Možná jste svoji dovolenou někdy trávili na Rhodosu jako moje švagrová (řecký ostrov u pobřeží Malé Asie) nebo jste snad byli na Maltě? Já vím, teď někdo řekne "na maltě jsem strávil/a pár let", to proto, že stavěli barák, ale tady jde o ostrov Malta ve Středozemním moři.
To je úvod k dnešnímu příspěvku, protože na Strakonickém hradě je expozice o těch, kteří se v minulosti stali pány Malty i Rhodosu. Zakoupíte-li si prohlídku několika expozic, jsou hodně pestré a nudit se tam nebudete.
"Davy", kterých se mnozí bojí, jsme tu nezažili, někde jsme byli úplně sami. A pokud se tu návštěvník přece jen našel, některý se jen mihnul a "letěl" dál. 😎 Ovšem, pár fotek si udělají a na hradě "byli". 🙊 My jsme na hradě strávili přes tři hodiny a to se vyplatilo.
Ani chůze do schodů tam nemusí být problémem, v pokladně vám zajistí výtah k expozicím. Začínáte tou, která je ojedinělá u nás. Expozice přibližuje historii a současnost Řádu maltézských rytířů, spravuje ji Muzeum středního Povltaví a je v prostorách bývalé komendy maltézského řádu. Expozice je vytvořena interaktivní formou, aby to lidi bavilo a zároveň to splňovalo moderní požadavky. Jsou tam dotykové obrazovky, a kde si můžete vzít do rukou meč středověkého rytíře? Zájemce si může potěžkat výzbroj rytíře - repliku meče a rukavic a když si člověk představí, jak toho bojovníka odírá drátěná košile nebo ho tlačí boty, odpočinek i strava nevyhovující a lidský život se neřešil... 😉
Listiny si zájemci o gotický text mohou nejen prohlédnout, ale i zkusit psaní gotických písmen. Na začátek jsem vybrala základní informace o tomto řádu. Velvyslanectví řádu sídlí ve Velkopřevorském paláci na Malé Straně v Praze:
Maltézský řád je nejstarším dosud existujícím rytířským řádem na světě a patří mezi nejstarší katolické řády i mezi nejdéle působící instituce křesťanské civilizace.
Vznikl v 11. století v Jeruzalémě během křížových výprav, aby se staral o poutníky do Svaté země a pomáhal všem potřebným bez ohledu na rasu a vyznání. Už v té době řád začal používat bílý osmihrotý kříž, který je symbolem řádu dodnes.
V různých názvech se odráží jeho 900 let dlouhá historie. Zpočátku, kdy se řád soustředil hlavně na provoz nemocnic, se jim říkalo špitálníci. Podle patrona řádu sv. Jana Křtitele se dodnes používá také označení johanité. Ostrov Rhodos dobyli johanité v roce 1310 a tak se stali "rytíři z Rhodu".
Název Maltézští rytíři pak odkazuje k 16. století, kdy jim císař Karel V. daroval ostrov Malta ve Středozemním moři. Současný oficiální název zní Suverénní vojenský hospitální řád sv. Jana v Jeruzalémě, na Rhodu a na Maltě, ovšem používají se nejrůznější zkrácené verze, například Suverénní vojenský maltézský řád, Suverénní maltézský řád nebo Maltézský řád.
Prvním známým představeným tohoto špitálu pak byl bratr Gérard († 1120), johanity uctíván jako svatý. V kronice Viléma z Týru byl označen za úctyhodného a zbožného muže, který se staral o poutníky a nemocné, a který byl mučen muslimy kvůli údajným schovaným penězům. Jisté je, že pozdějšími johanity byl považován za pravého zakladatele řádu. Právě za jeho vedení špitálu, roku 1113, vydal papež Pascal II. bulu „Pie postulatio voluntatis“, jíž špitálu zaručoval papežskou ochranu a privilegia, a v níž je Gérard označován za jeho zakladatele.
Hanko, dala sis s tím práci a o Strakonickém hradu i paláci v Praze vím, mockrát jsem o těchto reáliích četla, ale pravda, detaily si nepamatuji, tudíž jsem si je nyní osvěžila. Na Maltu jsem vždy moc chtěla a už se tam asi nepodívám!?
OdpovědětVymazatNa pokračování článku se těším. Jiřina z N.
Jiřinko, jsem ráda, že se Ti příspěvek líbí. Práci jsem si dala, ve Strakonicích jsem to nafotila a do článku vyhledala víc, aby to bylo poutavější. Na Strakonickém hradě jsme byli podruhé a tak si z toho člověk víc pamatuje a ten maltézský řád vyžaduje trochu víc znalostí.
VymazatPokračování mám nachystáno, ale nejdříve se vydáme na věž. 😉
Hani, ve Strakonicích jsem hrad prolezla jako holka, moc si toho nepamatuji, zato Palác velmistrů na Rhodu jsme loni prolezli od sklepa po půdu. Byl to zážitek, rádi vzpomínáme.
OdpovědětVymazatDěkuji za zajímavý příspěvek a přeji příjemný den. Helena
Helenko, to je fajn, že jste měli možnost takto poznat palác na Rhodu. Moji švagři tam byli letos na dovolené a nic nevěděli, ani rhodský kolos jim nic neříkal, až jsem jim to řekla, začali se po tom pídit a nějakou fotku tam pořídili.
VymazatJsem ráda, že Tě to zaujalo a přeji příjemný pátek. ☺
Hani,ty jsi detailistka na takovéhle věci,já se cítím zase lépe na vzduchu.Tam si to užívám více.
OdpovědětVymazatNaposledy,když jsme byli na prohlídce chrámu sv.Barbory,tak jsem vevnitř udělala jen pár fotek.Důvod,byla jsem u vytržení nad tou nádherou a nechtěla tu zvláštní atmosféru rušit cvakáním fotoaparátu.Někdy si zážitky odneseme v sobě.Ráda jsem se proto s tebou podívala opravdu důkladně na hrad ve Strakonicích.Na Maltě byla na dovolené moje sestra a tak jsem viděla aspoň fotografie.Měj hezký den
Jituško, detailistka na takové věci určitě jsem, protože mě to zajímá víc než procházka v lese. Takže jsme každá úplně jiná. 😉
VymazatO tom cvakání fotoaparátu už psala Jára a já nevím, co to máte za foťáky, když dělají takový "hluk". Chodím často na prohlídky zámků, muzeí i chrámů a nevšimla jsem si, že by někdo takový foťák měl. Můj foťák je obyčejný a nafotím spousty fotek a žádné cvakání to nevydává. Zážitky v sobě - ano, ale na mnoho "věcí" zapomeneš a právě fotky Ti to připomenou.
Na Maltu se nedostanu, ale celkem mi to nevadí.
Přeji Ti radost z výletů, ať se daří! ☺
Zajímavé povídání i fotky, vše pro mně neznámé. Jak tady někdo píše i já dávám přednost exteriérům, ale z času na čas může člověk udělat výjimku a dozví se něco nového. Přeji krásný podzimní den.
OdpovědětVymazatJsem ráda, když je to pro Tebe zajímavé. ☺ Exteriéry já také fotím, ale pokud jdeme někam na zámek, hrad atd., vždy jdeme tak, aby tam byla i prohlídka, jinak to za návštěvu objektu nepovažuji. Mám k tomu blízko, s průvodci jsem "jedna ruka" a tam jsem jako ryba ve vodě. No, fakt. 😉 Pro letošek máme splněno, uvidím, jestli se někam ještě vypravíme.
VymazatPřeji hezké tereziánské léto. 😎
Tento komentář byl odstraněn autorem.
OdpovědětVymazatZajímavý článek Hani. O Maltézských rytířích jsem toho docela dost četla. Řád je platný dodnes a mezi jeho členy patřil i Karel Schwarzenberg, patří tam stále Jiří Lobkowicz, Jiří Šternberk a jeho členem je také pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Jinak hrad by mě také asi ve zajímal z pohledu venku i když i zajímavosti uvnitř bych také pročetla už proto, že hrad byl hlavním sídlem Maltézských rytířů a historie tohoto řádu, ale i hradu je pozoruhodná.
OdpovědětVymazatOmlouvám se za smazání prvního komentáře, kde mi to přepsali na nesmysly.. a i tady je chyba... Píši na mobilu a mělo být....více... ne ve...hezký den přeji.
VymazatJari, a to si všechny pamatuješ, kdo patří k maltézským rytířům?? To je obdivuhodné, mi se nechce to ověřovat. A když čtu Dominika Duku, tak to už tuplovaně hledat nebudu. Pro mne stačí. Já jdu vždy dovnitř na prohlídku, vlastně nás oba to zajímá a nebudu hledat nějaké výmluvy. Co mě zajímá, tam není překážka a člověk by měl využít tu možnost a ne hledat důvody, proč tam nepůjde. Lidí se nestraním, vždyť bych klidně mohla dělat tu průvodkyni, tak proč??
Vymazat