Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

pátek 8. dubna 2022

Bezpečný průvodce: Krádeže jízdních kol. Jaká je šance, že se vám bicykl vrátí?

 

Jezdíte na kole? Pokud ano, jistě máte s kolem a vším, co s ním souvisí, svoje zkušenosti. Dobré i ty horší. K nim patří i to, že se kola prostě kradou.  V Česku ukradnou zloději v průměru 13 kol denně, nejrizikovější jsou prázdniny, což je samozřejmé.

Jak si ochránit své jízdní kolo před zloději. Dozvíte se, kde se nejvíce krade, na co se zloději zaměřují a kolik stálo to nejdražší kolo ukradené na severu Moravy.

Co se stane s ukradeným kolem, kde končí? „Většinou v zastavárně. Nebo mají kola vytipovaná, kdy kolo kradou na objednávku,“ říká policista.

Když se své ukradené kolo vydáte hledat a uvidíte ho v zastavárně, zamluvte si ho, že si koupíte s tím, že si ale musíte zajít pro peníze. Pak, když vyjdete ven, zavolejte policii. „Máme pak oprávnění kolo zabavit a zjistit, jestli bylo opravdu vaše,“ dodává Petr Směták.

Jak se pozná vlastník

„Ideální je, když si koupíte nové kolo, vyfotit si ho i s výrobním číslem. Nechat si ho očipovat u městské policie a do kola si taky můžete nechat nainstalovat GPS hlídač, když už je to nějaké dražší kolo,“ popisuje policejní preventista.

Pokud pachatel kolo např. přestříká, vypiluje výrobní číslo, je všechno složitější. „Ale zase třeba na základě kamerových záznamů a dalších věcí se dá zjistit, že bylo odcizeno vám. Pak by se vám kolo vrátilo,“ dodává policista.

Co všechno je náhoda a co už je tip, co zloděje zajímá, na co se soustředí a proč? Nejen na to vám odpoví náš Bezpečný průvodce džunglí zločinu. Jen si musíte zapnout poslech. 

https://1gr.cz/fotky/idnes/19/073/org/JB7ce189_kola.jpg 

Statistika z doby před covidem 2019

Skoro 95 procent zlodějů, kteří ukradnou jízdní kolo, na něm také odjíždí. Z toho vyplývá také nejjednodušší pravidlo, jak krádeži předejít: ve chvíli, kdy z kola odstraníte nějakou podstatnou část, kvůli které na něm zloděj odjet nemůže, kolo pro něj přestává být zajímavé. Často stačí odmontovat sedlo.

Na cyklistickém výletě to sice není nejpohodlnější způsob obrany proti zlodějům, ale pokud kolo přes zimu majitel třeba ukládá do společného sklepa v panelovém domě, může tento jednoduchý trik zloděje snadno odradit.

V Moravskoslezském kraji se rozšiřuje speciální značení jízdních kol či koloběžek. Dělají ho strážníci, kteří na rám nanesou nátěr s mikrotečkami. Na první pohled značení není vidět, zvyšuje ale naději majitelů, že se jim ukradený bicykl opět vrátí.

6 tipů na ochranu kola proti krádeži 

V posledních letech se značně rozrostla síť cyklistických stezek a tras. Češi tak stále častěji vyrážejí do města i do přírody na kolech. To sebou ovšem přináší také zvýšený počet krádeží. Zloději využívají nedostatečného zabezpečení kol. Jízdní kola přitom mají hodnotu i několika desítek tisíc a lidé přesto nejsou schopni investovat pár stovek korun do kvalitního zabezpečení svého majetku. Znáte možnosti, jak ochránit své kolo před zcizením?

1. Klasický zámek s řetězem

Nepříliš praktickou záležitostí je volba klasického zámku, kterým kolo upevníte do stojanu či k pevnému bodu pomocí řetězu. Zámky s řetězy jsou poměrně těžké a také zaberou dost místa při převozu. Pokud už zvolíte toto řešení, je potřeba mít opravdu pevný a silný řetěz, který nepůjde tak lehce přestřihnout štípačkami.

2. Zámky s elektronickými snímači

Jedná se o lankové zámky, které jsou navíc vybaveny elektronickým zařízením, jež vyluzuje zvuky ve chvíli, kdy je s nimi neoprávněně manipulováno. Zloděj se tak obvykle vystraší, upoutá na sebe pozornost a od kola raději uteče. Lanko zámku by mělo mít průměr minimálně 8 milimetrů, menší průměr lze snadno přestřihnout. Elektronické snímače fungují na mikrotužkové baterie.

3. Uzamykatelná vložka na stojan

V některých městech jsou k dispozici stojany na kola, ke kterým se dá kolo jednoduše připevnit pomocí uzamykatelné vložky. V tomto případě tedy kolo vložíte do stojanu a obemknete jej třmenem. Jeho uzávěr pak vložíte do zámku.

4. Vysokopevnostní řetěz

V současné době lze v obchodech zakoupit také speciální vysokopevnostní řetězy, které jsou vyrobeny ze zvlášť odolné oceli. Jejich překonání klasickými štípačkami prakticky nepřichází v úvahu. Je samozřejmě důležité zvolit také kvalitní zámek.

5. Neviditelný fix

Když už dojde k odcizení kola, může se stát, že jej objeví policisté a strážníci. Často je ale problém s identifikací kola, zda opravdu patří vám. V tomto případě pomůže, když si kolo označíte neviditelným fixem, který je vidět při přiložení UV lampy. Je dobré tento způsob zkombinovat s výše uvedenými prvky.

6. Mikročip

Podobně jako neviditelný fix lze zvolit ještě důmyslnější mikročip. Pomocí něho dojde k označení kola. V čipu jsou zaznamenány informace o identifikačním čísle, případně další údaje. Je tak snadno dohledatelné, komu vlastně kolo patří.

zdroj: ostrava.rozhlas.cz, jakopravit.cz, idnes

8 komentářů:

  1. Hani,to je akorát pro mě.O dětství jezdím na kole a měla jsem kola asi tři,ale naštěstí mi žádné nebylo odcizeno.A snad ani nebude.Jezdím většinou do přírody,takže ho nikde nenechávám a občas jedu kousek do vesnice do krámu,když něco zapomenu koupit.A před krámem je stojan a tam si kolo uzamknu ke stojanu,ale stejně si kolo hlídám.Krám je malý,tak rychle vezmu,co potřebuji.V sídlišti se lidem ztratily kola z garáží a i ze sklepa.A to se hlavní vchody zamykají.
    Děkuji za poučení.
    Měj hezký víkend

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jituš, to je článek právě pro cyklisty, tedy ne pro mně. V určitých oblastech, někdy i městech vidím ty stojany (jak popisuješ), tam lidé jezdí často na kole, v masovém měřítku. To u nás neuvidíš. Ovšem jak kolikrát slyším, ani uzamknutí ke stojanu není zárukou, zloději jsou fíkaní a krádeže z garáží nebo sklepů - to je zkušenost mnohaletá, co jsme přišli do města. Prozíravý cyklista by kolo do sklepa nedal. ☺
      Děkuji a přeji pěknou neděli.

      Vymazat
  2. Možná jsem nostalgická,ale za našeho mládí se to nestávalo.Před obchodním domem jsou dva dlouhé stojany na množství kol.Nepamatuji si,že by se kola zamykala.Možná je to tam taky stejné,nežiji tam přes 50 let.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. "Za našeho mládí" bylo mnohé jinak. Také si pamatuji, že se náš dům nezamykal, byl v podstatě průchozí - přední a zadní vchod, bylo hodně dětí, tak tam bylo několik kočárků, že by si zloděj mohl vybrat a přece se nic neztratilo. Dneska zkus nechat kočárek na chvíli před barákem... Podobné je to u kol, bývaly kočárkárny, kam se uschovala i kola, co lidí od toho mělo klíče a nic... Čím to asi bylo?
      Takže i u vás ve městě se za 50 let mohlo mnohé změnit. Nejsem zas takový pesimista, ale v tomto směru k lepšímu to nelze očekávat. ☺

      Vymazat
  3. Krádež kola,tak v naší rodině třikrát,jednou při zastávce na občerstvení synovi a manželovi přímo před očima. Zloděj nasedl a ujel na kole opřeném o zábradlí zahrádky,podruhé že sklepa a potřetí to byl bohužel manželův kolega. Což nás přímo šokovalo,měli tenkrát podnikovou vaječinu u jednoho kolegy na zahradě. Manžel vyjmenoval doma účastníky a já jsem tipla zloděje,obešlo se to bez policie,pro kolo jsme si zajeli. Prevence proti krádeži označením schvaluji.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marti, pokud je rodina rozvětvená a aspoň někdo jezdí na kole, je pravděpodobné, že se s krádeží už setkal. Jak popisuješ, drzost zlodějů nezná mezí a oni jsou schopní ukrást Ti kolo před očima a nic neuděláš... A pokud je to kolega, je to o to smutnější, to jsou typy, kterým slovo hanba, z ostudy kabát nebo stydět se vůbec nic neříká. I takoví jsou mezi námi a prevence není nikdy dost.
      Děkuji a přeji příjemnou neděli. ☺

      Vymazat
  4. Hani, mě ukradli jednou kolo a synovi taky, i víme kdo, hádej. Měli včera svátek... Zdraví Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Leni, přesto že jde o věc vážnou a nepříjemnou, podala jsi to tak, že dávám 1*** a rozesmála jsi mě. Tak jistě svátek patřičně oslavili. ☺
      Děkuji za vtipné vyjádření a přeji, aby vaše kola už nikoho cizího nelákala.

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Toulky českou minulostí: 199. schůzka: Je zaděláno na revoluci

 „Jest opravdu velice litovati, že zákony a duch onoho věku nejen dovolovaly, ale žádaly plápolavých obětí – i mrav sebeosvícenější vázán ...