K poslechu i četbě

úterý 12. dubna 2022

Žluté nebo šedivé úterý - vymeťte z koutů všechny pavučiny

 

Šedivé úterý je druhým dnem velikonočního týdne. To je právě dnes.  I k tomuto dni se stejně jako k ostatním dnům předcházejícím Velikonocům, váží tradice a pověry. Na šedivé úterý byste rozhodně neměli zahálet. Tento den by měl být věnovaný úklidu. Řada zvyků konaných v době velkých svátků, jakými Velikonoce bezesporu jsou, mají pohanské i křesťanské kořeny. Zatímco křesťané si tento svátek spojují s ukřižováním a smrtí Ježíše Krista, v pohanském pojetí se jednalo spíše o svátky jara. Věřícími jsou velikonoční svátky dokonce vnímány jako důležitější, než jakými jsou Vánoce a přikládají Velikonocům větší váhu.

Vektorový obrázek, ilustrační klipart Šedivá vajíčka zdarma ke stažení, Velikonoce vektor do vašich dokumentů

Z pohledu křesťanství nemá šedivé úterý, stejně jako včerejší modré pondělí, žádný velký význam. V tento den přetrvala spíše pohanská zvyklost uklízení a pomyslného i doslovného vymetání pavučin z domů. V některých staveních se za časů našich prababiček dokonce bílilo vápnem.

V tento den bylo tedy nejdůležitější vymést z domu všechny pavučiny a vůbec uvést všechno po zimě zase pěkně do pořádku. Ono uklízet takhle před Velikonoci mělo i svůj zcela praktický význam. Po Velikonocích již totiž většinou začaly naplno práce na poli a kolem domu a na pořádný úklid domu, jak se říká „z gruntu“, už pak prostě nezbýval čas. Lidé měli zcela jiné starosti a potřebovali si zajistit dobrou úrodu a obživu na celý příští rok. Nebylo času na to zaobírat se mytím oken, smýčením koutů a bílením. Tato předvelikonoční doba byla k úklidu vlastně i docela praktická.

Dnes je doba trochu jiná, ale i tak není od věci si jednou či dvakrát do roka udělat doma a ve věcech pořádný pořádek. Uklízíme pravidelně, nepotřebujeme k tomu jako výzvu "šedivé úterý", ale co si třeba udělat pořádnou čistku v šatníku?

Jiný kraj, jiný mrav. Takže slyšíme i Šedivé, žluté nebo tlusté úterý. Vždy se však jedná o jeden a ten samý den.
odkud se vzalo druhé přízvisko tohoto dne, tedy Žluté úterý? Podle některých výkladů se odvíjí od toho, že se po vymetení nepořádku a umytí oken do našeho domu opět dostanou paprsky slunce. A právě světlo a slunce tato jásavá barva symbolizuje.

Více na https://prozeny.blesk.cz/zlute-utery-velikonoce?utm_source=prozeny.blesk.cz&utm_medium=copy
odkud se vzalo druhé přízvisko tohoto dne, tedy Žluté úterý? Podle některých výkladů se odvíjí od toho, že se po vymetení nepořádku a umytí oken do našeho domu opět dostanou paprsky slunce. A právě světlo a slunce tato jásavá barva symbolizuje.

Více na https://prozeny.blesk.cz/zlute-utery-velikonoce?utm_source=prozeny.blesk.cz&utm_medium=copyOznačení žluté v sobě nese světlo, slunce a zlato. Žlutá barva také symbolizuje zralost, věčnost, rozum, úctu a vznešenost. Proč je však většinou označováno jako úterý šedivé nedokážeme s jistotou říci.

Za to označení tlusté úterý je neodmyslitelně spjato s jídlem. V křesťanském pojetí bylo úterý posledním dnem, kdy se člověk mohl do sytosti najíst. Následující dny před Velikonoci byl totiž dodržován přísný půst. A jak je to ve světě?

Zvyky spojené s šedivým úterým můžeme nalézt i v severských zemích:

  • Například na vzdáleném a chladném Islandu je tento den tradičně spjatý s jídlem. Šedivé úterý nese označení sprengidagur a v překladu znamená nacpat se k prasknutí. A o to také Islanďanům v tento den jde – přejíst se až k pomyslnému prasknutí. Tradičně se jí skopové maso podávané s hrachovou kaší nebo jinou luštěninou. Odtud pravděpodobně také označení "Tlusté úterý".

  • Finové v tento den jedí sladké pečivo, hlavně plněné koblihy. A protože Finsko je tradičně spjato se zimními sporty, tak si je Finové i v tento den jaksepatří užívají. Konají se hlavně skoky na lyžích a jízda na saních. V těchto disciplínách se pořádají soutěže, což se v den šedivého úterý zvrhlo do soutěžení v maškarních kostýmech. Z masopustního úterý se tak stal karnevalový den.

     

U nás tento den byl posledním, kdy se mohlo podle tradice hodovat, tančit a pít, často se na vesnicích konaly veselice a různá sousedská posezení. Avšak podle pověr se všichni směli veselit pouze do půlnoci. Ten, kdo totiž přejídání, pití a tancovačku přes půlnoc protáhl se měl mít na pozoru. Tomu se totiž podle pověry poté začal zjevovat zelený čert a dotyčného chodil strašit.  😆
Zdroj: primanapady.cz, sumava.eu

8 komentářů:

  1. Tak já dnes výletovala místo,abych pátrala po pavučinách.Ale ráno nejdříve pouklidím,hlavně syna a manžela pokoje.
    Hani,měj hezké dny

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jituš, to jsi udělala úplně nejlépe. Přítel tvrdí, že práce není zajíc, tak neuteče a pokud máš možnost jet na výlet, je to rozumné řešení. Však to uděláš jindy. ☺
      Děkuji a přeji dobrou Škaredou středu.

      Vymazat
  2. Ahoj Hani, já jsem včera gruntovala ve sklepě, ani jsem si nevzpomněla, že je šedivé úterý a mělo by se uklízet. Uklízím průběžně pořád a stále mám pocit, že je všude nepořádek...Měj se dobře. Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj, Leni, myslím, že většina žen uklízí průběžně - já taky nečekám na nějakou "výzvu" a také mám pocit, že je "nepořádek" a pořád dokola, znáš to. ☺
      Přeji Ti, ať zvládneš všechny předvelikonoční přípravy, jistě jich máš dost. ☺

      Vymazat
  3. No přítelkyně uklizi průběžně tak se u nas negruntuje, i když v létě se chystame na malování..

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tomu rozumím, já také uklízím průběžně, ale občas na byt naběhnu "z gruntu" a pak je toho úklidu víc. ☺

      Vymazat
  4. No, takový ten úplně veliký úklid nás čeká, budeme malovat...
    Ale jinak uklízím snad neustále, se psem to ani jinak nejde.
    Hani, měj se moc hezky, Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já budu malovat kuchyň a určitě k tomu předsíň, ale pravidelný úklid je asi normální, takové to gruntování mám nejraději v létě, pokud to nenaruší nějaký program.
      Děkuji a přeji příjemné velikonoční dny. ☺

      Vymazat