Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

pondělí 13. února 2023

Rada lékařky: Díky lehké obezitě se můžete dožít více let

 

A ve vyšším věku moc nehubněte. 🌝 To se dobře poslouchá, viďte? ... Pokračování tématu ZDE.

V minulých dílech jsem se věnovala dětské obezitě a také jsem vzpomínala na endokrinologa pana MUDr. Rajko Dolečka. Dnešní díl bude pokračovat, protože jsme "obohaceni" o nové poznatky na poli obezity, ale i tak to nakonec bude v poněkud v jiném duchu, protože nic se nemá přehánět. Ani přílišné hubnutí. Každý totiž nemůže docílit i při sebevětší snaze parametrů modelek. I pan Doleček potvrdil, že genetika je i v oblasti obezity důležitým faktorem.

 https://www.vimcojim.cz/files/2019/magazin/9.10.__geny%20a%20obezita_shutterstock_140899765-1.jpg 

Je prokázáno, že onemocnění obezitou má silnou vazbu na dědičnost. Výzkumy ukazují, že tělesná hmotnost a její změny jsou ze 40–70 % ovlivněny geneticky. Genetika ovlivňuje i rozložení tuku v těle, a to až z 55 %. Dědičnost se uplatňuje různými způsoby. Rozdílnou schopností spalovat základní živiny, velikostí klidového energetického výdeje nebo jídelními preferencemi.

Dědí se také rodinné zvyklosti, např. výběr a množství konzumované stravy, sklon k pohybu apod. To by si hlavně rodiče měli uvědomit, možná i babičky, které, jak jsem si kolikrát všimla, chtějí vnoučeti "přilepšit" a učí ho vlastně špatným návykům. 💁 Právě v dětství by to mělo začít.  

U vyvíjejícího se organismu dochází vlivem nadváhy k nadměrnému zatížení kosterního, svalového i kloubního systému. S tím jde ruku v ruce vybočení páteře, kulatá záda, vybočená kolena či kyčle. Nadváha dále ztěžuje i funkci srdce a plic, souvisí s ní mnohé metabolické poruchy, v budoucnosti obézním dětem hrozí častější výskyt aterosklerózy či diabetu.

 https://www.vimcojim.cz/files/lide-ilustrace/2017%20obrazky/17.5.%20obezni%20dite%20shutterstock_66062566_600x400.jpg 

Tukové buňky se u člověka tvoří velmi brzy, s postupem času pak roste jejich velikost. Nadměrná redukce v pozdějších letech není příliš možná, množství tukových buněk se dá pouze zmenšit. Právě proto je podle odborníků u buclatějších dětí pravděpodobnější, že se u nich posléze objeví i obezita, která často přetrvá až do dospělosti.

 

Hlavní typy obezity:

 

 

Máme dva druhy obezity: Hypertrofickou obezitu, u které roste velikost tukových buněk a Hypoplastickou obezitu, u které roste počet tukových buněk. Hypertrofická obezita je náročnější na léčbu.

Jsou lidé, kterým to i sluší. Možná znáte známou lékařku paní Kateřinu Cajthamlovou, která před pár léty tvrdila, že "jsme to, co jíme" a před kamerou lidem vyhazovala do koše obsah jejich chladniček. Tím je chtěla naučit správnému jídelníčku. Později jsem četla, že to měla "nařízeno" od produkce a připustila, že ne vždy jednala správně. Uběhlo pár let, myslím, že i paní doktorka není tak energická a možná sama má už nějaké kilo navíc. Proto tvrdí, že:

„Ve vysokém věku není vždy dobré tlačit na snižování hmotnosti. Tělo se může hubnutí bránit, protože existuje takzvaný paradox obezity,“ vysvětluje.
Myslím, že konečně rozumné slovo! Ale že to trvalo. Nenapadá mě nic lepšího než: 
"Až tlustí budou hubení, hubení budou studení". 
Jistě to znáte a možná je to ověřeno léty, protože tohle už znali moji rodiče.

„Paradox obezity znamená, že lidé, kterým je nad 65 let a jejich BMI je 32–35, tedy mají obezitu prvního až druhého stupně, se dožívají vyššího věku. Mají hodně aktivní hmoty, takže je to vlastně pořádku.“

Kateřina Cajthamlová také definuje, co to vlastně obezita je. „Je to situace, kdy váš BMI (body mass index), tedy poměr tělesné hmotnosti na kvadrát tělesné výšky, překročí číslo 30.“

Odbourejte akohol

Podle paní doktorky je při hubnutí důležité odbourat pití alkoholu. „Alkohol je toxin. Zvyšuje chuť na tučnou stravu a poškozuje hlavní metabolický orgán, což jsou játra. Když například místo vína budete pít čistou vodu, zlepší se jaterní funkce a sníží se objem v pase. Zvýší se výkonnost i doba dožití,“ vysvětluje a zároveň reaguje na doporučení některých kardiologů, že červené víno prospívá kardiovaskulárnímu systému:

K. C. : „Moje maminka dostala v 60. letech doporučení, že má začít kouřit během těhotenství, aby měla klidné dítě. A bylo to tehdy, kdy jeden výrobce cigaret dělal obrovskou kampaň, aby získal další skupinu, a to děti, do skupiny kuřáků. Zkrátka existují určité zájmy společností, se kterými jednotlivá doporučení souvisí.“

„Alkohol je návykový toxin a škodí v každém věku. Některým lidem škodí podstatně víc než jiným. Jsou to hlavně děti, ženy a staří lidé. Pokud je pacient obézní a není schopný vydržet bez alkoholu celý rok, tak ho považujeme za závislého a měl by s tím okamžitě přestat,“ říká důrazně. Co na to říkáte?

Francouzský paradox

Na pravou míru také uvádí takzvaný francouzský paradox, kdy se o Francouzích říká, že pijí víno, ale mají nižší procento infarktů. „Francouzi jedí velmi dlouho oběd a zobou malé množství jídla, jedí hodně ryb a hodně se pohybují na čerstvém vzduchu, takže francouzský paradox souvisí s jinými oblastmi životního stylu než s konzumací vína.“

Hubnutí dává známá lékařka také do souvislosti s kyslíkem. „U lidí, kteří prodělali covid, jenž napadá plicní tkáň, může chronicky dojít ke snížení dechové kapacity. Lidé by proto měli vědět, jak fungují jejich plíce, a pokud by tam byl nějaký problém, tak dechová rehabilitace může hodně spravit.“

A co radí paní doktorka na závěr?

  • - Nevhodné je volit dietu s vyloučením některých potravin
  • - Jídla by nemělo být méně než dřív, může to narušit obrat
  • - Udržujte dobrou náladu, zpívejte si a procházejte se venku  🎶 🏃 🏊 😎
 
Zdroj: ostrava.rozhlas.cz, idnes.cz, www.vimcojim.cz, novinky.cz

8 komentářů:

  1. Paní doktorce Cajthamlové to teď moc sluší.
    Jak se říká, všeho s mírou. Já nikdy nebyla hubená a od mládí měla mindráky z kil navíc. A pak jsem se je naučila nosit. Moje maminka měla stejnou figuru, jako mám já. A sestra? Neviděla jsem jí deset let, tehdy hulila jako fabrika a holdovala ve velké míře alkoholu. Asi se to nezměnilo. Ale byla hubená, obličej zmačkaný jako papír od sekané. Největší "pochvalu" mi vysekla zeťova maminka, která, když se s mou sestrou u nás setkala, se zeptala : "Hele a o kolik je tvoje sestra starší?" Ta starší jsem já. 😀
    Hani, měj hezké dny.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ali, moc hezky jsi to napsala. Ono i mezi sourozenci bývají rozdíly, někdy dost značné - jeden je tenký, druhý silnější, malý - velký, zažila jsem to. Tak se může i obličej změnit od způsobu života. Měla jsem kolegyni, postava pěkná, mladistvá, ale obličej... Kůže jak natažená, vrásčitá, kolikrát se za to chytla a říká, že to má jak punčochu. Přidávalo jí to hodně let. Ale byla silná kuřačka. Ti tlustší mívají kůži napnutou a mnohdy působí hezčím dojmem, důležité je cítit se dobře. Psychická pohoda udělá hodně, to se projeví nejen na obličeji, ale na postavě. Jak píšeš - umím svá kila nosit. 😀
      Děkuji a přeji slunečný den, u nás už sluníčko svítí.

      Vymazat
  2. Já jsem bývala hodně hubená, ale pak jsem po lécích dost přibrala. Když jsem je přestala užívat šla váha dolů, ale něco navíc zůstalo a to se drží. Mám docela dost pohybu a hlavně když je slušné počasí tak docela dost chodím, dokud to jde a můžu...Jen ráno se trochu protáhnu. Na to mám pár cviků a úplně to stačí.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jaruš, to kolísání váhy u žen bývá celkem časté, některé přibraly po antikoncepci. Ty máš podle fotek z procházek opravdu hodně pohybu, to já nemohu, bohužel.
      Přeji, ať se Ti daří a pěkný den k tomu. ☺

      Vymazat
  3. Paní doktorka Cajthamlová mě docela pobavila.Přibrala a hned má na obezitu jiný názor.Je až moc kulatá v obličeji.To přísloví Až tlustí budou hubení,tak ti hubení budou studení říkal s oblibou můj spolupracovník,který byl silnější.Bohužel odešel velmi brzy.Zanedbal cukrovku,nejdříve mu uřízli jednu nohu pod kolenem,za čas druhou skončil na invalidním vozíku a to ho semlelo psychicky a byl brzy konec.U nás v Turnově jsou všichni doktoři posedlí BMI,překvapilo mě,že i na interně jsem musela na váhu a hned mi vyjeli BMI.Na endokrinologii mě paní doktorka upozornila,že jsem přibrala 2 kila.Mám léta už váhu stejnou,dvě kilna nahoru a dolů jsou snad normální. a jsem štíhlá.Manžel má nadváhu,ale že je hodně vysoký,tak se to ztratí,ale od doktorů má nařízeno zhubnout.Tak mu dávám menší porce a od mladých jsme dostali běžící pás a tak na něm chodí a něco už zhubnul.Každý ať to má,jak mu to vyhovuje,ale spíše bych byla pro tu štíhlost.
    Hani,měj hezký den

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jituš, moc hezky a od rány jsi to napsala 😀. Však já jsem proto na blog ty rady paní dr. Cajthamlové dala, abychom viděli, jak se názory tak známé doktorky během několika let mění. Také jsem si všimla, že už není tak štíhlá jako před lety, léta přibyla nám všem, tak možná vidí, že udržet si svoji váhu není jen tak. Každý nemůže být štíhlý, pokud zdědí dispozice k nadváze, ale trochu hlídat by se měl. Sama mám zkušenost, že mi velmi štíhlá, až vychrtlá doktorka řekla, vše dobré, jen obezita. Ale podle její postavy by byl obézní skoro každý. Za pár let ji vystřídala mladá, vysoká a robustní postavy a o obezitě ani zmínka. Jsem štíhlejší než ona. 😀
      Moc děkuji za přínosný příspěvek a přeji slunečnou středu, to se vám bude výletovat.

      Vymazat
  4. Hani, napadlo mě to, co Jitku :o)
    Tohle je věčné téma, co člověk, to názor, ať už odborný nebo laický.
    Přeji hezký den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Je to přesně tak, Helenko, mění se názory i v doporučovaných potravinách, jsou to takové "vlny" - byly propagace umělých tuků, sádlo a máslo "škodlivé" a ejhle, zhruba za deset let se karta obrátila. Myslím, že pan Doleček měl takové názory ze života a proto byl oblíben. ☺
      Děkuji a přeji úspěšný 15. únor.

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Do Strakonic na křižácký hrad

Slyšeli jste někdy o křižáckých hradech? Víte, že takový byl i u nás? Jsou to Strakonice!  Strakonice - to není jen Švanda Dudák se svým me...