K poslechu i četbě

pátek 22. dubna 2022

Planeta Země je pro všechny

 

22. duben je významný den, i když dost lidí o tom ani neví. Dnes má totiž naše planeta svátek, je Den Země.  Někdo možná mávne rukou, že svátky neslaví, ale je rozdíl mezi jmeninami a planetou, která poskytuje život všem lidem na světě. Kolik lidí žije na Zemi? Lze to těžko spočítat. Jsou země velmi lidnaté, v posledních letech hodně naskočila Indie, ale populační růst na naší planetě ovlivňují klimatické změny, sucho, hladomor, škůdci a samozřejmě války. Podle prognóz OSN se Indie v blízké budoucnosti stane lídrem v populačním růstu, jehož počet za 50 let dosáhne na Zemi 1,5 miliardy lidí. Planeta ale není bezrozměrná, stejně jako její trpělivost a vytrvalost. Německou nadací světové populace bylo odhadnuto, že každou minutu se jeho počet zvyšuje o 155 lidí. 
 
V chudých zemích, které mají vysokou dětskou úmrtnost a krátkou délku života, je porodnost velmi vysoká, takže téměř všechny rodiny jsou velké. Podpora, která se každoročně přiděluje chudému obyvatelstvu ke zlepšení životní úrovně, ačkoli paradoxní může znít, jen zhoršuje. To znamená, že dopad není na příčiny, ale na důsledky. Kromě toho chudé země, které jsou podporovány bohatšími zeměmi, si na ně zvyknou a zastaví veškeré pokusy o nápravu situace snižování porodnosti. 
 
S vysokým stupněm hmotného blahobytu se potřeba plodnosti snižuje, míra úmrtnosti klesá, průměrná délka života se zvyšuje. Jako příklad můžeme uvažovat o Thajsku, v němž se životní úroveň zvýšila téměř dvakrát více asi za 25 let (od roku 1965 do roku 1990). Tato dynamika se projevuje ve většině zemí, které vstoupily na cestu industrializace. S rostoucí životní úrovní a dobře rozvinutým důchodovým systémem již děti nejsou pro rodiče hospodářskou prioritou, jak tomu je tradiční společnosti. Počet rodin s dvěma nebo více dětmi klesá; mnoho rodičů má jedno dítě. Rozhodnutí o narození dítěte je navíc učiněno záměrně, přičemž se berou v úvahu všechny klady a zápory, jelikož v moderní společnosti převládají individualistické nároky na vlastní štěstí. Proto mnoho párů zůstává bezdětné a to přímo ovlivňuje to, kolik lidí žije na Zemi. Podle obezřetných prognóz bude v roce 2075 populace planety přibližně 9 miliard lidí, po níž bude tento počet klesat. 

http://sceavkarvina.cz/wp-content/uploads/2019/08/67086268_2439013596320940_5849083104475480064_n.jpg 

Den Země je zaměřen na propagaci a podporu ochrany životního prostředí. Poprvé byl Den Země slaven v roce 1970, v současnosti probíhá každoročně ve více než 193 zemích světa a je koordinován organizací Earth Day Network.

Od roku 1971 začala Den Země organizovat OSN. V roce 1990 se k Americe připojil i zbytek světa a 22. duben se stal Mezinárodním dnem Země. Od roku 1990 se Den Země slaví také v České republice.

 

Důležité je třídění odpadu. Jako příklad jsem vybrala jedno město z našeho kraje: Město Karviná uvádí, že 38,2 kg papíru, plastu, skla, kovu a nápojových kartonů v průměru za loňský rok vytřídil každý obyvatel Karviné. Takové množství by naplnilo 182 301 nákupních vozíků. Byl by to nákladní vlak o délce 7,7 km.

Město zajišťuje pravidelný odvoz odpadu na pravidelných místech uvedených v kalendáři, který vydává město - zdarma.

http://www.szm.cz/media/docs/kolobeh-vody-1-5e9ffe6b9fd41.png 

V posledních letech se velkým problémem v naší přírodě staly invazivní druhy. Invazní druh (nebo též invazivní) se na dané území dostal teprve s přispěním člověka (a je zde tedy nepůvodní), podařilo se mu zdomácnět a nyní se již samovolně a nekontrolovaně šíří, což může být spojeno s úbytkem druhů původních, leckdy těch, které mají podobnou funkci v přírodě jako on, a dalšími škodami. Jako příklad jsem vybrala druh, který může škodit i majitelům zahrad. Je to plzák španělský.  

Plzák španělský

Plzák španělský
Zdroj: Wikimedia Commons

Původně žil jen v severní část Pyrenejského poloostrova, západní Francii a jižní Anglii. V polovině 20. století se ale v rámci Evropy začalo intenzivně obchodovat se zemědělským zbožím – plody i sazenicemi. Na nich se šířil plzák. První zemí, kde se nepůvodní bezobratlý živočich objevil, se stalo hornaté Švýcarsko, z něj pronikl do sousedních zemí – do Německa, Itálie a Rakouska. V 80. letech byl už pozorován prakticky v celé Západní Evropě – naše území před jeho invazí chránila „železná opona“. Na naše území se žádná zelenina ze západu nedostala, takže jsme byli před plzákem v bezpečí.

Dostal se k nám až po Sametové revoluci, konkrétně roku 1991, ale pak postupovalo jeho šíření stejně rychle jako v západní Evropě. Neměl a nemá u nás žádné přirozené nepřátele, především je imunní vůči parazitům, kteří napadají na našem území bezobratlé. Vyhovuje mu také naše klima, s jeho oteplováním má stále výhodnější podmínky pro rozmnožování. Problém je i v tom, že se nedaří plzáka španělského dostatečně dobře likvidovat; umí přečkat pro něj nepříznivá období, miluje sucho, které u nás v souvislosti s klimatickou změnou přibývá.

 

Stačí se podívat na to v jakém stavu už dnes Země je. Pro nás pro lidi je jediným prostředím, kde dokážeme žít, pokud podmínky prostředí změníme natolik, že nám zabrání v životě, tak se nemáme kam odstěhovat. Mohla bych tady uvádět černé skládky nebo různé ekologické projekty. Naše Země si zaslouží, abychom se o ni starali, abychom o ní přemýšleli nejen 22.dubna.

Zdroj: Wikipedie, internet
 Den Země omalovánky | i-creative.cz - Inspirace, návody a nápady pro rodiče, učitele a pro všechny, kteří rádi tvoří.

8 komentářů:

  1. Hani, to je nádherně napsaný článek a pod každou větu se můžu podepsat, protože s ní souhlasím. Mnoho lidí nadává na nepořádek a pak na vycházkách do přírody klidně vyhodí láhev od pití, obal od sušenek a hrozné jsou i textilní ubrousky. Za jednu krátkou procházku po okolí dokážu posbírat často i dvě tašky odpadků. Někdy si připadám jako blbec, protože druhý den je podél cesty najdu znovu. Podobné je to i s odpadem ze zahrad. Hlavně že majitel má zahrádku jak u zámku, ale odpad klidně vysype na mokřadní louku, do potoka nebo do rybníka i když je kontejner na bioodpad sto metrů vzdálený. Štve mě to, ale tito lidé jsou sobci a kazí to nám všem. Bohužel je jich stále víc. Je to touto dobou? To by bylo na dlouhé zamyšlení. Tak ať žije ve zdraví ta naše Matička Země!!!!!🍀🍀🍀🍀🍀🍀🍀

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jaruško, příroda je Ti blízká a Ty jsi do komentáře shrnula věci, které jsem do článku už nedávala, hlavně pro jeho rozsah. Zařadila jsi sem i své osobní zážitky a názory a to se hodnotí!
      Moc děkuji a Matičce Zemi také přeji, aby se její obyvatelé k ní chovali ohleduplně a mysleli nesobecky. ☺ ♥

      Vymazat
  2. Ano, je to na každém z nás. Máte obě pravdu, dámy. Opravdu by mě nenapadlo cokoli pohodit jen tak na zem, ať už jsem kdekoli. Jednou součástí naší práce je environmentální problematika ve formách a městech, opravdu to není jednoduché. Ze zkušenosti vím, že platnou legislativu je velmi těžké dodržet a porušuje ji hlavně stát.
    Přeji příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Je to, Helenko, jak píšeš. Začíná to výchovou v rodině a nejhorší je, že mnozí z těch, co odpadky na veřejnosti, to není jen v přírodě, odhazují, chtějí mít domov, těch pár metrů čtverečních, jako klícku, ale tam, kde to už "není moje" se chovají jak "prasata". Bohužel...
      Děkuji a také přeji výborný nástup do nového pracovního týdne. ☺

      Vymazat
  3. Hani, že byl včera Den země vím a mám o ni velké obavy, často na tuhle problematiku myslím. Např. v lese je opravdu spousta odpadů, jsem tam každý den a tak to vidím. Dřív jsem nosila jen sáček a sbírala při mých toulkách odpadky, dnes už si beru šedesátilitrový pytel... Je neskutečné, co jsou lidi schopni tam všechno vyhodit a odvézt, přitom u nás funguje třikrát týdně zdarma sběrný dvůr. Přeju hezký víkend. Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat
  4. Krásne si to zhrnula! So všetkým súhlasím. Len škoda, že nie všetci sme si toho vedomí, že Zem patrí nám všetkým. Poniektorí sa správajú tak, akoby bola len ich a ostatní nech sa len krčíme a čušíme. Často sú k nej nezodpovední práve tí, ktorí by mali ísť príkladom. Všetci by sme mali začať od seba.
    Pááá

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Moc děkuji, Danka, je to pravda, co píšeš. Dnes je navíc mnohdy riskantní se ozvat a někoho napomenout, nikdy nemůžeš vědět, čeho se můžeš dočkat. Správně jsi napsala, že začít by se mělo od sebe, všechno začíná už v dětství výchovou v rodině. Ale učí správná rodina např. zakládat černé skládky?
      Měj se moc hezky. ☺

      Vymazat
    2. Moc pěkně napsáno,jen je potřeba šířit dál.

      Vymazat