Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

čtvrtek 8. září 2022

Dovolená v Jeseníkách: Procházka Karlovicemi u Vrbna

 

 

Obec Karlovice u Vrbna pod Pradědem jsme plánovalili navštívit už doma. Přítel je zdejší rodák a předškolní věk prožil tam, chtěl se tedy do rodné vesnice po letech podívat. Obec vznikla počátkem 17. stol. Je to v horském terénu a osídlování tam začalo později. To je podobné jako na Valašsku. Nejstaršími stopami osídlení jsou strážní hrady střežící stezky k horským přechodům. Nad Karlovicemi stál hrad Freudenstein, založený asi v polovině 13. stol. Dnes je to zřícenina. 

Tato tabule - jako první z naučné stezky v Karlovicích vás přivítá před Kosárnou. Je to vtipně vymyšleno, protože těmi zastaveními naučné stezky vás provázejí Karolínka a Karlík = Kája a Kája z Karlovic. 👍

Kolem roku 1645 byly v Karlovicích zřízeny železné hamry a kolem nich vznikla ves Karlovice. Železné hamry byly v činnosti až do počátku 19. stol., kdy už nebyly schopny konkurovat ostravským železárnám. V obci se postupně rozvíjelo lesnictví, dřevařství, výroba papíru a lepenky, do provozu byly uvedeny pila, mlýny, stolařství, továrna na nábytek a jiná řemesla. Tomu odpovídá i znak obce.

Portrét

Horskou obec obklopovaly lesy a ty zde byly člověkem využívány. Hlavní těžba nastala v 16. - 18. stol., kdy dřevo bylo využíváno pro místní hutě. Zajímavý je zatopený lom Mořské oko. Je uváděno na turistických průvodcích k obci, ale jak fotky ukazují, už to není malebné, břehy jsou zarostlé a návštěvník má jinou přestavu. Osobně bych tam doporučila zásah člověka, pokud to obec uvádí jako turistický cíl. 

https://alena.ilcik.cz/2108-jesenicke-podhuri/05/morske-oko-02.jpg

 
Jedná se o starý břidlicový lom nad obcí Karlovice, v němž se těžila kvalitní břidlice na výrobu školních tabulek, na které dříve děti psaly ve škole (pro dnešní děti takové sdělení musí být "pravěk" 😃), a samozřejmě kvalitní střešní krytiny, která se vyvážela do Pruska a Haliče.
  
Břidlicové psací tabulky se prodávají jako suvenýr. Něco jako kamenný tablet 😎.
 
Ještě dnes můžeme břidlici vidět na střechách nebo se používá na obklady.
 
https://tempwebmiumusersrecovery.blob.core.windows.net/users/45547/assets/c9528ddacb595db8c03b493c3bbdb2b7/img20140214161111.jpghttp://prirodni-kameny.eu/images/prirodni_kamen2/S1918Bridlice-tenky.jpg
 
Koncem 19. století ale v lomu narazili na silný spodní pramen, který lom rychle zatopil a tak musela být těžba ukončena. Zatopený lom ale dostal pěkný název.

 https://www.lesykrnov.cz/wp-content/uploads/2017/08/morske-oko.jpg 

 https://alena.ilcik.cz/2108-jesenicke-podhuri/05/morske-oko-01.jpg

Ačkoliv je trasa sice krátká, příkrý sráz nám dával chvílemi zabrat. Přesto trasu s přehledem zvládli

Více zde: https://zskarlovice.webnode.cz/news/vylet-na-morske-oko/

https://alena.ilcik.cz/2108-jesenicke-podhuri/05/morske-oko-05.jpg

V Karlovicích jeden den prší, další den je obloha jasná. Fotografie dělí 24 hodin. Kolem roku 1700 byl vybudován katolický hřbitov, do té doby byli obyvatelé přilehlých částí pohřbíváni v Široké Nivě. Patronem kostela je kníže Lichtenštejnský. Kostel má tři zvony, dva jsou umístěny ve věži, třetí je ve věžičce nad lodí. 

Evangelické obyvatelstvo bylo pohřbíváno podle jiných zvyků, proto byl nedaleko v r. 1858 otevřen i evangelický hřbitov. 



"Hasičárna" v centru Karlovic. 

https://foto.turistika.cz/foto/51036/125869/lrg_mesteckaandelskahoraakarloviceuvrbna129.jpg

Střed obce, sídlo úřadu 

https://foto.turistika.cz/foto/51036/128863/lrg_mesteckaandelskahoraakarloviceuvrbna278.jpg

"Učit se znamená objevovat to, co už víš. Konat znamená demonstrovat, že to víš. Učit druhé znamená připomínat jim, že to vědí stejně dobře jako ty. Všichni jste zároveň žáci a učitelé." Richard Bach

https://foto.turistika.cz/foto/51036/125869/lrg_mesteckaandelskahoraakarloviceuvrbna111.jpg 

Platí to pořád, i v tak malé obci můžete poučit.

V 60. letech 20. století tato budova zažila rekordní počet žáků, chodilo tu přes 450 dětí! Proto se učilo i ve staré škole u kostela, v evangelické modlitebně u pošty, v kulturním domě... 

V současné době škola pracuje podle vlastního vzdělávacího programu "Škola - okno do budoucnosti." V Karlovicích dříve byla i živnostenská pokračovací škola. Řemeslnickým učňům a později i děvčatům se tu dostávalo potřebné výuky pro řemesla a obchod.

Kvůli tomuto modelu jsem v Karlovicích hledala školu. Jedná se o model historické věže na Pradědu, můžeme si ji prohlédnout před základní školou v Karlovicích.

Také na sport je pamatováno a na fotce je vidět, jak se mění počasí v Jeseníkách, ale ty louže se hodí k tabuli, kterou jsem viděla u potoka, škoda, že je vybledlá. Jsou tam rady, jaké jsou léčebné účinky studené vody a jak správně používat bazének. Koupele dolních končetin se totiž stávají součástí léčby různých nemocí: křečové žíly, alergie, opakující se nachlazení, revmatické potíže, nespavost, bolesti hlavy. Obrázek napoví. Doporučuje se chůze v bazénku, při níž zvedáme končetiny mírně nad hladinu vody, provádíme nejvýše 1-2 minuty. Před vstupem do vody by končetiny neměly být nikdy studené. Doporučuje se zahřát chůzí, alkohol se nedoporučuje.

Milovníci technických památek u potoka mohou vidět Francisovu turbínu. 


Bývalý karlovický náhon:

 

Na těchto slunečních kamenech můžete posedět a připomenout si lázeňskou minulost Karlovic. 

 

Řeka Opava. Cesta do Vrbna kolem řeky je dlouhá 6 km a díky dobrému značení nezabloudíte.

 

Naučná stezka kolem vody začíná ve Vrbně pod Pradědem. Její terén není náročný. Projedou ho i cyklisté nebo rodiče s kočárkem. Je však třeba počítat s tím, že malý úsek vede lesem. Cílová stanice stezky putující dovede do Vzdělávacího centra VÍCE Ve mlýně Karlovice.

 

Tady mohou turisté na chvíli zout boty a projít se tzv. bosým chodníkem. U zastavení s názvem Strom jako dům si zase můžete přiřadit živočichy k jejich siluetám na tabuli (dole). 

I v tak malé horské obci v Jeseníkách může být krásně, ale člověk se musí umět dívat a vnímat to. A to, že tam neprodávají hamburgery neznamená, že "tam nic není". 

6 komentářů:

  1. Hani, to jste navštívili krásná místa. I tam by se mi moc líbilo. Jen musím souhlasit s tebou ohledně zarostlého Mořského oka, že by to chtělo zásah člověka. Taková místa je nutné udržovat a názor, že se vše má nechat na přírodě, že ona si poradí, to není zrovna ideální názor. Spíše to svědčí o lenosti a chuti nic nedělat proto, aby to vypadalo lépe. Stejný názor je teď ohledně Českého Švýcarska po požáru. Pokud se nezačne upravovat, přestanou tam lidi jezdit. Taková krásná místa, jako je právě ten lom, si pak příroda vezme zpět a lidé tam opravdu přestanou jezdit a při tom je to tak kouzelné místo. Zajímavý a nádherný je ten text a také se mi moc líbí "bosý chodník" . Děkuji za krásný a poučný článek. Přeji Ti příjemné dny.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jaruš, do Karlovic se jezdí hlavně kvůli Kosárně, tam se musíš objednat, ale okolí má co nabídnout, třeba túru ke zřícenině toho hradu. Myslím, že v otázce na zásahy člověka do přírody máme stejný názor. Kolik máme vystudovaných ekologů a to není jen kritizovat a teoretizovat, měli by dát aspoň návrhy a lidé by si vybrali. Jenže kdo by to tam financoval? Obec na takové úpravy, které by šly do miliónů, určitě nemá peníze a nevím, jestli by to šlo z nějakých fondů. Jak vidět, na rozcestnících i turistické mapě Mořské oko je, ale když tam asi po 2 km dojdeš, přinejmenším se "podivíš".
      Jistě by se tam našly další zajímavosti, ale byli jsme tam krátce. Bosý chodník jsem viděla poprvé.
      Děkuji za názor a přeji příjemnou sobotu. ☺

      Vymazat
  2. Píšeš to Hanko pravdivě,všude je hezky,ale musíme se naučit vnímat.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marti, je dobré do takové horské vesnice zajít a nám, kteří žijeme ve městě a máme všechno na dosah, dojde, jak ztížený život mají lidé trvale bydlící a zvláště jak těžký byl život těch předků. Tam se život s nikým nemazlil.

      Vymazat
  3. Tady jsme se také pohybovali.Jak jsem už psala týden dovolené je na Jeseníky málo.Jsem ale hrozně ráda,že jsem tu mohla být a objevovat jejich krásu a zajímavosti.Už jsem říkala manželovi,že bychom se mohli vrátit k té tradici na podzim návštěva hor.Tentokrát bychom se nepohybovali už po vrškách,ale v nížině.Kočička se už občas aklimatizuje u syna.
    Hani,hezký večer

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jituš, pokud jste byli ubytováni ve Vrbně, do Karlovic je to skok, asi 6 km. Vy jste pravděpodobně chodili hlavně na túry, ale už jsem také psala, že my jsme měli ubytování na 7 nocí, takže jsme tam byli týden a vidíš sama, kolik jsme stihli. A to ještě není konec mého seriálu. ☺
      Ten nápad s podzimním pobytem je výborný, zkus ho doma prosadit. My se také chystáme zase vyjet. Dokud člověk může, není co řešit.
      Děkuji a přeji příjemný páteční den. ☺

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Do Strakonic na křižácký hrad

Slyšeli jste někdy o křižáckých hradech? Víte, že takový byl i u nás? Jsou to Strakonice!  Strakonice - to není jen Švanda Dudák se svým me...