Na přípitek k blížícímu se Novému roku se tato značka určitě hodí!
Nejoblíbenější české šumivé víno se vyrábí v bývalém pivovaru. Za rozvojem jeho výroby stálo znárodnění moravského sklípku jednoho francouzského rodáka.
Šumivé víno (jinak řečeno sekt) je označení alkoholického nápoje, který se vyrábí kvašením vína nebo moštu. Do Čech se šampaňské dostalo v roce 1798. Objednal si jej hrabě Clam-Gallas a na dlouho se stal nápojem vyvolených. První sekt byl vyroben v Bzenci o skoro sto let později.
Historii soustavné výroby šumivých vín u nás začala psát na začátku 20. století česko-francouzská vinařská firma ve Valticích. Ve Starém Plzenci, kde dnes najdete největšího výrobce sektů u nás, začal sekt perlit až po druhé světové válce.
První lahve otevřeli američtí vojáci
Volné starobylé podzemní prostory Plzeňského a Měšťanského pivovaru (po uzavření v roce 1929), jedinečné svou rozlohou a také stálou nízkou teplotou, si roku 1942 pronajala pražská společnost Českomoravské vinné sklepy a začala s jejich přestavbou. O rok později bylo do závodu dovezeno 30 hektolitrů vína a mohly se začít tvořit první bublinky. Volné prostory si roku 1942 pronajala pražská společnost Českomoravské vinné sklepy. Pro výrobu šumivých vín si vyhlédla prostorné starobylé podzemní prostory, které byly jedinečné svou rozlohou a také stálou nízkou teplotou, a začala s jejich přestavbou na prostory pro výrobu šumivých vín. V roce 1943 probíhala první adaptace sklepů. Betonovaly se podlahy a začaly se připravovat první transportní a ležácké sudy. O rok později bylo do závodu dovezeno třicet hektolitrů vína, ze kterého se začal tvořit první sekt. Výrobu prvních lahví sektů zahájil prokurista Josef Chmelař, který přinesl své zkušenosti z rakouského Klosterneuburgu, a sklepmistr Miloš Jermář, absolvent vinařské školy v Mělníku.
Psal se rok 1945 a ve sklepích dozrával červený sekt s názvem Black Widow, tedy Černá vdova. První lahve slavnostně otevřeli američtí vojáci v den osvobození Starého Plzence. Krátce nato spatřil světlo světa další sekt pojmenovaný Chateau Radyně, dnes nejstarší nepřetržitě vyráběný sekt v České republice.
Neocenitelná pomoc ze Champagne
Během druhé světové války přišel do Čech francouzský enolog, rodák ze Champagne, Louis Girardot, který dokonale ovládal výrobu sektů. Usadil se v Šanově u Teplic, kde si zřídil svůj první sklep. České luhy a háje si vybral ze dvou důvodů:
- vybudovat zde výrobnu sektů nebylo tak finančně náročné
- naše země leží na stejné zeměpisné šířce jako jeho rodné Épernay v kraji Champagne.
Jenže sklep, který dal dohromady v Šanově, mu roku 1948 znárodnili komunisti a on byl jako specialista na výrobu sektů převelen do Starého Plzence. A tady začal učit Čechy pít šumivé víno a místní enology správně postupovat při výrobě nejušlechtilejšího nápoje na světě.
Ukázal jim, jak rozpoznat vína vhodná pro výrobu kvalitního sektu, jak jej lépe nabídnout lidem. A hlavně! Nechal si přivézt kvasinky přímo ze Champagne a u nás dosud používanou rakouskou metodu vyměnil za francouzskou.
Tak "na zdraví"!
Další hezký článek Hani. Já osobně sekt nemusím. Bublinky mi nedělají dobře a tak si připíjíme kvalitním vínem z výběru bobulí z pozdního sběru, které pravidelně nacházíme pod stromečkem. Měj se moc pěkně.
OdpovědětVymazatJaruško, chápu, že sekt není tolik oblíben jako "normální" vína, také to tak mám. Já si vybírám suché červené, to je hlavní kritérium. Ale pokud si pamatuji, já jsem pod stromečkem nikdy "flašku" neměla. ☺
VymazatOpatruj se. ☺
Pěkné zevrubné seznámení s bublinkami. Občas při oslavách si sekt dáme. Hezký konec roku.
OdpovědětVymazatDěkuji, Maruško, za pochvalu. Myslím, že právě na oslavy je sekt jako stvořený.
VymazatI do vaší domácnosti přeji hezký konec roku. ☺
Hani, ráda jsem si přečetla další info. Ty miliony bublinek - kdo je asi počítal :o)
OdpovědětVymazatMám sekt ráda, hlavně v létě, i když dávám přednost jiné značce.
Měj pohodový den a na zdraví! Helena
Přesně tak, Helenko, z oblasti značek je "Sekt" už padesátou značkou, takže jubilejní a v letošním roce poslední.
VymazatZnaček je více a v sektech to nemám nějak vyhraněné, ale neodmítnu, když je.
Děkuji, také volám - na zdraví - a přeji den jak vyšitý. ☺
V sektech se moc nevyznám,ale ač jsem abstinent zakoupila jsem malinkou lahvičku na přípitek.Manžel bublinky nemusí a velkou lahev by neměl,kdo dopít.Docela se na bublinky těším.Jsem abstinent,protože mně už alkohol nechutná,ale sekt jsem ráda kdysi měla.Tak uvidím.
OdpovědětVymazatHani,měj hezký den
Jituš, pokud jsi abstinent, můžeš si koupit dětské šampaňské, znám jich pár s příchutí (jahodová, broskev ...) a vypadá to i hezky. Já abstinent úplný nejsem, to spíše můj přítel, ale já nepiju ostré, nějaké pálenky atd., co mi chutná je suché červené víno, mám pár značek, které si občas dám.
VymazatZrovna dnes jsem příteli připomněla, aby koupil sekt na silvestrovský přípitek, to si otevřeme, ale dopíjím to pak většinou sama.
Děkuji a přeji báječnou středu. ☺
Hani, velmi děkuji za tuto reportáž. Sklenkou vína nepohrdnu, ovšem kvalitního, raději bílé, sekt to je jiná kategorie. Bílé, růžové, ale kvalitní, žádné Dorato, jak to má mnoho známých ve zvyku.
OdpovědětVymazatA já děkuji, Marti, za komentář od srdce ☺. Každý máme něco jiného v oblibě, já vlastně piju jen suché červené víno, mám své značky. Kdysi jsem zkoušela bílé a nedělá mi to dobře, mám pocit překyselení žaludku. K sektu se dostanu vlastně jen na Silvestra a letos jsme měli tuhle Bohemii. Dorato jsem ani nezkusila, vypiju toho málo, tak není důvod šetřit. ☺ Asi obě víme, že je víno a víno.
Vymazat