K poslechu i četbě

úterý 19. listopadu 2024

Školní výstavka jako bonus podzimního výšlapu

Za podzimem jsme se vydali do Dolních Datyní. Bylo příjemné počasí a my jsme mohli obdivovat překrásné barvy podzimních stromů a keřů.

Došli jsme k místní škole. Z květnové dovolené na Šumavě jsem si odnesla i poznatek, že hodně šumavských obcí školu  nemá. Málo dětí, není škola. Tak děti musejí za vzděláním  dojíždět. V Datyních to bylo jinak. 
Na příkladu této školy chci ukázat, jaké tu v minulosti byly národnostní problémy a tak v malé obci mělo národnostní složení obyvatel vliv na výběr jazyka, v němž se vyučovalo. Školní docházku ve svých zemích zavedla už Marie Terezie, ale jak to bylo konkrétně v Datyních, se neuvádí. Pravděpodobně to bude tím, že samostatná obec tam vznikla až r. 1864. Původně patřila část obce zvaná Losek k Šenovu a větší část k Dolním Bludovicím. 
Pokud jste si včera v Kalendáriu z Moravskoslezska všimli, tak 1. 11. 1853 byla po pětileté přestávce (rok 1848 známý jako "revoluční") opět zavedena němčina jako vyučovací jazyk do slovanských škol na Těšínsku na popud frýdeckého děkana a vrchního školního dozorce Jana Koziara. To vysvětluje tu němčinu v datyňské škole a také dohled církve nad školstvím.
 
O první škole se píše  "v 19. století", stále za Rakouska-Uherska, a vyučovalo se tam v polském a německém jazyce. Česky ne. (Datyňok)
 
V roce 1879 si Poláci postavili zděnou budovu. 

Po vzniku republiky v regionu zesílily národnostní problémy, které mimochodem způsobily i rozdělení Těšína na Český T. a Cieszyn, v Datyních proto v r. 1920 vznikla česká škola. Po 2. sv. válce kvůli malému počtu dětí zanikla polská škola. Nyní v její nedávno opravené budově sídlí Základní a Mateřská škola Dolní Datyně
 
Ocitli jsme se na soutěžní výstavě Barevný podzim. Počasí bylo příznivé a tak výrobky žáků mohly být představeny veřejnosti venku před školou. Byly očíslovány a návštěvníci měli do krabice vhodit číslo výtvoru, který se jim líbí nejvíce. Já jsem hlasovala pro sovu č. 13 vytvořenou ze suchých trav a přítel zvolil výrobek č. 18. Na papír jsem dopsala pochvalu pro žáky i pro p. učitelky, protože se mi ten nápad líbil a přispělo to ke zkrášlení obce i našeho turistického dne. 👍 
 
 
 
Nevěděli jsme, že zrovna toho dne mají před školou výstavu prací a taková překvapení jsou příjemná. Díky moc! 👍
 

Žádné komentáře:

Okomentovat