Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

úterý 12. dubna 2022

Příběhy slavných značek: Foma

 

Foma: Firma, která se zrodila z lásky k chemii a touhy zastavit čas alespoň na obrázku. 

Foma Bohemia spol. s r. o. je výrobcem fotografických, radiografických, rentgenových aj. materiálů a zpracovatelských fotochemických lázní. Tato firma od svého vzniku sídlí ve městě Hradec Králové v České republice. Své výrobky v souladu s normou ISO 9001 vyváží do více než 85 zemí světa. 

FOMA BOHEMIA, spol. s r.o. foto 1

Foma Bohemia je dnes výrobcem fotografických, radiografických a rentgenových materiálů a zpracovatelských fotochemických lázní. Její vznik se datuje do roku 1921, do doby, kdy v Čechách ještě panoval fotochemický pravěk.

FOMA kyselý ustalovač 1l FOMADON P (W37) negativní vývojka 1lt

Všechno to ale začalo už o dva roky dříve. V červenci roku 1919 si založili chemičtí inženýři Evžen Schier a Gustav Bárta v Nuslích – ve městě, které tou dobou ještě nebylo součástí Prahy – malou dílnu pro výrobu fotografických a diapozitivních desek. Prodávali je pod značkou Ibis.

Historická Univerzální vývojka - FOMA - Fotochema Hradec Králové - Foto

V Čechách v té době ještě panoval fotochemický pravěk. Mužem, který tento obor u nás přivedl k životu, byl právě inženýr Evžen Schier.

Základem je láska k chemii

Evžen Schier se narodil 21. ledna 1876 v Chrudimi. Od mládí miloval chemii a rozhodl se jí věnovat i jako své profesi. Studovat začal ve Vídni, pak přešel do Prahy. Po studiu se vydal na zkušenou do malého podniku do Františkova u Zbirohu, a pak ho to táhlo ještě dál.

Když skončila první světová válka, Evžen Schier se vrátil do Prahy. Byl plný dojmů ze studijních cest po Anglii, Francii a Rusku, kde získával znalosti a zkušenosti v chemických továrnách. Už tehdy si vzal do hlavy, že budoucnost patří fotografii, a hledal spojence, kteří by se s ním pustili do podnikání.

Logo

Nejprve svým nadšením strhl bratra skláře a pak i svého přítele Gustava Bártu, který v té době už měl slušně prosperující chemickou laboratoř. Malovýroba fotografických a diapozitivních desek ale byla Schierovi málo. Jeho plány byly daleko smělejší. Do začátku však byly potřeba peníze. Ty dodal továrník v Růženině Huti Vilém Porkert, proslavený výrobce bytelných litinových mlýnků na maso. Přispěl také nuselský velkopodnikatel Richard Dubský.

Fotopapír Foma 9x13 Neobrom S 2111 - Foto

Už v roce 1919 si inženýr Schier nechal zaregistrovat značku Fotochema a o rok později koupil spolu se svými třemi společníky Antonínem Kopistou, Richardem Dubským a Vilémem Porkertem v Hradci Králové pozemky poblíž nádraží. Nově vzniklé firmě už nic nestálo v cestě.

Foma Fomapan 100/135-36 Foma Fomapan 400/metráž 50m Foma Fomaspeed 311 N 9x13 cm 100 ks Lesklý, Gradace Normální Foma Fomatol LQN pozitivní vývojka 5l

Firma vyrábí černobílé panchromatické filmy, negativní fotografické filmy, negativní filmy pro letecké snímkování, inverzní kinematografické (fotografické) filmy, černobílé ortochromatické papíry, papíry s proměnnou gradací (MG), negativní a pozitivní vývojky, ustalovače, tónovače a další lázně, fotoemulze.

 Film Foma Dentix E, 3 x 4 cm, 150ks zelený

zdroj: dvojka.rozhlas.cz

8 komentářů:

  1. To boli krásne chvíle, keď sme po večeroch robili s manželom čb fotky!
    Doteraz máme doma celé vybavenie.
    nostalgia mi nedovolí to vyhodiť, ale odídem aj ja a viem, že to všetko pôjde do kontajnera.
    Pááá

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ahoj, Danka, vítám Tě na blogu!
      Věřím, že to byly krásné chvíle, tak to dělal i můj strýc s tetou a toho vybavení a literatury co měl. Zdědila jsem po něm dva foťáky, jeden jsem prodala ve starožitnostech a druhý má přítel.
      Nostalgie se týká i jiných věcí, já jsem už část dala do muzea. Vyhodit je to škoda.
      Děkuji a pěkné Velikonoce přeji. ☺

      Vymazat
  2. Známá firma, známé logo, spousta práce a nadšení lidí!
    Haničko, děkuji za další zajímavou historii.
    Měj příjemný den, Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Přesně jsi to, Helenko, popsala.
      Děkuji a přeji výbornou Škaredou středu. ☺

      Vymazat
  3. Tak snad klasické analogove focení nezanikne.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Zatím nezaniklo, ale rozšířené rozhodně není. Digitál je sice pohodlný, ale kdo studuje fotografii, stejně musí mít nejeden analogový aparát a fotí na černobílý kinofilm. Znám takovou střední odbornou školu. ☺

      Vymazat
  4. Plno nových informací, děkuji.

    OdpovědětVymazat

Toulky českou minulostí

Pojďte se mnou na Vyšehradský hřbitov

Proč jsem si vybrala Vyšehradský hřbitov? Je to příspěvek k Památce zesnulých a kdybych psala o kterémkoliv hřbitově z našeho regionu, pravi...