Kdysi byl rozšířen slogan "Noviny a Slunce vycházejí každý den." Také se říkalo denní tisk. Dnes už tohle neslyším, většinou je to v elektronické podobě. Přečtete a už to je k nepotřebě. Kdysi jsem všechny ty noviny a časopisy svazovala do balíků a pak odvážela do sběru. Ve školách bývaly soutěže sběračů papíru a myslela jsem, že je to už pasé. V Dolních Datyních jsem zjistila, že tam mají sběr papíru ve škole jako soutěž. Chválím p. učitelku, dávám jí 👍, patří to i k výchově lidí v obci.
Kdysi jsem noviny i časopisy protřídila, něco schovala - výstřižky receptů z Vlasty nebo i výtisky Mladého světa. Někdy vycházel román na pokračování v Naší rodině, kterou si kupovala babička. Takto vycházel román od Javořické nebo Kája Mařík. Dnes "to" hodím do modrého kontejneru, většinou letáky nebo zpravodaj. Vzpomínáte si, jak jste kdysi nastoupili do autobusu a všichni vytáhli noviny nebo časopis? Dnes to neuvidíte, "každý" (já ne) okamžitě vytáhne mobil a s hlavou skloněnou nevnímá své okolí. Časy se mění...
České noviny poprvé vyšly v roce 1719, je tomu přes tři sta let! Jejich náklad samozřejmě není znám, ale nedlouho před zánikem v roce 1772 měly čtyři předplatitele (ale další si je kupovali bez předplatného). Před
první světovou válkou měl nejúspěšnější český deník Národní politika
náklad až 400 tisíc kusů. Rudé právo se podle idnes tisklo ve
dvoumiliónovém nákladu. Po sametové revoluci náklady novin byly dlouho statisícové, s rozvojem internetu po
roce 2000 však začala asi poslední fáze českých "listů" vydávaných na
novinovém papíře.
Kdy jste si naposledy koupili noviny? Já si to ani nepamatuji, ale měli jsme předplatné Deníku. Sloužily vám noviny i k něčemu jinému, prozradíte? Blíží se Vánoce, proto vzpomínka aktuální: U nás se tradičně po léta kupoval živý kapr, někdy dva. Táta vzal starou štokrli, která měla všestranné využití a posloužila i k tomuto účelu. Nahoru se rozprostřely noviny, z vany se vyndal kapr... tedy on se nevyndal sám, on sebou mrskal 😄 a na štokrli se celá ta procedura s kaprem odehrála. Jak to souvisí s novinami? Posloužily jako podložka, která se pak vyhodila a pokud jste byli šikovní - čistá práce. 👍 Vím, že se novinami vysušovala promočená obuv a také jsme do novin balili hlízy jiřin k uložení do sklepa.
***
Co jsou staré noviny? Historie novin spadá už do doby před naším letopočtem (!) a ráda připomenu, jak to praktikovali v minulosti. Ráda "listuji" ve starých novinách a časopisech, jsou mnohdy i přes sto let staré. Naučila jsem se to v ostravském archivu. Ještě že tyto výtisky nikdo nevyhodil, dnes si můžeme počíst. Přečetla jsem takto opravdu hodně článků a víte, čeho jsem si všimla? Ten čerstvý dobový popis některých událostí bývá dost odlišný od toho, jak je za několik desetiletí veřejně prezentováno. Nejednou jsem si toho všimla, vím, noviny vydávaly i politické strany, ale... člověka napadne asi zásah historiků nebo nějakých "politologů", kteří dané období zpracovávají a "učešou" si ho podle "potřeby". A tak člověk získá představu, jak za nějakých padesát a více let bude novým generacím podána naše doba. To bychom si početli a jistě divili, si myslím. Začtěte se do starých novin a uvidíte, jestli mám pravdu. 🙇
Napadlo vás, jak starou mají noviny historii? A nemuselo to být jen tištěno na papíře!
Acta diurna latinsky denní akta či denní zprávy byly denní římské oficiální zprávy, předchůdci dnešních novin.
Informace byly tesány do kamene nebo ryty do kovových desek, pak
následně "věšeny" na veřejných místech, např. na Forum Romanum. První takovéto zprávy se objevily okolo roku 131 př. n. l. v období Římské republiky. Původním obsahem byly soudní rozsudky.
Rukopisný věstník událostí začal vycházet na čínském císařském dvoře v Pekingu
roku 713. Čína je vynálezcem papíru, není to tak překvapivé.
V Evropě začaly být rozesílány rukopisné noviny od poloviny
15. století. Dostávali je zpravidla členové královských rodin,
nejbohatší šlechtici a vlivné církevní instituce. Rozšiřování novin do
všech vrstev společnosti umožnil knihtisk vynálezem Johanna Guttenberga kolem 1450 a postupné zavádění pravidelného poštovního spojení.
Johannes Gutenberg byl povoláním vynálezce, typograf, rytec, inženýr, kovář, zlatník, brusič drahokamů a zrcadel a také mincmistr, ale do povědomí lidí se zapsal jako vynálezce knihtisku. Tím došlo k masovému šíření knih a možnosti šířit informace.
Francouzská tiskárna kol. r. 1500.
Od počátku 16. století běžně vycházely jednotlivé listy se zprávami o bitvách, podivuhodných úkazech, přírodních katastrofách apod. Nyní pár konkrétních údajů:
1605 – Johann Carolus začal vydávat ve Štrasburku první tištěné noviny Relation aller fürnemmen und gedenckwürdigen Historien. 1618 – v Amsterodamu a 1621 v Londýně začal vycházet týdeník Courante (Corrant) „týdení novinky z Itálie, Německa, Uher, Polska, Čech a Nizozemí“, a to již ve foliovém formátu.
1645 – začaly vycházet nejstarší noviny vydávané dodnes, i když jen elektronicky – švédské Post-och Inrikes Tidningar.
1656 – poprvé vyšel v Haarlemu Opregte Haarlemsche Courant, nejstarší tištěné noviny, prý vycházejí dodnes, ověřit to nemohu. První polské noviny (Krakov 1661)
Nyní si přečteme zprávičku z novin, které jsou staré sto let! Je sice psána archaickým jazykem, ale prozrazuje, že se lidé až tak nezměnili.
Doporučení zdravé stravy se objevovalo už dříve. Tehdy nikdo neřešil GDPR a jak se můžeme přesvědčit, i zaměstnanec, který byl "roztrhán na kusy", je uveden plným jménem!
Na nabídce k sňatku mě zaráží to, že si dává podmínku, aby ta dívka měla hotové jmění 4-5 tisíc zlatých, což v početných a nemajetných rodinách mohlo být problémem neřešitelným. Takže já si to vyložím po svém: ty hledáš ženu, protože potřebuješ její peníze do "firmy", slušného zevnějšku proto, aby tvůj pekařský závod na velmi dobré cestě reprezentovala svým vzhledem. Má být mírné povahy, potřebuješ poddajnou, aby ti vše odkývala a ty chceš rozhodovat sám - i když ti dá až 5 tisíc zlatých! A jako na ženatého majitele "pekařství" budou na tebe zákazníci pohlížet důvěryhodněji. Jak promyšlené, hlavní je tady pekařský závod. Nebo se pletu? 😉
V dobové inzerci si vždy ráda počtu. 😎
Zdroj: dobový tisk, Wikipedie, idnes
Přeji vám nejen hezký den, ale hlavně to, abychom vždy četli zprávy příjemné a nezarmoucující. 🌸 🍀 🌺
Hanko, s těmi mobily máš pravdu, nahradily noviny, ale ne u všech. Zrovna včera u lékaře si slečna vedle mě hrála na mobilu hru, jiný řeší děti po telefonu, druhý líčí kde byl a další, že už jede. Mobil si mnohé z nás úplně podmanil
OdpovědětVymazatSe zájmem jsem nahlédla zde do starého tisku. Jak jsme využívali noviny u nás v rodině, na podpal, čištění oken, podložku při čištění obuvi a také k vysušení vlhkých bot. Pak taky do sběru, zrovna jak v té Datyni a toto se přesunulo i do mé rodiny u dětí školou povinných, pak vnuk. Dnes spíš formou letáků a příležitostného tisku -Radniční listy do modré popelnice. Občas podložka při manipulaci s květinami. Hanko, měj pohodový víkend. ☺