K poslechu i četbě

středa 24. ledna 2024

"Báňská" slaví výročí

 

V každém regionu se pravděpodobně používá i hovorové nářečí, určitě i u vás. Uslyšíte-li rodilého Ostraváka, že: "Někdo chodí na baňu", vězte, že je studentem VŠB - vysoké školy báňské.

Pokud v Ostravě slyšíte, že: "Někdo dostal baňu", může to znamenat: a) dostal facku, b) dostal pětku ve škole. 

Baňa není jen ostravský výraz, je to staré slovo a možná ho spojíte s významem "důl". V báňských městech se těžily rudy. Říkalo se jim také horní města - Kutná Hora, Jihlava..., která spadala pod královu svrchovanost. Ale tehdy nešlo o těžbu uhlí. Příkladem je Horní Město u Rýmařova, kde dříve byly doly na stříbro.

Znáte?

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/ef/VSB_TUO_official_logo.png 

Často jsem projížděla/procházela kolem, víckrát jsem byla i v budovách a pokaždé to člověk bere jako "současnost". A pak zjistíte, kdy tato univerzita byla založena a nechce se věřit, že tomu je už 175 let! 😲 Začátky jsou spojeny s datem 23. leden 1849!  

První zmínky pocházejí už od roku 1716, kdy byla založena první hornická akademie v Jáchymově. Zlomový rok ale nastal v roce 1849, kdy v Příbrami vzniklo Montánní učiliště zaměřené na výuku odborníků v hornictví a hutnictví. Učiliště je přímým předchůdcem univerzity a vzniklo dekretem císaře Františka Josefa I. V roce 1865 bylo Montánní učiliště povýšeno na Báňskou akademii. Roku 1895 Báňská akademie získala vysokoškolský organizační statut, kterým byla zrovnoprávněna s ostatními technickými vysokými školami. Současně bylo zavedeno dvouleté přípravné studium a výuka trvala tři roky.

Název Vysoká škola báňská v Příbrami získala akademie v roce 1904 na základě nového statutu. Doba studia byla prodloužena na čtyři roky a došlo k zavedení dvou státních zkoušek. Škola současně získala promoční právo k udělování hodnosti Dr. mont.

V roce 1945 byla Vysoká škola báňská dekretem prezidenta republiky Edvarda Beneše přeložena do Ostravy a nastala nová etapa v jejím vývoji. O šest let později byla Vysoká škola báňská poprvé ve své historii rozdělena na fakulty – v roce 1951 měla tři fakulty, do současnosti se rozšířila na sedm.

 1716

Vznikla první hornická akademie v Jáchymově

 

Znění instrukce z 13. října 1716 vydané římským císařem a českým králem Karlem VI. k založení hornické školy

1849

Bylo založeno Montánní učiliště v Příbrami

Dekretem císaře Františka Josefa I. bylo založeno Montánní učiliště v Příbrami, přímý předchůdce univerzity.

 
Vyhláška Ministerstva zemědělství a hornictví ze dne 3. dubna 1849, kterou se schvaluje zřízení montánních škol v Leobenu a Příbrami.

1865

Montánní učiliště bylo povýšeno na Báňskou akademii.

 

 
Výnos ministerstva financí ze dne 6. září 1865, kterým byl Montánnímu učilišti v Příbrami přiznán název Báňská akademie.

1895

Báňská akademie získala VŠ statut s právem 4leté výuky.

Báňská akademie v Příbrami získala vysokoškolský organizační statut s právem řádné čtyřleté výuky.

 
Výnos ministerstva zemědělství ze dne 7. ledna 1895, kterým byl Báňské akademii přiznán statut vysoké školy.

1904

Báňská akademie získala název VŠB v Příbrami.

Báňská akademie získala název Vysoká škola báňská v Příbrami.

 
Nový statut z roku 1904, podle kterého se změnil název Báňské akademie na Vysoká škola báňská v Příbrami.

1945

VŠB byla přeložena z Příbrami do Ostravy.

VŠB byla přeložena z Příbrami do Ostravy, stala se centrem vzdělávání v oblasti hornictví a metalurgie.

 
Dekret prezidenta republiky Edvarda Beneše o přeložení Vysoké školy báňské z Příbrami do Ostravy.

1951

VŠB byla rozdělena na 7 fakult.

Vysoká škola báňská byla poprvé v historii rozdělena na fakulty, od tohoto roku se postupně počet fakult rozšířil na sedm.

Budova původního rektorátu.

1995

Proces transformace VŠB byl završen změnou názvu na VŠB – Technická univerzita Ostrava.

Proces transformace VŠB na univerzitu polytechnického charakteru byl završen změnou jejího názvu na VŠB – Technická univerzita Ostrava.

 
Foto komplexu z 90. let  
zdroj: www.vsb.cz 
Na několika fotografiích ze současnosti uvidíte, jak to v Ostravě-Porubě vypadá: 
 
 
 
 
Baví mě pozorovat budoucí inženýry, jak se v areálu prohánějí na koloběžkách! 👍
 
 

Moje oblíbené místo v areálu před Geologickým pavilónem prof. F. Pošepného
  
 
 
 
Tak už je to 170 let? Ale že to uběhlo... Čo to táram, "baňa" už slaví 175. výročí. Tak hodně úspěchů škole i studentům. 👏 🍀 
V areálu je i univerzitní mateřská škola pro rodiče - studenty. 
 
Na doplnění skupina soch - určitě jste poznali ak. sochaře Olbrama Zoubka - "Skupina soch pedagogové a studenti" z r. 2002. Někteří vtipálkové to nazývají "rektor se svou družinou". 😀


10 komentářů:

  1. Hanko, dobrý počin přeložit "báňu" do Ostravy. Připojím se s přáním úspěšného studia všem studentům "báňi" a Tobě děkuji za další zajímavé informace zde od nás.Zdsleka není naše pkoli

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marti, znala jsem dost "baňáků", dnes to jsou báňští inženýři, s jednou holkou jsem se kamarádila, bohužel, už není mezi námi. Vystudovala ekonomickou fakultu a pár let měla dobré místo v kauflandu. Další moje kamarádka "roky robila na bani", na katedře slévárenství. Do toho geologického pavilónu jsem zavedla i přítele. Mám to tam ráda... 👍

      Vymazat
  2. Špatný klik - chtěla jsem napsat,že není naše okolí krajem primitivů jak je nyní díky Karviné prezentováno. Jistě, raději se rozepisovat nebudu, když už nic,tak aspoň rozdmýchat. Článek👍

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marti, kdo ty lidi nepoznal, nemůže soudit podle nějakého videa. Ani Karviná není městem primitivů, vím, co říkám. Jejich chyba byla, že se nepřipravili.

      Vymazat
  3. Skvělý článek. Areál školy je opravdu krásný.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Moc děkuji za pochvalu, Maruško. Znám to tam a sleduji už léta, opravdu je areál VŠB krásný. 👍

      Vymazat
  4. Tento komentář byl odstraněn autorem.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To jsem vymasta, komentář patří k Evangelické církvi,😱

      Vymazat
  5. Hani, kdysi školu studoval můj kamarád, myslím, že takhle hezky nevypadala. Mě pochopitelně zaujaly Zoubkovy sochy, netušila jsem, že tam je takové sousoší...
    Posílám pozdravy, Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helenko, kamarád tam studoval už asi dávněji... Za ta léta, desetiletí se to tam opravdu hodně změnilo. Zoubkovy sochy tam příliš známé nejsou, lidé spěchají a každý jde ke svému cíli. Ráda jsem školu představila. 👍

      Vymazat