Před šedesáti lety vyšel poprvé román Kena Keseyho Vyhoďme ho z kola ven. Příběh o zneužití moci, manipulaci s vědomím lidí, o strachu a touze člověka vzdorovat nátlaku, o léčení vlastních komplexů týráním slabších proslavil film Miloše Formana Přelet nad kukaččím hnízdem.
Příběh proslavil oscarový snímek Miloše
Formana s Jackem Nicholsonem v hlavní roli. Přelet nad kukaččím hnízdem (v originále One Flew Over the Cuckoo's Nest) je americký film z roku 1975 režiséra Miloše Formana. Film se natáčel v psychiatrickém zařízení Oregon State Hospital v Salemu ve státě Oregon, stejné místo je uvedeno i v románu. V roce 1975 dostal americké občanství a prvního Oscara. Tehdy bylo Miloši Formanovi třiačtyřicet let.
Film byl nominován na Oscara v devíti kategoriích. Získal pět ocenění: Oscar za nejlepší film, Oscar za nejlepší režii (Miloš Forman), Oscar za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (Jack Nicholson), Oscar za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli (Louise Fletcher) a Oscar za nejlepší adaptovaný scénář (Laurence Hauben a Bo Goldman).
Divadelní hru Přelet nad kukaččím hnízdem napsal na motivy knihy Dale Wasserman. Autorkou rozhlasové adaptace je Petra Lásková, autorem překladu Luděk Kárl.
Do ústavu pro duševně choré se přichází léčit svérázný Randle Patrick McMurphy, který svou nespoutanou energií strhne všechny pacienty a naruší tak zaběhlý řád a rigidní systém, v jehož čele stojí vrchní sestra Ratchedová. V režii Aleše Vrzáka uslyšíte Jiřího Vyorálka, Helenu Dvořákovou, Ondřeje Rychlého a další.
Předlohou známého filmu i divadelního scénáře Přelet nad kukaččím hnízdem je román amerického spisovatele Kena Keseyho z roku 1962, který čeští čtenáři znají pod názvem Vyhoďme ho z kola ven.
Vypravěčem příběhu je indián Bromden, jenž si jako jeden z mála uvědomuje rozsah moci a nesprávnost počínání vrchní sestry. Aby sám sebe ochránil, předstírá, že je hluchoněmý. V jeho vyprávění se mísí halucinace, představy a vzpomínky na dětství i změnu v zaběhlém rutinním řádu po příchodu nového pacienta. Divadelní, filmové i rozhlasové zpracování staví do středu právě McMurphyho, člověka, jenž vybočuje z většinové společnosti a následně čelí jejímu útlaku.
„McMurphy je trochu grázl a výtržník, ale zároveň sympaťák, který se snaží vymezit proti systému, do něhož se dobrovolně dostal a zpočátku si neuvědomuje, jak to může být nebezpečné,“ vysvětluje režisér Aleš Vrzák. „Ve hře se dostáváme do mikrosvěta psychiatrické léčebny, v němž má někdo moc naprosto bezohledně zacházet s lidskými životy. Když to celé zvětšíme do světových rozměrů, běhá z toho mráz po zádech. Přelet nad kukaččím hnízdem je o svobodě člověka.“
V mikrosvětě psychiatrické léčebny má někdo moc naprosto bezohledně zacházet s lidskými životy.
Aleš Vrzák do ústřední role excentrického McMurphyho, jenž se odmítá podřídit nesmyslným pravidlům a autoritám, obsadil Jiřího Vyorálka. Vrchní sestru ztělesňující systém zavedených stereotypů, nařízení, moci a kontroly ztvárnila Helena Dvořáková. Indiána Bromdena, jemuž se díky McMurphymu podaří vyrůst, hraje Pavel Šimčík. Role dalších pacientů z léčebny si rozdělili Ondřej Rychlý, Radek Holub a Filip Kaňkovský. Rozhlasové zpracování se ještě více soustřeďuje na fungování malé skupiny v uzavřeném prostoru, které nedovoluje jedinečnost.
Radek Holub
I proto se režisér spolu se zvukovým designérem Janem Trojanem a zvukovým mistrem Tomášem Pernickým rozhodli, že v rozhlasovém studiu vytvoří co nejrealističtější prostředí připomínající psychiatrickou léčebnu. Kromě stolu a židlí nechybělo ani prosklené výdejní okénko, různé skleničky, prášky, karty a další rekvizity. Elektrické zařízení pro kabinu sester, které Bromden v závěru prohodí oknem, představovala stará lednice. Většina zvuků se nahrávala živě přímo při natáčení – jak kroky a pohyby herců, tak pleskání karet o stůl nebo šoupání židlí.
Hani, Formanovy filmy miluji, Přelet jsem viděla Xkrát a vždycky jsme trochu otřesená... Pan Forman byl prostě geniální... Viděla jsem i několik divadelních představení. Snad bude příležitost a klid si hru poslechnout.
OdpovědětVymazatDěkuji a přeji hezký den. Helena
Souhlasím, Helenko, že p. Forman byl geniální, zpracovával takhle nelehká témata a bravurně. Je jasné, že tato hra není oddechová...
VymazatDěkuji a hezký páteček přeji. ☺
Film nedávno dávali v televizi.To jsem nemohla nevidět,i když jsem na tom stejně,jak Helenka.Formanovy filmy mám ráda a Jack Nicholson je zde nepřekonatelný.Hru bych si ráda poslechla.
OdpovědětVymazatHani,tvé příspěvky si prohlížím,kolikrát bych měla k nim i co říct,jenže na mobilu bych psát komentář ani nemohla a nejde mi tam ani přihlásit,ani na malém ručním notebooku.Dnes jsem sedla po nějaké době k PC a nešlo mi ani tady psát komentáře.Nevím,co se pořád děje.Ale hlavně ti chci napsat,že příspěvky čtu.
Práce jdou doma pomalu a to není nic na mě.Ale pořád se uklidňuji,že nemám proč pospíchat.
Měj hezké letní dny
Jituš, vidím, že můj blog navštěvuješ, škoda, že máš takové problémy s psaním komentářů. Takže já děkuji za četbu příspěvků a věřím, že něco Tě zaujme. ☺
VymazatVíš co, úprava bytu chce svůj čas, hlavně pokud to děláte svépomocí. Já měla firmu a vím, co to obnáší. Ale to nespěchání bude nakonec ku prospěchu věci, což Ti přeji. ☺
Film jsem viděla,filmy pana Formana nezklamali.
OdpovědětVymazatMarti, pan Forman je jednička, když dávají jeho filmy, vždy se podívám. ☺
VymazatHani, vůbec nevadí, že jsme již film viděli. Je pořád co obdivovat.
VymazatNěkteré filmy jsem viděla mockrát a člověk se těší, i když to zná.
Vymazat