Měli jste někdy "botasky"? Jestli ano, tak vám je hned jasné, o čem bude řeč. Pokud jste je nenosili sami, možná jste fandili sportovcům, kteří v obuvi firmy Botas vyhrávali spoustu medailí. Za botaskami musíme do Skutče. Pokud zrakem přeletíte text, nezapomeňte se podívat na konec.
Skuteč je město v okrese Chrudim v Pardubickém kraji. Na snímku Palackého náměstí.
Dokladem staleté tradice obuvnictví na Skutečsku jsou již v roce 1534 Jindřichem Šťastným z Valdštýna a na Rychmburce vydané "artikuly (nový řád) cechmistrům a mistrům ke zvelebení skutečského obuvnictví, aby se jimi spravovali". Artikuly jim zaručovaly, že ve vzdálenosti 3 mil od Skutče nesmí šít boty nikdo jiný, kdo není příslušníkem místního cechu.
Již za vlády císařovny Marie Terezie (18. stol.) se ve Skutči vyráběla vojenská obuv - komiska. Na tuto obuv měli ševci v 19. století monopol, protože se stali hlavními dodavateli této obuvi pro vojsko. Kolem roku 1900 začaly vznikat větší dílny, pro které pracovali ševci ze širokého okolí. V továrnách se vyráběly pouze svršky, které se předávaly dělníkům, kteří pracovali doma. Ti obuv dokončili a odvedli zpět do továrny.
Kolem roku 1900 začaly vznikat větší dílny, pro které pracovali ševci ze širokého okolí. V továrnách se vyráběly pouze svršky, které se předávaly dělníkům, kteří pracovali doma. Ti obuv dokončili a odvedli zpět do továrny. V roce 1920 bylo ve Skutči 25 větších továren s 900 zaměstnanci.
Velkým konkurentem místních ševců byla firma Baťa. Díky velkosériové produkci měla boty mnohem levnější. Baťa si v roce 1930 otevřel prodejnu a správkárnu, což mělo za následek krach několika místních továren.
V roce 1948 došlo ke znárodnění obuvnických továren. Reorganizací v roce 1949 vznikla z 8 místních podniků a několika podniků z východních Čech Botana n. p. se sídlem v Holicích. V roce 1952 bylo ředitelství přemístěno do Skutče.
Botana zpočátku vyráběla vycházkovou obuv pod značkou Botana s nepatrnou výrobou lyžařské obuvi. Vývoj ale směřoval k výrobě obuvi sportovní.
Bohatá "ševcovská" tradice Skutečska je doložena v Městském muzeu ve Skutči, mezi jehož historické skvosty patří i největší bota (1 080 mm dlouhá) vyrobená v ČR.
První sportovní úspěchy
Ve sportovní obuvi se značkou BOTAS získali českoslovenští volejbalisté na olympiádě v Tokiu stříbrné medaile.
Lyžařská skokanská obuv, ve které skákal náš olympijský vítěz skoku na lyžích z Frenštátu Jiří Raška
Obuv začali používat známí sportovci - Jiří Raška, Eva a Pavel
Romanovi, Karol Divín, Hana Mašková, Ondrej Nepela, Emil Zátopek, Pavel
Kantorek, Stanislav Henych a další.
Sourozenci Romanovi Emil Zátopek Pavel Kantorek Stanislav Henych
Zrození CLASSIC
V roce 1966 se začaly psát dějiny úspěšného kultovního modelu CLASSIC s typickým svislým zoubkovaným páskem a logem botas se 3 hvězdami, vyvzorovaného modelářem Marcelem Scheinpflugem.
Ocenění na veletrhu v Lipsku
Spolupráce s f. PUMA
Počátek spolupráce s firmou PUMA AG. V rámci této spolupráce bylo vyrobeno ve výrobním závodu ve Skutči více než sto modelů obuvi pro tenis, basketbal, kopanou a lehkou atletiku. Tato obuv byla určena jak do mezinárodní sítě PUMA, tak i v licenci PUMA pro Českou republiku. V obuvi PUMA vyrobené ve Skutči závodily takové ikony světového sportu jako Marlene Oteyová, Linford Christie, H. Drechsler, Diego Maradona, Lothar Matthäus, H.Stoichkov a další.
V letech 1990 - 1996 vyráběla Botana ve velké míře i pro další světové firmy JOFA, GRAF, CCM, ADIDAS, KOHO, BAUER, KARHU, JACKSON, RIEDELL a některé další menší zahraniční firmy.
Přeměna na akciovou společnost
Spolupráce s f. SALOMON
BENAL - nový majoritní vlastník
V roce 1995 se majoritním vlastníkem Botany stala společnost BENAL s.r.o. se sídlem v Praze, která provedla potřebnou restrukturalizaci firmy, aby se Botana stala konkurenceschopnou v podmínkách otevřeného trhu a zároveň mohla odolávat tlaku levné dovozové obuvi z Dálného východu.
Přejmenování firmy - BOTAS a.s.
K 1.1.2000 byl sjednocen název společnosti se sportovní značkou na BOTAS a.s., vzniklo nové - současné logo. Výroba zimní sportovní obuvi, se zaměřením na lední hokej, krasobruslení a běžecké lyžování, tvořila 90 % celkové produkce.
V roce 2005 proběhla v Berlíně výstava „100 let českého designu”, kde měly botasky čestné místo. Téhož roku byly zařazeny mezi TOP100 českých designérských ikon.
Svěží putovní výstava doplněná atraktivní knihou jako první mapovala 100 LET ČESKÉHO DESIGNU a propagovala naši zemi v zahraničí. Originální projekt vznikl ze soukromé iniciativy, nezávisle na státu.
MIRAGE 551 PRO - ocenění
Společnost Botas, jediný výrobce sportovní obuvi v České republice, se může pyšnit oceněním „Vynikající výrobek roku 2006“. Odnesl si ho ze soutěže, kterou vyhlásilo Design centrum České republiky. Do soutěže se Botas přihlásil s hokejovým kompletem „MIRAGE 551 PRO s bruslí ICEHAWK PRO“, který navrhli designéři Lukáš Sodomka (autor hokejové obuvi) a Ing. David John (autor hokejové brusle a plastové špičky). Poprvé byl tento model veřejně představen lednu 2006 na veletrhu ISPO Winter 2006 v Mnichově.
botas 66 classic
Projekt botas classic 66 vznikl na základě školního zadání prof. Rostislava Vaňka, kdy studenti ateliéru Grafický design a vizuální komunikace měli za úkol navrhnout libovolnou sportovní obuv.
Dva z nich (Jan Kloss a Jakub Korouš) se však rozhodli nevytvářet fiktivní produkt, nýbrž na příkladu všeobecně známého a dokonce i teoretiky designu uznávaného klasického, původně nohejbalového modelu boty od společnosti Botas ukázat, do jaké míry může být i pro takto zavedenou firmu přínosné spolupracovat s grafickým designérem v užším kontaktu, než ho použít pouze jako nástroj reklamní činnosti. Sám se stává do jisté míry i návrhářem a ve spolupráci s modelovým oddělením firmy realizuje své vize. Tím se do společnosti může dostat nový pohled a hlavně zajistit to, že veškerá produkce spolu s obalovým systémem, reklamou či v neposlední řadě třeba obchodními prostory působí silným uceleným dojmem budujícím jednoznačně vizuální styl daného produktu a společnosti jako celku.
První kolekce botas 66 classic
botas 66 classic jsou bezesporu vlajkovou lodí labelu botas 66. Jednoduchý tvar a nadčasové řešení v kombinaci s grafickým pojetím kombinování barevných usní dávají vzniknout nekončící jízdě luhy a háji lifestylové obuvi.
BOTAS poprvé prezentoval model dnes známý jako CLASSIC již v roce 1966. Návrh se zrodil z pera designéra Marcela Scheinpfluga a zpočátku se honosil kůží z mongolských koní. Od osmdesátých let prošel značnou modernizací (Milan Mlynář) a výrazný comeback zaznamenal v roce 2005, kdy se botasky zařadily mezi 100 ikon českého designu.
V roce 2008 si tento model vybrali Jan Kloss a Jakub Korouš jako základ pro svůj školní projekt „botas 66“ na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Výsledkem jsou dobyté vavříny ceny za evropský design ED Awards, následné opanování Národní ceny za studentský design a zařazení modelu do výroby!
V rámci nového sublabelu – botas 66 – vznikla pro sezonu 2009 první kolekce šestnácti vzorů, s níž se BOTAS umístil na 3. místě v prestižní soutěži Czech Grand Design v kategorii výrobce roku. O rok později čítala nová kolekce již 25 vzorů a botasky triumfovaly naplno. V roce 2010 získaly v této prestižní soutěži dokonce 1. místo v kategorii výrobce roku. Díky úspěchům na poli užitého designu a vztahu k původní obuvnické tradici jsou botas 66 každoročními reprezentanty českého průmyslu na domácí i zahraniční scéně – Designblok, Czech Selection v Miláně nebo Londýně.
Czech Grand design 2009
botas 66 - MID a RUN
botas 66 MID
jsou navrženy v návaznosti na velmi populární model botas 66 CLASSIC za účelem zpříjemnění vašich kroků i v chladnějších měsících a větší podpory pro vaše nohy. Stejně jako jeho předchůdce i model MID čerpá z historie. Vychází z profesionální obuvi na košíkovou, která prodělala důkladné změny po konstrukční i vizuální stránce, aby tak splňovala vaše každodenní potřeby.
botas 66 RUN
na rozdíl od celousňových CLASSIC a MID vychází z kombinace přírodní usně s textilním materiálem. Díky střihu a běžeckému provedení nabízí tento model zásadně rozdílné vlastnosti. Jak je již naším zvykem, i u tohoto modelu se jedná o reinkarnaci. Vzorem nám byly sportovní botasky joggingového typu z 80. let.
BOTAS Classic - ochranná známka
Po několika letech trvajících námitek Úřadu průmyslového vlastnictví proti registraci obrazové ochranné známky na obuv BOTAS classic konečně odsouhlasil Úřad její zveřejnění a tedy registraci a dne 27.3.2013 ji zapsal do známkového rejstříku pod č. 330426 a názvem "bota se šikmým páskem". Tato ochranná známka platí 10 let, tedy do 18.3.2023.
Černobílé provedení této známky znamená, že její ochrana se vztahuje i na veškeré barevné varianty a kombinace. Je chráněn vnější vzhled nejenom zobrazené boty, ale i podobných bot. Je to pravděpodobně jedna z nejdůležitějších a nejcennějších ochranných známek společnosti BOTAS a.s.
BOTAS reprezentoval na ZOH v SOČI
BOTAS, tradiční česká značka sportovního vybavení, reprezentoval svojí expozicí výrobků české firmy na ZOH 2014 v Soči.
Při výběru firmy BOTAS byla oceněna především její dlouhá historie (65 let), po kterou tato firma kvalitně obouvala a obouvá celou plejádu českých mistrů světa a olympijských vítězů. Mezi nejznámější jistě patří Jiří Raška, Emil Zátopek, Věra Čáslavská, sourozenci Romanovi a další.
Kolekce nohejbalové obuvi 2015
BOTAS představil v roce 2015 exkluzivní nabídku kolekce nohejbalové obuvi, která je schopna obout profesionály stejně tak jako amatérské hráče.
BOTAS - hlavní partner českého nohejbalového svazu, je hrdý na to, že se stal součástí největší akce v historii nohejbalu a může opět prohlásit, že BOTAS OBOUVÁ MISTRY SVĚTA.
Zpráva ze 4. ledna 2023: Legendární značka obuvi Botas zastavila výrobu ve Skutči, majitel zvažuje i prodej značky
Ve Skutči na Chrudimsku byla uzavřena výroba obuvi značky Botas. Důvodem bylo podle majitele firmy Františka Nestávala výrazné zdražení energií i nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Uvedl to ve středu server Seznam Zprávy. Nestával serveru řekl, že zvažuje přesun výroby i prodej značky. Rozhodne se v následujících měsících. Firma Botas propustila část ze 70 zaměstnanců.
________________
27. 4. 2023: Výroba legendárních botasek ve Skutči na Chrudimsku skončila, na dlažbě se ocitlo sedmdesát zaměstnanců a další měli být na odstávce. I oni se ale za krátký čas ocitli na seznamu propuštěných. Ale naději mají nyní ševci, které nyní oslovuje zlínská firma Vasky, která značku Botas odkoupila. Ve Skutči má totiž vzniknout dílna, kde budou zkušení lidé vítáni. A chátrat nebude ani hlavní administrativní budova Botasu - bude z ní družstevní bytovka. Nové využití budou mít i výrobní haly.
Celou dobu čtení jsem se radovala,že konečně je nějaký český závod v provozu.Když vidím ty prázdné budovy např.věhlasných porcelánek a dalších...Závěr čtení mně dorazil.Existuje vůbec úspěšný čistě český podnik?
OdpovědětVymazatJsem z toho smutná.
Evi, chápu Tvé pocity, protože mám z toho podobně znechucenou náladu. Přiznám se, že tento článek vznikl po přečtení zprávy, kterou cituji v závěru. Chtěla jsem na příkladu Botasu ukázat, jak dopadly mnohé naše podniky, které prosperovaly, byly hodně úspěšné a proto je i článek delší. Aby tam bylo vidět i ocenění na mezinárodním poli - a přesto to nestačí!
VymazatEvi, u vás jsou ty prázdné porcelánky jakýmsi mementem, u nás těžní věže dolů, i když mnohé jsou zbourány. A nejen to. Člověk z toho rozhodně dobrý pocit nemá, děkuji za návštěvu i za názor. ☺
Tady okolo byly taky šachty,ale to je minulost...Nejvíce mi rve srdce chodovská porcelánka-jediný originální výrobce růžového porcelánu.Dlouho se nevědělo co s ním ☻ Pak to prý koupili číňani-vzali receptury(bývaly tajné) a šupity domů...
VymazatHaničko, moc hezky si zpracovala celou historii české firmy. Její konec už není tak slavný. Nevím, jak kolekce pro vrcholové sportovce, ale pro běžný trh se tu už několik let obuv jen kompletovala a dotvářela ze základu nakoupených v Asii. A cena takový bot nebyla vůbec nízká a jejich kvalita nevalná.
OdpovědětVymazatModel Classic 66 hodně připomíná legendární adidasky, ve kterých vystupoval Freddie Mercury.
Přeji příjemný den. Helena
Helenko, je mi jasné, že jsi z nás asi nejlblíže Skutči a tak budeš mít lepší informace. Ta konkurence z Asie spoustu našich výrobců "poškodila" a vidíme, co se pak na tržištích prodává. Já jsem měla botasky kdysi dávno a byla jsem spokojena.
VymazatPo pravdě nevím, v jaké obuvi vystupoval F. Mercury, ale pokud to připomínalo adidasky, věřím tomu, protože v tom výčtu je i spolupráce se zahraničními firmami a oni se k tomu veřejně hlásí: V letech 1990 - 1996 vyráběla Botana ve velké míře i pro další světové firmy JOFA, GRAF, CCM, ADIDAS, KOHO, BAUER, KARHU, JACKSON, RIEDELL a některé další menší zahraniční firmy.
Děkuji za rozšíření obzorů a přeji už úspěšný čtvrtek. ☺
Hani, to, že firma Botas končí, mě opravdu strašně moc mrzí. Mám od nich kotníčkové kožené boty a nosím je už šestou sezónu. Jsou tak kvalitní, že po nich nejsou otlaky, drží dobře nohu a že jsem v nich nachodila kilometrů !...Drží i podrážka, což u většiny dovozových i značkových bot moc často nebývá. Pro moje časté túry jsou kvalitní boty potřeba i když za vyšší cenu. Hlavně se v nich neničí noha, protože mají správně postavenou výstelku a boty při správné údržbě vydrží opravdu dlouho. Mrzí mě, že zrovna tato firma končí. Asi si ještě budu její výrobky shánět, dokud jsou na trhu. Na rozdíl od Helenky jsem s těmito botami moc spokojená a i když jsou dražší, tak ani na kvalitu si nemůžu stěžovat Měj se moc pěkně.
OdpovědětVymazatJaruš, moc hezky a výstižně jsi to napsala. Když jsem to oznámení o ukončení výroby četla, také jsem se divila a odrazem toho, že i mě to mrzí, je tento článek. Já jsem měla botasky kdysi dávno a moc jsem si je pochvalovala, brala jsem si je na výlety nebo na zájezdy. Přítel měl od nich kožené pohorky a stále vzpomíná, jak to byly báječné boty a kolik let mu vydržely. Člověk rád zaplatí za kvalitu a také uvažuji, že bych si ještě ty boty koupila. Loni jsem si koupila Prestiže ze Zlína, ty jsou asi o polovinu levnější, ale také se v nich dobře chodí.
VymazatVěřím, že Ty, pokud chodíš tak často na túry, takové boty vynosíš a potřebuješ. Tak přeji, abys vhodné boty ještě stačila sehnat a snad ta kvalita nebude tak špatná.
Děkuji za názor a přeji pěkné výletování. ☺