... aneb Za vůněmi vánočních dnů
Dovedete si představit Štědrý večer bez zeleného smrčku, jedle nebo borovičky (prosím, teď nemyslím tu tekutou 😊), bez cinkání skleněných ozdob a důvěrného svitu svíček? Jako by nás vánoční stromek stále znovu vracel do krajiny našeho dětství, bezpečí a klidu, rodinné pohody, jakoby provázel Vánoce od nepaměti. Píše o něm přece už Jan Neruda, známe jej z kreseb Mikoláše Alše a Josefa Lady jako odvěký symbol Vánoc.
Ještě v 16. století se v celé Evropě před Štědrým dnem zdobívaly pouze větve jehličnatých stromů pentlemi, obrázky a papírovými růžemi. Za první doklad osvětleného vánočního stromku uvnitř domu se považuje zpráva v brémské kronice z roku 1570 o jedli, ozdobené datlemi a sladkostmi, postavené v cechovní budově. V kázání štrasburského faráře J. C. Danhauera z r. 1642 je zachováno nejstarší svědectví o osvětleném vánočním stromku v soukromém domě ve Štrasburku.
V roce 1843 píší Pražské noviny o kupování vánočního stromku jako o běžné věci. Zdobíval se ale jen v zámožných a šlechtických rodinách.
Roku 1855 vychází poprvé Babička. Božena Němcová v ní píše o vánočním stromku jako o novince: "Babička sice neznala ten způsob, mezi lidem se to nedělalo, ale líbil se jí. Dlouho před Vánocemi sama vždy už pamatovala na strom a dceři okrášlovat ho pomohla..."
Historik Čeněk Zíbrt píše: "V rodišti mém, ve vsi Kostelci nad Vltavou a v okolí Orlíka vůbec, rozšířila se vědomost o stromku vánočním v letech šedesátých..."
Ještě v roce 1913 píše E. Fryšová ve své práci Jihočeská blata: "Stromečku vánočního na vesnicích donedávna neznali, a i nyní obyčej ten, v prvé polovici 19. století z Německa sem zavedený, jen na blízku měst tu a tam napodobují. "
V kronice moravské Rok na vsi líčí bratři Mrštíkové slavnosti vánočního stromku v klášterech a panském prostředí s tím, že ve vesnických chalupách na slovácko-hanáckém pomezí nebyl na přelomu 19.-20. století vánoční stromek ještě rozšířen.
Tak si myslím, že pokud je vám tak, řekněme, šedesát, sedmdesát let, váš pradědeček nebo prababička možná ještě pod osvětleným a ozdobeným stromkem dárky nerozbalovali. To ale neznamená, abyste ten svůj letošní vánoční stromek nezdobili s menší radostí. 🎄🎆
Vánoce byly v minulosti velmi posvátným svátkem, kdy měl každý pocit, že se dějí zázraky. Rodina byla většinou pohromadě a nikdo neměl nijak vysoké nároky. Ke štěstí jim stačilo, že jsou zdraví a jsou pohromadě, mohou se věnovat jeden druhému.
Dnešní doba postupně vytváří z vánočních svátků hlavně komerční období, kdy lidé mezi sebou "soutěží" o co největší počet druhů vánočního cukroví, o co nejdražší dárky a nejlepší vánoční stromky. V posledních letech se objevila "nová disciplína" předvést osvětlený dům nebo alespoň okna bytu.
Současná podoba Vánoc mi poslední roky přijde, bohužel, musím to napsat, nějak
nesváteční a nevánoční. Podle mne to není tím, že některý rok není sníh. Vánoční obleva, která nás podle meteorologů i letos čeká, je ve Střední Evropě běžná věc. Každým rokem stále dříve na nás v obchodních řetězcích "dýchá"... ne dýchá, na zákazníka přímo funí nabídka na Vánoce už v říjnu a jsme tam přesvědčováni, že to vlastně nutně potřebujeme a "musíme" koupit. A zítra už bude pozdě. A když to slyším od poloviny října, při každém nákupu, nemůže to být v prosinci vzácné a "kouzelné". Oni si bohužel, neuvědomí, že hodně lidí spíše "otráví". Je to jak obehraná deska.
Slýchám stále častěji, jak hospodyňky z mého okolí hlásají, že letos péct cukroví nebudou, nebo "jen symbolicky", aby to doma vonělo, protože kdo by to jedl... nebo že si raději těch pár kousků koupí. Nějak se vytratila ta radost, to těšení péct cukroví, chystat se na Vánoce, kterou si dobře pamatuji. Není to věkem. Přiznám se, že několikrát, ještě za maminky, jsme měli cukroví koupené. Hrůza? Vůbec ne. Je to už sice dávno, ale nejlepší bylo z Domu potravin (konkrétně v Ostravě). Tam bývaly kvalitní potraviny (to mladší snad neuvěří), dnes aby pohledal a zákusky i chlebíčky - vynikající. Takže i vánoční cukroví mělo úroveň. Bohužel, tento skvělý obchod vzala "doba".
Také mi nějak připadá, že národní tradice pomalu mizí a nahrazují je zvyky převzaté z jiných zemí. Ovšem, pokud jste četli ten začátek, on i ten stromek vlastně k nám "přišel" odjinud a příště se dočteme víc. Takže... Možná je to členstvím v EU nebo tím, jak naši lidé více cestují a zvyky si přinášejí domů. Ovšem, když občas narazím na stránky, kde se píše o českých komunitách v zahraničí, člověk až žasne, jak např. v Texasu, ale i v Evropě (Rumunsko, Maďarsko, Ukrajina...), kde po desetiletí žijí české menšiny, jak tam, i když mladší už ani česky téměř neumí, udržují ty naše zvyky, hlásí se k češství a pořádají tzv. "Český den". Kliknu na mapku a ukazuje mi to 267 krajanských spolků v USA, v Rumunsku 22, ve Švédsku 10, v Argentině 21... (Radio Prague International).
Ale nechci končit pesimisticky. Snad se blýská na lepší časy. Ještě loni jsem měla pocit, že pravý symbol Vánoc - našeho roztomilého Ježíška nahrazuje starší Američan Santa. Když nám byl vnucován Děda Mráz, také se to moc nelíbilo a s tím Santou mi to připadá ještě horší. Ale mám tady letos prochozené Ostravské Vánoce a ve městě je cítit návrat k našemu Ježíškovi, za což těm, kteří celou akci představili dávám 👍 a 👏. Jen aby na ten návrat k tradicím slyšeli ti, kterým je hlavně určen - nejmladší generace.
Pokračování
Hani děkuju Ti za vánoční článek ! Já bych to neviděla tak pesimisticky, záleží to přeci na každém z nás, jestli podlehneme komerci nebo ne... Já si čas udělám a napíšu, jak to je na Vánoce u nás. U nás se zásadně negruntuje, uklízím průběžně celý rok. Každý rok všichni společně (Hujerovic) chodime na vánoční koncert, letos jsme byli u nás na zámku na koncertu Štefana Margity a krásné to bylo moc. Mám ráda vánoční výlety a trhy - letos jsme navštívili vánoční Drážďany, Seiffen a tradičně Prahu. Z dárků se taky nehroutím, všichni dodržujeme stanovené pravidlo maximálně dvou dárků pro každého. Cukroví, vánočky a štrůdl napeču doma, vyzdobím dům, protože mám ráda útulno. Na Štědrý den chodíme pravidelně společně na procházku do lesa, nosíme zvířátkům něco dobrého ke krmelci, kde si každý rok uděláme společnou fotografii. Nezapomeneme zapálit svíčky na hřbitově. Pouštíme si lodičky, krájíme jablka, pod talíře dáváme šupiny... Štědrý večer zakončujeme půlnoční mší v místním kostele. Ta je vždy moc krásná, po mši všichni vyjdou před kostel a nahoře na věži trubač ještě troubí Tichou noc. U nás je vždycky plný barák lidi, psů, dětí... Letos přiletí i nejstarší syn s rodinou, který žije v Asii. Pro mě je nejvíc, úplně nejvíc když je naše velká patchworková rodina pohromadě ! Přeju Ti Hani hezké Vánoce, Lenka
OdpovědětVymazatwww.babilenka.cz
Hani,z tvého článku mám pocit,že na Vánocích hledáš jenom to špatné.Já se ničím ovlivňovat nenechávám,jedu si podle sebe a nějaká komerce jde mimo mě.Vánoce jsou takové,jaké si je uděláme každý u sebe doma.Mám hezké vzpomínky na Vánoce v dětství,kdy se u nás na Štědrý den scházely obě babičky,děda a teta a strejda.Ti neměli děti a tak se vše točilo kolem nás tří sester..A zrovna tak mám já ráda,když se u nás sejdem všichni.A protože mám ještě mezi svátky narozeniny,tak přijedou i mé sestry a každý gratulant je u nás vítán.A není to jenom o jídle.koukáme na fotky a videa,když jsem jezdila s vnoučatama na dovolené a zažily jsme spousty legrace.Je zajímavé,že to chce vždy vnuk a to mu bude 22.A když je hezky,tak jeden den sebereme všechny psy a že jich je v rodině hodně a jedeme s něma na cvičák do hlubokých lesů,zatopíme v chatě a jsme tam do tmy.
OdpovědětVymazatNa Vánoce se těším,mám je ráda a vše co dělám nedělám pro sebe,ale pro mé nejbližší.A kdyby jsi se mě teď zeptala kolik mám druhů cukroví,tak nevím,nepočítám to.Vánočku budu péct ve čtvrtek.Těším se,protože mě to baví.
Měj hezký večer
Ani já to nijak pesimisticky nevidím. Určitě nedodržujeme všechny tradice, ale na ty "naše" si nedáme sáhnout a všichni je vyžadujeme a potřebujeme k tomu, aby Vánoce byly Vánocemi.
OdpovědětVymazatHani, přeji příjemný večer. Helena
Předvánoční a vánoční čas si užívám, brblání manžela,že už je to zase tady neberu na zřetel. On se totiž brzo přepne na vánoční těšení,což je u něj linecké a kokosové uždibovaní,.a začíná povzbuzování se současným vzpomínání na vánoce z dětství,z dob našich malých dětí a později vnuku. Vánoce a vše kolem máme takové,jaké si je uděláme, naše děti a vnoučata mají vzor a ten si přizpůsobí k obrazu svému,tak jako my.
OdpovědětVymazatHani moc hezky jsi článek zpracovala. Jsem ve skluzu co se kaleidoskopu týká.