Dnes přidávám druhý příspěvek do Jaruščiny podzimní foto-výzvy. Zůstaneme v Orlové a představím vám zdejší kostel.
Dominantou města Orlová je římskokatolický kostel. Je to významná neogotická památka, která je pro svou monumentalitu a ústřední polohu v Orlové, nazývaná také „Slezské Hradčany“. Ze staré Orlové zbylo jen torzo, pokud pamětníci projíždějí např. směrem k Dinoparku, slyšíte často "tam stávalo to, tam bylo to, pamatuji si, že tady byla..." a mnohdy to ještě dokládají stavby, které spějí k zániku. Můžeme jen litovat, že není víc fotografií, dříve se nefotilo často, jako dnes. Původní Orlová sice nedopadla jako nedaleká Karviná, která prakticky zmizela z mapy (myslím ta stará původní Karviná), ale 150 let trvající těžba uhlí toto město velmi zásadně poznamenala.
Jednoho krásného podzimního dne, kterých letos mnoho nebylo, jsme se vydali na prohlídku novogotického kostela v Orlové. Po překonání vysokého schodiště jsme vstoupili do nádherné historické památky. Interiér této stavby představím jindy. Dnes se podíváme na budovu kostela dnes již opraveného, protože ještě před několika lety vypadal opravdu zoufale.
Kostel po těžbě uhlí klesl dokonce až o 5 metrů (údaje se liší). Orlová celkově vlivem poddolování poklesla a pamětník má pocit, že i kostel byl na vyšším kopečku. A považte, že kostelu, který představuji, hrozilo zbourání, ale tehdejší pan farář dokázal hotový zázrak - podlahy a sloupy nechal zpevnit ocelovými výztužemi a kostel stojí dodnes.
Po velmi rozsáhlé rekonstrukci kostel už má novou měděnou střechu, zrestaurovány jsou i vitráže. Celá rekonstrukce kostela vyšla na 10 milionů korun.
Pohled z náměstí ve staré Orlové, kde je i parkoviště, ke kostelu. Z tohoto pohledu jsou věže v zákrytu, jsou tam dvě. Po pravé straně je komplex budov, které náměstí vévodí. Je tam poliklinika, můžete si zajít do lékárny, do restaurace, i na poštu. Mimochodem v restauraci nabízejí denní menu za velmi příznivé ceny.
Když se na chrámových schodech otočíte směrem k náměstí, kde můžete i parkovat, všimnete si, co z původního náměstí zbylo - vlevo budova polikliniky a restaurace, vpravo je dopravní tah, kam dojedete i veřejnou dopravou.
V Orlové byla původně roubená kaple, na jejímž místě byl v roce 1466 postaven kostel. Až v roce 1905 byl na místě původního kostela postaven nový současný novogotický kostel Narození Panny Marie, který zdobí dvě věže. V roce 1903 byl starý kostel až na kněžiště zcela rozebrán. Dne 8. září 1903 byl u příležitosti dne svátku narození Panny Marie položen základní kámen stavby, kterou provedli místní stavitelé Miroslav Martinec společně s Janem Sedlaříkem na základě upravených plánů stavitele Josefa Bergra z Bohumína za 600 000 korun. Kostel dostavěli v roce 1905 a 21. října 1906 došlo k jeho slavnostnímu vysvěcení.
Orlovský kostel je zajímavý mimo jiné monumentálním schodištěm, ve tvaru
písmene ypsilon se sochami čtyř světců. Schodiště překlenuje výškový
rozdíl 10,5 metru mezi náměstím a vstupem do kostela. Osvětlují ho
repliky plynových lamp, jejichž podoba je známá také z Karlova mostu v
Praze.
Pro svůj vzhled negotické památky a polohu je nazýván Slezské Hradčany.
Trojlodní monumentální stavba je, podle znalců, unikátní především v
tom, že v České republice žádný podobný kostel, v čistě novogotickém
slohu, neuvidíte. A tento krásný kostel málem v minulosti zanikl, protože statiku kostela v 70. a 80.
letech 20. století výrazně poškodila důlní činnost, v roce 1984 se
dokonce uvažovalo o jeho demolici. To by nebylo v Orlové výjimkou, většina staré původní Orlové byla zbourána. Kostel však přežil.
Ke kostelu na pahorku vede ze Starého náměstí široké schodiště, po jehož stranách jsou umístěny čtyři sochy a uprostřed podesty kříž s Kristem. V dolní části proti sobě sv. Benedikt a sv. Josef, v horní sv. Hedvika a sv. Jan Nepomucký. Sochy vznikly zřejmě ve stejné dílně, po dvojicích na zakázku v letech 1863 a 1871.
Kříž s Kristem
Socha sv. Josefa, pěstouna Páně
Dílenská práce z roku 1863. Na nízkém hranolovém soklu s datací je umístěn asi 2 m vysoký podstavec, který má boční volutová křídla s reliéfní větévkou květů a na čelní straně v rokajovém rámu motiv hořícího srdce a kříže. Na tomto podstavci je osazena socha světce v životní velikosti: prostovlasý vousatý muž v dlouhém řasnatém rouchu drží v pravé ruce květ lilie, na levé ruce Ježíška, k němuž sklání pootočenou hlavu.
Socha sv. Benedikta, patrona Evropy
Dílenská práce z roku 1863. Na stejně utvářeném soklu a podstavci jako u protější sochy je osazena figura v životní velikosti: prostovlasý vousatý muž oděný v mnišském šatě pozvedá hlavu k nebi, levou ruku má položenou na hrudi, pravou přidržuje k boku přitisknutou rozevřenou knihu.
Socha sv. Heviky, patronky Ostravsko-opavské diecéze
Dílenská práce z roku 1871. Socha světice v životní velikosti na obdobně tvarovaném soklu a podstavci. Podstavec má však na čelní straně reliéfní motiv hořícího srdce a v rámu ze dvou zkřížených ratolestí. Vlastní socha je komponována jako volně stojící postava ženy oděné v plášť, který si přidržuje oběma rukama. Hlavu s korunou kněžny otáčí doleva ke kostelu, stejně jako celé tělo s nakročenou pravou nohou.
Socha sv. Jana Nepomuckého
Kvalitní dílenská práce z roku 1871. Na stejném soklu a podstavci jako protější socha je umístěna socha prostovlasého světce v tradičním kněžském rouchu. Pokleká a stáčí celé tělo vpravo ke kostelu. Pravou rukou drží na hrudi kříž, levou přidržuje k tělu rozevřenou knihu.
Podívejte se na fotografie kostela i s některými detaily a přilehlým okolím:
rok poroučí se včelám, ptákům, snům.
Sad v rozkladu je, mezi haluzemi
kadidlo tlení stoupá k nebesům.
Hrdličky slyšíš přes stromy a střechy,
zajiskří sluncem jejich křik a dům
zas v šero potápí se pod ořechy.
Co list to políbení mrtvým rtům.
Na hroby sesouvá se listí rzivé.
Za všechno vzdálené, za všechno živé
do mlhy zaúpěly hlasy hrdliček.
Domov a dětství, mrtvých dávné tváře
zblízka zas vyvstávají z vlhké záře.
Podzimnní hořkost vdechuješ jak lék.
V blízkosti kostela pak nechali
Bludovští v roce 1765 vybudovat zámek, který jsem představila ZDE. Od roku 1902 byla budova
zámku využívaná jako nemocnice. Zámek byl v 70. letech 20. století
značně poškozen v důsledku poddolování a na základě toho byla provedena
jeho demolice. Při vstupu do parku uvidíme tuto hrobku:
Hanko, na svém blogu hlavně na tom původním jsem měla hodně příspěvků o Slezských Hradčanech. Zdaleka už ke kostelu nechodíme po těch schodech, ale parkem. Dokonce jeden rok na noci kostelů jsme se vypravili právě do tohohle kostela. Je dobré, že ve svém bloku přibližuješ historie i současnost našeho regionu. Fotografie si pořídila moc hezké, s podzimní tématikou a ještě osvětu jako bonus.
OdpovědětVymazatMarti, pamatuji si, že jsi na původním blogu někdy psala o Sl. Hradčanech. Já jsem to vzala zgruntu, v tomto článku jsem dala info o kostele všeobecně, mám, jak vidíš, hodně fotek. Další článek bude o interiéru kostela, dnes končí akce Otevřené chrámy, my jsme právě do Orlové jeli v době, kdy byl tento kostel přístupný veřejnosti i s průvodcem. Bez problémů bylo možné fotit uvnitř. Takže udělám podobně i vnitřek a protože mám materiál, někdy vložím článek ještě k Orlové. To město si to zaslouží. Navnadilo mě i to, že vznikl projekt Zapomenutá Orlová, který připravili studenti gymnázia. Mám radost, že se toho chytli právě mladí.
VymazatDěkuji za zájem a zvu na další články k Orlové. ☺
Hani, děkuji za další příspěvek do podzimní výzvy. Kostel je opravdu parádní. Odkaz opět přidávám. Přeji Ti krásné dny hlavně ve zdraví.
OdpovědětVymazatDěkuji, Jaruš. Každý máme své priority, u mne je to historie, proto jsem zpracovala kostel, který zná málo lidí a přitom je opravdu krásný. Děkuji za přijetí do výzvy a přeji příjemný vstup do listopadu. Hlavně zdraví! ☺
VymazatHani,krásně a zajímavě zpracovaný příspěvek do výzvy.Doplněný krásnými fotografiemi.
OdpovědětVymazatLíbí se mi i báseň,mám ráda poezii
Měj se hezky
Jsem ráda, Jituš, že se Ti můj příspěvek líbí. Měli jsme v Orlové štěstí na počasí, tedy využili jsme jednak slunečného dne a pak přístupu do kostela v rámci projektu "Otevřené chrámy". Jsem ráda, že Tě oslovila i vybraná báseň, příště Tě možná potěším pověstí. ☺
VymazatMoc děkuji a také se měj co nejlépe.
Hani, moc se mi tvůj příspěvek do výzvy líbí. Kostel je skutečně dominanta.
OdpovědětVymazatDěkuji a přeji příjemný den. Helena
Mám radost, Helenko, že se Ti můj příspěvek líbí. Ten kostel s pohnutým osudem si naši pozornost zaslouží a lidé, kteří ho vlastně zachránili, ještě víc!
VymazatMoc děkuji a přeji úspěšný vstup do nového měsíce. ☺
Pěkný článek. Kromě fotek mne zaujalo i to zamyšlení kněze.
OdpovědětVymazatMoc děkuji za pochvalu, to zamyšlení zaujalo i mne, když jsem ho četla, proto jsem ho nabídla jiným. Tady v regionu jsou mnohdy polští kněží, ale umějí česky.
Vymazat