Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

čtvrtek 4. července 2024

Provázková louka - luční perla Blanského lesa

Slyšeli jste někdy o Provázkové louce? Je v šumavské krajině, které vévodí Boubín.

Boubín je druhá nejvyšší hora v české části Šumavy (1362 m). Keltové nazývali Šumavu jako Gabreta - Pohoří kozorohů.

Šumavské vrcholy jsou výškově srovnatelné s našimi Beskydami, vždyť Lysá hora má výšku jen o málo menší než Boubín - 1324 m.

Na dnešní výlet jsme se vypravili do okresu Český Krumlov. Dojezd autem tam je nutný. A také dobré boty. Pohybujeme se v Blanském lese, v sedle mezi vrchem Vlčice a Albertov. Je součástí CHKO Blanský les. Nahlédněte do mapy a představte si trojúhelník, jehož vrcholy tvoří obce Ktiš, Brloh a Chvalšiny a uprostřed tohoto trojúhelníka je Provázková louka.

 

Tato přírodní památka leží ve výšce 700 m a má rozlohu 2,5 ha. V podmáčené půdě rostou chráněné druhy rostlin, např. prstnatec májový, který patří k našim nejrozšířenějším orchidejím, ale je ohrožen zejména odvodněním lokality nebo rozdupáním dobytkem. Velmi bohatě tam kvete kosatec sibiřský. Z cesty z Borovských Uhlířů do Borové se otevírají výhledy na Blanský les a vrcholky Šumavy.

 
Na tabuli jsou údaje o kosatci sibiřském a také to, jaký je životní cyklus modráska, jehož housenky si adoptují mravenci, aby přežily zimu. 

 
Půda je opravdu podmáčená, tam nelze jít v nějakých plátěnkách a vlastně ty chráněné rostliny mají "štěstí", většina lidí si rozmyslí, jestli na tu louku vstoupit. Barva trávy leccos prozradí, bažinatý terén tu není "vhodný", udělám pár fotek a jdeme jinam. 

 
Devaterník (1) patří mezi středomořské rostliny, kterých je 175 druhů. Zvonek rozkladitý (2) je dvouletá až vytrvalá bylina. Chlupáček zední je nazýván také jestřábník chlupáček (3) má název podle listů -  na rubu jsou bíle plstnaté, na svrchní straně výrazně štětinatě chlupaté, jsou zelené po celý rok.

               
"Kosatec sibiřský:  Květy jsou hermafroditi, mají jak samčí tak i samičí orgány, na opylování se podílí hmyz. Rostlina je schopna i samovolného opylení. Tři tyčinky se nacházejí uvnitř květu, jejich prašníky jsou ukryty pod lalokem čnělky." (Wikipedie)

Prstnatec májový je ohrožený druh vstavačovitých rostlin. 

 
To, že v okolí zůstaly jen zbytky vesnic, spíše osady, někde jen samoty trvale neobývané, má příznivý vliv na přírodu, protože tam neproudí "davy". Poznali jsme zajímavé místo. 
 

17 komentářů:

  1. Toje nádhera. Krásná krajina a ty květiny v ní.....jako v ráji.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Maruško, moc hezky jsi to napsala, jako básník. 😊 Vůbec se nedivím, že přítel má tu svoji Šumavu ve svém srdci.

      Vymazat
  2. Hani,to je nádhera.Krásně jsi nám přiblížila Šumavu a její květenu.Máš pravdu,tam je půda pořád podmáčená.Na Šumavě jsem byli několikrát manžel tam má sestřenici a každou dovolenou aspoň nějaký den pořádně pršelo.Jak bych se tam ráda zase podívala.Měj se hezky

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. To, co popisuješ, je asi typické pro horské podnebí. Něco podobného jsme zažívali i v Jeseníkách. Navštěvovali jsme místa, která jsou asi mimo ty hlavní turistické trasy, kam chodí většina a nelitujeme.
      Také se měj hezky, Jituš.

      Vymazat
  3. Hani tak to je nádhera krásná Šumava fotečky super a děkuji za návštěvu na mém blogu fotografii no moc se také nedaří květinkám ale ujde to vždy je to u nás také opožděně bydlím pod horama ze zahrady vidím na Lysou horu opatruj se hezké léto popřeji..

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Bětko, také děkuji za návštěvu blogu a za pochvalu fotek. U vás je taky krásně, děda pocházel z Morávky, tak to tam trochu znám. Lysou horu poznám bezpečně a stačí zajet k Žermanické přehradě a také je tam vidět.
      Také se opatruj a přeji hezké a ve zdraví prožité léto. ☺

      Vymazat
  4. Hani, moc ráda jsem se na provázkovou louku díky tobě podívala. Pro šumavské louky mám slabost, je to velká nádhera a je třeba ji chránit.
    Přeji příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jsem ráda, Helenko, že se Ti Provázková louka líbí, možná tím, jak tam bylo vojenské pásmo, nebyla ta oblast tak navštěvovaná a zachovalo se to víc než jinde.
      Přeji dobrý start do nového týdne. 😊

      Vymazat
  5. Hezka reportáž z přírody. Povinná louka je kousek od nás mezi obcí Rybniště a městem Krásná Lípa a vede kolem Velkého rybníka, kde rostou stejně druhy rostlin včetně prstnatce májového a je to přísně chráněná lokalita a projít se smí jen po povalovém chodníku a po vyznačené cestě. Je tam krásně a trasa je upravená i pro vozíčkáře a dá se tam jít s kočárkem. Louka pak navazuje na les, kde rostou i prvosenky jarní a měsíčnice vytrvalá a další vzácné druhy mokřadních travin. Měj se moc pěkně.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Oprava...podobná louka...mobil mi to upravil.

      Vymazat
    2. Jaruš, vím, že louky jsou Tvoje parketa a na té louce jsem si při focení na Tebe vzpomněla. ☺ Já se na taková a podobná místa často nedostanu. Jak píšu výše, asi tím, že je to blízko vojenského újezdu, jsou tyto šumavské prostory tak zachované. 😊
      Přeji Ti klidné a pohodové letní dny.

      Vymazat
  6. Hanko, to je pěkný kus naší země a Šumava toho poskytuje tolik k vidění. Mám ji prochozenou a někde i projetou na horském kole, ale nyní už jen občas nakoukneme, dlouhé tůry už nezvládáme. Jsme vděčná, že jsem měla tolik možností ji poznat. Díky za reportáž. Jiřina z N.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jiřinko, a jsou místa, kde jsi ještě nebyla? (Smích) 😊 Já jsem Šumavu poznala díky svému partnerovi a na dlouhé túry také nechodíme. Jsem ráda, že se Ti moje zpravodajství líbilo.

      Vymazat
  7. Hanko, navštívili jste pěkná místa Šumavy.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Ano, jsem ráda, že jsme se tam letos opět podívali. Moje reportáže ještě nekončí. 😊

      Vymazat
  8. Odpovědi
    1. Přeji tedy pěknou dovolenou, ať už tam budete kdekoliv!

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Toulky českou minulostí: 202. schůzka: Praha, defenestrace pořadové číslo 1.

 „30. dne měsíce července Léta Páně 1419 purkmistr a někteří konšelé Nového Města s podrychtářem, nepřátelé přijímání z kalicha, od obecnéh...