K poslechu i četbě

pátek 6. ledna 2023

Tradice svátku Tří králů

 

My tři králové jdeme k vám...

Tři králové, svátek, který připadá na 6. ledna je dvanáctým a posledním dnem Vánoc, po tomto dni začíná období masopustu plné zábavy a her. Původně se 6. ledna slavil podle evangelia svátek Zjevení Páně (tzv. Epifanie), svátek Tří králů se k němu přičlenil až ve středověku.

Až vám někdo na dveře napíše K + M + B +, znamená to "Bůh žehnej tomuto domu"

Ve střední Evropě je se svátkem Tří králů asi nejvíc zažité žehnání domů a chlévů, při němž se na dveře svěcenou křídou píší písmena C + M + B +, u nás obvykle K + M + B +. Nejsou to ale počáteční písmena jmen Kašpar, Melichar a Baltazar, jak se lidově traduje, ale zkratka latinského Christus mansionem benedicat – Bůh žehnej tomuto domu. Tři křížky za písmeny nejsou znaménky plus, ale symbolizují Nejsvětější Trojici – Otce, Syna a Ducha svatého. Tříkrálové křížky jako formule požehnání měly moc ochránit hospodářství proti zlým kouzlům, neštěstím a pohromám.

Svátek Tří králů je spjat s legendou o mudrcích, kteří se přišli do Betléma poklonit novorozenému Ježíšovi. Evangelium podle Matouše popisuje, jak v den narození Ježíše Krista přišli od východu mágové, aby dítěti vzdali hold a předali mu dary. Cestu jim ukázala jasná hvězda.

 Tři králové a betlémská hvězda

Příběh Tří králů

O Vánocích si připomínáme narození Ježíše Krista, o kterém křesťané věří, že je synem Božím. Ježíš se narodil v Betlémě před více než 2000 lety. Jeho maminka byla Panna Maria, tatínek Josef.

Ještě před Ježíšovým narozením lidé očekávali příchod židovského krále, který zachrání lidstvo. Mudrcové na Východě sledovali každý den oblohu a když se měl Ježíš narodit, poznali to podle hvězd. Na nebi se totiž objevila velká a zářivá hvězda.

Mudrcové se chtěli nově narozenému králi poklonit a přinést mu dary. Naložili proto největší drahocennosti své doby – zlato, kadidlo a myrhu na velbloudy a vydali se na dalekou cestu.

 

V té době vládl v zemi král Herodes. Moudří muži z Východu za ním přišli a ptali se: „Kde je ten nově narozený král? Pozorovali jsme na nebi hvězdu, která byla znamením jeho narození.”

Král Herodes se polekal. Bál se, že ho nový král zbaví trůnu. Herodes poslal mudrce z Východu do Betléma, aby dítě našli, a pak mu dali zprávu. Řekl jim, že se chce dítěti také poklonit, ale ve skutečnosti ho chtěl nechat zabít.

Mudrci našli podle hvězdy děťátko v jesličkách, poklonili se mu a dali dary. Pak se vrátili domů. Králi Herodetovi nic neřekli. Ve snu se jim ukázala pravda, že chce Herodes děťátko zabít.

V noci ve snu poručil Bůh Josefovi, aby vzal dítě a jeho matku do Egypta a zůstali tam, dokud nepřestane Herodes hledat dítě. To Josef hned v noci udělal.

***

„Nikde není uvedeno, jak mudrcové, kteří přišli za Ježíškem, vypadali ani jak se jmenovali, ani kolik jich bylo. Během staletí se mluvilo o dvou až dvanácti mudrcích, až pozdější tradice se ustálila na třech – podle toho, že Matouš ve svém textu píše o třech darech. Ve 12. století se začala užívat jména Kašpar, Baltazar a Melichar, která uvádí ve svém spisu kancléř pařížského vysokého učení Petr Comestor. Od 14. století se na obrazech objevoval jeden z králů s tmavou pletí, zpočátku ho označovali jako Kašpara, později Baltazara".

Melichar údajně daroval Ježíškovi zlato, které patří k symbolům bohatství a moci. Baltazar přivezl do Betléma kadidlo, které se užívá při duchovních obřadech dodnes. Kašpar donesl Ježíši myrhu, jejíž výrazné aroma pomáhalo překrývat zápach při pohřbech a byla základní složkou při balzamování těl. Nutno podotknout, že tehdy byla hodnota myrhy a kadidla zhruba stejně vysoká jako zlata. Zlato, kadidlo a myrha tedy patřily ve své době k tomu nejcennějšímu na světě.  

https://www.ceskatrafika.com/fotky30550/fotos/_vyr_14846Lada---Tri-kralove.jpg

Symbolika tří králů:

Tři králové označují tři období lidského života – jeden je mladý, jeden je zralý muž a jeden je starý. Mladý král je králem budoucnosti (většinou je vyobrazen v zeleném rouchu – zelená je barva naděje), stařec je králem přítomnosti (proto, že jsoucí okamžik brzy přejde do minulosti) a zralý muž je králem minulosti. Zralý muž je vyobrazován tmavou barvou proto, že je pokryt stínem smrti, který leží nad minulostí.

Jména králů mají také svůj význam – Casparus (Kašpar) znamená Strážce pokladu, Melchior (Melichar) označuje Můj král je světlo, Balthasar (Baltazar) značí Ochraňuj můj život.

Dary, které králové nesou, mají také symbolický význam. Zlato zastupuje pevné skupenství, kadidlo všechno, co je plynného skupenství, a kapaliny zastupuje myrha. Myrhu nese vždy král s tmavou tváří, protože tato mast se používala při pohřbech.

Kde najdeme ostatky Tří králů

Zajímavostí je, že ostatky Tří králů skutečně existují a jsou od roku 1948 umístěny v centrální gotické lodi před hlavním oltářem kolínského domu. Do Kolína nad Rýnem, do chrámového pokladu kostela svatého Petra, je ve 12. století přivezl kolínský arcibiskup Rainald z Dasselu po dobytí Milána. Předtím totiž náležely milánskému biskupovi Estorgiovi, který je získal od syna svaté Heleny z Konstantinopole. Na ostatky se chodí dívat spousta poutníků a jsou uloženy v krásném relikviáři vyrobeném zlatotepcem Mikulášem z Verdunu.

Relikviář Tří králů. Německo má ještě dva podobné. S ostatky císaře Karla Velikého a údajným šatem Panny Marie. Jsou to umělecké poklady nesmírné ceny.

Tradice a zvyky na Tři krále

Předvečer Tří králů, někdy nazývaný Svátek světel nebo Svatvečer svíček, byl na venkově oblíbeným časem věštění budoucnosti. Většinou se provozovaly magické praktiky hodně podobné vánočním.

Tříkrálová koupel pro zdraví

Pevné zdraví si můžete na Tři krále zajistit tak, že se nazí ponoříte do řeky nebo potoka. Kdo nenajde na koupání odvahu, měl by nalačno vypít sklenku svěcené vody z kostela. Ráno na Tři krále se někde ženy a dívky omývaly sněhem, aby měly zdravou pleť.

Mince v pečivu

V dřívějších časech se peklo kulaté kynuté pečivo podobné velikonočnímu mazanci, do kterého hospodyně zapekla minci. Ten, kdo ji našel, stal se králem, který mohl kropit dům a zahradu svěcenou vodou a psát písmena s křížky na dveře obydlí a chlévů.

Proměna vody ve víno

Kdysi lidé věřili, že v tříkrálový večer se voda ve studních proměňuje ve víno, tak jak to udělal Kristus na svatební hostině v galilejském městě Kána.

Lodičky na vodě

Nejčastěji se pouštěly svíčky v ořechových skořápkách po vodě v nádobě. Budoucnost se věští podle toho, jak dlouho komu svíčka hoří a jak daleko se od okraje dostane lodička do středu. Když sama vyhoří, čeká vás život dlouhý a šťastný. Pustí-li se daleko od kraje nádoby, vydáte se do světa, drží-li se u kraje, zůstanete sedět doma. Pokud se lodička převrátí či plamínek zhasne, může vás potkat nemoc, když přepluje nádobu z jedné strany na druhou, věští to zdraví, štěstí a úspěch.

Den před Zjevením Páně i na Tři krále se v chrámech a kostelech světí tříkrálová voda, křída, kadidlo, sůl a zlaté předměty.

  • Svěcenou (nebo taky požehnanou či posvěcenou) vodou se lidé kropili před spaním nebo když odcházeli z domu.
  • V předvečer svátku i na Tři krále vykropili celé stavení včetně hospodářských budov, aby v nich nehořelo a nedržely se v nich myši a další havěť.
  • Nezapomínalo se ani na pole, zahradu a obilí připravené k setí. Svěcenou vodou se kropily stromy, aby daly bohatou úrodu, a včelí úly, aby byl dostatek medu.
  • Své místo měla i v lidovém léčitelství, protože se věřilo, že vyžene z těla zlé síly a nemoci.
  • Traduje se, že trvá sedm let, než se tříkrálová svěcená voda zkazí.

    Církev světila i křídu. Posvěcená tříkrálová křída se těšila velké vážnosti, psalo se jí a stále píše ochranné požehnání na dveře domů. Mnohé lidové obyčeje zdůrazňují moc posvěcené křídy.

  • Kdo kolem sebe svěcenou křídou namaluje kruh, ďábel a zlo na něho nemůže.
  • Tříkrálová svěcená křída se používala také jako léčebný přípravek, rozemletá se přidávala do žrádla dobytku proti uhranutí. Ženy po porodu ji nosily ve váčku na krku jako ochranu před uřknutím v šestinedělí a v kolébce chránila novorozence před zlými silami a chorobami.

     

    Co se stane v tomto roce 

     

    Vyberte si jednu svíčku, dejte ji na rovný povrch a na místo, kde není průvan, zapalte ji a sledujte její plamen. Plápolá-li ze strany na stranu, znamená to cestování a změny, ostré záření na vrcholu knotu značí štěstí a prosperitu, když se plamen kroutí, tak pozor na intriky a pomluvy. Plamen prskající znamená zklamání a když plamen sám zhasne, bude se vám smůla lepit na paty. 
     
    ***

    Konec Vánoc 🎄

    Tento den oficiálně končí vánoční období a nastává Masopust. V domácnostech se v tento den uklízel stromeček. Rodina se sešla, stromkem se zatopilo v krbu, připravilo se pohoštění a oficiálně se ukončily Vánoce.

    Co znamená pořekadlo Na Tři krále, o krok dále

    Na Tři krále se u nás také traduje pořekadlo, které znamená, že se prodlužuje den. Na Tři krále by měl být den asi o 8 minut delší, než na Nový rok.

    Zdroj: living.iprima.cz, babyoffice.cz, motherclub.cz, detskestranky.cz

12 komentářů:

  1. Hani, moc pěkný článek, ve kterém jsem se dozvěděla spoustu zajímavých věcí. Díky za něj. Přeji pěkný víkend, zdravím 😉

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Evi, děkuji, jsem ráda, že se Ti článek líbí.
      Také přeji co nejlépe prožitý víkend. ☺

      Vymazat
  2. Moc hezký článek. Loni nás také navštívili a moc krásně zpívali. Ještě mám na dveřích nápis.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jari, děkuji za pochvalu článku. Máte na tuto návštěvu nejen hezkou vzpomínku, ale i ten nápis.
      Přeji vám pohodový víkend. ☺

      Vymazat
  3. Hani zdravím. Dnes jsem jela autem do Prahy a po cestě viděla několik tří králů, tak jsem měla radost. Měj hezký víkend, Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Leni, také Tě zdravím a chválím, že jezdíš do Prahy autem! Já jsem jela vždy vlakem, pendolino to jistí, máme asi 390 km. Také by se mi líbil pohled na tři krále, ale tady - bohužel, nic.
      Děkuji a také přeji co nejlépe prožitý víkend. ☺

      Vymazat
  4. Krásné čtení.Tři králové jsem neviděla už roky.A to jsem se včera dost pohybovala po městě.
    Hani,měj hezký víkend

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Mám radost, Jituš, že sis početla ☺. Jsem na tom stejně, také jsem už několik let tři krále neviděla, ale třeba budou obcházet s tříkrálovou sbírkou.
      Děkuji a také mějte víkend v pohodě i při tom vlčím úplňku.

      Vymazat
  5. I já jsem včera Tři krále viděla, i když to byli spíš králíčci - zatím :o)
    Jako vždycky perfektní shrnutí!
    Hani, měj hezkou sobotu, Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helenko, tak jsi měla štěstí, možná to byly děti, právě u nich je to milé.
      O shrnutí jsem se snažila, chci mít ty informace pohromadě a pokud se to povedlo, jsem moc ráda.
      Děkuji za pochvalu a přeji už fajn neděli nenarušenou vlčím úplňkem. 😉

      Vymazat
  6. Hanko, pošlu odkaz na Tvůj blog neteři ať si připomene tradice. Na našem rodinném setkání se o tradicích diskutovalo.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marti, souhlasím a budu ráda, jestli to neteři poslouží. Zdravím vás obě a přeji podobných setkání více. 😉

      Vymazat