Při pobytu v Čechách jsme zajeli do Strakonic, protože jsme chtěli vidět "celý" hrad, ne zříceninu. Strakonický hrad je dominantou města, ale i výjimečnou památkou. O počátcích hradu mnoho údajů není, z pramenů
se dovíme jen to, že již kolem
roku 1243 stál na soutoku řek Otavy a Volyňky palác obývaný jak pány
světskými - Bavory "erbu střely", tak Johanity, představiteli rytířského
církevního řádu. Do té doby byl hrad sídlem jen šlechtického rodu
Bavorů. To bude v příštím příspěvku vysvětleno.
Nejstarší části hradu mají
už na pohled znaky gotické architektury, zejména věž Rumpál, na kterou jsme v rámci zakoupené vstupenky vystoupili. Vstupné tam není vysoké, je rozděleno na dva prohlídkové okruhy (bez průvodců) a Rumpál je ve 2. okruhu. My jsme si zakoupili I. + II. okruh = 110 Kč plné vstupné, dítě nebo senior 65+ platí poloviční cenu (2024). Koupíte-li si oba okruhy, je tam sleva 30 Kč. 👍 Za uvedenou cenu můžete navštívit 9 různých expozic. Jednou z nich je gotický Rumpál.
Původně jsme o věži neuvažovali, ale během naší prohlídky na hradě (a ten my neproletíme) se vyčasilo a rozhled do okolí byl dobrý.
Každý je asi rád, když ty úzké schody končí a vy jste na ochozu. Hlavou mi běželo, kolik asi lidí tady za těch 700 let prošlo a v minulých staletích tu určitě "nefuněli" jen turisté, ale pokud věž sloužila jako opevnění, kmitali tu obránci a jistě se tu mnohokrát "zapotili". Z věže vystupují chrliče v podobě hlav příšer, tady je jedna vyfocená z ochozu a vedle přiblížená z nádvoří.
Kapitulní síň stojí za návštěvu. Ambit patří k architektonickým skvostům, tam uvidíte skutečnou gotiku. Sv. Filip a Jakub, malba na osvětlené východní stěně. Text a fotky z kapitulní síně a ambitu najdete ZDE.
V dnešní době sídlí na hradě Muzeum středního Pootaví. Pro představu jak celý hrad vypadá a jeho části. My jsme přišli od parkoviště a vstoupili jsme tam u té "jedničky" kolem kostela:
Dnes je doba, kdy letí retro a lidem se opět líbí černobílé fotografie. Vybrala jsem fotografie z archivu p. L. Hölla. Fotky nejsou datovány a ukazují dominantu dudáckého města - hrad z různých úhlů, v různých dobách, ale věž Rumpál na nich nepřehlédnete:
Zajímavý článek Hani. Věž se mi líbí. Také bych šla nahoru už pro ty celkové pohledy z ochozu. Těším se na pokračování a přeji hezký den
OdpovědětVymazatVěž je z toho hradu na pohled to nejzajímavější, ty pohledy za to stojí, ale je to úzké schodiště.
VymazatPokračování ještě bude, ale témata střídám.
Hezký den přeji i Tobě, Jaruš. ☺
Hanko, skvělá reportáž. To vstupné na oba okruhy mne mile překvapilo Možná proto, že bylo bez průvodce. Také si raději vychutnávám hrady bez průvodce. Těch schodů na věž není tak moc, ale zato se mi zdají býti jednotlivé schody dost vysoké. Nebo to zkresluje úzké schodiště? Hrad je moc krásný.
OdpovědětVymazatMaruško, moc děkuji za pochvalu. Vstupné je ve srovnání s jinými místy, které jsme navštívili, fakt hodně nízké. S těmi schody máš pravdu, jsou vyšší než obvykle. Při běžné výšce schodů by jich při té výšce věže bylo možná tak o 15 více. ☺ Jsi všímavá.
VymazatJe to krásný a zajímavý hrad.Také se vždy snažím najít na internetu staré fotografie,jak vypadala památka kdysi.
OdpovědětVymazatHani,hezký začátek nového týdne
Myslím, Jituš, že by se Ti hrad také líbil. Jenže tam jsou nejcennější ty vnitřní expozice a tam Ty nerada chodíš.
VymazatPřeji Ti také pohodový průběh týdne. ☺
Hani, moc ráda jsem se podívala. Sice jsem tam byla, ale jako malá holka a to už je fat dávno. Zrovna včera jsem si o tom povídali s mamkou - jezdili jsme jen po Čechách a Slovensku, ale ukázali nám toho docela dost.
OdpovědětVymazatPřeji příjemný den. Helena
Helenko, měli jste štěstí, že jste s rodiči takhle jezdili. Věř mi, není to běžné. Někdy se ten život odvíjí tak, že to vlastně ani "nejde".
VymazatPřeji příjemnou druhou půlku týdne. ☺
Ach ty schody, já se našlapala v práci 136 schodů tam i zpět nejméně 4x za směnu co hodinu, občas jsem použila výtah☺ Povídání i fotografie parádní, jen ten osobní výhled chybí ☺
OdpovědětVymazatJsou zaměstnání, kde se nachodíš a patří k tomu i schody a přitom by si nikdo, kdo si to nevyzkoušel, neřekl. A jsou budovy, kde výtah není. 🙆
VymazatDěkuji za pochvalu článku.