Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

sobota 20. ledna 2024

Pověsti a záhady našich hradů: díl 3. - hrad Strakonice


Dnes se vydáme do dudáckého města. Strakonický hrad patří k nejstarším šlechtickým hradům v jižních Čechách a k nejrozsáhlejším dochovaným hradním komplexům ČR. 

 https://www.strakonice.eu/sites/all/themes/my_cdn/images/Strakonice.pngˇ 

V roce 1995 byl vyhlášen národní kulturní památkou. Je výjimečný spojením světské a církevní moci. Život uvnitř hradeb byl od jeho počátků svázán s životem v podhradí, proto jsou nádvoří středověkého hradu celoročně volně přístupná. Nejzajímavější je video, které ukazuje hrad a jeho tajemství. 

Strakonický hrad vznikl zřejmě ve 13. století. Patřil Bavorům ze Strakonic, kteří již v polovině 13. století darovali část hradu rytířskému řádu johanitů.
 
Strakonice se staly sídlem velkopřevorů řádu, který postupně ovládl celé strakonické panství a od roku 1402 mu patřil celý hrad. Pro město získal řadu privilegií, jež neměly ani Horažďovice, určené původně za správní středisko strakonického panství. Johanité hrad vlastnili až do 20. století. 
 
V jihozápadním nároží druhého nádvoří stojí tzv. Panský dům – původně gotický hradní palác, jenž byl renesančně přestavěn. Palác je chráněn ze západu hradbou s věží zvanou Rumpál ze 13. století. Zdálky viditelná věž se stala symbolem hradu. Své jméno získala po rumpálu, kterým do jejích hlubin spouštěli vězně. V jejím podzemí se nacházela hladomorna. Pokud si budete chtít prohlédnout město shora, můžete vystoupat po šestadevadesáti schodech až na ochoz věže. Působivou siluetu Rumpálu najdete na druhém hradním nádvoří, kde také tvoří majestátní kulisu všech oblíbených akcí, které se zde v průběhu roku odehrávají.
 
Šel tudy, měl dudy, ani nezapískal. Bodejž mu, ty dudy, rarášek roztřískal.

                             
V hradním paláci a v jižní části hradu jsou dnes umístěny expozice Muzea středního Pootaví, které prošlo od roku 2018 až 2022 rekonstrukcí objektů a renovací jedinečných expozic dud a dudáctví, historie textilní výroby, zbraní a motocyklů značky ČZ a Suverénního řádu maltézských rytířů. Otevřeno březen - prosinec, prohlídkové okruhy a ceník najdete ZDE 
Zdroj: .hradstrakonice.cz, YouTube

4 komentáře:

  1. Hani,krásný a zajímavý příspěvek.Na podobná videa na Youtube koukám a možná jsem kdysi viděla i tento.Hodně mě to zajímá.Jako malá jsem vždy měla strach z hladomoren,nikdy jsem se nedokázala podívat dolů,mělo jsem z nich divný pocit.Hezký večer

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Moc děkuji za pochvalu, Jituš. Také mě videa tohoto typu zajímají a zima je na to jako stvořená. 👍 Já jsem se jako dítě nikam na hrady nebo zámky nedostala a když, tak jen se školním výletem. Proto na ty školní výlety vzpomínám moc ráda, vlastně svým učitelům děkuji, protože bych se "někam" těžko dostala. A divím se kolikrát dnešním dětem, že odmítají s rodiči někam jet na výlet a ani si neuvědomí, o co přicházejí.
      Přeji příjemné pondělí. ☺

      Vymazat
  2. Hani, jsou to opravdu roky, co jsem byla ve Strakonicích, moc si toho nepamatuji.
    Příspěvek jsem si s chutí přečetla, docela bych se tam podívala znovu...
    Přeji hezkou neděli, Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helenko, člověk nemůže být všude ☺, ale ve Strakonicích jsem byla a hodně mě baví, že tento hrad je ve městě a není třeba se někam "štráchat". Člověk pak má více sil a chuti na tu prohlídku a tam je hodně expozic, vybrala jsem jen tu dudáckou část jako příklad. Takový hrad mě opravdu "baví".
      Přeji úspěšné pondělí, Helenko. 👍

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Do Strakonic na křižácký hrad

Slyšeli jste někdy o křižáckých hradech? Víte, že takový byl i u nás? Jsou to Strakonice!  Strakonice - to není jen Švanda Dudák se svým me...