Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

pondělí 8. února 2021

Příběhy slavných značek: Mora

Největší český výrobce kuchyňských varných spotřebičů neovládl jenom českou kotlinu. Když došly na přelomu 19. a 20. století v Americe mlýnky na kukuřici, nelenil a zavedl jejich výrobu i dovoz. V textu se setkáme se jmény tří podnikatelů, o kterých ještě  později napíšu v jiné rubrice. Dva jsou spojeni i s naší průmyslovou oblastí.

Ve svém oboru patří firma vůbec k nejstarším výrobcům kuchyňského zboží na světě. Její historie se v Mariánském Údolí v Hlubočkách nedaleko Olomouce začala psát před téměř dvěma stovkami let.

Tou dobou sem přichází báňský odborník Josef Zwierzyna. Od otce získal základní znalosti o dolování rud a o výrobě železa a brzy získal pověst odborníka. Roku 1825 si pronajal   pozemky v údolí říčky Bystřice u Hluboček a rozhodl se tu založit železárny. A byl to Zwierzyna, který nově vzniklou železářskou osadu pojmenoval Mariánské Údolí. Na úpatí   vrchu Kravný postavil vysokou pec, ve které se o dva roky později začalo tavit velmi kvalitní surové železo. Zwierzyna tak položil základy, na kterých v následujících dvou stoletích mohli stavět další podnikatelé.

Přestože podnik prosperoval, musel se Zwierzina vypořádat s řadou problémů. Na paty mu totiž začali šlapat jeho velcí konkurenti – draví a bohatí Rothschildové.

 
Baron Salomon Mayer von Rothschild, kterému patřily Vítkovické železárny a kamenouhelné doly na Ostravsku, začal systematicky skupovat Zwierzynovy směnky a brzy ovládl většinu jeho aktivit. Nakonec zlomeného podnikatele z Ostravska zcela vytlačil a jeho železárny v Mariánském Údolí mu spadly do klína. Elegantní cesta, jak se zbavit konkurence.

Machankovy hřebíky 

Zwierzyna s Rothschildem sice psali historii původních železáren, ale zakladatelem značky Mora se stal až další majitel – olomoucký měšťan a obchodník Ignaz Carl Machanek.

V době, kdy Zwierzyna začal podnikat v Mariánském Údolí, získal Ignaz Carl Machanek právo obchodovat s železářským zbožím. Po čase si uvědomil, že by se mu obchodovalo mnohem lépe, kdyby měl vlastní výrobní základnu. A tím to všechno začalo. Machanek spolu se svými dvěma syny Ignazem a Maxem založili C. k. privátní tovární společnost pro výrobu strojových hřebíků a plechového zboží v Olomouci.

Machanek zakoupil opuštěný horní Josefský hamr mezi Hlubočkami a Hrubou Vodou. Na jeho místě vybudoval s pomocí odborníků z Anglie továrnu na výrobu hřebíků za studena. Roku 1861 odkoupil od barona Rothschilda jeho stagnující železářský závod. Hamr v Hlubočkách a železářský závod v Mariánském Údolí spojil a založil akciovou společnost Moravia.

Nejstarší dochovaná písemnost k oficiálnímu vzniku značky Mora pochází ze 6. ledna 1890, kdy si dal Machanek zaregistrovat ochrannou známku Mora u olomoucké živnostenské a obchodní komory. Postupem času se značka měnila. Pro různé druhy zboží i pro různé trhy se používaly rozdílné symboly.
Na továrnu navazovala obytná zástavba pro zaměstnance: čtyři velké obytné domy pro čtyřiatřicet dělnických rodin, ubytovna pro svobodné a nouzová nemocnice. Machanek tak založil v Hlubočkách novou osadu, která dostala příznačný název Hřebíková.

Firma Mora usnadnila hospodyňkám práci.   Stáložárných kamen Meteor na koks a uhlí se prodalo na milión kusů. Firma vyráběla i menší kuchyňské pomocníky jako mlýnky na maso a strouhanku. První chladničky zařadila firma do výroby v r. 1948. Chladničky nesly označení Maneta. V roce 1958 se začala vyrábět   automatická bubnová pračka Moretta, která vodu ohřívala plynovým hořákem.   

Účinkuje: Jan Kovařík, připravily Jitka Škápíková a Světlana Lavičková

 

10 komentářů:

  1. Hanko, díky za zajímavý článek, vč. audia. Sporák zn. MORA mi sídlí v kuchyni a jeho předchůdci byli stejné značky. Pár historických kuchyňských mlýnků by se u nás také našlo. Obdivuji, co všechno nechal pan majitel pro své zaměstnance postavit. Určitě se mu to vrátilo.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ano, Helenko, člověk si při práci v kuchyni ani neuvědomí, jakou historii mají ty výrobky a slouží dodnes. To je obdivuhodné. Je dobré si to připomenout. Pěkný den. ☺

      Vymazat
  2. Taky jsem ráda za informace. Máme doma taky hned dva plynové sporáky, starý a nový. I další věci. Páni podnikatelé mysleli na ženy, pro které to jsou výborní pomocníci. Za ten starší vyhlížím už nějaký nový model, přece jen mi má výrobce co nabídnout. Tento článek i video se mi podařilo prohlídnout - a teď snad i komentovat ☺

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tak vidíš, Kitty, že máte doma nejen stejnou značku, ale i kus historie. Tehdejší výrobky dlouho sloužily. Jsem ráda, že ti to prohlížení i komentování už funguje. ☺

      Vymazat
  3. Doma máme také sporák značky Mora, jsem s ním spokojená :) 1890, to má tedy značka dlouhou a zajímavou historii!

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Tak vida, Eliss, další Mora v domácnosti. Spokojenost náš cíl, to bývalo dobré heslo. Ať vám sporák dobře slouží. ☺

      Vymazat
  4. Já teda na Moru nedám dopustit. Většina jejich starých plechů se hodí i do nových moderních typů - takže se mi jich už nashromáždila pěkná hromádka. Na koláče a cukroví je super mít hodně plechů a nemuset čekat až vychladnou ty použité.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hezky jsi to napsala a je vidět, že dělají dobře. Souhlasím s Tebouj. ☺

      Vymazat
  5. Vivat značce MORA,taky si pár spotřebičů pamatuji.Vaření na kamnech značky MORA s popotahováním hrnců jsem zažila jako dospívající dívka. V létě se vařilo na elektrickém sporáku, v zimě na kamnech,kde se topilo uhlím. ☺

    OdpovědětVymazat

Toulky českou minulostí

Prohlédněme si vyšehradskou baziliku

V září jsme byli na dovolené v Čechách, ale kvůli dešťům a záplavám u nás na severovýchodě jsme museli změnit program. Všechno bylo jinak a ...