kam chce, některé školy mají málo žáků.

   Vymazat
  2. Nejčastěji teď mám volnou jen jednu ruku nebo píšu na mobilu. Jinak na klávesnici není k notebooku místo. Děkuji za podnět, zkusím se na to zaměřit a najít si na to klid.
   Jsem vděčná, že mě nevzali na první VŠ, co jsem chtěla, protože jinak bych asi nepotkala svého manžela:-)

   Vymazat
  3. Já rozumím tomu, co píšeš. K psaní by mělo být místa tolik, kolik je potřebné. Na blogu chci zkusit zveřejňovat návod pro ty, kdo by chtěli procvičovat prstoklad, ale musejí být na sebe přísní a dodržovat to. Jednak si to vštípí a dosáhnou pak větší rychlosti.
   Já jsem také ráda, že mě "tenkrát" nevzali na střední školu, mou první, kolikrát jsem říkala, že to byla moje výhra. Člověk neví, jaké úmysly s ním osud zamýšlí. ☺

   Vymazat
 3. Já se snažím stále psát všemi deseti jak už jsem psala u minulého článku, také mám ekonomku a učilo se to na starých strojích, kde opravdu musel být úhoz. Dnes je to dotykové to už je brnkačka. Když byl stroj nový, zvláště ty kufříkové, kde byl dlouhý úhel od písmene k psacímu válci a těžké klávesy, tak při rychlém psaní pěkně bolely ruce...Jinak já jsem vlastně pracovala v účtárně a knihovala na účtovacím stroji ASCOTA, kde už byla elektrická "psačka". To už byl na tehdejší dobu docela pokrok, ale staré stroje ještě značky Mercedes, Remington, Consul a spoustu jiných jsme v kancelářích měli...Než jsem si zvykla na klávesnici počítače, tak jsem někdy měla i jedno písmeno vícekrát...hihihi. Byla jsem zvyklá na opravdový úhoz. Teď mám problémy se skákavými prsty a to se neovlivní ani tréninkem. To je na operaci karpálů...Měj se hezky a opatruj se.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Dobře jsi to, Jaruš, napsala. Bylo to tak, říkáš, dnes je to brnkačka a vidíš, kolik lidí nepíše všemi deseti. Ono to chce nácvik, čas a nekoukat na klávesnici, pro někoho je to řehole. Ty mi to potvrzuješ a máš to zažité. Přeji Ti, aby Tě ruce nezlobily, moje kamarádka má po operaci karpálů a ruce ji zlobí pořád.
   Děkuji a také se opatruj. ☺ ♥

   Vymazat
 4. Jinak jako děti v pubertě jsme si hrály s klasickým psacím strojem, psaly na něm svoje knížky a tak. Největší problém mi dělalo to, že mi prsty propadávaly :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Na klasickém psacím stroji se píše výborně, ale záleží, jaké typy (klávesy) stroj má. Také jsme ho měli doma a to bylo výborné cvičební zařízení. Sláva našemu Consulu, ten si koupila mamka, když si dodělávala maturitu. Tehdy mě psaní chytlo. ☺

   Vymazat

Toulky českou minulostí

Jednoduchá souprava na stromek a pár slov k tomu

  Přehoupli jsme se do doby adventní a milovníci té bílé hmoty, které se říká sníh, se dočkali. Veškeré přípravy na Štědrý den naberou na ob...