K poslechu i četbě

čtvrtek 30. září 2021

Psaní všemi deseti: Zaujměte správnou polohu vašich prstů na klávesnici

 

"Psaní všemi deseti považuji za klíčovou dovednost žáků pro toto století".
(M. Handschuh, zást. ředitele, ZŠ Nové Město na Moravě)
 
To by v tom byl čert, aby děti psaly a my dospělí ne! 
 

Zaujměte správnou polohu

Základem psaní všemi deseti je správná poloha vašich prstů. Tedy vašich rukou, které si položíte na klávesnici. Myslete na to, že levá ruka by měla svými prsty pokrývat písmena A, S, D, F. Pokud se podíváme na pravou ruku, tak její výchozí poloha by měla být taková, aby prsty pokrývaly písmena J, K, L, ů.

Respektujte barevné rozlišení

Tato výchozí poloha zajistí, že to vaše prsty budou mít na každou požadovanou klávesu blízko, a to bez nutnosti toho s nimi jakkoliv komplikovaně hýbat nebo je jakkoliv komplikovaně posouvat. Když se dostanete na požadovanou klávesu, tak ji stiskněte a potom se vaše prsty vrátí opět do předepsané výchozí polohy.

A jak při psaní všemi deseti poznat, který prst má stisknout konkrétní klávesu? Je to jednodušší, než si myslíte. Pomůže barevné odlišení. Na obrázku celkem dobře vidíte, jaký prst má pokrývat který úsek podle toho, jakou má barvu. Na základě této metody začněte se psaním a uvidíte, že to není až tak složité, jak se na první pohled zdálo. Vlastně jenom stačí vědět, kam sáhnout. A pamatujte – jednotlivé klávesy musí vždy mačkat ten prst, který je k nim určený.

Klikněte:

Jak psát všemi deseti

Velké procento lidí, kteří se pokouší učit psát deseti, s tím naneštěstí brzy skončí. Na vině je nedostatek trpělivosti a opadnutí počátečního nadšení. V praxi navíc můžete začít psát deseti až ve chvíli, kdy se naučíte všechna písmena. Z vlastní zkušenosti vám však mohu potvrdit, že trpělivost se opravdu vyplatí.
zdroj: wikihow, internet, swmag

O češtině od A do Z: Jak správně psát datum

27. Praktická škola naší mateřštiny s humorem a nadhledem.

Na první pohled to není nic složitého. Napsat datum přeci umí každý. Dodržujete ale zásady pravopisu tak, aby zápis byl v pořádku? Přečtěte si následující návod a přesvědčte se, jak správně napsat datum.

1. Zápis data s mezerami

Asi nejčastěji píšeme datum vzestupně — den, měsíc a poslední rok. Lze ho napsat číslicemi celý nebo lze případně vypsat měsíc slovem. Zápis data je v této formě vždy s mezerami za tečkou.

Příklad: 28. 9. 2021 nebo 28. září 2021

 

 

 

 

 

 

2. Obchodní korespondence

(Zápis data bez mezer)

Vedle zápisu s mezerami po tečkách se může dle českého pravopisu používat v obchodní a úřední korespondenci dvoumístný zápis. Před jednociferné kalendářní dny a měsíce přidáváme nulu, aby byly dvoumístné. U tohoto zápisu je ale důležité vědět, že se píše bez mezer mezi dny, měsíci a roky.

Příklad: 28.09.2021 nebo 01.01.2021

Způsob zápisu bez mezer se pak užívá také v případě, že chceme psát datum sestupně, tedy rok, měsíc a poslední den. Při tomto zápisu se nepoužívá tečka, ale spojovník. Nejčastěji se s tímto zápisem setkáváme u různých elektronických záznamů. Je totiž velmi praktický při řazení záznamů a vytváření seznamů a následně také při offline nebo online vyhledávání.

Příklad: 2021-09-28

 

 

 

 

 

 

3. Letopočet

Letopočet se píše vždy arabskými číslicemi bez oddělování čísel mezerou. Způsobem s mezerou (např. 1 994) totiž označujeme hodnotu v penězích.

Někdy se objevuje letopočet ve zkrácené podobě. Je pravda, že se běžně říká „v devětaosmdesátém“, čemuž odpovídal i zápis ’89. Používal se k tomu takzvaný odsuvník nebo apostrof. Tento způsob se již nepoužívá, alespoň tedy ne ve formálních dokumentech.

Když chceme napsat letopočty v podobě „od–do“, potřebujeme k tomu pomlčku, nikoli spojovník, a uvádíme to bez mezer, a to u jednoslovných výrazů.

Jako příklad: 1914–1918.

Jak skloňovat slovo datum?

I když se nám to někdy nemusí pozdávat, správné skloňování slova datum je podle vzoru město. Datum je rodu středního, nikoliv mužského a správně je tedy v úvodu tohoto článku věta „jak to vlastně s těmi daty je“.

Pouze v některých speciálních případech se připouští i tvary rodu mužského – je tomu tak především v textech, kde se může význam slova „data“ snadno splést. Kolegovi proto nemusíte říct podivně znějící větu „Data seřaď podle data“. Namísto toho můžete klidně použít „Data seřaď podle datumů“.

Připravili Aleš Cibulka a Alda Röhrich, internet