Den byl jako malovaný a my jsme si vybrali výlet do šumavské vesnice. Pohybovali jsme se v terénu kolem 840 metrů nadm. výšky, pro mnohé šumavské vesnice je to typický terén. Nejsou tam žádné pamětihodnosti a možná si říkáte, když tam není hrad či nějaká "katedrála", proč tam tedy jezdit, když mi místní říkali, že "tam nic není"? Je to určitá výzva, protože "cizí element" si všímá věcí, které domácí přehlížejí. 🙇 Rozhlédnete se a - nikde nikdo, ale cestičky jsou vyšlapané, takže občas tu někdo přejde. Třeba nějaký klub turistů. Ano, škola tam není od 50. let, taky koho by tam učili, že... Obchod tam snad byl za většího osídlení. Nakonec, pro pár chalup a lidí v létě a na lyže v zimě se to neoplatí. Kdo sní o životě na samotě, ten si to náležitě užije. Naším cílem byl Spálenec.
K tomu musím pár slov napsat. Spálenec je prototyp mnoha šumavských obcí. Doba, kdy to tam žilo, je už velmi dávno minulá. Život tam nebyl nikdy snadný, v té nadm. výšce bývá zima dlouhá, dříve bývaly na sníh bohaté zimy a tím pěstování na poli se muselo přizpůsobit. Po válce nastal odsun obyvatel ze známých příčin, mělo to své důvody a osídlit tyto pohraniční "hvozdy" bylo problematické. Takových míst je na Šumavě (a nejen tam) mnohem více. To, co je tam odjakživa, je oblast prameniště Blanice.
Některé řeky jediný pramen nemají. Prameniště je na větším prostoru, taková "velká louka". To je případ i Blanice. Jistě znáte písničku "Na břehu Blanice, stojí Maletice, vesnička má milená..." Tak to je ono. Pro každého je místo, kde se zrodil a do školy chodil, blízké jeho srdci.
Kdo by věděl, že Blanice má prameny ve Spálenci a blízko už ve vojenském prostoru Boletice? Je to tam národní přírodní památka.
Tam se také dozvíte, který je náš nejdéle žijící živočich. Žije právě tam. Je to perlorodka říční (Margaritifera margaritifera). Je to kriticky ohrožený druh.
Je to živočich dlouhověký, velmi citlivý na kvalitu svého prostředí a běžný člověk ho jen tak neuvidí. Život perlorodky je dlouhý, pokud se jí daří, může přesáhnout i 100 let! V nejchudším chladném prostředí, kdy je metabolismus nejpomalejší, může žít dokonce 150 let i více. Je to náš nejdéle žijící živočich a její zejména raná vývojová stadia jsou právě na prameništích řeky Blanice s mokřinami a prameništní vegetací a s rozsáhlou sítí mělkých pramenných stružek. (zdroj Wikipedie)
Pojmenování Blanice (německy Flanitz) je odvozeno od slova blanná, tj. protékající blaněmi. Staročeské „blaně“ byly vlhké louky či pastviny. Blanice byla v dávnověku známa jako zlatonosná. Zlato se podél toku rýžovalo zejména v okolí obce Záblatí.
Spálenec ve 30.-40. letech i s plánkem domů.
V nadmořské výšce okolo 810 metrů se zde rozkládala osada v podobě
rozptýleného osídlení. Lidi zde živil les, pastva, lnářství a domácí
řemesla.
V roce 1870 zde žilo 587 osob a stálo již 72 domů. Žilo se zde
těžce a tak v letech 1886 až 1889 se ze Spálence odstěhovalo padesát
osob do Štýrska. Přesto počet domů rostl a v roce 1930 dosáhl 102.
Naproti tomu počet obyvatelstva se udržoval na stejné úrovni a v roce
1930 zde bylo již 583. Na odsun odešlo celkem 385 osob německé
národnosti.
V roce 1910 obec zachvátil požár, jemuž padlo za oběť
12 domů. V druhé polovině 18. století zde vznikla škola. Tato německá
obecná škola zanikla v roce 1945. Nahradila jí česká obecná škola, která
však již v 50. letech 20. století byla zrušena. Od roku 1953 je Spálenec místní částí obce Zbytiny. V roce 1957
došlo ke zbourání řady zchátralých domů a osada se stala
sídlem chalupářů. V současnosti se ve Spálenci uvádějí 4 stálí obyvatelé, jinak jsou to chalupáři.
Podívejte se na fotografie ze současnosti, které jsme tam pořídili my:
Poutníče, usedni na lavičku a pokochej se obrázkem sv. Jakuba, který je patronem poutníků a turistů. Jinak můžeš pozorovat "obrazy", které vytvořila příroda.
Pár metrů od posezení je pamětní kámen Eliášova cesta, který zde připomíná geologa a ochranáře přírody RNDr.
Mojmíra Eliáše, který se zasloužil o ochranu a vyhlášení
Národní přírodní památky Blanice.
Hanko, moc ráda jsem se tímto příspěvkem prošla, v této oblasti jsem nebyla, ač mám Šumavu pěšky i na kole pěkně zbrázděnou. Louky jsou tam - viděno na tvých fotkách - ještě plné lučního kvítí. Když jsme bydleli v padesátých letech ve Velké Turné, byly perlorodky v potoce a táta nám je, dětem, ukazoval. Lesy byly plné borůvek, hub, především lišek. Měj se fajn. Jiřina z N.
OdpovědětVymazatJiřinko, po pravdě nepočítám s tím, že by někdo z návštěvníků blogu v těchto končinách byl. Byla byla by to velká náhoda. A to, co popisuješ - množství lesních plodů, hub a perlorodky - to je dnes velká vzácnost a na Šumavě spíše tam, kde býval kdysi vojenský prostor a lidé tam neměli přístup. Kladem té doby je to, že se tam zachovala příroda v dobré "kvalitě".
VymazatJsem ráda, že se Ti příspěvek líbí a zdravím. ☺
Hanko, ráda jsem si tuto fotoreportáž prohlédla a přečetla
OdpovědětVymazatMnohdy opravdu usedlíci berou zajímavost jejich regionu jako samozřejmost.. Měj pohodové dny 🍀
Jsem ráda, Marti, že se Ti můj příspěvek líbí. Tam ti starousedlíci žijí vlastně celý život v rekreační oblasti na čerstvém vzduchu a neuvědomují si to. Oni tam spíše řeší to, že v mnohých vesnicích není nic - ani obchod, škola a doktor už teprve ne, to musejí do Prachatic. A pracovní příležitosti snad v lese a jinak... něco, co se naskytne. Pak to, že tam někde jsou perlorodky, je ani nezajímá.
VymazatDíky za přání a pohodové dny přeji i vám. 🍀
Hani,já mám taková místa ne moc známá ráda.Prozkoumám každou vesničku,kterou projedeme.Někde třeba není opravdu na co koukat,ale to je vyjímka.Tvoje reportáž se mi moc líbí a fotografie jsou nádherné.
OdpovědětVymazatMěj se hezky
Jituš, tím prozkoumáváním vesniček a zapadlých koutů jsme si blízké. Téměř všude se něco najde, ale to spíše vidí všímavý návštěvník. Moc děkuji za pochvalu reportáže i fotografií. ☺
VymazatTaké přeji hezké dny. 🍀
Opravdu moc krásné místo, Haničko! Mám taková ráda, příroda, klid a trocha poučení.
OdpovědětVymazatPřeji příjemný den. Helena
Napsala jsi to výstižně, Helenko, právě tohle zajímá i mne. ☺
VymazatMěj příjemný víkend. 🍀
Moc hezká příroda, krásné místo.To by bylo něco pro mě. Mám taková místa moc ráda.Přeji Ti pohodové dny
OdpovědětVymazatNo, Jari, tohle je fakt místo pro Tebe, ale pro mne poněkud pusté, když si uvědomím, že my dva jsme v té chvíli zvýšili počet obyvatel obce o 50%, směju se ještě teď. ☺ ☺
VymazatPohodové dny přeji i vám > 🍀
Great blog
OdpovědětVymazatDěkuji.
VymazatPlease read my post
OdpovědětVymazatKrásná příroda,zajímavé povídání,ráda jsem se poučila.Přeji pěkné letní dny,pohodu a další pěkné výlety.
OdpovědětVymazatJsem ráda, Evi, že se Ti to líbilo.
VymazatPřeji i Tobě příjemný a pohodový nástup do léta. ☺