K poslechu i četbě

čtvrtek 24. srpna 2023

Horní náměstí a Edelmannův palác v Olomouci

 

V seriálu o Olomouci nemůže chybět to, co se považuje za centrum města. Jsou to dvě náměstí  - Horní a Dolní. Pokud si myslíte, že Horní náměstí je položeno výše, mýlíte se. Za nejvyšší bod Dolního náměstí je považována Neptunova kašna a ta má o 3 m vyšší nadmořskou výšku než Sloup na Horním náměstí. 😃

Na náměstí před radnicí je pěkný model města, hezky popsaný a zájem lidí je velký. Za slunečného dne byl trochu problém model fotit, navíc po historické dlažbě se nechodí nejlépe. 

 
To je Horní náměstí s radnicí uprostřed a Sloupem Nejsvětější Trojice. 

Horní náměstí je považováno za pomyslný střed města. Starší je Dolní náměstí, kolem kterého se usazovali kupci a ti založili trhovou osadu. Jak lidí přibývalo, bylo třeba rozšířit území, ale nastal problém. Dále od Dolního náměstí bylo bažinaté území a v bažinách by kupecké vozy uvízly. Proto na začátku 13. století prozíraví měšťané přišli s nápadem (dnes bychom řekli předložili projekt) bažinatý prostor vysušit. S tím už tehdy byly zkušenosti. A tak Horní náměstí je na místě původní bažiny ze začátku 13. století. Jak uvádí první písemná zmínka o městě - v r. 1261 dal král Přemysl Otakar II. svolení k vybudování tržnice, na jejímž místě později vznikla známá radnice. Ve středověku města měla práva a někdo (vrchnost) jim je musel udělit.




Náměstí vždy přitahovalo a tak od středověku si tam bohatí měšťané a kupci budovali své domy. Odjakživa byl o stavební parcely na náměstí zájem. Tím význam celého náměstí rostl. 

Posuneme se v čase, v r. 1899 byla přes náměstí vedena tramvajová trať od hlavního nádraží na Novou ulici. Podobně jako jinde, i zde přišli na to, že to není výhodné a r. 1954 byly tramvaje přesunuty mimo náměstí, jak to už známe. V době první republiky a těsně po druhé světové válce se náměstí jmenovalo Masarykovo. 

Z Horního náměstí jsem už představila dvě kašny ZDE  a ZDE , dnes jsem z významných domů jsem vybrala ten, který naproti radnici nepřehlédnete. 

______________________________________________________

Edelmannův palác  

V letech 1570-1586 byl postaven tento dvoupatrový renesanční palác na místě dvou měšťanských domů. Václav Edelmann z Brodsdorfu, jeden z nejbohatších lidí v Olomouci a její purkmistr (starosta města) v letech 1559-1563, nejdříve ty dva domy koupil, nechal zbourat a začal tam budovat palác, který stojí dodnes. Dokončení se však nedožil. Původní lodžie na hlavním průčelí byly zazděny při neorenesanční úpravě v letech 1867-1871, bohatá sochařská výzdoba fasády naštěstí zůstala nedotčena. Honosný kamenný vstupní portál nese kromě rodinného znaků Edelmannů rovněž symbolizované portréty Václava Edelmanna a jeho syna. 
 
  
Renesanční portál a hlavní vstup do pasáže z Horního náměstí. Průchod výborně propojuje Horní náměstí s prostorem před kostelem sv. Mořice - druhé foto. V pasáži je tato keramická kašna:
 

    
Edelmannův palác ze 16. století, sloužil od roku 1816 jako sídlo  velitelů olomoucké pevnosti. Nejvýznamnějším obyvatelem byl v letech 1829-1831 generál jezdectva, hrabě Jan Josef Václav Radecký z Radče. Byl to významný rakouský vojenský velitel, stratég, politik a vojenský reformátor, jeden z nejlepších vojevůdců Evropy 19. století.  V roce 1892 byla do hlavního průčelí paláce osazena pamětní deska velitele pevnosti maršála Radeckého. 
 
 
Také jsou zde renesanční reliéfy zachycující příběhy ze Starého a Nového zákona. 
 
Vlevo před velkými reliéfy vidíme Lukrécii vrážející si dýku do prsou, uprostřed blíže neurčeného římského vojína a vpravo Juditu s mečem a s uťatou hlavou Holofernovou. 
 
 
První velký reliéf v horní řadě zleva znázorňuje Lota a jeho dcery.  
Tu řekla prvorozená té mladší: "Náš otec je stařec a není muže v zemi, aby k nám podle obyčeje celé země vešel. Pojď dáme otci napít vína a budeme s ním ležet. Tak dáme život potomstvu." 
 
 
Na dalším je zobrazeno „Narození Páně“. 
Pastýři pravili k sobě vespolek: "Pojďme až do Betléma a vizme tu událost, kterou Pán oznámil nám." I přišli s chvatem a nalezli Marii a Josefa i dítko uložené v jeslích. 
 
 
Potom následuje „Kristus a Samaritánka u Jákobovy studny“. 
"Každý, kdo pije z vody této, žízniti bude opět; kdo však se napije z vody, kterou já mu dám, nebude žíznit na věky." 
 
 
Zde jsou vyobrazeni Adam a Eva v ráji. 
 "Žena viděla, že je to strom s plody dobrými k jídlu, lákavý pro oči, strom slibující vševědoucnost." 
 
 
Vlevo menší reliéf znázorňuje alegorii Lásky s dvěma dětmi, vpravo Kristus s Jajrem a Uzdravení ženy krvotoké. 
 
 
Druhý zleva je „Šalamounův soud“. 
 "Rozetněte to živé dítě ve dví. Jednu polovinu dejte jedné a druhou polovinu druhé." 
 
 
Kristus s Jajrem a jeho prosba. 
"Dcera má skonává, pojď, vlož na ni ruku, aby se uzdravila a byla živa." 
 
 
Na posledním reliéfu je Uzdravení ženy krvotoké. 
 "Dotknu-li se jen roucha jeho, budu uzdravena." Ale Ježíš se obrátil a uzřev ji, pravil: "Buď dobré mysli, dcero, víra tvá tě uzdravila." 
 
 

Hezky zdobená jsou i ostatní okna bez biblických výjevů.

V letech 1850–1904 v paláci sídlila správa města, protože radnice v tu dobu sloužila justičním potřebám. Edelmannův palác, zvaný v 19. století též Obecní dům, plnil i kulturní funkce, byl zde nejdříve koncertní sál pro Collegium musicum, pak galerie, knihkupectví nebo první stálé olomoucké kino.
 
Edelmannův palác stojí v zástavbě řady domů.
 
Pro úplnost: 
 
Renesanční pohřební kaple, kterou si nechal v roce 1572 postavit Václav Edelmann z Brosdorfu na severní straně kostela sv. Mořice v Olomouci. Byl to finančník a už od r. 1556 zastával úřad císařského výběrčího daní, což mu vyneslo skvělé postavení. O jeho finančních možnostech svědčí dodnes tzv. Edelmannův palác. 
 
Erb Václava Edelmanna na rodinné pohřební kapli v Olomouci.
Zdroj: Wikipedie, olomouckanoc.cz

6 komentářů:

  1. Hanko, skvělé. O té pasáží vůbec nevím. Asi jsem vchod brala jako vchod do domu. Zkusím to v září projít. Měj se hezky

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Maruš, ta pasáž je praktická, jinak by to bylo třeba všechno obcházet. Ale než na to turista přijde, někdy pomůže náhoda. Do září dám ještě nějaké tipy, třeba Tě zaujmou.
      Děkuji a také se měj co nejlépe. 😃

      Vymazat
  2. Palác je krásná budova se zajímavou historií.Jsem zvědavá,zda se tam někdy podívám.
    Hani,měj se hezky

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jituš, ten palác je asi nejhodnotnější ze všech domů na náměstí, ještě některé představím. Návštěvu Olomouce bych Ti přála, pokud bys měla možnost. Tam si každý najde něco.
      Ať se Ti daří. ☺

      Vymazat
  3. Hani, moc ráda jsem se s tebou v duchu do Olomouce vrátila. V pasáži jsme byli, ale vlastně jen náhodou...
    Přeji příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helenko, Olomouc znáš a to je dobře. Tam je pořád co objevovat.
      Přeji už příjemnou středu. 😃

      Vymazat