Svatý Kopeček je už několik staletí poutním místem na Olomoucku. Exteriér baziliky jsem představila ZDE.
Dnes se podíváme do interiéru baziliky Navštívení Panny Marie:
Baziliku tvoří hlavní loď s osmi bočními kaplemi. Je zakončena presbytářem, který má po stranách v patře oratoře. V oratoři na evangelní (levé) straně jsou instalovány varhany z počátku 18. století.
Pod ní je přístup do zimní kaple, sakristie a ke Svatým schodům. Křížení hlavní a příční lodi je zaklenuto velkou kupolí s lucernou (průměr 11,5 m, výška 30 metrů), v níž je umístěna holubice jako symbol Ducha svatého. V patě kupole je ochoz lemovaný balustrádou, přístupný z půdy nad hlavní lodí.
V příčné lodi jsou proti sobě vybudovány dvě největší kaple (sv. Josefa a sv. Jáchyma), další čtyři kaple po stranách hlavní lodi mají nižší klenbu a jsou průchozí. Na levé straně jsou to kaple sv. Augustina a sv. Anděla Strážce, na pravé sv. Norberta a sv. Pavlíny, patronky města Olomouce. Dvě menší kaple (Nejdražší krve Kristovy a Bolestné Panny Marie) byly zřízeny v přízemí věží.
V místě, kde se dnes nachází boční kaple svaté Pavlíny, stála původní kaple z počátku 17. století.
Kupole s lucernou (průměr 11,5 m, výška 30 metrů), v níž je umístěna holubice jako symbol Ducha svatého.
Hlavní loď
Valená klenba s lunetami v chrámové lodi je pokryta rozměrnými štukovými kartušemi s výraznou figurální výzdobou. Freskové obrazy malované do mokré omítky mají zářivější barvy a jejich námětem je oslava Panny Marie. Na vítězném oblouku se nachází malba připomínající korunovaci milostného obrazu z roku 1732 a znaky všech zemí tehdejší rakouské monarchie.
Klenba kupole je zdobena štukami, které vytvářejí šest kartuší s freskovou malbou. Obrazy představují události ze života šesti starozákonných žen a jsou doplněny invokacemi modlitby Zdrávas královno. Spolu s dalšími dvěma freskovými obrazy ve slepých oknech jsou dílem vídeňského mistra Jana Stegra. Do pendentivů pod kupolí namaloval Jan Kryštof Handke v roce 1731 alegorické postavy čtyř světadílů: Evropa, Asie, Afrika a Amerika. Pod kopulí jsou umístěny v nikách čtyř pilířů sochy evangelistů Matouše, Marka, Lukáše a Jana, práce Michaela a Davida Zürnových. Při levém pilíři navazujícím na presbytář je kazatelna bez stříšky, dílo sochaře Josefa Winterhaldera z roku 1731.
Klenbu hlavní lodi zdobí dvě velké oválné fresky zobrazující Mariinu odevzdanost Bohu a boj archanděla Michaela s ďáblem. Ve čtyřech okenních lunetách je vyjádřen zpěv chvály Panně Marii čtyřmi lidskými věky – dětstvím, mládím, dospělostí a stářím.
Štuková a fresková výzdoba je zachována i v osmi boční kaplích s oltáři přistavenými přímo k chrámové stěně. Nad každým z oltářů je prolomeno okno s půlkruhovým zakončením. Obrazy jsou dílem Jana Kryštofa Handkeho, Franse de Neve, Pavla Trogera a dalších.
Ráda jsem do baziliky s tebou šla, v reálu jsme tam byli s mužem před několika lety. Olomouc mám moc ráda. Jiřina z N.
OdpovědětVymazatJe to fajn, že Olomouc znáš. My jsme si tam vzali pobyt na 7 nocí, abychom poznali i to, co při běžné návštěvě časově nejde. Do baziliky se brzy ještě vrátíme. 🌞 🍀 🍹
VymazatHani, ráda jsem zavzpomínala na naši návštěvu.
OdpovědětVymazatDěkuji a přeji hezkou neděli, Helena
Helenko, jsem ráda, že jsi mohla zavzpomínat, určitě to byly bezva vzpomínky.
VymazatDěkuji a přeji příjemný závěr června. 🌞 🍀 🍹
Hani,je to nádhera a velmi lákavé k navštívení.
OdpovědětVymazatMěj hezkou neděli
Jsem moc ráda, že se Ti to líbí, Jituš.
VymazatKrásný zbytek neděle přeji. 🌞 🍀 🍹
Hanko,děkuji za hodnotnou procházku do míst,která jsem navštívila,ale není naskočí si je připomenout
OdpovědětVymazatJsem moc ráda, že se Ti moje procházka líbí, je to zajímavé a krásné poutní místo. Podle počtu fotografií odhadneš, že jsme tam strávili dost času. ☺
VymazatPřeji vám dobře prožité léto. 🌞 🍀 🍹