Koalu zná určitě každý, ale asi málokdo ho viděl na vlastní oči. Pokud se podíváte do Slovníku spisovné češtiny na jmenný rod tohoto slova, budete možná překvapeni. Ve spisovné češtině je totiž koala rodu mužského životného. Správně je tedy ten koala, nikoliv ta koala. Proto můžeme říci:
Malý koala, kterého jsme viděli, se narodil v Austrálii.
Koala medvídkovitý je vačnatec s jemnou srstí.
Řeklo by se, že toto zvířátko bude mít poklidný život, když vypadá jak na hraní, ale bohužel, pravda je jiná. Říká se jim "koala medvídkovitý", ale druh medvěda to není. Je to vačnatec žijící v Austrálii. A dobře, že je v zoologických zahradách. Hrozí jim vyhubení a jedna organizace koaly už prohlásila za funkčně vyhynulé. Na začátku 20. století byli hojně loveni pro svoji kožešinu. Jako varující příklad se uvádí měsíc lovu - srpen v r. 1927, kdy tam ulovili na 600 000 koalů! Dnes jim škodí mnohé nemoci, ale hlavně velké požáry, útoky psů nebo také hynou pod koly aut. Je to smutná pravda.
Koala pije velmi málo, většinu vody získává z potravy. Zbytek doplňuje lízáním vody, která při dešti stéká po kůře stromů.
Možná udiví, že blahovičníkové listí není ani výživné, ani zdravé. Řeknete si, člověk také konzumuje potraviny, o kterých ví, že zdravé nejsou. Jenže my máme stravu pestrou, ale koala požírá jen blahovičník! Koaly jedí asi 22 druhů eukalyptů, oni si prý vybírají druhy s menším množstvím toxinů. Ale proč to koala tedy dělá? Vědci to vysvětlují tím, že tento živočich obsadil volný ekologický stupeň v přírodě, v němž mu takřka nikdo nekonkuruje. Pochází z Austrálie, kde toho na výběr moc nebylo a ostatní býložravci se blahovičníkům z výše popsaných důvodů vyhýbají. Díky tomu, že příjem energie z blahovičníkového listí je extrémně malý, koala s tou energií moc neplýtvá a raději spí - až 12–22 hodin denně.
Na to, že koalové moc rychlí nejsou, doplatili také při požárech. Jenže nebylo kam utéct. V r. 2020 byla část Austrálie v plamenech, které tam zahubily asi miliardu savců, ptáků a plazů! Podívejte se na video z té doby, jsou tam i záběry, jak dopadli koalové:
Asi nejhorší situace byla na Klokaním ostrově, kde oheň spolykal až 155 000 hektarů buše. Třetí největší australský ostrov obývaný klokany, ptakopysky či tuleni byl jednou z nejhůře postižených oblastí. Na snímku popálený koala, vybrala jsem "snesitelnou" fotku:
Na Klokaním ostrově se před požáry dařilo koalům, kterých zde žilo asi 50 000. Od 20. let, kdy sem byli dovezeni z australské pevniny, se tak rozšířili, že je někteří místní považovali za škůdce a vláda připravovala program na redukci jejich počtu.
Požáry tento problém vyřešily. Experti odhadují, že asi polovina koalů na ostrově při požárech zahynula.
Koalí kroky ve větvích vědce překvapily. Končetiny používají diagonálně – pravou přední a levou zadní se přidržují, zatímco levou přední a pravou zadní vykračují vpřed. V dalším kroku je vystřídají. To jim na větvi zaručuje dokonalou stabilitu. Udržet se jim pomáhájí dva palce na předních končetinách, říká se jim dva protistojné prsty.
Někdy ale koaly podávají překvapivé výkony – zdánlivě nemotorný vačnatec přeskočí z větve na větev na vzdálenost větší než metr a má takovou sílu, že se klidně zavěsí za zadní nohy hlavou dolů.
Gravidita trvá u nich 35 dní, pak se narodí zpravidla jedno mládě, které váží méně než 1 gram. Vyškrábe se do vaku, ve kterém zůstane asi půl roku. Pak se už do vaku nevejde a matka ho nosí na zádech.
Už mě neotravuj s tím foťákem, já chci spááát... 😚
Krásný článek i fotografie. Myslím, že je to jediná ZOO ve Střední Evropě, která je chová. Měj hezkou neděli.
OdpovědětVymazatDěkuji za pochvalu. Jari, dole je odpověď pro Fukčárinku, tam jsem uvedla ZOO, která je chovají.
VymazatPřeji hezký začátek října. ☺
Sympatický tvor a je mi jich líto, ty požáry jim dávají zabrat. Dík za obsáhlý článek. Jiřina z N.
OdpovědětVymazatAni nemluv, ta Austrálie je těmi požáry sežehnutá a jen z r. 2020 se uvádí miliarda zvířat. Jsem ráda, že Tě to zaujalo. ☺
VymazatRoztomilý je koala opravdu. Zajímavé postřehy z jeho života. Moc pěkné fotky.
OdpovědětVymazatDěkuji za pochvalu fotek a jsem ráda, že Tě článek zaujal. ☺
VymazatKoala je opravdu nádherný plyšáček. Hezké fotky, díky za ně 😉
OdpovědětVymazatJsem ráda, že se Ti líbí koala, ale také fotky. Měj se hezky. ☺
VymazatJsou krásní a roztomilí.Na video jsem se nepodívala,drásá mi to srdce.Možná jsem stejné video už viděla.
OdpovědětVymazatFotografie jsou nádherné
Hani,měj se hezky
Jituš, s tím videem je to tak, ale taková je skutečnost v Austrálii, kde je jejich domovina. Moc děkuji za pochvalu fotek. ☺
VymazatPřeji pěkný den, u nás je slunečno.
Moc krásné fotky a poučné čtení!
OdpovědětVymazatDěkuji, Hani a přeji příjemný den. Helena
Jsem ráda, Helenko, že se Ti můj příspěvek líbí. ☺
VymazatDěkuji za pochvalu a přeji úspěšné úterý.
Koalu jsem viděla naživo ve Zlínské Zoo, visel ve větvích a spal. Co by také jiného,zajímavé informace o jejich životě.
OdpovědětVymazatMarti, omlouvám se, ale to nemohla být koala. U nás v ZOO se vůbec nevyskytuje a chová ho pár ZOO v Evropě, právě nejbližší je ta vídeňská. Možná si to pleteš s pandou červenou (?). Schválně jsem to našla: V Evropě Lisabon, Duisburg, belgická zoo Planckedael a francouzská zoo Beuval. Dále jsou koaly i v zoo v Edinburghu a Madridu. Koaly jsou k vidění v zoo Dráždany - tedy, pokud se situace nezměnila. ☺
VymazatZdroj: https://martincermak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=454832
Hani,🙈😱 já placám, byl to lenochod🙈
VymazatMarti, to neva, ale přiznám se, teď jsem se "chechtala". Ale lenochoda jsem taky nafotila, ale tolik fotek nemám - on jak je tak lenošný, tak se pověsí a skoro se nehne, takže ty záběry byly "furt" stejné. 😉
VymazatAhoj Hani, koala je moc roztomilý. Je mi líto všech zvířat, co trpí a že jich je... Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Leni, jak vidím videa a sbírám poznatky, v té Austrálii to zvířata vůbec nemají jednoduché. Jsou sice dobrovolníci, ale ti zachrání pár kusů, jejich práce je i nebezpečná, ale přijít během požáru asi o miliardu živočichů je hrozné.
VymazatMěj se moc hezky. ☺