K poslechu i četbě

pondělí 6. září 2021

Druhy látek - přehled textilních materiálů

 

Dnes to bude článek spíše pro švadlenky, i když si myslím, že každá žena by měla aspoň základní druhy látek poznat. Proto se na úvod zeptám: Vyznáte se v látkách? Poznáte je na pohled nebo na omak? Poznáte látku z přírodního materiálu nebo "umělinu"? Víte, co je osnova a útek?

Člověk vymyslel i zpracoval mnoho textilních materiálů, ze kterých můžeme šít. Základní druhy látek jsou tkaniny a pleteniny.

Tkaniny

Tkanina se vyrábí v tkalcovnách na tkacích strojích natažením osnových nití (modré) na tkací rám a provázáním útku (útkové nitě) mezi osnovními nitěmi (červené).

Asi si dovedete představit jednoduchý rámový tkalcovský stav, na kterém jsou natažené osnovní nitě a mezi nimi se provléká útková nit a tím vzniká plošná textilie, tkanina. To znali už naši předkové - zrovna včera jsem tkalcovský stav fotila v rožnovském skanzenu. V průmyslových tkalcovnách jsou samozřejmě tkací stroje mnohem složitější i celý proces zpracování je daleko komplikovanější, pro představu je ale jednoduchý stav poměrně názorný. Pomocí počtu, velikosti a rozmístění osnovních a útkových nití v tkalcovském stavu je možné upravovat vazbu tkaniny, tedy způsob, jakým je útková nit mezi osnovními nitěmi provázána. Tomu říkáme typy vazeb (brokát, popelín, kepr...). Tkaniny ve své základní podobě jsou ze své podstaty nepružné. Tkanina se může stát do jisté míry pružnou pouze v případě, že jsou při tkaní nebo spřádání jednotlivých vláken do přízí použitá elastická vlákna - elastany.

Mechanická pružnost
Mechanickou pružností označujeme schopnost tkaniny lehce pružit i bez přidaných elastických vláken. Mechanická pružnost nemůže být brána jako běžně udávaná pružnost látky, je to jen jakási vůle materiálu, která je dána jeho vazbou. Mechanická pružnost materiálu je také určitá schopnost natáhnout se v případě tkanin v diagonálním směru. Například keprová vazba má větší mechanickou pružnost než plátnová vazba. Nicméně nelze říct, že by byla keprová tkanina pružná. O pružnosti jako takové můžeme hovořit pouze v případě pletenin nebo tkanin, které jsou ve směsi s elastanem.

Pleteniny

Pleteniny jsou textilní materiály, které vznikají v pletárnách na pletacích strojích. Pleteninu je možné si představit jako plochu vzájemně propletených oček. I pleteniny mají různé vazby a tím jsou definovány různé typy pletenin (jednolícní úplet, oboulícní úplet, teplákovina...).

Ze své podstaty jsou pleteniny pružné, a to buď v jednom nebo obou směrech. Zpravidla bývají pleteniny více pružné po šířce než po délce. Díky tomu, že je pletenina vytvořena z oček, mohou se při natažení látky tato očka natáhnout, a to způsobí onu primární pružnost látky. Pokud navíc pletenina obsahuje elastická vlákna (elastan), je ještě pružnější (sekundární pružnost). Elastan zároveň zvyšuje životnost pleteniny. Když je pletenina bez elastanu často natahována, časem očka ztratí schopnost stáhnout se do původního tvaru a pletenina se „vytahá“. Proto na oděvy, které jsou hodně namáhány (legíny, upnutá trička), používejte pouze pleteniny s elastanem, jinak budete mít vytahaná kolena nebo lokty.

Kůže a ekokůže

Samostatnou kategorií jsou kůže a koženky (ekokůže), které si můžete představit jako jednolitý útvar bez jakýchkoliv vazeb, proto například nezáleží v jakém směru na kůži nebo koženku položíme střih. To platí ale jen v případě, kdy kůže ani koženka není podložena tkaninou. V takovém případě se polohování střihu řídí směrem látky, kterou je (eko) kůže vypodložena. V případě vypodložení kůže nebo koženky netkanou textilií opět nezáleží na poloze střihu.

2.-třída---látka-ekokůže-(koženka)-barva-tmavě-hnědá-d2

Stručný přehled nejznámějších tkanin a pletenin:

Tkaniny Pleteniny
Brokát     FrenchTerry úplet
Damašek     Plavkovina
Džínovina (blue denim)     Ponteso (punto di roma, di prada)
Flanel     Náplet
Fleece     Nicky velur
Froté     Sportovní úplet
Gabardén     Svetrovina
Kepr     Teplákovina
Manšestr     Úplet (jednolícní, oboulícní...)
Piké
Popelín
Plátno
Satén
Softshell
Tyl
Wellsoft, minky
Žakár

Druhy tkanin

Popelín

Bavlněný popelín Tajný život mazlíčků | DůmLátek.cz - látky, metráž, galanterie

Popelín

Popelín (ang. poplin) je tkanina, může být z přírodních i syntetických materiálů, případně směsový. Popelín se vyznačuje svou jemností a splývavostí, proto je vhodný například na sukně nebo košile. Tyto vlastnosti má popelín díky tomu, že poměr počtu osnovních nítí (modré) a útku (bílý) není stejný, ale osnovních nití je více, např. v poměru 2:1 nebo někdy i 3:1.


Kepr

Bavlněný kepr ALAN maskáčový vzor, zelený, š.150cm (látka v metráži)

Kepr

Kepr (angl. twill) je opět tkanina. Útek je podle přesného vzoru (obr.) proplétán mezi každými dvěma osnovními nitěmi a vzniká tak typická keprová vazba, snadno rozpoznatelná na první pohled. Kepr bývá těžší než popelín, často ho používáme jako svrchní materiál kabátů.


Brokát

https://www.metrovytextilagalanteriajana.sk/fotky36443/fotos/_vyrp12_3494IMG_0133.jpg

Brokát

Brokát (angl. brocad) je tkanina, ve které je vzor (typicky květinový, orientální apod.) vytkáván, nikoli tištěn. Vytkávaný vzor bývá zpravidla silnější nití, proto je velmi zřetelný na omak. Vzor je vidět na líci i na rubu (barvy vzoru jsou opačně). Brokát může být samozřejmě i jednobarevný, vzor je však stále patrný na obou stranách tkaniny. Používáme jej například opět jako svrchní materiál kabátů, sak ale i jako dekorační látku.


Flanel

Flanel (z angl. flannel) je tkanina v klasické plátnové vazbě upravena z lícové strany česáním. Tím vzniká typický chlup, podle něhož flanel poznáme. Flanel býval dříve často používán k šití košil, pyžam ale například i povlečení.


Damašek

Damašek Atlas Gradl bílý - vzor 369 proužky 2 cm - metráž š. 140 cm

Damašek (angl. damascus) je většinou jednobarevná žakárová tkanina. Damašek bývá používaný na luxusní povlečení a ubrusy.


Satén

https://cdn.myshoptet.com/usr/www.bolenatex.cz/user/shop/big/70602_saten-pruzny-zlaty.jpg?6000d52c

Saténem (angl. satin) označujeme všechny tkaniny atlasové vazby s vysokým leskem z lícové strany. Většinou jsou utkány z nekonečných vláken (tedy syntetických nebo z přírodního hedvábí). Satén se používá například při šití slavnostních oděvů nebo interiérových doplňků.


Džínovina (blue denim)

 https://www.textilcentrum.cz/media/catalog/product/cache/1/image/1333x1000/be36d2cd0c9d212e9bab34c5117e4fb0/s/m/smesova-riflovina-denim-dzinovina-1052-006-stredne-modra-71404-e_5_z_7_.jpg

Džínovina (angl. denim blue) je tkanina v keprové vazbě, kde jsou osnovní nitě obarvené modrým barvivem indigem a útek je bílý.


Manšestr

https://img.dumlatek.cz/i/66/66/w/en/1/b1c/3ab1c/800x800/l15mbL_800x800xffffff_ac1993de8c4d6108.jpg

Manšestr (andl. corduroy) je tkanina klasicky z osnovy a útku, do níž je při tkaní ještě vetkáván vlasový útek, který tvoří obloučky nad tkaninou. Po utkání je tkanina sestříhána kotoučovými noži a tím tak vzniká známé chloupkové žebrování.


Gabardén

 Gabardén látka bavlna červená

Gabardén (angl. gabardine) je tkanina keprové vazby s poměrem osnovních nití a útku 2:1. Oproti klasickému kepru je tedy splývavější a lehčí. Gabardén bývá používán na pláště a kostýmky.


Froté

Oboustranná látka froté v metráži FR-06 Světle modrá – šířka 150cm - Škodák-VášBytovýTextil.cz

Froté je smyčková tkanina, která je trojrozměrná. Narozdíl od běžné tkaniny, kterou si představíme, např. plátno, má froté materiál i třetí rozměr. Kromě své délky a šířky (základní míry každé látky) má i svou výšku - tou se myslí výška smyčky (kličky) osnovní nitě, která může být nad nebo pod (případně nad i pod - oboustranné froté) plochou základní tkaniny. Díky své stavbě je froté výborně savé. Pokud bychom si mokré ruce chtěli utřít utěrkou, pak plátne saje vodu na svých vláknech, v plátnové vazbě si to dobře dovedeme představit jako mřížku z nití, na které se zachycují kapičky vody. Pokud se chceme utřít ručníkem z froté, pak se kapičky budou zachycovat nejen do základní vazby tkaniny, ale také na ony smyčky a ručník (froté) tak pojme mnohem více vody než utěrka (tkanina s plátnovou vazbou). Froté se většinou vyrábí z přírodních materiálů - bavlny nebo bambusu, případně ze směsových materiálů.

Bambus má o něco lepší savé schopnosti než bavlna, proto pokud budeme mít vedle sebe dva ručníky - jeden z bambusového froté a jeden z balvněného froté (přičemž, obě froté budou mít stejnou hustotu a vyšku smyček), pak bambusové froté bude ještě trochu lépe sát vodu než to bavlněné. 

Bambusové froté - petrolejová


Wellsoft

Wellsoft minky UNI - taupe

Wellsoft je nepružný materiál který má v lícové i rubové straně chloupek, jde o 100% polyester, gramáž bývá od 300 g/m2 do 350 g/m2. Wellsoft je hodně teplou a příjemnou alternativou na zimní oblečení.


Žakár

Obrázek

Žakár je druh textilie - velkoplošně vazebně vzorovaná či jednoduchá tkanina, která je utkaná žakárovou technikou. Žakárové vzorování textilií je způsob výroby plošných textilií s pomocí zařízení, kterým se dá ovládat každá jednotlivá osnovní nit, resp. pletací jehla nezávisle na ostatních a tak se dají vytvářet plastické vzory v nadměrné velikosti. Žakárové vzorování je tkací tedy technika pro velkoplošné vazebné vzory, při které má každá osnovní nit své vlastní ovládání umožňující střídání různých vazeb. 

Video o materiálech: 

zdroj: prosikulky.cz, internet, YouTube 



14 komentářů:

  1. Hani vyučila jsem se v Elite Varnsdorf jako pletařka punčoch a materiály poznám. Vždycky mě dokáže rozesmát, když mě prodavač ( hlavně asijský), přesvědčuje , že je to 100% bavlna a mně stačí se podívat a poznám, že je to jen napsané na štítku například trička, ale já vím, že pravda to není. Ta očka pletenin...jé toho jsme se coby učni namalovali, když jsme se učili znázorňovat paratelné a neparatelné pleteniny i různé vzory...Pro mě vzpomínka na mládí. Díky za zajímavý článek. Měj se hezky a opatruj se.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jaruš, tak to je dobrý komentář ☺ ... Jsi tedy odbornice přes materiály a ty vzpomínky jsou báječné, jen tak někdo Tě neoblafne. Já sice takový odborník nejsem, ale dělala jsem i spalovací zkoušky, vím, jak hoří vlákna rostlinného původu, živočišného původu nebo umělá vlákna, takže o tom také něco vím. Také se v obchodě "nedám" a kolikrát řeknu, že to u bavlny ani neleželo ☺. Složení látek se léty mění, přidává se elastan, což ráda nosím, ale neměli by věšet bulíky na nos.
      Děkuji za pochvalu a také se opatruj. ☺

      Vymazat
  2. Hani,ráda jsem si to zopakovala.V mládí jsem hodně šila a měla přehled o látkách a vždy přesně věděla,co chci ze které ušít.Teď nešiju a přehled nemám.
    Díky za poučný článek.
    Měj se hezky

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jsem ráda, když je článek něčím přínosný. Také jsem hodně šila, však jsem prošla asi 10 kursy a ušila toho dost. Vztah k šití mám stále a stroj občas proháním. ☺
      Děkuji, Jitko, a přeji úspěšné úterý. ☺

      Vymazat
  3. Hanko, hodně zajímavý článek. U vyberu látky jsem si nechala vždy poradit kamarádkou,která mě i vše potřebné ušila.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji, Marti, za pochvalu článku. Je dobré si nechat poradit, máš v tomto směru štěstí, já bych si od kamarádek poradit nenechala, ty tomu moc nerozumí. Jedna z dob studií ano, její mamka byla švadlena, ty látkami žily. Bydlí už daleko. A šila jsem si sama. ☺

      Vymazat
  4. Hani, nemám problém se v látkách orientovat. Hodí se to. Poslední roky, kdy syn často nakupuje oblečení na netu, se časti ptá, jak se bude to či ono nosit, udržovat…
    Děkuji a zdravím, Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jsi, Helenko, šikovná. Je určitě plus, že syn si oblečení koupí sám a ty dotazy na údržbu a kvalitu zboží jsou praktické.
      Také děkuji a přeji pěkný den. ☺

      Vymazat
  5. Hani, v látkách mám pořád přehled, zajímá mě to. Prima článek, ahoj. Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj, Leni, tak Tobě to fakt věřím, že máš přehled, z Tvého blogu to je vidět. Kdo aspoň trochu šije, musí látky kupovat a ten cvik se získá.
      Děkuji a přeji slunečný den, u nás je parádní. ☺

      Vymazat
  6. Přehledně a po odborné stránce vytvořený článek. Celý život jsem pracoval v textilu, tak o to vím své. To co se dnes prodává v různých prodejnách nebo tržnicích, je ostuda pro náš vyspělý textilní průmysl.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Moc děkuji za Tvá slova, opravdu si jich vážím. Mě textil zajímá od dětství, asi mě k tomu přivedla maminka, která byla sice účetní, ale doma se šilo a já jsem v tom pokračovala. Je fakt, že tržnice jsou kapitola sama pro sebe, ale to je asi příčina - levná konkurence z Asie. Bohužel...

      Vymazat
  7. Jo tak tohle jsem kdysi měla v malíku až na ty nové materiály jako je Softshell nebo nevím, co je Ponteso (punto di roma, di prada) nebo FrenchTerry úplet. Dcera studovala na obchodní akademii a jako závěrečnou práci měla představit vizi svého obchodu a zvolila si textil. A dříve jsem i hodně šila, takže jsem se v látkách trochu vyznala. Dneska je to horší. Moc pěkně zpracovaný článek.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji za pochvalu článku. S těmi látkami máš pravdu, já ty nové také neznám, ale snažím se být v obraze. Také jsem hodně šila. Ono vlastně ve městech člověk téměř nenajde obchod s metráží...

      Vymazat