I když je příprava kynutých koláčů trochu složitější, jejich chuť vždy stojí za každou minutu strávenou v kuchyni. Ale čemu dáváte přednost – sladkým nebo slaným pochoutkám? Vyzkoušejte chutné slané plněné kynuté trojúhelníčky!
na těsto:
- 80 dkg mouky
- 5 dkg droždí
- 1 pl cukru
- 5 dl mléka
- 1 pl soli
- 2 dl oleje
náplň:
- nakrájená šunka
- dvě červené cibule
- 2 ks konzervované kukuřice
- 10-15 dkg strouhaného sýra
- 2 stroužky česneku
- zakysaná smetana
- slanina nakrájená nadrobno
navrch:
- 2 pl zakysané smetany
- 1 žloutek
- sezamová semínka
- Do vlažného mléka rozdrobíme droždí, přidáme cukr a trochu mouky, zamícháme a na teplém místě necháme vykynout. Z mouky, vykynutého kvásku a všech ostatních surovin vypracujeme tužší těsto, které se nechytá vařečky ani stěny mísy. Jeho povrch poprášíme moukou, přikryjeme ubrouskem a na teplém místě necháme cca 20 minut kynout.
- Těsto rozdělte na dvě části, rozválejte a potřete směsí drceného česneku a zakysané smetany. Do rolády vložte šunku, slaninu, cibuli, kukuřici a srolujte ji.
- Smíchejte zakysanou smetanu se žloutky a potřete ji. Stočíme do rolády a tu nakrájíme na trojúhelníky, které
naskládáme do máslem vymaštěného pekáče nebo zapékací mísy. Povrch
pomažeme rozšlehaným žloutkem a posypeme sezamem. Ve středně
vyhřáté troubě pečeme při 160 °C cca 30 minut dozlatova.
Pokud se ptáme na množství náplně, tak asi 15-15 dkg, ale každý si může přidat, kolik chce. Po vyválení bude náplň bohatá. Proto je třeba těsto rozdělit na dvě části, protože najednou by ho bylo příliš mnoho.
Po vyválení plát rozkrojte jednou vlevo a jednou vpravo, abyste vytvořili trojúhelníky. Nebo roládu nakrájíme nožem, došikma - na trojúhelníčky, jak vidíte na obrázku. Překrojíme, ale neoddělujeme. Oddělí se po upečení samy.
Pokud to nemůžete udělat, můžete vyrobit šneky - nakrájet na plátky, stačí je nakrájet na 3 cm.
- Trojúhelníčky z kynutého těsta - sladká nádivka, např. ořechová:150 g mleté vlašské ořechy170 g kr. cukr1 bal. vanilkový cukr100 ml mléko
-
Zatímco těsto kyne, připravíme si nádivku. Mléko ohřejeme, přidáme cukr a vanilkový cukr a mícháním ho rozpustíme. Když je cukr rozpuštěný, přidáme ořechy a promícháme.
-
Vykynuté těsto rozválíme do obdélníku a nakrájíme ho na čtverečky 6-8 cm. Do středu umístíme nádivku a těsto složíme do trojúhelníku – kraje potřeme rozšlehaným bílkem. Kraje jemně rukama zatlačíme. Poklademe je na papírem vyložený plech na pečení a potřeme je rozšlehaným žloutkem.
-
Pečeme při teplotě 150 stupňů cca půl hodinu. Po upečení je necháme trochu vychladnout. Můžeme posypat moučkovým cukrem a podáváme. Dobrou chuť!
zdroj: primainspirace.cz, plzen.rozhlas.cz
-
Kynuté těsto není můj kamarád, ale ty slané trojúhelníčky bych si dala.Musí to být dobrota 😊👍
OdpovědětVymazatEvi, možná se v kynutém těstě trochu podceňuješ, já jsem to léta měla také tak. Není to tak těžké, jak se "zdá" a kynutý koláč je o třídu lepší než ty na prášku. Zkus někdy kynuté... ☺
VymazatHani,to je úžasný recept.Baví mě zkoušet nové věci a tak si rovnou ukládám.Na víkend přijede sestra a tak se to bude hodit.
OdpovědětVymazatDíky a měj se hezky
Jsem ráda, Jituško, že Tě tento slaný koláč nadchl. Přeji Ti, aby se povedl a všem chutnal. ☺
VymazatDěkuji a také se měj hezky.
Nakrmit a neoddělovat, výborné řešení,určitě vyzkouším Hanko. S kynutym těstem kamaradim.
OdpovědětVymazatPatří naplnit 😁
VymazatHani, už jsem takové pečivo pekla, jen bylo plnění trochu skromněji - česnekovým máslem a sýrem. Tohle vyšší level!
OdpovědětVymazatDěkuji za inspiraci a přeji hezký den. Helena
Helenko, určitě i Tvoje "skromnější" náplň byla výborná, o tom nepochybuji. Myslím, že tady je možné náplně upravovat i podle toho, co máme rádi nebo co právě máme v ledničce. O tu inspiraci právě jde.
VymazatDěkuji a přeji příjemný májový večer, u nás pořádně zkrápěný májovým "deštíkem". ☺
Hani, to vypadá dobře, díky za inspiraci, určitě vyzkouším obě varianty :-) Alena
OdpovědětVymazatAlenko, tohle téma je akorát pro Tebe, možná to ještě nějak vylepšíš nebo upravíš.
VymazatDěkuji a přeji příjemné májové dny. ☺
Obojí vypadá luxusně a já můžu obě varianty, záleží na tom o co si chuť řekne. Vlastnili jsme po revoluci malou řemeslnou pekárnu v Mikulovicích. Celkem jich bylo na jesenicku čtrnáct. Není už ani jedna. Poslední Selská pekárna skončili k 31. říjnu. Tomu se říkalo malá privatizace. Jenže ony skončily i velké průmyslové pekárny. Postupně Bruntál, Skřívánčí dvůr Šumperk a nakonec i ta naše jesenická.
OdpovědětVymazatTohle pečení je vyzkoušené a výborné. Ovšem to, co popisuješ, je smutná praxe, která bohužel, není jen v pekárenství. Vedu tady "Příběhy slavných značek", většinou jsou naše a už tvorba mnohých textů moc radosti nepřináší. Jsou i takové, které přežily, jako třeba rýmařovská Hedva, ale kdoví... často tu ukazuji jen chátrající objekty nebo zbořeniska.
Vymazat