V září jsme byli na dovolené v Čechách, ale kvůli dešťům a záplavám u nás na severovýchodě jsme museli změnit program. Všechno bylo jinak a návrat domů byl vyloučen, štěstím bylo, že jsme mohli zůstat u příbuzných. Mají samostatný pokoj pro hosty. 👍 ... Náhradní program byl příležitostí k návštěvě Prahy. Našlo se pár pěkných dnů a partner si vybral "bájný" Vyšehrad. Jen toho Šemíka jsme nezahlédli. 🙆 Bylo to sídlo panovníka už před tisícem let. Návštěvu vyšehradského hřbitova jsem představila ZDE.
Vyzkoušeli jsme si, jak se jezdí do Prahy ze středočeského města. Spoje jezdí často, jsou rychlé, v Praze jste za necelou hodinu, ne jako my ze vzdáleného Moravskoslezského kraje. Od nás jednodenní výlet do Prahy je složitější, vstáváte před třetí ráno, dopravíte se na nádraží a rychlíkem jedete 3 hodiny (jo, pokud jsou volná místa ve vlaku...), pak vystoupíte na hlavním nádraží jak "mátoha", protože to nevyspání a únava z cesty se projeví. A to je, prosím, jedna cesta. Vyzkoušeli jsme si, že jet ze středních Čech do "matičky stověžaté" je "moucha" a pro mne poučné v tom, že už na tyto cesty pohlížím jinak.
Na Vyšehrad jezdívám metrem C a vystoupím na stanici Vyšehrad, to mi připadá nejjednodušší. Od metra pak kolem Kongresového
centra a dále až k Táborské bráně, kterou vstoupíte do
pevnosti Vyšehrad. Pak už jsou vidět věže Baziliky sv. Petra a Pavla. Jistě je tras více. Budovu nepopisuji, to by bylo na další článek. V krátkém videu o Vyšehradě uslyšíte základní informace:
- Adeste, fideles
- Aleluja! Živ buď nad smrtí slavný vítěz
- Blíž k Tobě Bože můj
- Čechy krásné, Čechy mé
- Ach synku, synku
- Teče voda teče
- Ó řebříčku zahradnický
- Dobrú noc má milá, dobrú noc
- Svatební pochod, a tak dále... 44 skladeb.
Zvonkohra zní z Vyšehradu každou hodinu od 9:00 do 21:00. Aby se nekryla s odbíjením času, zapíná se vždy chvíli před celou hodinou tak, aby jejich konec byl právě v celou. Celkově je v bazilice sv. Petra a Pavla 21 zvonů, 14 menších patří zvonkohře a jsou spolu se 4 většími zvony umístěny v levé věži. Dva historické zvony – zvon Petra a Pavla z roku 1584 a zvon z roku 1621 – jsou v pravé věži. Poslední je umístěn ve věžičce nad oltářem.
- Na průčelí chrámu je pamětní deska, připomínající pokřtění 14 českých knížat v Řezně r. 845.
- V chrámu je uložena údajná lopatka sv. Valentýna, kterou měl přivézt do Prahy sám Karel IV. Lopatka je vystavována vždy na svátek sv. Valentýna.
- Na oltáři ve 3. kapli vpravo je nejvzácnější deskový obraz Panny Marie Dešťové (14. stol.). Pověst říká, že jej maloval sám sv. Lukáš a že k obrazu v době sucha chodila procesí prosit o vláhu.
Vstupné do vyšehradské baziliky a klenotnice:
Baziliku sv. Petra a Pavla na Vyšehradě nepřehlédnete téměř odnikud. Kapitulu i kostel založil panovník Vratislav. Byl spojencem římského císaře Jindřicha IV., kterému pomohl při několika vojenských tažení. A tak získal po tažení do Itálie za svou věrnost královský titul. Stal se tak prvním českým králem.
Vratislav sídlil od roku 1070 na Vyšehradě, kam přesunul své sídlo. Důvodem byly spory s jeho bratrem Jaromírem – pražským biskupem. Aby oslabil Jaromírovu moc, založil místní kapitulu, pro kterou si dokonce vymohl, aby spadala rovnou pod papeže a nikoliv nejdříve pod pražské biskupství (posléze arcibiskupství) jako všechny ostatní kostely v okolí. Papež Alexandr II. souhlasil se založením kapituly na Vyšehradě, souhlas s vyjmutím „poslušnosti“ nejprve pražskému biskupství udělil až v roce 1144 papež Lucius II.
A proč se dnes tomuto kostelu říká bazilika? Od středověku termín bazilika označuje čestný titul, který se uděluje na základě přímého papežova svolení, jde tak o prestižní označení některých kostelů. Bazilika minor je navíc čestným titulem kostela, který je pod přímou patronací papeže. Zpravidla se jedná o věhlasná poutní místa, národní svatyně, historické kostely nebo kostely klášterní.
Poslední současná
podoba této baziliky je novogotická dle návrhů architekta Josefa Mockera
(autora dostavby sv. Víta na Pražském hradě nebo přestavby Karlštejna).
Přestavba byla provedena v letech 1885 – 1903.
Pořídila jsem dost fotografií, ale byl slunečný den, kdy slunce svítilo do oken. Také osvětlení baziliky - četné lampy, je na kvalitě fotografií znát. 📷
Je to podrobně zdokumentováno, nechtěla jsem to dělit. Pro dnešek pomyslně zavřeme dveře, ale do vyšehradské baziliky se ještě vrátíme. Představím klenotnici a varhany. 😉
Hani to zajímavý článek i když obsáhlý, ale pozorný čtenář se dozví, co je třeba. Fotografie se Ti povedly. Díky a přeji hezké dny.
OdpovědětVymazatHani to zajímavý článek i když obsáhlý, ale pozorný čtenář se dozví, co je třeba. Fotografie se Ti povedly. Díky a přeji hezké dny.
OdpovědětVymazat