Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

středa 17. ledna 2024

Chřipka a nachlazení - dvě rozdílné nemoci

 

V zimním období se šíří chřipka. Je to onemocnění virového původu. Přenáší se buď přímým vdechnutím kapének z okolí již nemocné osoby, nebo kontaktem s virem například na klice ode dveří nebo kapesníku, které kontaminovala nakažená osoba. Pokud se virus usadí v dýchacích cestách, začne se rychle množit, virus může nakažený člověk „vylučovat“ po dobu 10 dnů. K nakažení stačí i jen 2-3 viriony (virové částice). Inkubační doba je několik hodin až 3 dny.

https://www.mediciproockovani.cz/wp-content/uploads/2021/05/unnamed-1.jpg

Jako první z indikačních příznaků vás může potkat pocit mrazení nebo naopak velkého horka, únava, bolesti hlavy nebo až mírné závratě. Mohou se dostavit bolesti svalů a kloubů nebo tzv. bolest za očima. Následně přichází suchý dráždivý kašel, často doprovázen horečkou. V těžších případech se může dostavit zácpa nebo zvracení.

https://www.symptomy.cz/priznaky/chripka/struktura-chripkoveho-viru.jpg 
Struktura chřipkového viru

Nejvyšší výskyt chřipkových onemocnění je v zimě. Výskyt se však zvyšuje již s podzimem a odeznívá v jarním období. Lidský organismus je v tu dobu oslabenější, nemá dostatek vitamínu D, který si přes léto syntetizuje za pomoci UV záření a který má výrazný modulační vliv na imunitní systém.

Virus se šíří především vzduchem. Nemocný člověk vylučuje velké množství viru z dýchacích cest zejména v prvních dvou dnech onemocnění. Jeden mililitr sekretu z dýchacích cest obsahuje více než milion virových částic. Na to, aby došlo k infekci je však třeba jen několik desítek částic v malých kapičkách aerosolu z dýchacích cest (1-5 nm), které proniknou až do plicních alveolů. Virus je schopen krátký čas přežívat ve venkovním prostředí - na rukou, kapesnících, povrchu předmětů, takže se může přenášet i touto cestou.

Pobyt v uzavřených, přelidněných prostorách s nedostatečným větráním a výměnou vzduchu šíření urychluje.

Chřipka (německy die Grippe, rusky gripp) se Evropou začala šířit spolu s válečným neúspěchem pruského krále Bedřicha Velikého. Česká varianta pojmenování nemoci má ale nejblíž k původnímu zdroji.

Právě české slovo „chřipka“ je nejvíc podobné původnímu zdroji. Je odvozeno od starého slovanského slovesa „chrípati“, které znamená „chraptět/sípat“ a je zřejmě zvukomalebného původu. Od stejného slova je odvozeno i třeba koňské „chřípí“ nebo moderní „chrápat“.

V ruštině bylo původní pojmenování nemoci, při které lidé sípali a chroptěli neboli chrípali kratší a znělo jenom „chrip“. To se pak nejspíš stalo i základem pro německé „die Grippe“. Abychom to ale vysvětlili, musíme se vydat do evropské historie.

Virus se šíří ve vojsku. Pruský král Bedřich (Fridrich) Veliký nebyl ve svých válečných taženích vždy tak úspěšný, jak se nám to zdá dnes, když Marie Terezie prohrála Slezsko. Občas se mu na válečném poli dokonce vedlo dost špatně. Například, když 20 000 vojáků ruské carské armády pod velením generála Černyševa obsadilo spolu se sborem rakouského generála Lacyho Berlín. 

Po pár dnech  se dobyvatelé z města stáhli, ale drželi stále velké části Pruska. A spolu s tímto obsazením země se v Prusku rozšířila i nemoc, která měla charakter chřipky a které ruští vojáci taky tak říkali.

Bedřich Veliký píše Voltairovi

Fridrich II. Veliký  
Fridrich II. Veliký (1712 – 1786 ) byl v letech 1740–1786 pruský král z rodu Hohenzollernů a jeden z největších vojevůdců 18. století. Za své vlády pozvedl Prusko na úroveň velmoci a rozšířil državy svého rodu, zejména na úkor Rakouska (Marie Terezie prohrála Slezsko).

Rusové obsadili Berlín v roce 1760 a skutečně se slovo „Grippe“ začalo v němčině šířit v druhé polovině 18. století. Ale první doklad slova „grippe“ v tomto významu máme z roku 1743. I když ovšem ve francouzštině.

Bedřich Veliký nebyl jenom válečník, ale taky velmi vzdělaný muž, příznivec a podporovatel osvícenství. V dopise Voltairovi 6. dubna 1743 píše: „Jsem velmi zarmoucen zprávou, že vás chřipka (grippe) tak silně postihla.“

Nicolas de Largillière - Portrait de Voltaire (1694-1778) en 1718 - P208 - Musée Carnavalet - 2.jpg  
Voltaire, vlastním jménem François Marie Arouet (1694 –  1778), byl osvícenský francouzský filozof, básník a spisovatel.

Přitom je dost nejasné, odkud se tohle francouzské slovo, použité v dopise pruského krále, vzalo. Není vlastně ani jasné, zda je to skutečná francouzština nebo nějaký výtvor Bedřicha Velikého. Takže to vypadá, že to slovo má v němčině jakýsi "dvojí původ".

Slovo „grippe“ nejspíš nejdříve nějak začal používat pruský král a to pak bylo dotvrzeno v jazyce jeho poddaných převzetím z ruštiny. Ruština pak slovo převzala v pozměněné podobě zpět. Spolu s Bulhary nebo Poláky. 
 Zdroj: dvojka.rozhlas.cz, symptomy.cz

7 komentářů:

  1. Článek je zajímavý, ale od nemocí raději dál...Přeji Ti krásné dny hůavně ve zdraví.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Opravuji... hlavně ve zdraví. Omlouvám se.

      Vymazat
    2. Souhlasím, Jari, od nemocí dál, ale článek je jen informativní a je dobré vědět.
      Také Ti přeji klidné a zdravé dny. ☺

      Vymazat
  2. Jj, často se to zaměňuje, chřipku má z nemocných málo kdo...
    Ale nechci ani jedno ani druhé.
    Hani, i tobě přeji pevní zdraví, Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Já vím, Helenko, o chřipce a covidu bylo toho v posledních letech napsáno tolik, že lidé už toho mají dost. Já taky, ale před Vánoci jsme oba lehli... Nikdy nevíš, kde to "lapneš".
      Děkuji za přání a pevné zdraví přeji i já Tobě - vám. ☺

      Vymazat
  3. Tak to je, všude kolem nás je plno bacílů a jeden nikdy neví, kde je lapne. Nicméně Hanko zajímavý příspěvek. Držím palce i pěsti ať na nás ty baciloši nesednou. ☺

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Je to pravda, Marti, co píšeš. Mi hned bylo jasné, že tento článek moc zájemců nepřiláká, protože během covidu bylo toho napsáno ažaž. Jenže bohužel, ani teď nemáme pokoj od toho, my jsme oba byli nemocní těsně před Vánocemi, nejdřív já a pak přítel, dokonce i dr. měla nemocenskou, ale dostali jsme se z toho. Nebylo sice chvojí a jedno cukroví jsem spojovala krémem a dělala polevu až mezi svátky, ale nevadilo, bylo to na Silvestra. Hlavně zdraví a to přeji i vám! 👍

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Do Strakonic na křižácký hrad

Slyšeli jste někdy o křižáckých hradech? Víte, že takový byl i u nás? Jsou to Strakonice!  Strakonice - to není jen Švanda Dudák se svým me...