Ostravská ZOO je svou rozlohou druhou největší ZOO u nás. Byla založena před 71 lety. Ve Velkém ostravském lese je dost prostoru, takže tu máme i Botanický park.
Panda červená má svůj výběh na začátku prohlídkového okruhu. Tento chlupáč je dost oblíbený, trochu připomíná plyšáka. Můžeme ho pozorovat z chodníku, ale také z výše položeného altánu. Tato panda je o něco větší než kočka domácí. Má rudo-hnědou srst a dlouhý ocas, který ji pomáhá udržovat rovnováhu na stromech. Mezi samcem a samicí není téměř žádný rozdíl, mláďata se podobají dospělým jedincům. Ve volné přírodě se panda červená průměrně dožívá 8–10 let.
V ostravské ZOO se dočkali už několika mláďat, ale i tato zvířata mají určitou "životnost". Někdy se nedaří a byla doba, kdy najednou byl výběh prázdný, to když uhynula samička ve 14 letech. Proto se vedou plemenné knihy a zoologické zahrady spolupracují. Ačkoliv pak získaná samice ostravské pandy mláďata porodila, nebyla je vždy schopna odchovat.
Pandy v přírodě nevytvářejí stálé páry, jsou to samotáři, ale úmyslně se setkávají v době rozmnožování mezi lednem a začátkem března. Vyhledávají se podle pachu a pískavých zvuků. Samice dokáže odložit porod mláďat do vhodné situace až o týden, možná i více (odložená nidace). Po 114 až 145 dnech březosti se samici rodí v hnízdě v dutině stromu 1 - 2 mláďata, výjimečně až 4. Ta váží při narození asi 100 g a dva týdny jsou úplně holá, slepá a bezmocná, oči se jim otevírají po 18 dnech. Samice obvykle staví více hnízd, která udržuje, a mláďata mezi nimi často přenáší. Mláďata sají mléko až 14krát za den a první týden s nimi tráví matka 60–90 % času. Později se vydává častěji mimo hnízdo a vrací se mláďata čistit a krmit. Jejich srst je zpočátku šedo-hnědá, později získává barvu dospělých jedinců. Po 6–7 týdnech se mláďata vydávají na první průzkumy okolí, pohlavně dospívají ve věku 18 měsíců. Pro jejich pomalý vývoj se o ně matka stará až rok. Úmrtnost mláďat v přírodě je vysoká, dosahuje až 80 %.
V ZOO je samozřejmě život pand trochu jiný a také se ne vždy v odchovu mláďat daří. Mládě na snímku se narodilo v roce 2017 a vše vypadalo nadějně. Byl to pandí "kluk", narodil se v červnu a podle veterináře byl v pořádku. Začátkem října začalo mládě aktivněji prozkoumávat výběh a návštěvníci je mohli pozorovat i při komentovaném krmení.
Matka se o mládě vzorně starala, bohužel po pěti měsících se projevila vada ledvin a v listopadu náhle uhynulo. Příčinou byla genetická vada. Ukázalo se, že malý panďák měl špatně vyvinuté ledviny.
U šelem je běžné, že první vrhy samice nezvládnou odchovat, ale postupným učením získávají cenné mateřské zkušenosti a dovednosti. To je v souladu s životním cyklem mnohých druhů savců, kteří se svým rodičovským povinnostem učí.
Poprvé v historii se v Zoo Ostrava narodila dvojčata pandy červené (na snímku). Přestože přišla mláďata na svět už koncem června 2021, až začátkem října začínala opouštět porodní boudu a byla k vidění ve výběhu. Mláďatům i ve volné přírodě trvá zhruba tři měsíce, než opustí bezpečí rodné dutiny. Pro matku (*2018) dvojčat to byl druhý porod. Otcem mláďat je 12letý samec, který v Ostravě pobývá od roku 2010. Zoo Ostrava chová pandy od roku 2007.
Dvojčata byly samičky, ale z důvodu nebezpečí množení mezi příbuznými nemohly ve výběhu zůstat. Po osmi měsících tyto samičky šly do světa na jaře letošního roku. V rámci výměny zvířat mezi zoologickými zahradami nový domov našly v holandské Rotterdam Zoo.
Panda červená (Ailurus fulgens) je podle novějších studií jediným žijícím druhem z čeledi pandovití (Ailuridae), zatímco černobílá panda velká (Ailuropoda melanoleuca) je ve skutečnosti specializovaným druhem medvěda z čeledi medvědovití (Ursidae). Panda červená je tajemná a plachá noční šelma. Obývá lesy s bambusovým podrostem v Nepálu, Indii, Bhútánu, Myanmaru a jižní Číně. I když jde o šelmu, v jejím jídelníčku převažuje rostlinná potrava – hlavně bambusové listy a výhonky. Kromě toho se živí i různými plody, příp. vejci ptáků a drobnými živočichy. Počet pand červených se odhaduje maximálně na 10 000 jedinců.
Situace těchto asijských šelem není v jejich domovině nijak příznivá a početnost volně žijící populace stále klesá, může se chov v zoologických zahradách stát v budoucnu poslední možností, jak tento druh zachovat pro příští generace.
"Naším snem a cílem je, aby se jednou v budoucnu mláďata, která se u nás narodí, mohla být vypouštěna zpátky do Himalájí." ZOO Ostrava
Při naší návštěvě ZOO jsem pandy nafotila:
Do roku 2015 byla panda červená vedena v Červeném seznamu ohrožených druhů v kategorii „zranitelný“. Po přehodnocení stavu ve volné přírodě ale výsledky výzkumu ukázaly, že se situace výrazně zhoršila. Panda červená tak byla přeřazena do kategorie „ohrožený“.
Lavička u pand.Jako bonus omalovánky pandy červené k vytištění:
Hanko, jsou opravdu jako plyšáci. Dětem se takový mazel určitě líbí 😉
OdpovědětVymazatJako plyšáci, ale prý jsou samotáři a někdy působí dojmem, že by se nejraději schovaly. Jsou to ale jedny z nejmileji působících zvířátek v ZOO. ☺
VymazatHani, pandy červené jsou opravdu nádherné. Syn ji minulý týden také, ale nafotil v ZOO Plzeň. Děkuji za hezkou podívanou. Měj se moc pěkně.
OdpovědětVymazatJari, tyto pandy se asi v našich ZOO chovají, ale k těm známým černobílým medvědům panda mají daleko. Je fajn, že i syn chodí fotit do ZOO.
VymazatDěkuji a také se mějte co nejlépe. 😉
Ta je nádherná,musí mít na dotek úžasný kožíšek.Aspoň si myslím.
OdpovědětVymazatOmalovánek jsem se natiskla pro vnoučata..škoda,že už je to dávno.Hned bych jim pandy vytiskla.
Hani,měj se hezky
Jituš, panda je opravdu nádherná a každý si ji rád vyfotí. Omalovánky se tam i prodávají, dokonce tam ve stáncích koupíš i některé hračky-plyšáky, dost velké, jsou to zvířata z naší ZOO - např. plameňák, tygr, oslík atd., také trička s obrázky zvířat.
VymazatDěkuji a přeji příjemné listopadové dny. ☺
Hani, panda je krásný plyšáček huňatý. Děkuju za milý článek a pozdravuju, Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Myslím, Leni, že Tvým vnučkám by se taková panda hodně líbila. Děkuji za pochvalu a měj se moc hezky.😉
VymazatJsou kouzelné! A ta barva...
OdpovědětVymazatHani, měj hezký den. Helena
Helenko, pandy jsou fakt kouzelné, přitom s odchovem je dost starostí, odchovat mládě je kumšt a štěstí.
VymazatDěkuji a přeji příjemný večer. ☺
Pandy jsme v Ostravě nezahlédli, možná byli někde zalezlé. Máme je moc rádi. Chudinka malé pandě. no život není jednoduchý ani v ZOO:
OdpovědětVymazatJe fakt, že někdy jsou pandy zalezlé v té boudě. Jsou hned na začátku okruhu, kousek dolů pod plameňáky. Odchov pand není snadný, když i v přírodě prý umírá až 80% mláďat! Pak není divu, že jich celkově ubývá a zoologické zahrady je někdy vypouštějí do jejich domoviny. Brzy ale v dalším článku uvidíme, že i tam číhají nástrahy.
VymazatMěj se pěkně.
Hanko, pandy červené jsme viděli, ale v ZOO v Ústí nad Labem, ale je to už několik let, kdo ví, zda je tam ještě chovají?Já jsem letos jednu koupila vnučce, ve Vídni, ano, správně tušíš, byla jen plyšová.
OdpovědětVymazatJiřina z N.
Jiřinko, vnučka měla z této pandy - dárku radost ☺. Pravděpodobně by se takové plyšové zvířátko dalo koupit i v ZOO v Ostravě. Viděla jsem v jejich obchodě dost - plameňáky, tygry, lvy, opice ... Mají i stánek v dolní části ZOO, ale na podzim byl zavřený. Prodávají různá trička a plno upomínkových předmětů. Musím říci, že ZOO navštěvuji pravidelně, ale v jiných městech většinou zvítězí muzeum apod.
Vymazat