K poslechu i četbě

neděle 5. března 2023

Slezská pověst: Dobrý pastýř

 

Otvírám novou rubriku, která bude zaměřena na báje a pověsti. Dnes si dáme "nedělní čtení", zařadila jsem pověst z ostravského regionu. Pověsti byly tématem Masopustu v Ostravě, fotografie jsou dole.  



Pověst je příběh, který má historický podklad, jeho jádro je pravdivé a je doplněn nějakou nadpřirozenou bytostí, podobně jako legenda. Díky ústnímu převyprávění je příběh značně dokrášlen a potom ztrácí na věrohodnosti. Pověsti se mohou vztahovat k lidem, k místům ke zvířatům, k hradům a zámkům, ale i třeba ke stromům, zvonům apod. Začarovaná místa, tajemné postavy, kouzla, jevy a záhady nás neustále přitahují a zkazky o nich se vyprávějí již po mnoho generací. 
 
***

https://www.hrady-zriceniny.cz/img/foto/2020z3/DS132988.JPG

 Za starodávna, když již hrad „Landek dávno v rumech ležel, páslo na kopci tom několik pastýřův svá stáda. Jak již to pastýři ve zvyku mají, skotačili a dováděli i naši pastýři na Landeku.

Ve skalině, hustým křovím porostlé, byl otvor, jenž vedl do rozsáhlých sklepení, která dříve obyvatelům zámku v čas válek za útočiště sloužila. O otvoru tomto dobře věděli pastýři, avšak netroufali si přijíti na blízko, že prý — jak se domýšleli — duchové podzemní své sněmy tam mívali.

Jedenkráte ztratila se nejmladšímu pastýři, který byl velmi pobožný, hodný a pracovitý a který z malé mzdy živil svou starou matku, ovce. Jakmile ztrátu spozoroval, bědoval mladý pastýř a jal se ztracenou ovečku hledati. I hledal celého půl dne, ale o ovečce ani zmínky. Tu slyší z houští utlumené bečení a již běží pln radosti k místu, odkud bečení zaslechl. Prohledl veškeré křoviny, ale ovečky nenašel.

S hrůzou pozoroval, že bečení přichází z otvoru ve křovině.

Jako dobrý pastýř, ač s velikým strachem, šel k otvoru a nabyl brzy přesvědčení, že ovečka jeho spadla do sklepení.

Co nyní počíti? Nechati milou ovečku ve sklepení hladem zhynouti?

Netroufal si ani na blízko přistoupiti. „Modlívám se k otci nebeskému každodenně, tenť mne jistě neopustí!“ tak myslí hošík a již jme se slézati otvorem dolů. Jen s tíží velikou dostal se do sklepení. Málem by byl však oslepnul září, jež se mu ve sklepení naskytla. I vidí zde ve dvou řadách sestavené kádě naplněné penězi zlatými a stříbrnými. Ve třech nádobách byly i diamanty a jiné věci. Z diamantův i peněz zde nashromážděných šla ona záře. Ovčák byl jako na novém světě.

Tu slyší z kouta slabým hlasem mluviti: „Naber si do klobouku peněz, jakých se ti jen líbí, avšak mne vezmi s sebou, neb peníze tyto brzy se propadnou a otvor se zasype.“

S radostí velikou pozoruje ovčák, že k němu jeho ztracená ovečka tato slova mluví. Bez dalšího rozmýšlení nabere plný klobouk zlatých peněz a vzav ovečku na bedra, blíží se k otvoru a dostal se šťastně i s ovečkou na světlo Boží. I pádí celý blažený za svým stádem.

Tu ho již druhové jeho čekali. Jakmile uviděli klobouk peněz, ihned tázali se ho, jak k tomu bohatství přišel. On vykládal jim vše o pokladu ve sklepení ukrytém. I umínili si, že též do sklepení půjdou peněz si nabrat. Umluveno, uděláno. Avšak se zlou se potázali. Sotva do sklepení vlezli, propadl se poklad hluboko do země, otvor se zasypal a pastýři zůstali tam na věky.

Náš dobrý pastýř pospíchal se stádem i s penězi domů, a byl i se svou starou matkou nyní bezstarostně živ. Na druhy své však nezapoměl nikdy. Co živ byl, dal ve výroční den zmizení svých druhů na mši svatou a pomodlil se i se svou matkou při mši za jejich ubohé duše.

Zda-li se o vykopání pokladu někdo ještě pokusil, nevím; ale dosť na tom, že alespoň dobrý pastýř sebe i svou milou matku dobře zaopatřiti mohl.  
Zdroj: Bukovanský: Slezské báje a pověsti národní. 1877
 
 
Inspiraci uveřejnit báje a pověsti na blogu jsem získala na ostravském masopustu (21. 2.), kde v programu vystoupili herci Staré arény a tuto starou pověst ze Slezska divákům připomněli. Já jsem stála poblíž jeviště a pověst jsem nafotila: 







8 komentářů:

  1. Hani, další báječné počteníčko a moc hezké fotky z masopustu. 👍👍👍
    Měj hezké dny.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ali, moc děkuji za pochvalu a těší mě i ty fotky, protože tentokrát byl ostravský masopust zaměřen na pověsti z regionu.
      Přeji příjemně prožitý nový týden. ☺

      Vymazat
  2. Hani to je zajímavé a pohodové čtení. Já hodně ráda čtu takové pověsti z našeho kraje, které nádherně popisuje Rostislav Křivánek. Jen mně se špatně píše, protože už mě neposlouchají prsty levé ruky tak, jak jsem bývala zvyklá a tak texty nerada píšu. Přeji Ti krásné dny ve zdraví.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jsem ráda, Jari, že Tě to baví. Myslím, že u nás je spousta pověstí, každý kraj má ty své a já se tu nebudu zaměřovat jen na ty naše regionální, i když samozřejmě pro ně místo vymezím. Je škoda, že Ti psaní dělá problémy, ale zase máš kvalitní fotky. 👍 Já zatím kladu hlavní důraz na texty.
      Děkuji za hezké přání a vám oběma také přeji ve zdraví prožité dny.

      Vymazat
  3. Hani,to bude něco pro mě.Báje a pověsti mám moc ráda a pokud jsem na nějakém zajímavém místě hledám,zda se k němu nevztahuje nějaká pověst.Občas najdu.
    Fotografie máš moc krásné.
    Měj se hezky

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jituš, víš, že jsem si právě při těch pověstech na masopustu vzpomněla na Tebe? Bylo tam těch pověstí na pódiu ztvárněno několik a právě tam mě napadlo, že by nebylo špatné dát to i na blog. Takže to plánuji jako pravidelnou rubriku.
      Moc děkuji za pochvalu fotek, nebylo tam jednoduché focení, jednak herci stále v pohybu, ale stála jsem pod pódiem a lidé kolem často procházeli. Měj se také moc hezky. 👍

      Vymazat
  4. Mám ráda pověsti. Početla jsem si.
    Hani, děkuji a přeji příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Děkuji, Helenko, občas sem nějakou pověst zařadím.
      Měj pěkný den. 👍

      Vymazat