Nedávno jsem tady představila pandu červenou, dnes vyberu supa. Už na pohled jsou tito dva zástupci v oblíbenosti v ZOO jistě na opačných pólech žebříčku, ale k článku o tomto mrchožroutovi mě vedly dva důvody. Jednak zrovna v sérii článků článků připomínám objevení Tutanchamona a kdo zná jeho "zlatou masku", ví, že je tam vztyčená kobra a také sup.
Vybrala jsem záběr, kde je tu supí hlavu dobře vidět.
Sup mrchožravý byl ve Starověkém Egyptě vysoce uctíván a představoval bohyni Nechbet, ochránkyni faraonů a sestru bohyně Isis. Společně s kobrou egyptskou byl zvířecím ochráncem a symbolem faraonovy moci. Jeho zpodobnění bylo součástí pokrývky hlavy egyptských královen, např. Kleopatry VII. Proto bývá označován také jako "Faraónova slepice".
Druhým důvodem, proč psát zrovna o supovi je fakt, že umí používat kámen jako nástroj.
Používání nástrojů ptáky: Sup mrchožravý rozbíjí kamenem pštrosí vejce tak, že na ně pustí kámen ze zobáku.
V posledních letech jsme mohli zaregistrovat snahu našich zoologických zahrad odchovat mladé a vypustit je zpátky do přírody. Samička ze Zlína opustila hnízdo jako první, ornitologové její první let sledovali díky malé satelitní vysílačce umístěné na jejích zádech. Postupně se k ní přidávali další vypuštění supi. Po několika hodinách však samička podle získaných informací při letu narazila do drátů vysokého napětí. 😕 Zásahem elektřiny okamžitě uhynula. „Odhaduje se, že ve světě po zásahu elektrickým proudem ročně zahyne jedna miliarda ptáků,“ uvedl ředitel zlínské zoo. V České republice je to podle studie Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) 350 tisíc jedinců ročně.
V dospělosti je sup mrchožravý nezaměnitelný. Má hlavu a krk ze všech supů nejméně lysé a je z nich nejmenší. Především však má převážně bílé peří, tmavé letky a žlutou až oranžovou lysou kůži na hlavě. Mladí ptáci jsou hnědaví.
Možná vás překvapí recept:
Faraónova slepice s medem
Máslo rozpustíme a smícháme s medem. Nařežeme stehna a hruď slepice a potřeme medovým máslem. Zbytkem másla potřeme slepici zevnitř. Pečeme na másle nebo na margarinu. Upečenou slepici posypeme oříšky a mletým zázvorem.
Jsem toho názoru, že sup je úžasný živočich, už jen tím, že díky svému mrchožroutství je vlastně taková přírodní zdravotní policie :) Recept na slepici vypad opravdu zajímavě!
OdpovědětVymazatLíbí se mi, Eliss, jak jsi supa zhodnotila. Na pohled není krasavec, ale v přírodě má své místo a je ohroženým druhem.
VymazatMěj se pěkně. ☺
Zajímavé informace, hodnotím i pestrost blogu. Hanko, popravdě supa bych si nedala 🥰
OdpovědětVymazatDěkuji, Marti, za pochvalu blogu, bloguji přesně dva roky a tu pestrost se snažím dodržovat. Ten recept je úprava normální slepice, myslím, že i kuře se dá použít. ☺
VymazatSupa ochočeného mají v zooparku Žleby a dokonce ho tam předváděli. je to pořádně velký tvor. V přírodě je důležitým prvkem, jako mnoho dalších tvorů. Přeji Ti moc hezké dny Hani.
OdpovědětVymazatJari, i v naší ZOO mají více druhů supů, mi šlo o tu "faraonovu slepici". Možná na Žlebech předváděli dravce, na těch "představeních" jsem několikrát byla a je to velmi zajímavé, mohla jsem si sáhnout na výra, jen nevím, jestli to je ptákům příjemné, když na ně víc lidí sahá. Ale nějak se ten vztah k přírodě, hlavně u dětí, budovat musí. ☺
VymazatDěkuji a přeji klidné a pohodové dny.
Poučný a zajímavý článek - děkuji, Hani a zdravím, Helena
OdpovědětVymazatDěkuji, Helenko, také Tě zdravím. Měj se hezky. ☺
Vymazat