K poslechu i četbě

čtvrtek 22. září 2022

Emil a Dana Zátopkovi by oslavili společnou stovku (S poslechem)

 

Mezi největší osobnosti našeho kraje bezesporu patří manželé Zátopkovi. 19. září by se oba dožili sta let. Už tohle je rarita! Představovat je nějak podrobně snad nemusím, i když pro nejmladší generaci to je už historie. Při takto významném výročí se přímo nabízí možnost dát si tuto dvojici na blog. 

Pokud někdo navštívil Muzeum Tatry v Kopřivnici, jistě si všiml expozice věnované této dvojici, kde jsou i poháry, medaile a ocenění. Mnozí dnešní vítězové se svých medailí brzy zbavují a zpeněží je (jak o tom čtu), my můžeme ocenění vzpomínané dvojice vidět v kopřivnickém muzeu, protože pan Emil Zátopek byl rodákem z Kopřivnice. Před muzeem je památník. 

 

Fotografie byly pořízeny v Muzeu Tatry Kopřivnice, kde mají Zátopkovi svou expozici.

 

Prezident Olympijského výboru Juan-Antonio Samaranch předal Emilu Zátopkovi Olympijský řád:

O paní Daně mohou návštěvníci slyšet při návštěvě zámku Fryštát, což mnozí ze vzdálenějších oblastí nebudou znát. Fryštát je dnes částí statutárního města Karviná. Průvodkyně při prohlídce uvádí, že Dana, tehdy jako Ingrová, se narodila na zámku, protože její otec tam pracoval v určité funkci. Mohu tedy uvést, že oba slavní sportovci pocházejí "z našeho kraje" - Moravskoslezského.

Narodili se ve stejný den a dodnes jsou sportovním pokladem naší republiky. Na olympijských hrách v Helsinkách 24. července 1952 vstoupili Emil a Dana Zátopkovi do historie jako výjimečně úspěšný pár, který vybojoval olympijské zlato ve stejný den. Ona kralovala soutěži oštěpařek, on vytrvalcům v běhu na pětikilometrové trati. Za sportovní úspěchy si během kariéry zažily spousty slávy.

Dana Zátopková, rozená Ingrová, sportovala už od dětství, hod oštěpem si ale prvně zkusila až ve čtyřiadvaceti letech. Přesto se hned stala mistryní republiky. Emil absolvoval první oficiálně měřený závod na 1500 metrů v červnu 1941 v Brně, od té doby stoupala jeho výkonnost strmě vzhůru. S Emilem se Dana seznámila v roce 1945 na závodech ve Zlíně, kde oba vytvořili národní rekordy, tenkrát však mezi nimi ta pravá jiskra ještě nepřeskočila.

Definitivně je sblížila až chvíle, kdy odhalili shodu v datu narození. Oba přišli na svět 19. září 1922, Dana v Karviné v sedm hodin ráno, zatímco Emil údajně přesně o půlnoci v Kopřivnici. Vzali se po návratu z olympijských her v Londýně 1948, kde Emil vyhrál běh na deset kilometrů a na pět kilometrů skončil druhý.

V poslední olympijský den, krátce po 18 hodině 27. července 1952 se otevřela maratonská brána stadionu a sedmdesát tisíc natěšených fanoušků doprovodilo jásotem Zátopka ke třetímu vítězství tentokrát v maratonu, který tehdy běžel poprvé v životě. Nejlepší český atlet 20. století se do dějin zapsal legendárním vítězstvím na 5000 metrů, 10 000 metrů a maratonu, což se žádnému jinému atletovi v historii nepodařilo.

Svůj triumf v maratonu se pokusil zopakovat i na olympiádě 1956 v Melbourne, záměr mu však překazilo zranění. Záběry z jeho nesmírně bojovných finišů závodů obletěly svět a Zátopek, přezdívaný jeho manželkou a výbornou oštěpařkou Danou jako "Ťopek", se i dodnes řadí mezi nejlepší světové vytrvalce všech dob.

Mezi nejznámější citáty Emila Zátopka patří: 

  • „Vítězství je skvělá věc, ale přátelství je ještě lepší.“
  • „Jestli chcete něco vyhrát, běžte 100 metrů. Jestli chcete něco zažít, běžte maraton.“
  • „Nebylo mi dáno běžet a usmívat se zároveň.“
  • „Je to hranice bolesti a utrpení, která dělí chlapce od mužů.“ 

Česká lokomotiva, jak mu také mnozí přezdívali, přivezla z olympijských her celkem pět medailí, ke čtyřem zlatům přidal ještě stříbro, třikrát se stal evropským šampionem a během kariéry překonal víc jak šedesát českých a osmnáct světových rekordů. V roce 1948 si vzal za ženu oštěpařku Danu Ingrovou, která ve stejný den vítězství svého manžela Emila v běhu na 5 000 metrů na olympijských hrách v Helsinkách v roce 1952 zvítězila ve své disciplíně.

Pavel Kosatík: Emil Běžec. Fenomén Zátopek v podání Ivana Trojana

Poslech  ZDE

Dana a Emil Zátopkovi byli asi nejslavnějším manželským párem v historii českého sportu.

Krok do společného života udělali "Ťopci", jak zněla jejich přezdívka, svatbou, která se konala 24. října 1948 v Uherském Hradišti. Oba atlety pojila kromě svazku manželského také shoda v datu narození a jejich manželství ukončila po 52 letech až Emilova smrt v roce 2000.

S jejich svatbou nesouhlasila rodina paní Dany, ani tehdejší komunistický režim. V Uherském Hradišti je však vítalo plné náměstí a po obřadu je čekala slavobrána z oštěpů.

Období vrcholné formy a slávy prožíval Zátopek v první polovině padesátých let. Na olympijských hrách v roce 1952 v Helsinkách jako dosud jediný atlet v historii vyhrál běhy na 5000 a 10 000 metrů i maraton. Byl trojnásobným mistrem Evropy, vytvořil 18 světových a přes 50 československých rekordů. Do rodinné sbírky olympijských kovů přispěla i Dana, která získala zlato v Helsinkách 1952 a stříbro v Římě 1960.

Emil Zátopek byl v roce 1997 vyhlášen domácím atletem století a dva roky nato rovněž českým olympionikem století. Zemřel 21. listopadu 2000 v Praze v 78 letech. Dana Zátopková ho přežila o 19 let a zemřela v r. 2020 ve věku 97 let.

https://zlin.rozhlas.cz/sites/default/files/styles/cro_original_tablet/public/images/02608107.jpeg?itok=_1j-tznP 

V roce 1949 se stala v dresu týmu Slovácké Slavie mistryní Československa v házené žen. Její jméno má atletický stadion v Uherském Hradišti. Je čestnou občankou Uherského Hradiště.

Dana Zátopková má čestné místo na Valašském Slavíně

 

 


Na snímku smeták z legendárního oštěpu - tak to chtěla paní Dana 

 

Olympijská vítězka z Helsinek 1952 zemřela 13. března 2020 ve věku 97 let, v době začátku koronaviru. Pohřbu se pak v září mohlo kvůli koronavirovým omezením zúčastnit jen minimum lidí. Pohřeb - uložení do hrobu se konal ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.
 

 

Urnu atletické legendy uložili pracovníci muzea vedle jejího manžela Emila Zátopka do hrobu na Valašském Slavíně. Se smuteční řečí vystoupil bývalý sportovní redaktor pan Štěpán Škorpil.
 


 
Krojovaní Valaši vypálili čestnou palbu
 
 
 
Oba sportovci už odpočívají na "Čísle posledním": Pan Zátopek byl skromný, přál si prostý hrob na Valašském Slavíně a jako náhrobní kámen si představoval kámen z řeky Bečvy. Na spodním kameni je vytesáno i jméno paní Dany: Dana Zátopková, olympijská vítězka a její podpis.
 

 

„Hrozně se nám tady líbilo, na podzim byly nádherně zbarvené stromy,“ vzpomínala paní Zátopková na moment, kdy si se svým manželem byli skanzen prohlédnout. „Tehdy tady hrála cimbálová muzika a bylo hodně lidí. Šli jsme se podívat do zdejší kapličky, kolem níž je několik hrobů. Bylo to tak pěkné, že jsme si řekli: Tady by se dobře spinkalo.“
 
 
Mezi účastníky pohřbu byl i zlatý medailista z OH Imrich Bugár nebo běžkyně Jarmila Kratochvílová
Zdroj: rozhlas.cz, isport.blesk.cz

12 komentářů:

  1. Krásná expozice a zajímavá. Tito dva sportovci si to zaslouží. Sport byl jejich láskou a hlavně to nedělali pro peníze, ale pro radost. Hezký článek. Měj se moc pěkně Hani.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jaruško, v muzeu Tatry jsem byla hodněkrát, už kdysi na školní exkurzi. Ale jak je člověk starší, více si uvědomuje ty kvality, zajímá se o věci, které kdysi jen přehlédl. Kopřivnice udělala moc dobře, že do budovy zařadila i expozici Zátopkových a většina lidí se tam zastaví a připomene si, kdo byli tito sportovní manželé a co pro naši zemi vykonali.
      Děkuji za pochvalu a přeji příjemný víkend. ☺

      Vymazat
  2. Obdivuhodná dvojice.V Kopřivnici jsme jejich expozici viděli.
    Četla jsem teď o nich i na internetu a viděla i nějaké dokumenty.
    Děkuji za doplnění.
    Hani,hezký večer

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jituš, jsem ráda, že jste Kopřivnici navštívili, přece jen to máte hodně daleko. O Zátopkových se průběžně píše a teď k 100. výročí je toho možná i více.
      Děkuji za zájem a přeji pěkně prožitý víkend. ☺

      Vymazat
  3. Oba sportovce obdivuju pro jejich obrovskou vůli, smysl pro fair play a samozřejmě sportovní výkony. Hani, to je dobře, že jsi připravila tento článek ! Ahoj Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Leni, moc děkuji za podporu článku, po pravdě jsem už dříve chtěla dát Zátopkovy na blog, ale počkala jsem na toto vzácné kulaté výročí. Oba jsou osobnosti s velkým "O". Velmi dobře jsi vyjádřila to, za co si jich váží většina lidí a jsou jistě i dobrým příkladem pro mladé sportovce.
      Posílám velké "ahoj" k vám. ☺

      Vymazat
  4. Hanko,dávám 👍za moc hezky zpracované vzpomínky na obdivuhodné sportovce. Měla jsem tu čest potkat se s paní Danou Zátopkovi na Žofíně, skromná a milá paní. V muzeu jsem byla.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marti, moc děkuji za pochvalu, ale tu naši velkou pochvalu si právě zaslouží manželé Zátopkovi. Byli to skromní lidé, nedělali ze sebe hvězdy a paní Danu někdy na blog ještě dám. Narodila se přece ve Frystátě 👍. Na takový zážitek na Žofíně člověk nezapomene. Bezva. ☺

      Vymazat
  5. Měla jsem tu čest se s oběma sportovci osobně setkat. S panem Emilem jako dítko na ZŠ na besedě, kdy nám moc poutavě vyprávěl o svém sportování a s paní Danou před několika lety, když byla na léčení v Luhačovicích. Vzácní lidé!!!!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jani, ty besedy se opravdu pořádaly, sama jsem se dvou zajímavých besed zúčastnila a někdy v budoucnu o tom napíši na blogu. Není nad osobní setkání a poznatky, to je daleko lepší než v televizi.
      A souhlas - Vzácní lidé. ☺

      Vymazat
  6. Dala bych ruko do ohně za to, že na tyhle dva úžasné sportovce bude u tebe vzpomínka!
    V muzeu jsem byla, paní Dana mi byla moc sympatická.
    Děkuji, Haničko a přeji hezký den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Je pravda, Helenko, že některá výročí nebo osobnosti si na blog chci dát a tohle kulaté výročí manželů Zátopkových k tomu přímo vybízí ☺. Já mám Kopřivnici ráda právě kvůli tomu muzeu, ale Muzeum Tatry má tři části, k tomu je vstupenka s platností půl roku, protože během jednoho dne to nelze zvládnout. Jinak je tam další soukromé muzeum, někdy dám na blog a pak nové muz. nákladních automobilů. Prostě v Kopřivnici se člověk nenudí, k tomu pár dalších památek.
      Děkuji a přeji příjemnou a pohodovou neděli. ☺

      Vymazat