Tak nám skončilo letošní období masopustu a nechci řešit, jestli ho dodržujeme/slavíme nebo ne. To je úplně jedno. Vůbec nevadí, že v našem regionu není masopustní průvod, ale nakonec jsem zjistila, že na slezkoostravském hradě se masopust přece jen konal. Škoda, že byla slabá propagace, ale možná nechtěli, aby se tam sešly davy lidí, když ta nákaza tu pořád je.
Atmosféru masopustu si mohu přiblížit i na blogu: K fašankovému veselí zahraje Valašská cimbálová muzika, gajdošská muzika souboru Soláň, CM Olšava, CM Strýci nebo horňácká cimbálová muzika Kubíci.
Masopustní neboli fašankové obchůzky se stále těší živé podobě například na Horňácku. Ve většině obcí se nechodí v kostýmech či maškarách, ale v krojích, obchůzkáři jsou převážně muži. Horňácký fašank v našem pořadu reprezentují zpěvy a hra muzik Ležhory a Kubíci. Od rodiny vím, že fašangový průvod byl i ve Vracově na jižní Moravě. Bývá to čas veselý, kdy soused sousedovi promíjí staré křivdy, hodování a veselí se povolí uzda. To vše pouze do chvíle, než se teatrálním způsobem pochová basa nebo popraví kobyla. Pak začíná tiché období půstu. Až do Velikonoc by se lidé měli zříci obžerství, zlozvyků, zábavy a oddat se duchovnějšímu pohroužení.
Už téměř 140 let se v Zákupech na severu Čech (okr. Česká Lípa) vyrábějí masopustní a karnevalové masky a potřeby, také vánoční zboží. Jedinečná rukodělná výroba se dochovala v původní podobě a díky své unikátnosti se dostala na Národní seznam nemateriálního kulturního dědictví. A kdo se chce o maskách dozvědět víc, může v Zákupech navštívit muzeum, které nese jméno zakladatele První rakouské továrny na patentní listy a luxusní papír Eduarda Helda.
Na jeho odkaz navazuje majitel současné společnosti pan Zdeněk Rydygr, který vypráví návštěvníkům o výrobě klasických masek i velkých celohlavových masek a také o starých časech.
Strojní inženýr řídí už přes 30 let výrobu masek v Zákupech. Na Českolipsko přišel z Hradce Králové už coby čerstvý absolvent liberecké Vysoké školy strojní a textilní. Bylo to právě v roce, ve kterém tehdejší režim zahájil experiment se zkrácením doby studia některých vysokých škol.
„Já jsem byl absolventem posledního pětiletého studia a zároveň s námi už končila první várka lidí, kteří studovali jen čtyři roky. Takže tenkrát v Liberci a nejen tam končilo dvakrát tolik studentů a v celé zemi bylo najednou tolik inženýrů, že se nemohli uplatnit," vypráví Zdeněk Rydygr. Protože v Hradci Králové ani v Pardubicích, odkud pochází jeho žena, nesehnali práci, využili nabídky na práci i s bytem, kterou dostali na Českolipsku.
Papírenská výroba v Zákupech trvá nepřetržitě od roku 1884 a je po papírně ve Velkých Losinách nejstarší produkcí u nás. Je také jedinou a poslední svého druhu v Evropě, neboť všechny podobné zahraniční společnosti skončily činnost kvůli levnému čínskému dovozu do Evropy po roce 2000. Po právu byli Ministerstvem kultury České republiky zařazeni 21. prosince 2017 do „Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky“.
Pro úplnost uvádím expozice, které tam lze vidět, jistě by jen s masopustními maskami nevystačili:
- historie výroby masopustního a karnevalového zboží v Zákupech od roku 1884 do současnosti
- expozice „mizejícího času“, zobrazující život sudetských Němců do roku 1946
- expozice historie vojenského letiště Hradčany u Mimoně a vzniku pěšího praporu 71 československých parašutistů v Zákupech
V muzeu jsou k vidění nejen hotové masky, ale také celý proces jejich ruční výroby. Základem jsou různé obličeje. Těchto předloh je v depozitáři muzea uloženo na dva a půl tisíce. Z nich se odlévají negativní formy, které se lakují a do nich se vkládají a vmačkávají kusy papíru prosycené lepidlem. Po vysušení se masky ostřihují a vysekávají ručním razidlem, malují barvami a na závěr přelakují vodou ředitelným lakem.
A stejným způsoben se vyrábějí i obří nasazovací hlavy, které se objevují v masopustních průvodech. A také ve filmech. Právě ty zákupské jste mohli vidět třeba ve snímku Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci. A kromě toho i v zahraničních produkcích.
Prohlídka Eduard Held muzea začíná vždy v 9, 10, 11, 13 a 15 hodin od pondělí do pátku. O sobotách, nedělích a státních svátcích jen po předchozí domluvě.
Byli je se tam loni podívat. Máme to celkem blízko. Navíc teď byla zajímavá reportáž i v televizi . Hezký den Hani.
OdpovědětVymazatJaruško, Tebe jsem tak soukromě tipovala, že to budeš mít nejblíže z nás. Pro mne je to hodně daleko, ale zaujalo mě to muzeum masek (nejenom) a Zákupy znám jako místo toho zámku.
VymazatDíky a přeji pohodový večer. ☺
Haničko, děkuji za další zajímavé čtení! V Zákupech jsem byla, ale o maskách jsem netušila...
OdpovědětVymazatMěj hezký den. Helena
Helenko, moc děkuji za pochvalu článku. Je sice po masopustu, ale jako dodatek jsem to sem chtěla vložit. Myslím, že to muzeum moc známé nebude, většina lidí asi směřuje na zámek.
VymazatPřeji úspěšný páteček. ☺
"U nás" je vyhlášený masopust v Postřekově u Domažlic, ale i Plzní procházelo několik průvodů, nemohli jsme si to s dětmi nechat ujít. Chtěla bych si taky udělat pořádný kostým, snad se mi to časem podaří, tohle je dobrá inspirace.
OdpovědětVymazatJe dobře, že ve vaší oblasti se takové tradice stále udržují a dobře, že jsi to upřesnila, někdy zkusím dát článek právě "o vás". Dobrý kostým určitě vytvoříš, pokud jsi viděla několik průvodů, jistě máš inspiraci, co se tam, možná i krajově, hodí. Bezva!
VymazatDo Zakup to máme daleko,ale zde na tvém blogu se nabízí plno zajímavostí a děkuji za ně. Osobně masky ráda nemám,raději vidět kým mám tu čest.
OdpovědětVymazatAno, Marti, my to máme z našeho regionu hodně daleko, já se tam těžko dostanu. Tak aspoň na blogu "pocestujeme" a jsem ráda, že Tě to zajímá. Tu poslední větu jsi napsala výstižně a díky za ni! Uvědomila jsem si, že já masky vnímám podobně, když nevím, kdo se skrývá pod maskou, moje chování je rezervované, dávám si bacha a jsem ve střehu. ☺
Vymazat