Tak tu máme Advent. V plném proudu. Poslední léta si pořizujeme adventní věnce, kupujeme čtyři svíčky, většinou na to nemáme čas, tak vymýšlíme rychlé kreace, protože tvarem už ani ten "věnec" nebývá do věnce. Ale máme ho! Přejeme si "příjemný Advent" a sháníme vánoční dárky, protože to musíme stihnout a nervozita stoupá, jestli to pépéelka nebo další stihnou dovézt... Jak prožíváte Advent Vy? Máte doma adventní věnec? Slyšely jste někdy zpěv rorátů?
Ne každý si také možná uvědomuje, že tradice Adventu zakořenila nejen u nás, ale i v ostatních zemích, právě až s nástupem křesťanství. První zmínky o oslavě Adventu pocházejí z konce 4. století ze Španělska. V Evropě lidé slaví Advent zhruba od 12. – 13. století, kdy se postupně rozšiřoval a přišel i do našich zemí. Původně Advent trval celých osm týdnů. Čtyřtýdenní období Adventu se pojí se symbolikou Kristova kříže, který se rozpíná do čtyř stran, tento počet byl zaveden až později.
Dovolím si malé zamyšlení. Dnes mě totiž napadlo, zda všichni ti, kteří se navenek prezentují Adventem, jak všechno zdobí adventně - i na dveře pověsí věnec, pravidelně zapalují svíce na tom věnci, jestli vědí, proč se to dělá a jaké to má pravé vysvětlení. Po zkušenostech si myslím, že hodně podobných věcí se dělá ze setrvačnosti, napodobování, protože to vidím v televizi nebo v časopisech. Asi tak: Líbí se mi věnce a světýlka, tak hop... také si to pořídím a proč vlastně? - to už nemusím vědět. Dělá se to, dělá to sousedka, kamarádka na blogu, tak to udělám také. Možná to vyzní neohrabaně, ale beru to podle sebe a to o historii už něco vím, takže si dovolím na blog dát do kupy takové skromné poučení pro nepoučené 😎.
Snad nikoho neurazí a naopak snad si po přečtení následujícího někdo nebude myslet, že na blogu propaguji náboženství. Ono totiž ty Vánoce a Advent mají náboženský význam a podtext, což někoho v dnešní době, kdy Vánoce mnozí pojali komerčně, může i překvapit. Takže chtě nechtě, začneme u církve:
Roční okruh církevních svátků se nazývá církevní rok. Víte, že Advent, to slovo, které i na blozích je často používáno, je příprava na příchod Kristův?
Slovo advent pochází z
latinského adventus - příchod, a to zase souvisí s řeckým epifaneia –
zjevení. Tímto pojmem se v dobách helénských označoval příchod božstva
do chrámu – jeho zjevení se věřícím nebo návštěva krále. Začíná to být složité a tady možná ateisté přestávají číst... Začíná to být i dlouhé.
Dnes se Epifanie nazývá slavnost Zjevení Páně, obecně známější pod označením svátek Tří králů - šestého ledna. Ano, tady se chytí i "nevěřící" - odstrojí se stromek, bývá tříkrálová sbírka... ale proč?? Tento den většina pravoslavných církví slaví jako čas narození Kristova. Západní církve si připomínají sebezjevení Boha lidstvu v osobě Ježíše Krista a příchod tří mudrců s dary, za den narození Kristova však považují 25. prosinec = 1. svátek vánoční.
Dvojí očekávání
Advent
začíná čtyři neděle před dnem Narození Páně, tedy pětadvacátým
prosincem, první nedělí adventní, která je zároveň v západních církvích
považována za počátek církevního roku (v pravoslavných církvích začíná
církevní rok 1. září) a končí západem slunce Štědrého večera.
Liturgickou barvou tohoto období je fialová, značící smutek, mírněný nadějí. Je také barvou popela a tím i kajícnosti. Výjimečné postavení má třetí neděle adventní, nazývaná Gaudete (označení pochází ze vstupní antifony mše této neděle, která latinsky zní „Gaudete in Domino semper“ - vždy se radujte v Pánu). Liturgickou barvou tohoto dne je fialová projasněná radostí – tedy růžová. Tehdy se i papež oblékne do růžové. Advent je obdobím dvojího očekávání – jak slavnosti narození Ježíše Krista, tak jeho druhého příchodu na konci času (paruzie).
Odkud advent vzešel
Advent vznikal současně s obdobím Vánoc ve složitém procesu: Koncem 4. století se v Galii slavil svátek Epifanie, spojený se křtem katechumenů. Příprava na křest vedla k postupnému zavádění postu, což bylo obdobou údobí předvelikonočního. Tak se v této oblasti od roku 490 ustálil čtyřicetidenní půst od 11. listopadu do 5. ledna (tj. 40 dní, vynecháme-li soboty a neděle). Podobné tendence se objevily také ve Španělsku, kde se však slavily vánoce 25. prosince. V Římě advent velice dlouho znám nebyl, i když se zde již od začátku 4. století slavily Vánoce jako svátky namířené proti ariánství, popírajícímu plné Kristovo božství.
Advent se objevuje v Římě teprve uprostřed 6. století v navázání na tradici týdenních postů k jednotlivým obdobím. Postní týden v prosinci byl proměněn v čas přípravy na Narození Páně četbou perikop o zvěstování a navštívení Panny Marie, o Janu Křtiteli a oddílů z proroka Izajáše.
Za papeže Řehoře Velikého (590 – 604) se pojednou objevují čtyři neděle adventní, jejichž zachovávání se postupně rozšířilo na celou církev.
Svatý Řehoř I. Veliký, 64. papež
Advent byl – s výjimkou Galie – obdobím příprav na Vánoce. Teprve v 10. stol. převládl prvek kajícnosti, což se projevilo v liturgii vynecháním částí Gloria in excelsis a Te Deum. Nikdy však Advent jako celek nebyl obdobím postním. Postupně se stával začátkem církevního roku. V celé řadě zemí (Španělsko, Francie, Anglie) však byly dlouho začátkem církevního roku Velikonoce.
Tradice Adventu pochází z konce čtvrtého století ze Španělska a Galie. V českých zemích mají velkou tradici adventní písně - roráty. Jsou sestaveny podle biblických textů, převážně prorockých. Sám název pochází z nejznámější latinské adventní písně z 16. století z Francie - „Rorate coeli de super...“ (Rosu nám dejte nebesa).
V dnešních dnech kladou církve důraz především na radostné očekávání
Kristova příchodu, ale také na ztišení se - v čase hektických
nákupů a převažující komerce tak nabízí
protiváhu. Chvíle klidu lze nalézt také na řadě adventních koncertů. Jenže zase je covid a ...
Pro obyčejné smrtelníky byl Advent také časem zklidnění. Po náročném roce skončily všechny těžké zemědělské práce a lidé si konečně mohli dopřát fyzický odpočinek. Dřinu na poli vyměnili za teplo svých domovů, kde se věnovali činnostem jako draní peří, předení, tkaní, šití apod.
Advent pro naše předky symbolizoval také důležitou dobu půstu. A to nejen v jídle, ale i v chování. Nekonaly se žádné vesnické zábavy, veselice, svatby ani hody. Zakázán byl tanec i zpěv. Místo jídla se lidé věnovali rozjímání.
zdroj: sucha.cz, zena-in.cz, poznani-magazin.cz, Wikipedie
Uvažuji o tom, že se více přiblížím k staročeským Vánocím, kluci odrostli, kouzlo rozzářených očí je fuč, tak se soustředím na půlnoc a narození Krista.
OdpovědětVymazatTo je dobrý nápad, pokud žiješ na vesnici, tak to půjde snadněji. Také záleží, kolik vás na Vánoce je a jak ti druzí to přijmou. Přeji Ti, aby to "klaplo" podle Tvých představ. ☺
VymazatHani, symboliku adventu a jeho historii znám, ale není od věci si ji každý rok trochu připomenout, oprášit.
OdpovědětVymazatA jak ho prožívám - pokud to jen trochu jde, snažím se si ho užít. Ráda zdobím dům, ráda se setkávám s přáteli a rodinou, ráda pro milé lidi vařím, peču, chystám dárky.
Měj příjemný den. Helena
Přesně jsi to, Helenko, vyjádřila. Připomenout si to, proto to dávám na blog. Je mi jasné, že každý o tom nějaký pojem má, záleží, jak si to pamatuje nebo jaký má rozhled. Tady mezi návštěvnicemi předpokládám, že bude jasno.
VymazatMáš to zařízeno velmi hezky a když to děláš ráda, máš vyhráno. A Tvoji blízcí s Tebou! Přeji, aby všechny přípravy proběhly k plné spokojenosti a dobré vyšlápnutí do nového pracovního týdne ☺.
Hani, zdravím. Skutečný význam adventu a Vánoc samozřejmě znám. Před týdnem u nás byly vnučky a tak jsme si společně prohlížely a já jim četla z Bible pro děti. Koupila jsem ji kdysi nejstaršímu synovi, když byl malý, vše tam je hezky vysvětleno. Chci, aby věděly, že Vánoce nejsou jen to, že napíšou Ježíškovi a dostanou haldy dárků. Jak prožívám advent? Dárky kupuju průběžně celý rok, nedáváme si jich kupy, ani drahé a mám je už měsíc zabalené. Uklízím taky celoročně, tak tam žádný nárůst není. Dům ale zdobím, to mám moc ráda a baví mě to, cukroví peču. Nehoním se. Nejraději jsem, když se můžeme s nejbližšími setkat,jdeme do lesa, nebo popovídat, prohlížíme fotky, posloucháme hudbu...Takové ty obyčejné radosti, to je pro mě nejvíc. A zdraví, samozřejmě. Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Leni, moc hezky jsi to napsala a vlastně u Tebe se dalo předpokládat, že to tak děláš, s většinou souhlasím. Jsem stejného názoru, že už od dětství bychom měli děti vést k určité skromnosti a nezvykat je na drahé dary. Já také uklízím celoročně a v tom je myslím posun, ale dříve jsem pozorovala, jak "všichni" dělali vánoční úklid, až padali vysílením a některé ženy v tom perlily. Asi o tom napíšu článek. Obyčejné radosti předčí drahé dárky a fandím jim.
VymazatAť se daří! ☺
O adventu jsem si už dávno přečetla co se dalo,mám ten svátek ráda,ale ráda jsem si přečetla i tvůj příspěvek.Mám věřící kamarádku a ta na měsíc vypíná počítač a drží půst.Také jsem si říkala,že by nebylo špatné žít ten měsíc bez počítače a jen tak si ten čas užívat.Jako důchodkyně mám spousty času a pokud zrovna neležím v knížkách a nebo nedržím v ruce háček,tak v pohodě všechno stihám, adventní čas není pro mě dobou nějakého shonu.Snažím se hodně času věnovat své rodině,včera jsme si společně prošli město,jak je vyzdobené a podívali se i na vánoční stromeček na náměstí.Advent by měl být o pohodě a těšení se na Vánoce.
OdpovědětVymazatHani,měj hezké dny
Jituš, přivedla jsi mě k zamyšlení. Já o Adventu také dost vím, ale nějak některým lidem nevěřím, že oni to vědí. Dnes se žije spíše konzumně a hlavně se chodí po obchodech, po řetězcích, tam to svítí ze všech stran, vše barevné, hraje hudba, k tomu se ještě přidají "slevy", jenže to je trik na zákazníky, aby podlehli této náladě a NAKUPOVALI. Co nejvíc, aby měli tržbu. Pokud v tom někdo vyrůstá od dětství, nemůže pořádně vědět, proč se říká advent a jak to původně bylo.
VymazatJá osobně půst nedržím a nikdy jsme to nepraktikovali, ale ono by občas neškodilo se postit, aby se nepřibíralo, dnes je hodně otylých, až tlustých, málo pohybu, od dětství lidé sedí na počítači nebo u mobilu atd.
Osobně bych Advent ani nemusela mít, jsou věci, které by se daly dělat takhle po celý rok. Pohoda je důležitá a tu Ti přeji i v dalších dnech. A děkuji. ☺
Hani tak tímto článkem jsi mě vrátila do mého dětství. My jsme doma měli hospodářství a je pravda, že advent jako takový se u nás nikdy nedržel a je fakt, že se to stalo komerční záležitostí. My jsme právě sedávali po večerech, dralo se peří a vyprávěly se různé historky a pověsti. Peklo se cukroví, a pak byl až stromek a pod ním jen skromné dárky. Nic drahého. Většinou nutné oblečení a nějaká knížka nebo společenská hra. Zpívali jsme koledy a býval to takový klidný čas. Dnešní Vánoce už ráda nemám. Iluzi krásných Vánoc mi pokazila rozrůstající se rodina, když jedna ze snach prohlásila, že nesnáší měkké dárky (Oblečení, rukavice, šály a podobně.) Vnučka když zahodila panenku s tím, že chtěla jinou, dražší...Bylo mi do pláče. Ranilo mě to u srdce. Komerční vánoce mi nastavily blok. Těším se na jaro. Vánoce už pár let nemám ráda. Možná Tě můj komentář zarazí a řekneš si, že Vánoce máme takové jaké si je uděláme. Ano, ale já bych je zase obyčejné, tiché, klidné, jednoduché, bez zbytečností, drahých darů, beze stresu, v klidu a v pohodě a to bohužel, v dnešní době už nejde. Nemám adventní věnec ani ho nedělám, nemám věnec na dveřích. Jen v oknech háčkované ozdoby, žádná světla. Nemusím vyčnívat, aby mě všichni obdivovali. Upeču trochu cukroví, dárky volím pár let už klasiku. Šampony, mýdla, obálku s drobnou hotovostí. Chci, aby už to bylo za námi a těším se na jaro. Přeji Ti příjemné dny.
OdpovědětVymazatJaruško, Tvůj komentář mě sice překvapil, ale nezarazil. To, co jsi napsala, je mi hodně blízké, mnohé z toho jsme dělali a dodnes to vnímám podobně, je mi líto, že ani tak blízká rodina Tě svou reakcí nepotěšila. Moje odpověď je na moje poměry stručná, ale pod většinu bych se podepsala. Napíšu k tomu článek.
VymazatMoc Ti děkuji za upřímné vyjádření a hlavně přeji, aby u vás vše proběhlo podle Tvých představ. ☺
V podstatě o adventu jsem si dost věcí přečetla a jak tak zde čtu, moc se to vše neliší. Advent pro nás době před kovidem znamenal procházky městem vyzdobený jak jinak než vánočně. Návštěva koncertu pořádaného v kostele, nebo v kulturním domě,což nám nyni chybí.Co si však nedám ujít je výzdoba a to včetně věnce jak na stole tak na dveřích. Že bych přeháněla úklid tak to vůbec nehrozí, uklízí se během roku a klidně se otočíme k oknům zády a užíváme si pohody s dětmi a vnoučaty. Ovšem i zde musím podotknout, že nám toto vše hatí situace covidova. Co se dárků týká, nikdy jsme nebyli na bůhví jak bohaté obdarování. Když byly vnoučata malé našli u nás dárek, kteří pro ně zakoupili rodiče a my jsme jim na to dali peníze. Nyní to vše řešíme obálkou a spokojenost je na všech stranách naše děti nám přinesou maličkost, dříve to byla třeba vstupenka na kulturní program, poukazka na masáže, do kosmetiky a podobně. My si dáme pod stromek opravdu maličkost, poslední dobou se "překvapujeme" navzájem s manželem 7 kvalitního vína, já přidám manželovi balíček s měkousem, který každoročně uvítá slovy to se to bude krásně spát. Mě udělá radost poukázka do kosmetického salonu.
OdpovědětVymazatTakže u nás je vlastně takové pohodové období adventu s občasnými výkřiky manžela, že ty Vánoce vlastně moc rád nemá je kolem toho plno starosti, než se udělá salát bramborový, musí se více nakoupit a co mu nejvíc vadí že musí jít koupit kapra na kterého se v podstatě nejvíc se těší. Já už to brblání znám a tak v podvečer uvařím čaj nebo kafíčko, když už mám napečeno trochu cukroví dám na malý talířek a můj muž prohlásí, že nejlepší z vánoc je kapr a linecké cukroví a na to že se těší. Tak takový je u nás advent, který letos probíhá trochu podivně, neboť se u nás nezastaví tak jako dříve naše děti s vnoučaty. Jsme nyní už po třetí dávce očkování, tak snad si setkání užijeme až na naší dceru jsou všichni očkování a dcera si nechá udělat test a nic nám nebude bránit v setkání.
Marti, moc hezky a podrobně jsi popsala Advent u vás. Je pravda, že s přibývajícím věkem se ty tradice mění a člověk si to upravuje. Jako vy s manželem. Koncerty bývaly krásné, teď dva roky ze známých důvodů to nejde, tak si musíme najít něco jiného. Dárky bývají různé, někdo se může cenou dárků ukazovat před druhými, nejhorší je, když si děti od malička zvykají a diktují si drahé dárky. To neschvaluji, ale dost bude takových rodin.
OdpovědětVymazatHodně rodin tráví Vánoce u jídla, návštěva bez jídla být nemůže, tak se peče, vaří smaží a kila pak přibývají. Pořád se nabízí a nevezmi si! My jsme s přítelem Vánoce přehodnotili a letos to u jídla moc nebude. Tedy doufám.
Přeji vám oběma, aby vaše Vánoce proběhly podle představ a děkuji za vyčerpávající komentář. ☺