Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

pátek 9. září 2022

100 let Baníku Ostrava. Seriál o historii a legendách fotbalového klubu: 1. díl

 

Vážení, blog má název "Kaleidoskop", takže sem patří i sport. Co je typické pro Ostravu? Přece Baník! Nejsem fotbalová fanynka, ale na blogu to chci mít 😁. Bazaly - to je kus historie pro srdce Ostraváka.

Fotbalový klub Baník Ostrava letos slaví 100 let. Český rozhlas Ostrava při té příležitosti připravil speciální seriál, ale bohužel, po hackerském útoku na stránky ČR už nejde tu rozhlasovou relaci pustit k poslechu.

1. Fotbalový Baník byl založen před 100 lety v restauraci U Dubu

Osmého září 1922 vznikl v restauraci U Dubu na Kamenci ve Slezské Ostravě fotbalový SK Slezská Ostrava, dnešní Baník Ostrava. Letos v září tedy tento klub oslaví už 100. narozeniny a my se tomuto významnému jubileu budeme pravidelně věnovat v novém seriálu, jehož první část vás zavede právě do restaurace U Dubu.

"Horníky byl založen,
U Dubu, kde leží slezská zem.
Na Kamenci první domov náš,
historie, kterou dobře znáš."

To jsou rýmy jednoho z nejznámějších chorálů baníkovských fanoušků, který se vrací k založení polského, neboli slezského klubu na pravém břehu řeky Ostravice. Na ustavující schůzi 8. září 1922 v restauraci U Dubu podepsalo prezenční listinu 20 členů, například Petr Křižák a jeho bratr Miroslav. Což jsou přímí příbuzní dnes padesátiletého Radima Křižáka. Miroslav byl děda, Petr prastrýc.

„Na té zakládající listině mohl být podepsaný ten, kdo vlastně ručil svým majetkem. Takže ne každý, kdo na té schůzi byl, to podepsal. Co vím z vyprávění, tak děda společně s Petrem a jeho ženou Marií se v počátcích starali o chod klubu, prali dresy, dělali prvotní kroniku. To byly počátky,“ říká Radim Křižák. 

Svého dědu Miroslava Křižáka ale už příliš nezažil. Každopádně rodina se původně jmenovala polsky Krzyžok a pocházela z Vrbice a Záblatí u Bohumína. Další generace Křižáků se výrazně zapsaly do klubové historie. „Syn Petra je Jirka Křižák, jeden z nejlepších střelců a nejslavnějších hráčů Baníku, Jirkův syn Petr byl taky jedním z výborných hráčů, ale bohužel se brzy zranil, takže se jeho kariéra nerozvíjela. A táta se strejdou chodili fandit, můj brácha taky chodil a já jsem se trochu odrodil,“ směje se Radim Křižák, ze kterého se stal v mládí fanoušek Vítkovic.

Škvára a vozíky s uhlím

Baník hrál první zápasy na hřišti na Kamenci, ale to bylo hodně hrbolaté a kamenité. První opravdový stadion pak byl na Staré střelnici poblíž Dolu Trojice a právě restaurace U Dubu. Na tehdejší škváru měl Křižákův děda dobrý výhled.

„Z domku, kde bydleli, na Františkově kolonii byla vidět výsledková tabule. A samozřejmě hřiště křížily vozíky uhlí, které jezdily i přes zahradu babičky a dědy,“ vzpomíná dále padesátiletý Radim Křižák, který vozíky s uhlím na zahradě sám ještě pamatuje.

A jeho děda Miroslav se dočkal pro změnu velkého úspěchu Baníku – mistrovského titulu v roce 1976. Miroslav Křižák byl tehdy posledním žijícím z dvacítky zakládajících členů. Od roku 1976 Baník získal další tři mistrovské tituly a patří dlouhodobě k nejlepším českým klubům s výraznou historií i v pohárové Evropě. 

Na místě, kde stála restaurace U Dubu a kde byl Baník stvořen, stojí od loňského 8. září pamětní kámen se jmény dvaceti zakladatelů. „Přišlo nám krásné uctít památku těch zakladatelů klubu, bez nich by tady Baník nebyl. A naplňuje to naše životy,“ vysvětluje Roman Popek, člen spolku Baník Baníku, který za instalací památníku stojí. 

SK Slezská Ostrava založili 8. září 1922 v hostinci U Dubu horníci z kolonie Kamenec: Adolf Míček, Petr Křižák, František Mruzek, Karel Aniol, Karel Gřivač, Rudolf Gřivač, Rudolf Krupa, Arnošt Haberkiewicz, Bedřich Duda, Jaroslav Horák, Josef Kaliberka, Miroslav Křižák, Leo Struminský, Erich Kludka, František Podešva, Rudolf Pstružina, Vilém Jünger, Karel Palička, Osvald Auda a Bohdan Krečmer. 

Klub však zaregistrovali až na druhý pokus 14. října 1922. První ligový zápas v nejnižší soutěži odehráli proti béčku Slovanu Ostrava 4. března 1923.

Památník je z čediče, tedy bazaltu – podle horniny, která se těžila v kopci nad městem, se jmenuje i slavný stadion Bazaly.

 https://www.ostravainfo.cz/images_firmy/262_1-bazaly-jpg.jpeg

Každopádně Baník už od loňského září připravuje po celý stý rok existence řadu akcí, která vyvrcholí právě v září dvoudenním kulturním festivalem v okolí Slezskoostravského hradu, tedy těsné blízkosti bývalé restaurace U Dubu.

„Myslím si, že to vyvrcholení v podobě dvoudenního festivalu bude opravdu velkolepé. Bude to zajímavé, doufáme, že se nám tam podaří postavit aspoň nějakou repliku té restaurace U Dubu,“ doplňuje současný majitel Baníku Ostrava Václav Brabec. 
Zdroj: ostrava.rozhlas.cz

5 komentářů:

  1. Tak to fotbal jde zcela mimo mně. Nikdy mě nebavil a když doma běží v televizi, tak odcházím ven.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Oslavu si klub že určitě zaslouží a doufám, že se vydaří. Jen už to dnes je vše spíše o penězích a ne o radosti ze sportu. Omlouvám, se že je komentář na dvě části, ale zavadila jsem o displej a neúplný komentář se odeslal. Přeji ti hezkou sobotu i neděli.

      Vymazat
    2. Jaruško, už v úvodu jsem napsala, že nejsem horlivá fotbalová fanynka, ale tohle je jiná věc. 8. září je přesně sto let od doby, kdy byl založen FC Baník Ostrava. Nevím, s čím je spojeno vaše město Rbk, ale pro Ostravu je Baník srdeční záležitost, ať se mu daří nebo ne. To není o tom, jestli mě baví, beru to tak, že to patří k životu a historii Ostravy - mého rodného města a tak to chci mít na blogu. Je to 20dílný seriál, kde jsou připomínáni lidé, kteří se o Baník a Bazaly zasloužili, byli činní v podmínkách zcela jiných, než je to dnes.
      Pěknou neděli.

      Vymazat
  2. Hani,pěkný počin vzpomenout si na Baník,synovi jsem pletla sálu v Banikovskem stylu. To už je let👍

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Anonymní12.09.22 7:43

      Hanka/kaleidoskop-podle-hanky.blogspot.com
      Děkuji za pochvalu, Marti, ať má někdo na Baník názor jakýkoliv, Baník si tu oslavu a vzpomínku zaslouží. Hlavně v těch prvních letech to byli poctivci a nadšenci, kteří normálně pracovali a po směně hráli fotbal. A šály kdysi zdobily pokoje mnoha fandů a kluků, prodávají se dodnes a jsou asi nejtypičtějším suvenýrem. ☺

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Do Strakonic na křižácký hrad

Slyšeli jste někdy o křižáckých hradech? Víte, že takový byl i u nás? Jsou to Strakonice!  Strakonice - to není jen Švanda Dudák se svým me...