K poslechu i četbě

čtvrtek 14. července 2022

Noční linka: Hrady a zámky

 

Mohu říci, že jsem pravidelným posluchačem Noční linky. Ta minulá byla 13. července. Rozhlas poslouchám více, než televizi. Neposlouchám všechny NL z časových důvodů, vybírám si témata i moderátory. Zaujalo mě téma, paní Jana Chládková patří k mým oblíbeným moderátorům. Na úvod dala tyto otázky:

Jezdili jste už jako děti s rodiči na nedělní výlety a obdivovali jste naše hrady a zámky? Který z našich zámků či hradů máte oblíbený a proč? Váží se k němu vzpomínky na vaše dětství, případně na konkrétní situaci? Jezdíte je navštěvovat i nyní, se svými vnoučaty? Navštívili jste i některé zámky nebo hrady v zahraničí? Kde to bylo? Je to stejné jako u nás nebo se něčím liší? Prožili jste například víkend či noc na zámku?

Láká vás myšlenka prožít prázdniny na některém z těchto objektů? Dělali jste například někdy průvodce, případně kde to bylo? Pracovali jste na některém hradě či zámku v jiné profesi?

Zámek je novověké feudální sídlo,které se oproti hradu vyznačuje zejména potlačenou obrannou funkcí. V českých zemích vznikaly tyto objekty zpravidla od 16. století a za mezní termín jejich výstavby je označován rok 1918, kdy byly zrušeny šlechtické tituly. 

Bylo zajímavé slyšet posluchače, jak nadšeně vzpomínali na své výlety a mnozí toho navštívili opravdu hodně.

Pan Oséfek napsal: Už jako malý ogar jsem jezdil s mamkou ze Šternberka do Drahoňovic k tetě. Přijeli jsme do Českého Šternberka vlakem a můj první pohled směřoval vždy na hrad. Zůstalo mi to doteď, bo Český Šternberk - to je srdcovka. Jak jsme byli na poznávačce ve Francii a Švýcarsku, tak jsme byli v Gruyers, ale na Český Šternberk neměl ani trochu.

 https://static8.depositphotos.com/1009043/803/i/450/depositphotos_8035914-stock-photo-cesky-sternberk-castle.jpg 

Český Šternberk

Paní Yveta:  CO SE TÝČE HRADŮ A ZÁMKŮ JE NAŠE ZEMĚ OPRAVDU BOHATÁ. SPOUSTU JSEM JICH ZA SVŮJ ŽIVOT NAVŠTÍVILA A MÁM PŘÁNÍ NAVŠTÍVIT JEŠTĚ NĚKOLIK Z NICH. NAPŘ. BEČOV NAD TEPLOU.
 
 https://www.vyletystatou.cz/prilohy/1523172123becov-nad-teplou.jpg 
 
Bečov nad Teplou
 
ALE JAKO RODILÝ PARDUBÁK MILUJI KUŇKU, JAK SE TAM NĚŽNĚ ŘÍKÁ KUNĚTICKÉ HOŘE. JAKO DÍTĚ JSEM TAM ZA HEZKÉHO POČASÍ JEZDÍVALA S DĚDOU A BABIČKOU NA KOLE. NEJVÍCE SE NÁM LÍBILA V DOBĚ KVETOUCÍCH TŘEŠNÍ, NEBOŤ POD HRADEM BÝVAL NÁDHERNÝ TŘEŠŇOVÝ SAD. BRATR MĚL DOKONCE NA HRADĚ SVATEBNÍ HOSTINU. ŠKODA, ŽE TO DNESKA MÁM DALEKO.
 

Hrady a zámky - to je moje srdcovka už od dětství. S rodiči jsme toho moc nestihli, ale měla jsem štěstí na výborné učitele už na základní škole a dodnes si pamatuji, že už tehdy jsme jezdili na výlety a byly moc dobře vybrané (pochvala pro p. uč. Doležalovou). Takže už na ZŠ jsme byli na Bouzově, dokonce jsme navštívili Oravský hrad na Slovensku, k tomu pak byla plavba lodí po přehradě. Jiný výlet byl do Vranova nad Dyjí, dodnes si to pamatuji a tehdy jsme si prohlédli i Brno. Takže Špilberk k tomu. Školní výlety mají svůj smysl 👍. 

 https://dajamabooks.sk/wp-content/uploads/2021/02/oravsky-podzamok031.png 

Oravský podzámok

 https://www.jenprocestovatele.cz/wp-content/uploads/fly-images/7945/vranov-nad-dyji-1048x0-c.jpg 

Vranov nad Dyjí

Na střední škole to pokračovalo, samozřejmě Praha a tam je toho spousta. Téměř každý rok jsem navštívila "něco", častěji to byly zámky, jen namátkou Jaroměřice nad Rokytnou, Pardubice, Kroměříž a další.

 https://www.svetsvateb.cz/wp-content/uploads/2019/10/zamek-jaromerice-nad-rokytnou.jpg 

Jaroměřice nad Rokytnou

S přítelem navštěvujeme hrady a zámky (kromě jiného) velmi rádi. Tak jen v poslední době jsme byli na Helfštýně a Sovinci,  kde nás to moc bavilo, také na Bouzově, na zámku v Bučovicích, kde jsme obdivovali krásnou kašnu a prohlídka byla jen ve dvou, což bylo výborné, protože paní průvodkyně se věnovala jen nám. Krásné jsou i Milotice, kde si návštěvníci mohou půjčit kostýmy a procházet se v nich po krásné zámecké zahradě.

 https://www.kudyznudy.cz/files/66/665e666e-97b7-4ca0-879b-f11b09fe676c.jpg?v=20220225171601 

Hrad Bouzov

 Hrad Helfštýn průvodce – Otevírací doba, akce, program 

Hrad Helfštýn 

 https://rittichova.cz/wp-content/uploads/2016/07/bucovice_02.jpg 

Zámek Bučovice 

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6b/Rokytnice_v_Orlick%C3%BDch_hor%C3%A1ch_007_-_z%C3%A1mek.jpg 

Zámek Rokytnice v Orl. horách

Máme zážitky z Rychnova nad Kněžnou, Náchoda, ale i z malého zámku v Rokytnici v Orlických horách, kde pan majitel zámku dává celý objekt do kupy. Před měsícem jsme navštívili Velké Losiny, kde je krásný zámek i s parkem. U nás je samozřejmostí, že jdeme na prohlídkový okruh. 

I v našem kraji jsou pěkné zámky - Hradec nad Moravicí, Raduň, Frýdek nebo Žerotínský zámek v Novém Jičíně. Zámek Fryštát je v Karviné a jeho součástí je i Lottyhaus s obrazárnou, o které se moc neví, i když tam jsou krásná díla. Kdysi býval "zámeček" téměř v každé obci, mnohé jsou ve špatném stavu, ale některé byly opraveny a slouží lidem dál. 

 https://www.lovecpokladu.cz/spots/1109/002.jpg 

Velké Losiny

Navštívila jsem i několik zámků ve Francii, samozřejmě vede Versailles u Paříže, je to asi nejluxusnější sídlo, na kterém jsem byla. 

 https://www.tripdolist.com/wp-content/uploads/2020/02/Outside-view-of-Famous-palace-Versailles-in-a-summer-day-Photo-by-S-F-via-Shutterstock-2048x1365.jpg 

Versailles - zámek krále Slunce

V Louvru, což je dnes obrazárna, ale býval to královský zámek, jsem byla třikrát, tam se musí líbit snad každému. 

 https://www.emma.cz/FileHandler.ashx?FileID=78335&FormatID=23&TimeStamp=20141203152438 

Louvre

 https://www.protravel.cz/img/__galerie/12172-74985-86279-82010-93197.jpg 

Chambord - atraktivní zámek v údolí Loiry

Plno zážitků poskytuje zájezd "Zámky na Loiře", kde jsme navštívili asi 5 zámků,  jen namátkou  zámky Blois, Chambord, nejvíc se mi líbil zámek Chenonceau. Je po Versailles druhým nejnavštěvovanějším zámkem ve Francii a jak je vidět na fotografii, skutečně stojí na řece Cher poblíž soutoku s Loirou. Dnes ho vlastní rodina, která vyrábí čokoládu. Velkým bonusem tam je, že při zakoupení vstupenky si můžete vzít průvodce, který je i v češtině.

 uvodna3

Zámek Chenonceau

Chtěla bych zdůraznit, my v České republice máme bohaté kulturní dědictví a určitě se nemáme za co stydět. Buďme hrdi na své památky, mnohé ze zámků na Loiře nejsou uvnitř tak pěkně zařízené, jako ty naše - Červená Lhota nebo Kratochvíle v jižních Čechách. 

https://www.svetcestovatele.cz/wp-content/uploads/2019/04/kr1.jpg

Kratochvíle

Na zámku jsem nikdy nespala, i když v některých zámcích funguje i hotel. To jsem viděla např. na Dobříši. Až se "podruhé narodím", budu možná pracovat na zámku jako průvodkyně. Docela si věřím, že to tam zvládnu a už předem vás zvu k návštěvě! 😊 

Moje otázka: Jak to máte Vy s hrady nebo zámky?  

Zdroj: obrázky internet 

8 komentářů:

  1. Hanko,děkuji za pozvání v budoucnu na prohlídku zámků a hradů. S Tebou by se mě nejvíce líbila prohlídka Českého Krumlova a jeho památek. Tam jsme měli bohužel smůlu na průvodkyni zámku. Nicméně nyní při četbě dnešního příspěvků jsem si zavzpomínali,nejdříve Bítov,pak Vranov,Špilberk,Lednice, Jaroměřice nad Rokytnou, Třebíč, Červená Lhota, Náchod, Dobruška,dále pak Karvinou, Raduň, Hradec nad Moravicí, Telč. Zřejmě je všechny nevyměňují,nesmím zapomenout na Prahu., Ratibořice.Vsude krásně a ještě Valtice,Znojmo,které bych malém zapomněla 🥰

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marti, ráda dám tip. Napsala jsem jen část hradů a zámků, které jsem navštívila a Český Krumlov tam také patří. Ale jak píšeš, také jste měli problém. My jsme na Krumlově byli v létě v červenci a bylo nabito návštěvníky, plné nádvoří, ty prohlídky šly jak na běžícím pásu a tak velké skupiny, asi 40 lidí najednou, možná víc, to jsem jinde neviděla. Pak ta prohlídka podle toho vypadá - hodně se spěchá, na nic není čas a ještě dává pozor na ty lidi, každý není ukázněný. I na Červené Lhotě jsme byli, také v Lednici, tam jsem byla víckrát a brzy bude článek, jak jsem tam chytla sluneční alergii.
      Děkuji, že jsi to tak podrobně vyjmenovala, je dobře, kolik jste toho navštívili. Třeba v létě někam ještě zajedete. 😊

      Vymazat
  2. Hani, ty domácí jmenované jsem navštívila vlastně všechny. Mám takové výlety ráda, i když návštěvy raději plánuji mimo hlavní sezónu. Občas se zadaří a máme průvodce jen pro sebe, to je pak zážitek veliký. Mám asi už neplatný průvodcovský certifikát po městě :o) Jo a pod Kuňkou starý třešňový sad pořád je a je to opravdu nádhera, když kvete :o)
    Pa, Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helenko, vy jste velcí cestovatelé, to je vidět, ale podobně jak píšeš, já už nemám ráda moc lidí na prohlídce. Ve Velkých Losinách jsme měli na výběr - buď jít spolu s třídou střední školy nebo čekat další hodinu. No, nakonec jsme šli s nimi, ale průvodkyni jsem hodně pochválila, mladá holka a tak ty rušitele dovedla zpražit, tak to má být a pak už si nikdo nic nedovolil.
      Ve vaší oblasti je hodně zámků, také jsem byla na některých, ale Kuňku znám jen z doslechu. A certifikát nemám, tohle mě nějak minulo. Ale v muzeích nebo na zámcích "ožívám", mám k tomu blízko a tam bych tedy mohla... ☺
      Děkuji a přeji pátek jako vyšitý.

      Vymazat
  3. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat
  4. Hani, jako dítě jsem vyrůstala v rodině s velkým hospodářstvím a to se do všech prací musely zapojovat i děti. Měli to tak na venkově všichni. Možná pak některé školní výlety vedly na hrady a zámky, ale z těch dob si toho moc nepamatuji. Později už jsme s manželem a dětmi přece jen trochu cestovali. Pak hodně dlouho nic. Vybíráme si to až teď v posledních sedmi letech. Krom roku 1993, kdy jsem byla na zájezdu ve Francii, jsem kromě několika míst v ČR, vlastně nikde moc nebyla. Teď mám obavy, že při současných stále a neúnosně stoupajících cenách všeho, bude i s těmito výlety konec. Uvidíme. Měj se moc hezky a opatruj se.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jaruško, za prvé moc děkuji, že jsi to tak napsala. Toho si cením, děkuji za upřímnost. Na tom je vidět, jak nás prostředí ovlivňuje. Rozumím Ti. Musím ale současně napsat, že toho jsem se už kdysi "bála", abych později nelitovala, že jsem "nikde" moc nebyla. Moji rodiče také moc necestovali, myslím po republice, ale byly zájezdy ze šachty. Byla jsem to já, kdo je trochu vyprovokoval. Ono se to dá, i když je hospodářství, to si myslím a mám vyzkoušeno, i když u nás nějaké velké nebylo. Ale tady vidím hlavní "chybu" v tom, že si lidé neuvědomí, že na pár dní potřebuje každý vypnout a nabrat sil, aby mohl dál pokračovat. Já vím, většina lidí pak jede v zaběhnutých kolejích, že to takhle dělali jejich předkové, tak se to "nehodí". Co by nehodilo. Důležitá je domluva.
      Mě vždy cestování a poznávání lákalo, to je víc než "majetek". Takto jsem aspoň vytáhla svého tatínka do Vys. Tater na víkend, když jsem tam ztratila pro mne vzácnou věc - a světe div se, našli jsme to! Jinak by nepoznal Štrbské pleso nebo Tatr. Lomnicu. A pak byl rád, že to jednak zvládnul a jinak by se tam nedostal.
      To, co píšeš v závěru, jen potvrzuje názor, ke kterému jsem došla a všem doporučuji: Člověk by měl cestovat a poznávat TEĎ, nic neodkládat, protože později nebude moci - zdravotní důvody, finance atd. Majetek může odnést velká voda, oheň, ale zážitky z cest, poznání jiného prostředí zůstane v nás a to nám nikdo nevezme.
      Ještě jednou moc díky 🥰 a přeji, abyste si přece jen někam zajeli.

      Vymazat