Dnes se pokusím představit ženu, časově od nás velmi vzdálenou. O to je to nesnadnější, nejsou svědci, kteří ji zažili, chybí fotografie. Ale jako manželku Karla IV. ji znají snad všichni. Vzpomínám na školu - i ti, co byli na "děják dutí", bylo jim to šum a fuk, přesto čtyři manželky Karla IV. dovedli vyjmenovat a měli aspoň "čtverec". 😉
Ano, ten nadpis je správně. Samotný Karel IV. byl také za mlada "Vašík", křtěný byl jako Václav. To je asi známo. Blanka se narodila jako Marguerite, protože byla Francouzka. Česky je to Markéta, ale odjakživa se jí pro její
vzhled říkalo Blanche nebo později Blanka. Žádný snědý typ. Byla to prý půvabná, něžná
blondýnka bledé pleti a subtilní postavy. No, v tak útlém věku ani nečekáme nějakou matrónu, že? Podle všeho měla přizpůsobivou
povahu, uměla se vcítit do myšlení běžných lidí a získat si jejich
srdce. Dnes bychom řekli, že byla empatická a možná, dožít se vyššího věku, byla by "královna lidských srdcí". To nejdůležitější srdce bylo - hádejte pro koho, ano, patřilo princi
Václavovi, pozdějšímu Karlovi IV. Z dnešního pohledu je to "hrozné", ale jak jinak se mohla žena prosadit, než se provdat za toho "správného" muže?
Marguerite, tedy „Blanche“ z Valois (1316 – 1. srpna 1348) pocházela z
významného francouzského rodu Valois. Přesné datum narození se neuvádí, jen rok. Jejím otcem byl Karel z Valois
pocházející z vedlejší větve Kapetovců a matkou Mahaut ze Châtillonu,
jež byla jeho třetí manželkou. Kapetovce si určitě pamatujete ze školy, hlavně toho s pamatovatelným jménem a to byl Hugo Kapet, že? On se stal 987 králem, což se také dobře pamatuje a založil královskou dynastii Kapetovců. Z vedlejší rodové linie pocházela Blanka.
Blanka mohla pomýšlet na výhodný sňatek jako předposlední dítě ze třetího sňatku svého otce, rodiče asi úplně nepočítali s královským princem a dědicem trůnu. Když si to celé přebereme/představíme, chtěly bychom být v takové pozici? Jenže, na co tehdy urozené dcery mohly "pomýšlet", to zařizovali rodiče. V době jejího dětství byl králem Karel IV. Sličný, jež pojal za manželku Marii Lucemburskou, sestru Jana Lucemburského. A tak Jan ucítil příležitost spojenectví s Francií ještě upevnit. Tím poutem se měl stát malý Václav (příští Karel IV.).
Pro Jana tehdy byla v Čechách horká půda - o tom se dočtete v Toulkách českou minulostí. A tak když se jeho sestra stala francouzskou královnou, zatím neměla vlastní děti a navíc ho v následnictví ohrožoval vlastní syn, rozhodl se zakročit. Přesun Václava do Francie byl logickou volbou a nejlepším spojenectvím byla svatba. Malý princ a Blanka byli v Paříži oddáni hned roku 1323, kdy oběma bylo pouhých 7 let, byli stejný ročník narození. Často zůstává romantická představa, že spolu jako děti vyrůstali. Pravděpodobnější je však, že se Blanka vrátila do své domoviny, zatímco Václav, který přijal při biřmování jméno svého strýce Karel, zůstal na vychování v Paříži.
Léta 1330 až 1333 Blanka zřejmě prožila v Lucembursku. Opět se s Karlem setkala až 12. června 1334 v Praze. Byla to velká sláva.
Početná doprovodná družina Čechy oslnila, ale již tradičně, spíše u
šlechty, vzbuzoval cizí element jisté obavy, a tak byla výprava po
měsíci poslána zpět. Jak na to Blanka reagovala, těžko říci. Podle všeho
se ale dokázala velmi rychle přizpůsobit a svou příjemnou a milou
povahou si brzy podmanila místní obyvatelstvo. Kronikáři si toho všimli.
Její oblíbenost se ale nezdála tchánovi Janovi
To je fakt. Takže ne tchyně, ale tchán. Až
v Čechách se Blanka "prý" začala učit němčině, která byla důležitá pro
komunikaci v ostatních zemích koruny české, a prý i češtině. Uvědomme si, jak se tady mladá žena, věkem dívka, musela nudit. S kým si pokecat, když den i tehdy měl 24 hodin. Nebýt jejích dvorních dam, s kým se měla bavit? Neuměla jazyk, nebyly počítače ani sociální sítě, já vím... představa poněkud zcestná. I když byla
elegantní a nesla s sebou francouzský styl oblékání, nebyla prý
namyšlená a brzy se dokázala sžít s českou mentalitou. To je jí ke cti. 👍 Copak si 7leté dítě, když se provdala za Václava/Karla, mohlo představit, co to obnáší? Později nastaly nemalé problémy s tchánem Janem a jeho novou manželkou
Beatrix Bourbonskou (viz Toulky českou minulostí). Čekali bychom, že francouzské příbuzné budou
spojenkyněmi v cizím prostředí. Opak byl však pravdou. Namyšlená nová
královna prostě oblíbenou Blanku zastínit nedokázala, a tak brzy po
porodu syna Václava Lucemburského zemi nadobro opustila. Můžeme se takovému vztahu těchto dvou žen divit? Otázku nechám bez odpovědi.
První dcera, Markéta, se mladým manželům narodila roku 1335 a uplynulo dalších 7 let, v té době dlouhých, než se narodila další dcera, Kateřina. Není však divu, vždyť Karel v této době vyvíjel neskutečnou aktivitu, neustále byl v trapu, pardón, na cestách, pořád psal, tvořil a budoval. Blanka na něj vždy čekala tam, kam byla poslána.
Po mnoha peripetiích se ale konečně dočkala. S Karlem se 2. září 1347 stali českým královským párem. Šlo o velkou slávu za přítomnosti mnoha důležitých církevních i světských hodnostářů. Pár v tehdejším kostele, nynější katedrále sv. Víta, korunoval první pražský arcibiskup Arnošt z Pardubic. Blanka s rozpuštěnými vlasy před oltářem klečela, dotkla se čelem země. Poté jí pomazal arcibiskup Arnošt z Pardubic, stejně jako Karla IV. (v Českých zemích šlo o prvního krále Karla čili Karla I.). Jako králi podal arcibiskup Blance z Valois žezlo, navlékl prsten a posadil na hlavu korunu.
Následovala velkolepá hostina, jejímž centrem bylo Havelské tržiště.Rok 1348 byl pro Čechy rokem ohromné výstavby, pro Karla však rokem největší osobní ztráty. Dodnes nevíme, co se vlastně stalo. Spekulovalo se o moru, to však nebylo potvrzeno. Pravděpodobně šlo o nějakou plicní chorobu možná tuberkulózu. Blanka, první manželka a možná jediná skutečná láska Karla IV., totiž 1. srpna zemřela. Za Karla byla provdána 25 let, pohřbena je v kryptě katedrály sv. Víta. Možná jste tam byli. 25 + 7 = 32 ... mladá, že? Blanka z Valois je pochována v katedrále sv. Víta. Nedožila se Karlovy korunovace za císaře Svaté říše římské.
Zajímavé čtení. O Blance z Valoa jsem nedávno četla také velice zajímavý článek. Ráda jsem si přečetla i tento Tvůj. Přeji Ti krásný den.
OdpovědětVymazatJari, moc ráda čtu, když někdo napíše, že to je zajímavé čtení. Témata tohoto druhu mě zajímají od dětství a tak umožním i zájemcům, aby si o tom přečetli. 👍
VymazatDěkuji a krásný den přeji i Tobě.
Blanka mě učarovala.Mám doma knížku,musela jsem se podívat,jak se správně jmenuje.
OdpovědětVymazatBlanka z Valois-Levandulová princezna.Nechala jsem si ji na stole a možná znovu přečtu.
Hani,měj se hezky
Jituš, jmenovanou knihu neznám, ale o Blance toho bylo napsáno asi nejvíc, myslím ze čtyř žen Karla IV. Děkuji za název knihy a také se měj co nejlépe. 👍
VymazatMoc hezké čtení, Hani! Blanka z Valois pro mě bude už navždy vypadat jako paní Kolářová :o)
OdpovědětVymazatPřeji příjemný den. Helena
Helenko, vyjádřila jsi to tak, že tu Blanku vnímám i já jako herečku p. Kolářovou. ☺
VymazatMěj i Ty, Helenko, příjemný den. 👍
Fukcarinka- moc hezké povídání, nedávno jsem četla o paní Blance z Valois knížku od Hany Whitton. Byla to velmi vzdělaná panovnice,jen škoda, že zemřela tak mladá.
OdpovědětVymazatMarti, děkuji za název knihy, určitě to je zajímavé čtení. Kdoví, jak by se vyvíjely osudy lucemburské dynastie, kdyby se Blanka z V. dožila staršího věku. To je to kdyby.
VymazatPřeji příjemné červencové dny. 👍
Já vždy dějepis milovala, uměla jsem všechno, hlavně Mezopotámie mě fascinovala, ale od ná se pak odvíjelo spoustu kultur. Ale ten český středověk, to pro mě bylo utrpení. Karlovy manželky bych tedy nikdy nevyjmenovala, možná bych si vzpomněla na dvě a mezi nimi právě na Blanku. :D Nicméně kdyby to všichni psali nebo vyprávěli tak poutavě jako ty, asi by mě jejich osudy braly víc. Vážně skvělý článek a moc ti za něj děkuju.
OdpovědětVymazatNejdříve Tě chci přivítat na blogu a děkuji za zajímavý komentář. Jsem ráda, že Tě můj článek oslovil, děkuji za milá slova, která mě potěšila.
VymazatAť se Ti daří a třeba si ještě něco přečteš. ☺