K poslechu i četbě

úterý 9. ledna 2024

Zelná polévka - zelňačka nasytí a zahřeje

 

Naši předkové věděli, co je pro člověka dobré. Z hlediska stravy upřednostňovali zelí. V Beskydech a ve Slezsku nebyl nikdy jednoduchý život, bylo třeba v chudobném kraji šetřit a zároveň mít sílu na práci. Proto tam platilo a platí: brambory a zelé, živobytí celé.  

Lidé žili chudě, tak měli často zelí a zemáky (brambory), přitom ani netušili, že jsou tam vitamíny. V zelí je hodně vitaminu C, obsahuje vit. B12, vápník, hořčík, draslík i železo. K pokrytí denní dávky vitaminu C stačí sníst asi 200 g kysaného zelí.  

 https://bylinkydnes.cz/wp-content/uploads/2016/01/kysane_zeli_lidovy_superlek_1.jpg

V zelí je hodně vitaminu C, obsahuje vitamin B12, vápník, hořčík, draslík i železo. Říká se, že k pokrytí denní dávky vitaminu C stačí sníst asi 200 gramů kysaného zelí. Což není zas tak moc.

Zdroj: https://www.penize.cz/spotrebitel/318073-zeli-a-brambory-a-prezijete-zimu-levne-varit-neznamena-jist-blafy#element_95_8643

V zelí je hodně vitaminu C, obsahuje vitamin B12, vápník, hořčík, draslík i železo. Říká se, že k pokrytí denní dávky vitaminu C stačí sníst asi 200 gramů kysaného zelí. Což není zas tak moc. Ve srovnání s mandarinkami, pomeranči nebo citrony k nezaplacení.

Zdroj: https://www.penize.cz/spotrebitel/318073-zeli-a-brambory-a-prezijete-zimu-levne-varit-neznamena-jist-blafy#element_95_8643

Valašská kyselica byla polévkou nejchudších horalů a když jsem ve skanzenu v Rožnově, dám si ji v restauraci s velkým preclíkem. 

https://www.mujrozhlas.cz/sites/default/files/styles/detail/public/rapi/03113232.jpeg?h=0a572f9c&itok=XDyj0bxL

Zelná polévka neboli zelňačka je oblíbeným zimním pokrmem, protože nejenže skvěle chutná, ale také dokonale zahřeje. Často se podává také na Nový rok a to jak kvůli tradicím, tak pro své léčivé účinky, které si poradí s případnou kocovinou. S tím tedy u nás problémy nemáme. 😎

_________________________

Zelňačka (Zelná polévka): 
zelí kysané 400g 
cibule 60g 
brambory loupané 100g 
klobása 20g 
paprika mletá 20g 
mouka hladká 30g 
slanina 50g 
houby 50g 
česnek 20g 
smetana 300g 
sůl, pepř, bobkový list

Na zelňačku si připravte 400 gramů kysaného zelí. Z něj vymačkejte nálev, ale já ten nálev nevylévám, jako na videu. Jsou tam vitamíny. Zelí překrájejte, dejte jej do hrnce, zalijte vodou tak, aby bylo ponořené, a dejte jej vařit. Do jiného hrnce si dejte vařit 2 větší brambory nakrájené na kostičky. A konečně ve třetím, největším hrnci rozehřejte 2 lžíce sádla, na něm vypečte 50 gramů slaniny a jakmile zhnědne, orestujte na ní jednu větší najemno nakrájenou cibuli. K cibuli přidejte lžíci mouky a utvořte jíšku. Do ní přijde jeden bobkový list, několik kuliček pepře a 20 gramů sladké mleté papriky. Krátce zarestujte a zalijte asi 100 mililitry vody. Nechte ji odpařit, mezitím si slijte uvařené zelí a přidejte k základu. Přidejte také brambory a případně také houby a osmaženou klobásu. Vlijte 300 mililitrů smetany, podle chuti osolte, opepřete a dokyselte octem. Polévku podávejte ideálně horkou. Vše je na videu.

 
Zdroj: ireceptar.cz, YouTube

13 komentářů:

  1. Hani, tuto zelňačku s klobásou také vařím, ale raději máme tu zcela bílou, se smetanou, kdy se do talíře při servírování ještě přidá vařené vajíčko.Naladila jsi mě...jdu do sklepa pro zelí a uvařím ji. Měj se pěkně .

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jari, jak vidět, já to se smetanou neznám a s vajíčkem už vůbec ne. Ale nepochybuji, že to je chutné a jste zvyklí. U nás se vaří ta běžná, spíše slezská zelňačka. ☺

      Vymazat
  2. Máme ji rádi a dělám ji přesně tak.Tohle mrazivé období je na ni jako stvořené.
    Hani,hezký večer

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Přesně tak, Jituš, v těchto mrazivých dnech chutná nejlépe.
      Ať se daří! ☺

      Vymazat
  3. Hanko, možná mi to nebudeš věřit, ale zrovna dneska říkal manžel, že by si dal zelňačku. Máme ji rádi oba, takže určitě bude. Měj se hezky, pá 😀

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Evi, pokud to sám "vymyslel" manžel, je dobré to uvařit a chutnat bude ještě víc. 😀
      Také se měj co nejlépe.

      Vymazat
  4. Tak zelňačku vařím dost často, ale houby do ní nedávám.Ale jinak mrkev, petržel a celer jako do bramboračky ano, v tom ostatním se shodneme. Dobrou chuť. Jiřina z N.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jiřinko, u nás také bez hub, my hřiby nesbíráme. My to vaříme bez té kořenové zeleniny, brambory na kostičky ano.
      Ať se daří a chutná vám. 😀

      Vymazat
  5. Hani, zelňačka je u nás hodně oblíbená, milujeme jí všichni. Jak tu bílou, té se u nás říká couračka, tak tu s klobásou a houbami.
    Myslím, že jí co nejdřív uvařím, do tohoto počasí jako dělaná.
    Posílám pozdravy, Helena

    OdpovědětVymazat
  6. Tetkapernikarka
    Tak u nás je dnes taky zelňačka a z vlastního naloženého zelí😄 To si nakládáme každý rok , letos 20 kg😊
    Máme ji ale bez smetany a i bez hub. Ale s kořenovou zeleninou. Každý podle svých chutí 😄 Pozdravuji, Hanko😊 Alena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ali, vy tedy hospodaříte ve velkém, jak koukám 😄. My doma do zelňačky nedáváme ani houby, nechodím na ně, ani kořenovou zeleninu. Je to zvyk, nám chutná to tradiční podání, jednoduše a nějakou klobásku do toho pokrájet.
      Měj pěkné lednové dny, Ali. 😎

      Vymazat
  7. Hanko, u nás má zelnačka také příznivce. Bez hub, bez smetany,ale s klobásou a kousky z uzeného kolene. Já jediná mám ráda se sušenými švestkami navrch
    Musí se povařit v polévce a tím pádem je zelňačka trochu odlišná a tak vařím tuto minimálně.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marti, Ty víš, že já na houby nechodím a kromě žampionů je vlastně nemám a nejím je. Ovšem to uzené koleno to je jiná věc a výborná. 😎 Se švestkami jsem to asi vůbec neslyšela, je to možná krajová zvláštnost, ale ne ze Slezska. Kysané zelí je na zimu výborná surovina k vaření.

      Vymazat