Perníčkové kuličky jsou přelité rumovou polevou a ozdobené sušenými lístky růže, které pardubánkům dodají i citrusový nádech. Tyhle perníčky řádně uschovejte, ať nezmizí ještě před Vánocemi. Recept si Josef upravil a vznikly dokonalé malé vláčné perníčky.
- 100 g moučkového cukru
- 60 g změklého másla
- 80 g medu
- 2 vejce velikosti „M“
- 6 g jedlé sody
- 5 g skořice
- 3 g mletého hřebíčku
- 3 g mletého zázvoru
- 2 g soli
- 275 g hladké pšeničné mouky
- 75 g hladké žitné mouky
- Na polevu:
- 300 g moučkového cukru
- 70 g rumu
- 15 g oleje
Postup
Do mísy rozklepneme celá vejce, přisypeme k nim moučkový cukr a přilijeme med. Vše společně prošleháme metlou, aby se nám suroviny propojily. Není potřeba do hmoty přivést vzduch, jde je o to rozmíchat cukr s vejci, o vzduch se postará jedlá soda.
Po rozmíchání přidáme na menší kousky pokrájené změklé máslo o pokojové teplotě. Může být i tekuté, pokud necháme později těsto uležet přes noc. Opět jen lehce rozmícháme. Neděláme žádný krém, děláme t u h é těsto.
Podle chuti přidáme koření – mletý zázvor, mletou skořici a mletý hřebíček. Vše v gramáži 2–3 g. Přidáme sůl, jedlou a obě mouky. Žitná mouka je jediná mouka, která do perníku patří. Historicky to byla žitná mouka a med.
Vše společně promícháme nejdříve pomocí cukrářské stěrky. Těsto v tuto chvíli připomíná spíše drobenku, ale tak začínají všechna pevná těsta. Ale protože jsou tam vejce, kousky másla a med s cukrem, vznikne nám pojivo.
Je důležité nepřehnat to s kořením, protože i koření vytáhne tekutinu z těsta. V momentě, kdy se vytvoří „drobenka“, vložíme do mísy ruce, a těsto dotvoříme do tuhé konzistence.
Těsto necháme asi 30 minut odpočinout v uzavřené dóze v lednici, aby neoschlo. Potom ho vyndáme a mezi dlaněmi vyvalujeme kuličky o hmotnosti cca 10 g. Kuličky klademe na plech vyložený pečicím papírem v dostatečných rozestupech. Perníčky totiž díky jedlé sodě pečením nabudou na objemu.
Pečeme při 160 °C asi 12–15 minut. Po upečení namáčíme pardubánky v rumové polevě. Celé je ponoříme do misky s polevou a vidličkou vytáhneme ven. Necháme je okapat a zaschnout na mřížce.
Vršek pardubánků ozdobíme na ještě čerstvé polevě špetičkou sušených růží, případně sušenou levandulí nebo chrpou. Na závěr můžeme pardubánky posprejovat cukrářskými třpytkami.
Hotové pardubánky uložíme do plastových krabic a necháme do Vánoc uležet.
Zdroj: pardubice.rozhlas.cz
Perníčky vypadají úžasně!!!
OdpovědětVymazatTaké se mi ty perníčky líbí a hlavně, tyhle se dají péct i v průběhu roku, nejsou typicky vánoční. ☺
VymazatPerníčky mám hodně ráda,ale tyhle jsou úplně jiné.Recept si opíšu může se někdy hodit.
OdpovědětVymazatTeď už mám vymyšlené,které cukroví budu péct.
Hani,měj hezký předvánoční čas
Recept se může hodit, proto jsem si ho na blog zařadila. Já moc druhů péct nebudu, ale zatím nezačínám.
VymazatDěkuji, Jituš a také přeji klidný a pohodový předvánoční čas. ☺
Ahoj Hani,děkuju za recept na perníčky. Já už je mám upečené i nazdobené. Zdraví Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Leni, perníčky se dají péct hezky v předstihu a to množství cukroví, které pečeš Ty, se určitě s naším "množstvím" nedá srovnat.
VymazatDěkuji a přeji parádní druhou adventní neděli. ☺
Recept je hodně podobný tomu mému, jen v něm mám sádlo a ne máslo. Vypadají opravdu dobře.
OdpovědětVymazatHani, děkuji za recept a zdravím z Pardubic. Helena
Helenko, také mám léta prověřený recept na perníčky, napekla jsem se jich stovky, ale už je nepeču. Tedy - zatím. Já do perníčků máslo dávala.
VymazatJo a Pardubice = město perníku, tak na vás "Pardubánky" určitě nemáme. :-)))