Všímáte si hvězdné oblohy? My ano, přitom žijeme ve městě, kde, jak se praví, není to pozorování nejlepší. Balkon je výhodou a výhled bez stromů ještě lepší. Všimli jsme si, že pouhým okem vidíme "hvězdy", které tam dříve nebyly a pak se dočtu, že to v tuto dobu (prosincová obloha) jsou planety, o kterých jsme se učili už jako děti. Kdo jiný, než odborník, nám k tomu může dát poučení a vysvětlení.
Po celý prosinec se můžeme těšit ze Saturnu a jasného Jupitera i Marsu, které spatříme již za soumraku. První zmíněný však bude k vidění pouze zvečera, kdežto Jupiter po celou první půlku noci a Mars po celou noc.
Od poloviny prosince se bude na soumrakové obloze nízko nad jihozápadem objevovat rovněž Merkur, k němuž se na sklonku roku přidá večernice Venuše. Výčet planet zakončíme Uranem a Neptunem, viditelnými pouze v dalekohledu. Zatímco první z nich bude v prosinci pozorovatelný po většinu noci kromě jitra, Neptun spatříme jen večer nad jihozápadem.
Pomineme-li Měsíc, pak podobu hvězdného nebe z noci na noc, či spíše z týdne na týden proměňují právě planety. Už několik století však astronomové vědí, že ke změnám dochází i v případě řady hvězd. Příběh o tom, jak stálice pozbyly své stálosti, je přitom napsán vysoko na prosincové noční obloze v souhvězdí Persea.
Odehrávat se začal v noci 12. listopadu 1782 v anglickém Yorku a jeho ústřední postavou se stal 18letý nadšenec astronomie John Goodricke. Pozoroval tehdy nápadnou hvězdu druhé velikosti Algol neboli Betu Persei a ke svému nemalému překvapení zaznamenal, že její jasnost onoho večera rychle poklesla. Snížení se odehrálo během několika hodin a dosáhlo celých dvou magnitud: Stálice tudíž potemněla víc než třikrát! Goodricka to sice zaskočilo, ale bezesporu cítil i značné zadostiučinění. Byl totiž na lovu hvězd, které mění svou jasnost – a později měly nést přívlastek proměnné.
Kruhová mapa oblohy - prosinec (klikem zvětšit)
Obdélníková mapa uvádí přibližné polohy významných těles Sluneční soustavy na prosincové obloze. U Měsíce jsou zvýrazněny pozice (včetně přesného data), kdy nastává první čtvrt, úplněk, poslední čtvrt a nov. (ilustrace: Jan Píšala)
Všech pět planet viditelných pouhým okem je možné pozorovat na noční obloze v druhé polovině prosince. „Večer nízko nad jihozápadním obzorem zahlédnete planetu Merkur jako takovou jasnější hvězdičku,“ popisuje jihočeský astronom Miloš Tichý.
Jupiter je pak
podle něj možné pozorovat v první polovině noci. „Můžete se krásně
kouknout na galileovské měsíce a pruhovanou planetu. A nejkrásnější
planeta Saturn je večer vysoko nad jihozápadním obzorem,“ dodává.
Východy a západy Slunce
Datum | Východ | Západ |
1. prosince | 7 h 26 min | 15 h 46 min |
15. prosince | 7 h 41 min | 15 h 43 min |
31. prosince | 7 h 47 min | 15 h 53 min |
Planety na noční obloze
- Merkur – viditelný ve druhé polovině prosince za soumraku nízko nad jihozápadem
- Venuše – viditelná na sklonku prosince za soumraku nízko nad jihozápadem
- Mars – viditelný po celou noc
- Jupiter – viditelný v první polovině noci
- Saturn – viditelný zvečera nad jihozápadem
- Uran – viditelný po většinu noci kromě rána
- Neptun – viditelný večer nad jihozápadem
- 29. prosince – setkání Merkuru a Venuše na soumrakovém nebi nízko nad jihozápadem (asi 1,5°)
- 29. prosince – setkání dorůstajícího Měsíce a Jupitera na večerní obloze; nejblíž si budou po setmění, kdy je bude dělit přibližně 3,5°
27.-31. prosince: Předsilvestrovská planetární přehlídka
Na konci prosince se nabídne ještě jeden vzácný pohled, a to na všech 5 jasných planet Sluneční soustavy a Měsíc v jednom okamžiku, a to mezi 27. prosincem 2022 a Silvestrem, tedy 31. prosincem 2022. Planety Venuši a Merkur budeme ale muset vyhlížet ještě během soumraku velice nízko nad jihozápadním obzorem, a to okolo 16:40 SEČ. Saturn, Jupiter a Mars se pak budou na nebi nacházet dost vysoko na jejich pozorování i po soumraku. Měsíc bude v průběhu podívané pozvolna dorůstat.
ohled na všech 5 očima viditelných planet Sluneční soustavy a Měsíc 28. prosince 2022 v 16:45 SEČ. Planety Merkur a Venuši najdeme nízko nad jihozápadním obzorem ještě za soumraku. Autor: Petr Horálek/FÚ v Opavě/Stellarium.Zdroj: budejovice.rozhlas.cz, stoplusjednicka.cz, astro-novinky.eu
Hvězdnou oblohu pozoruji ráda.Z jednoho pokoje mám docela pěkný výhled
OdpovědětVymazatBohužel prosincová obloha byla většinou zatažená-
Hani,měj hezký den
Souhlasím s Jitkou. I se povedlo, že jsem se párkrát ocitla mimo město a světelný smog nebyl tak velký, ale hvězd bylo vidět skutečně pomálu...
OdpovědětVymazatHani, děkuji za info a přeji hezký den. Helena
Na každý pád by bylo zajímavé pozorovat noční oblohu na Svarne Hance, tam prý je nejlepší pohled k pozorování dle doporučení pane Hradílka v Beskydech.
OdpovědětVymazatOdpověď všem: Bydlím ve městě, kde toho osvětlení od večera do rána je plno, přesto pravidelně fotím, musí se to "vychytat", ale jde to. Zrovna jsme s přítelem fotili Měsíc s Jupiterem, na jihozápad nemám výhled a nikam v noci chodit nebudu. Marti, Švarná Hanka - to by bylo něco! Tam by byl dobrý i pobyt.
OdpovědětVymazatDěkuji a přeji v novém roce hezkou oblohu plnou hvězd. ☺