Permoník je v českém a slovenském folklóru démon obývající a střežící doly. Vypadá nějak takhle:
Proto v Karviné nemůže chybět, i když má jinou podobu. Tvoří ho hodně lidí, většinou jsou mladí a převažují tam dívky. Napovím, že jsou to nadšenci do zpěvu. Slyšeli jste někdy o něm? V Karviné, když se řekne "Permoník", každému je jasné, o co jde, to mi věřte.
V Karviné 56 let existuje společenství mladých umělců – Sborové studio Permoník. V roce 1966 jej spolu s manželem Ivanem založila rodačka ze Zlína Eva Šeinerová. O ní připravuji samostatný článek.
Mám radost, že dnes mohu na svém blogu uvést příspěvek o světovém úspěchu pěveckého sboru Permoník z Karviné. Tento dětský sbor letos 28.
března získal nejvyšší ocenění na festivalu Sounds of Spring
International Music Festival ve věhlasné newyorské Carnegie Hall. Kolik našich umělců může říci, že tam koncertovalo a vyprodalo ji? Ano, byla to Česká filharmonie nebo skupina Elán. Již v roce 1893 zde měla světovou premiéru Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka. Z dalších Čechů zde vystoupili například Dagmar Pecková, Eva Urbanová, Ivan Moravec, ale také dětský sbor Permoník z Karviné.
To je Carnegie Hall a ocenění pro Karviňáky 👍
Permoník se snaží o naplnění svého motta, totiž že zpívání je radost.
Členové sboru museli zvládnout jak interpretaci jednotlivých skladeb, tak i jevištní projev.
MgA. Martina Juríková je od sezóny 2017 hlavní sbormistryní Koncertního sboru Permoník. Na Základní umělecké škole Bedřicha Smetany v Karviné vyučuje také sólový a komorní zpěv. V Permoníku zpívala od dětství a později s ním spojila i svůj profesní život.
„Ze sta možných bodů jsme jich od každého porotce dostali 98. Nejvíce oceňovali program, přirozenost, zvuk, souhru, scénické ztvárnění a vyrovnanost hlasů. Pro nás byla největším oceněním věta porotkyně Heather Buchananové, která nám poděkovala, že jsme přinesli krásu českých, moravských a slezských písní do Carnegie Hall v působivém vystoupení a že se od nás leccos naučila.“
„Myslím, že to, co na nás mají diváci rádi, je vlastně náš původ. Slezsko je na pohraničí vícero států, má pohnutou historii, mísili se tady Slováci, Němci, Poláci i Češi. Z toho vzešel náš genius loci, náš kumšt, muzikálnost."
"V současnosti máme šest sborů: Permoníček mladší navštěvují děti ve věku 5 – 6 let, Permoníček starší je určen dětem od 7 do 9 let. Přípravný sbor Permoník je pro děti ve věku 10 – 13 let a Koncertní sbor Permoník má členy ve věku od 13 do 20 let. Dále máme Mužský komorní sbor Permoník – tady zpívají kluci po mutaci – a Sbor přátel zpěvu Permoník, což jsou bývalí permoníci, rodiče a přátelé, kteří rádi zpívají.
Sbor přátel zpěvu Permoník (Sborové studio Permoník) - zpívali v Permoníku jako děti a mnozí tam mají své ratolesti.
K tomu máme řadu komorních sdružení od trií po sexteta. Každý sbor má svou koncertní činnost, plán soustředění a koncertů a několikrát ročně se sejdeme a zpíváme společně – třeba na Velkém vánočním koncertu."
Koncert hudebního tělesa v kostele
Všechny sbormistryně - Karina Grimová, Radka Veselá, Stanislava Zimková Burešová, Zuzana Widnicová, Dominika Škrabalová i Martina Juríková vyrostly v Permoníku.
Milí Permoníci,
mnohé z vás znám za ta léta osobně - ty stávající členy i vedení sboru i ty bývalé - starší, dovolte mi tedy blahopřát vám k tak významnému úspěchu. Ať se vám daří a ať vám to zpívá pořád tak výborně! Do budoucna bych sboru chtěla popřát, aby dále pokračoval v tom, co dělá, aby šířil radost prostřednictvím hudby a byl stále tak úspěšným, jako doposud.
Zajímavé čtení o úspěšném pěveckém tělese i s pěknými ukázkami. Moje maminka vedla také pěvecký sbor, ale jen ve škole a vystupovali jen na krajských soutěžích, ale i tak vím, kolik to všechno dá práce. Přeji Permoníku ještě hodně úspěchů a dlouhé trvání.
OdpovědětVymazatVést pěvecký sbor by nedokázal jen tak někdo. Permoník a jeho hlavní sbormistryně paní Šeinerová a nyní p. Juríková jsou jedničky. To prokázaly na mezinárodních soutěžích.
VymazatTaké jsem chodila do pěveckého sboru na základce, tam to vedl ředitel školy a vystupovali jsme na různých akcích, několikrát jsem zpívala sólo. Ale sbor jako je Permoník jsme určitě nebyli. ☺
Hani,přidávám se s velkou gratulací. Je to velký úspěch a zaslouží si všichni velkou poklonu.
OdpovědětVymazatJako holka jsem také zpívala ve sboru. Ve škole a v domě pionýrů 😜. Bavilo mně to a byla to opravdu radost. Pro Permoník to musely být skvělé zážitky, takový úspěch každý a nejen dětský sbor nemá. Velká gratulace 🍀
OdpovědětVymazatEvi, je fajn, že jsi chodila zpívat do sboru. A že to bylo v domě pionýrů? To vůbec nevadí, to jen dnes nepoučení, kteří to neprožili, se domnívají a papouškují, že se tam jen probíral Lenin a politika. Chyba lávky, Pionýr (jak jsem zjistila) existuje dodnes, podporují ho i známé osobnosti a tábory, které pořádá, nemají chybu.
VymazatCo k tomuto článku dodat. Blahopřeji k tak velkému úspěchu a přeji ještě mnoho dalších.
OdpovědětVymazatHani,to je moc hezký a moc gratuluji a přeji další úspěchy.
OdpovědětVymazatMěj se hezky
K blahopřání se ráda připojuji! O tom úspěchu vám, četla jsem článek. Je to skutečně skvělá zpráva a úžasná odměna za tvrdou práci.
OdpovědětVymazatHaničko, přeji hezký den. Helena
Hani, to je milé číst o takovém úspěchu. Přeju, ať se jim daří nadále ! Zdraví Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Děkuji všem za gratulace tomuto pěveckému sboru. Třeba si někdo z Permoníků (současných i těch minulých) někdy článek přečte a může mít radost. Jak správně píše Helenka - je to úžasná odměna za tvrdou práci. ☺ ♥
OdpovědětVymazat