Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

čtvrtek 3. listopadu 2022

Podzimní foto-výzva: 3. ZOO Ostrava - Příroda na dosah


3. díl své podzimní foto-výzvy věnuji návštěvě ZOO Ostrava.

Zoo se rozkládá na téměř sto hektarech Velkého ostravského lesa ve Slezské Ostravě. Lidově se tomu říká Stromovka. Chová se tady okolo pěti tisíc zvířat ve více než čtyřech stech druzích.

Původně byla ostravská zoo jen malým zookoutkem na šestihektarovém pozemku v Kunčičkách. V Hornickém sadu ho v roce 1949 založil bývalý horník Bohumil Vítek. Za oficiální začátek je však považováno schválení první zřizovací listiny 26. října 1951.

Tehdy tam bylo jen pár zvířat: jeden srnec, dvě srny, pět bažantů, několik pávů a voliéra s ptáky. Uplynulo sice právě 71 let od založení, ale člověk se musí pousmát nad tím, jak ta původní "ZOO" v Kunčičkách vypadala.

Současné oblíbené výletní místo už se nachází jinde a vypadá jinak. Původní zookoutek se totiž přestěhoval a výrazně se rozrostl. Tím, že je to blízko hranic, často při procházkách zoologickou zahradou slyšíte polštinu nebo slovenštinu. Mají to k nám docela blízko a kdyby se jim tady nelíbilo, asi by tu nejeli. 

Posuďte sami podle fotografií z naší podzimní návštěvy jak to v ZOO vypadá: 

 Ostravská ZOO má v logu hrocha: 
 
 
 

U vchodu vítají návštěvníky plameňáci kubánští.


Jeřáb královský




V areálu zoo najdete řadu modelů a kosterních replik vzácných nebo vyhynulých zvířat. Vyfotit si tam  můžete kostru veledaňka obrovského, šavlozubce, jeskynního medvěda nebo např. nelétavého „hrůzoptáka“ Phorusrhacose.

Mara
 
Ptáci v průchozí voliéře La Pampa: Ibis šedokřídlý, Kondor havranovitý a Pisila americká. 

Voliéra dostala jméno podle provincie La Pampa v centrální Argentině, kde se všechny chované druhy vyskytují. Výsadba a vybavení voliéry imitují přirozené prostředí původní domoviny – travnaté pampy, trnitou buš a mokřady.

Návštěvníci mohou do voliéry vejít ze dvou stran a projít se po klikaté cestičce, kterou lemuje zeleň, kamenná návrší a jezírko s vodopádem. Stavba je bezbariérová, vhodná pro osoby se sníženou pohyblivostí i rodiny s dětmi.



 
Rys karpatský a lev indický - kriticky ohrožený, opice - mandril rýholící 



 

Hroch obojživelný a slon indický



Zebry Grévyho

Vari černobílý a Vari červený - kriticky ohrožené druhy


A teď něco pro znalce hub.V ostravské ZOO roste vzácná houba podobná červené chobotnici. Ostravská zoologická zahrada není jen o zvířatech, ale je i botanickým parkem. Houba se vyskytuje v hloučcích od května do října. Návštěvníky upoutá nejen zajímavým vzhledem, ale rovněž intenzívním zápachem. Jedná se o druh u nás vzácné houby zvaný květnatec archerův (Anthurus (Clathrus) archeri). 
https://1884403144.rsc.cdn77.org/foto/kvetnatec-archeruv-houba/MHgwL3NtYXJ0L3RoYg/1-normal690-6562280.jpg?v=2&st=LkLB8eb7gP1VsT0_rU5u_Q9Lhrlrxp03p8UWI3AzQxI&ts=1600812000&e=0
Tato zvláštně vypadající houba se v naší ZOO objevila před několika lety. Lidé ji nejčastěji mohou najít hned zkraje návštěvnické trasy pod výběhem pand. Já jsem ji nenašla, foto jsem použila z netu. Houba, která svým vzhledem připomíná spíše tropickou rostlinu či mořskou hvězdici, je u nás nepůvodní. Její domovinou je jihovýchodní Austrálie, Nový Zéland a Tasmánie. Do Evropy byla zavlečena ve 20. století.  
Květnatci se daří na vlhkých místech, v lesích nebo na travnatých plochách, na kompostu nebo také na zbytcích dřeva. V mládí vypadá houba jako 2,5-4 cm velké šedavé až hnědorůžové kulaté vajíčko napůl zanořené do půdy. Později toto vajíčko praská a z něho vyrůstá asi 10 cm vysoký třeň, který nese červená ramena. Na ramenech často sedává hmyz, který sem právě láká zápach.

Hmyz pak roznáší po okolí výtrusy, které ulpí na jejich tělech. Květnatec archerův je velmi vzácný a samozřejmě chráněný. 

Pštrosi afričtí 
 

Mangusta trpasličí 



Lama a panda červená 


Byl krásný podzimní den a my jsme pořídili spoustu fotek. Dnes je to ukázka nebo i pozvánka do naší ostravské ZOO, která se opravdu hodně zlepšila. Stala se i botanickým parkem, areál je hodně rozsáhlý, že se to za jednu návštěvu během jednoho dne snad ani nedá všechno projít. Uvádí se, že jsou tam tři botanické stezky o délce 6 km. A dále se to rozšiřuje na safari park, návštěvník se poučí a může si cestu zkrátit i vláčkem. Fotky proberu a určitě ještě na blog zařadím.

Jen pro informaci: do 31. 10. platí jednorázové vstupné 160 Kč, pak zimní vstupné 110 Kč. Je to ideální místo pro rodiny s dětmi, ale s pejskem do ZOO jít nesmíte. 

https://cdn.wander-book.com/images/vizitky/detail/zoologicka-zahrada-a-botanicky-park-ostrava-7221.jpg

12 komentářů:

  1. Hanko, za tak pěkného počasí je to skvělá volba. Přeji hezký den, zdravím 😊

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Evi, my poslední roky tak jednou za rok do ZOO jdeme, je to výborná procházka a vybíráme si dobu, kdy tam nebude nabito.
      Děkuji a zdravím do Prahy. ☺

      Vymazat
  2. Návštěvu Ostravského ZOO mohu jen doporučit,je to návštěva na celý den. Pořád říkám,že náš kraj má co nabídnout v kterékoli ročním období. Od historie až po současnost, hory, koupání,relax i dobrodružství. Hanko,opět 👍

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marti, tipuji, že budeš z návštěvníků jediná, kdo v této ZOO byl. Opravdu se za poslední roky hodně zlepšila, to neříkám jen jako "domácí". A jít tam v květnu, kdy kvetou pěnišníky a další, to je přímo nádhera. S tím botanickým parkem měli výborný nápad.
      Moc děkuji a přeji příjemný den. ☺

      Vymazat
  3. ZOO vypadá moc pěkně. V Ostravě jsem nikdy nebyla a tak děkuji za procházku a přehlídku zvířat a ptactva, které tam chovají a také za další příspěvek do výzvy. Měj se moc hezky a odkaz opět přidávám na můj druhý blog, aby se mohli podívat i další účastníci výzvy. Měj se moc pěkně.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jari, je to tak, je to daleko a já jsem ve vašich končinách také nebyla. Když někam přijedu, většinou do ZOO tam nejdeme, tvrdím, že slon vypadá stejně v Ostravě i jinde, ale přesto jsem pár ZOO navštívila. Děkuji za přidání do výzvy, ještě budu mít jeden díl.
      Přeji příjemný víkend. ☺

      Vymazat
  4. Hani,krásné fotografie.V Ostravě jsem byla,ale v ZOO ne.Po pravdě od doby,co mně vnoučata vyrostla jsem v ZOO nebyla.Ale chystám se do jedné soukromé.
    Měj se hezky

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jituš, děkuji za pochvalu fotografií. Jak píšu Jarušce, já také, když někam přijedu, netrávím čas prohlídkou ZOO. To jen v Praze a Dvoře Králové, což bylo naplánováno. Také znám jednu soukromou blízko Borovan v j. Čechách. I bez vnoučat můžete v ZOO zažít pěkné chvíle.
      Děkuji a také se měj co nejlépe. ☺

      Vymazat
  5. Hani ZOO navštěvujeme často díky vnučkám, které to milují. Byli jsme v Praze, Olomouci, ve Dvoře Králové, v Liberci a pak v těch menších. Ale v Ostravě jsem nebyla nikdy ani v ZOO, ani jinde. Vypadá to podle fotografií hezky a je to tedy rozsáhlý areál ! Zdraví Lenka
    www.babilenka.cz

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Leni, je jasné, že s vnučkami jít do ZOO je úplně něco jiného a než vyrostou, tak si toho užijte. Navštívili jste toho dost, já doporučuji tu v Lešné u Zlína, tam také ráda jezdím.
      Děkuji za pochvalu naší ZOO a také zdravím. ☺

      Vymazat
  6. Hani, moc ráda jsem se podívala na fotky. ZOO mám moc ráda, Ostravu máme opravdu daleko, tam jsem fakt nebyla.
    Děkuji a přeji příjemný den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Je to, Helenko, přesně jak píšeš, já mám zase hodně daleko do vašeho kraje a dostanu se tam málokdy. Také ráda navštěvuji ZOO.
      Děkuji a příjemný páteční den přeji i Tobě. ☺

      Vymazat

Toulky českou minulostí

K meandrům Lučiny až k vyhlídce na Beskydy

Možná si také z dětství pamatujete nějakou řeku, se kterou vás pojí vzpomínky. Řekou mého dětství byla Lučina, i když jsem ty její vody &quo...