Téměř v každé publikaci o Olomouci se dočteme, že to je po Praze druhá největší památková rezervace u nás. Také proto jsem si letošní pobyt v této hanácké metropoli přála k narozeninám. Během krátkého pobytu - přijít, podívat se a vyfotit, toho moc nepoznáte. Kolik lidí mi řeklo: "Tam to znám". Jenže trefit ke sloupu nebo radnici neznamená, že o tom něco vím.
Olomouckou radnici zná asi každý, kdo město navštívil. Představím ji jinak, než ji pozná většina turistů. Kdo nenavštívil Olomouc v posledních třech letech, zná radnici takto:
Je známo, že má orloj a stojí uprostřed Horního náměstí. Privilegium mít radnici udělil městu už Přemysl Otakar II., mezi městská práva patřilo právo samosprávy. Ale až po privilegiu vydaném Joštem, markrabětem moravským (to je ten, co má známou sochu v Brně), byl položen základní kámen ke stavbě původně dřevěné budovy, kterou zničil požár. Od roku 1420 tam stojí kamenná radnice a letos je tomu už 603 let. K šestistému výročí byla provedena rozsáhlá rekonstrukce, při níž stavebníci přišli na pár zajímavých zjištění, např. že nejstarší části krovů jsou vyrobeny z jedlí, pokácených r. 1503!
Důležitá byla kompletní obnova fasád, protože povětrnostní vlivy mají podíl na životnosti fasády. Bylo třeba provést spoustu prací: obnovit štukové a kamenné prvky, oplechovat římsy a vyměnit dešťové svody. Po těch letech bylo nutné restaurování pískovcového obložení, oprava schodišť na východní a západní straně radnice, restaurování truhlářských i kovových výrobků - mříží, bran, vrat i dveří u obou vstupů včetně nádvoří.
Dnes se zaměříme na výměnu věže. Uvidíme, jak opravená věž vypadá zblízka i zevnitř a jak se zvedá pomocí jeřábu:
Vynesení hrotnice (špičky věže) si vyžádalo více než šesti hodin náročných prací,
které uprostřed turistické sezóny vzbudily na Horním náměstí i nevšední
podívanou. Nejvyšší díl věže bylo totiž nutné přesně vyvážit, aby ji
jeřáb mohl vynést do potřebné výšky. Celá hrotnice měří téměř sedmnáct
metrů a váží bezmála osm tun. Ve své konstrukci má uloženy i tři
zaletované kovové tubusy s historickými dokumenty a s odkazem současné
doby příštím generacím. Usazením hrotnice získala věž opět svou výšku 75 m.
Sama konstrukce špice byla oříškem. Odborníci byli překvapeni dost odvážným ukotvením vysoké špice do zdiva. Celá dřevěná část konstrukce věže nebyla nijak zakotvena do zděné části věže a prakticky neexistovalo žádné propojení mezi spodní středověkou částí dřevěné konstrukce a horní novější částí. V tomto místě barokní tesaři dosti neobvykle vše odřezali a začali stavět znovu. Tak vysoká dřevěná část věže byla držena pouze dvěma metry zdiva, což bylo značně odvážné i na tehdejší dobu.
Projektanti po průzkumu věže a vypracování statického modelu konstatovali, že barokní stavitelé navrhli proporce výšky a štíhlosti věže na samé hranici statických možností. To bylo příčinou, že v následujících letech musela být konstrukce věže postupně zpevňována a doplňována různými příložkami, až byla v podstatě celá okována. Její stabilitě nepomohlo ani dodatečné instalování velmi těžkých kovových cymbálů.
Cymbál bývá na rozdíl od zvonů zavěšen pevně a rozeznívá jej bicí kladivo, které do něj tluče z vnější strany. Bývá také výrazně nižší než zvon o stejném průměru. Každý z cymbálů měl na věži olomoucké radnice jinou funkci. Velký cymbál sloužil k odbíjení celých hodin, malý umístěný pod ním k odbíjení čtvrtí. Původně byl ve věži jen velký pozdně gotický cymbál, ulitý už roku 1501. K němu byl přidán v roce 1603 menší renesanční cymbál. Autorem většího gotického cymbálu je mistr Jan Konvář (Johannes Kandler), menší renesanční nástroj zhotovil olomoucký zvonař Zachariáš Milner. Podle odborného posudku Leoše Mlčáka jde o významné umělecké i technické památky.
O věžních cymbálech a jejich zprovoznění
se původně neuvažovalo. Při průzkumech byly zjištěny pouze kompletně zrezivělé
zbytky potrhaných táhel, které nebyly funkční desítky let a je tedy
vyloučeno, že by je mohl kdokoliv ze současníků slyšet. Závěs s cymbály musel být do věže zavěšen až dodatečně a cymbály
byly zřejmě původně umístěny jinde. Obnovu cymbálů měl na starosti
zvonař p. Rostislav Bouchal, který během rekonstrukce radnice zemřel a tak cymbály dokončila zvonařská
dílna Tomášková-Dytrychová.
Součástí stavebních úprav radnice byl i návrat slunečních hodin na fasádu a obnovení polychromie erbů. O tom bude jiný článek.
Nakonec celkové náklady činily 120 miliónů Kč. Oprava střechy stála téměř 35 miliónů, oprava pláště radnice si vyžádala 32 miliónů, rekonstrukce věže stála téměř 47,5 milionů Kč.
Obdivuji projektanty, řemeslníky a všechny umělce,nadšence, investory, kteří se dokáží do takové rekonstrukce pustit. Je to opravdu náročné dílo. Navázat na historické technologie, klobouk dolů. Já jsem takto sledovala opravu střechy a výměnu zvonice na jednom z kostelů u nás. S výrazem haptický jsem se poprvé setkala na výstavě haptických obrazů ve vsetínském zámku.
OdpovědětVymazatMaruško, tak staré historické památky je třeba opravit a dnes je kumšt na některé práce najít vhodnou firmu. Také tyto lidi obdivuji, už jsem psala o restaurátorech v kostele sv. Michala a tohle je zase z jiného soudku. Ještě některé restaurátorské práce představím.
VymazatHani,ty jsi velká detailistka.Obdivuji tě za to.Já města většinou rychle proběhnu,protože nepatří do okruhu mých zájmů.Oprava radnice byla jistě velmi zajímavá a asi by mě i bavilo sledovat usazení věže.To jsme sledovali v Březině kousek co bydlí dcera na kostele sv.Vavřince.Pořád nebyla věžička rovně.Už je.
OdpovědětVymazatMěj se hezky
Jituš, trefila jsi to - jsem detailistka, protože mnohdy ty detaily (třeba na této radnici) patří k nejzajímavějším. Hodně mě to baví a určitě ještě připravím pár článků. ☺
VymazatDobře, že jste měli možnost sledovat usazování věže v Březině, to jsou věci, které člověk nevidí často.
Měj pěkné dny. ☺
Hani zdravím, moc děkuju za zajímavosti z opravy radniční věže, ráda jsem si vše přečetla a prohlédla dvakrát, ještě jsem si došla pro brýle. Klobouk dolů za takovou rekonstrukci, náročnou ve všech směrech ! Měj se dobře, Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Leni, také Tě zdravím a hlavně děkuji za zájem. Toho si vážím, moc hezky jsi tu práci firmy ohodnotila.
VymazatAť se Ti daří a hodně pohody do závěru prázdnin. ☺