Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

úterý 20. prosince 2022

Příběhy slavných značek: Andělské zvonění - stromeček

 

Máte doma "Andělské zvonění"?  Je to tradiční vánoční dekorace a vytvoří vám doma svým zvoněním krásnou sváteční atmosféru. Mnozí si tuto drobnou plechovou dekoraci jistě pamatujeme z dětství. Prostě lakonicky řečeno - kousek plechu a tolik kouzla a radosti!

Andělské zvonění je svícen s mosaznou patinou se 4 svíčkami, které svým teplem roztočí vrtulku s andílky a ti cinkají do zvonečků. Je to klasická adventní výzdoba slavnostního stolu, která navodí příjemnou vánoční atmosféru jemným zvoněním a teplým světlem svíček. Mám doma i tu původní variantu, kdy to cinkání zajišťují korálky. 




 

Tato vánoční dekorace výšky 27 cm, vyrobená z pozinkované oceli, je složena z několika částí. Na základně jsou uchyceny 4 bílé svíčky, které po zapálení roztočí horní část s poletujícími andílky.Jak to funguje?  K tomu si trochu "zopakujeme fyziku". Svíčkami se vzduch ohřívá a jak známo, teplý vzduch stoupá vzhůru, tím roztáčí svrchní „vrtulku“ ověšenou řetízky. Na konci řetízku je korálek, který při pohybu naráží na plech ve tvaru hříbku, trochu to připomíná retro budík. Používají se klasické svíčky, jaké se používají na vánoční stromek. Jsou součástí balení, ale jsou tam jen čtyři, což vyhoří asi za dvě hodiny, tak si raději kupte v drogerii aspoň dvě balení svíček, abyste mohli do Nového roku svítit a "zvonit". 

Tento kus plechu ve tvaru vánočního stromku vydává příjemné cinkající zvuky díky skleněným kuličkám nebo cinkrlátkám, které na něm visí. Zvuk takzvaného andělského zvonění znáte například z filmu Pelíšky - z vánoční scény, kde Donutilův syn hází plastovými skleničkami o zem.

Andělská zvonění mají za sebou dlouhou tradici, která sahá až na přelom 19. a 20. století, když se začala vyrábět v porýnském Solingenu. Podle některých historiků však jejich výroba sahá mnohem dál. První vánoční stromečky se svíčkami byly ze dřeva a začaly se objevovat ve městech v 19. století. Takže to klidně mohli znát už naši pradědové.

Takový "Zvonící stromeček" schovávám od svého dětství a je to česká výroba, žádná "Čína". Mám totiž doma i ten čínský výrobek a rozdíl je dost velký. Ten český je bytelný a doporučuji ho .  

Zvonící stromek ryze české výroby je původní českou variantou oblíbeného andělského zvonění. Počátky jeho výroby jsou datovány do 50. let minulého století do Frýdlantu v Čechách. Tehdejší pobočka národního podniku ELITEX Liberec začala jako vůbec první s výrobou Zvonícího stromku. V průběhu 70. let proběhl odprodej kompletního výrobního programu do Výrobného Družstva Invalidov (VDI) Zvolen. Samotná výroba pak probíhala v jeho pobočce ve vesničce na úpatí Národního parku Velká Fatra Horná Štubňa poblíž Kremnice a Turčianských Teplic do roku 1989.

Tam také objevili nástroje pro výrobu, které byly z větší části zachovány v původní podobě.

"Více než rok jsme usilovně pracovali na znovuobnovení výroby. Dnes představuí ryze původní  podobu Zvonícího stromku. Dnešní výroba je stejně jako v minulém století původní a ruční. Kompletní díly, práce a veškeré komponenty jsou ryze české výroby a českého původu."

Andělské zvonění se vyrábí od roku 1948. Snad každý si vzpomíná na tu sváteční chvíli, kdy jako dítě sledoval, jak čtyři zapálené svíčky roztočí zvonkohru, jak se podmanivé mihotání plamínků odráží v leštěném kovu a postavičky se za jemného cinkání točí a točí.

Dnešní výroba je stejně jako ta v minulosti dílem šikovných českých rukou. Originální nástroje výrobci opravili, chybějící komponenty vyrobili a vše oživili. Motiv jehličí na těle stromku, resp. nástroj významné umělecké hodnoty určený k jeho ražbě, zůstal zachován v původní podobě. Je až s podivem, že přes 50 let staré nástroje, které 20 let odpočívaly, dokážou nadále bezchybně fungovat a potvrdit tak svou řemeslnou kvalitu.

Jednotlivé kovodíly nesou punc z válcoven plechu ve Velkém Šenově. Jsou ručně lisovány v Rožmitále pod Třemšínem, kde probíhá i veškerá nástrojařská práce a zároveň kompletace v dílně.

Ostatní bižuterní komponenty jako jsou skleněné perly, řetízek a zvonící korálek, mají svůj původ na Jablonecku. Do budoucna se zvažuje vytvoření edice s původními foukanými perlami (princip vánočních ozdob), které byly v průběhu dekád nahrazeny skleněnými.


  • Stroje, na kterých se původní Andělské zvonění vyrábělo od 50. let minulého století ve Frýdlantu v Čechách, objevil jeho dnešní výrobce pan Zdeněk Ševčík jako hromadu šrotu v zapadlé vísce na Slovensku.
     


     



     

    Tyto zbytky strojů včetně dokumentace odkoupil a vdechl jim nový život. „Splnil jsem si svůj sen“ říká k tomu a dodává „Chtěl jsem vyrábět přesně to, co si moc dobře pamatuji z dětství a předat stejné zážitky i svým dětem.“ Za poslední roky obnovené výroby už udělal svým výrobkem radost v desetitisících rodin.

    Nás zaujalo kromě krásného vzhledu především to, že je vyráběný v České republice podle původních výrobních postupů. Plechové díly z Velkého Šenova a korálky z Jablonecka kompletují šikovné ruce v chráněné dílně v Rožmitále pod Třemšínem.  

    Historie – svět

    Zvonící stromeček neboli Andělské zvonění je celosvětově velmi oblíbenou kulisou Adventu a Vánoc. Úplně první Andělské zvonění, tak jak jej známe v moderní podobě, můžeme považovat zvonění německé společnosti Adrian & Stock ze Solingenu. Ačkoliv jej tato společnost nevynalezla, nechala si v roce 1905 patentovat princip jeho fungování.

    Andělská zvonění ze začátku 20. století měla prakticky stejný princip fungování tak jako ta dnešní, jen se lišila v podobě. Samotná podoba se dočkala v průběhu let mnoha modifikací.  Společnost Adrian & Stock zakoupil Paul Hartkopf, který pokračoval ve výrobě vybraných typů do 60. let minulého století.

    Nesmírná popularita dala vzniknout i mnoha konkurenčním firmám, nicméně Adrian & Stock je považován celosvětově za tu nejznámější. Mezi další výrobce patřili i Gebruder Bell ze Solingenu, nebo Gebruder Bros. Druhá světová válka však zapříčinila pokles exportu a vnímání německého zvonění jako lídra na trhu.

    V průběhu následujících let vznikl i český Zvonící stromek, ale i celá řada nových německých, dánských, čínských a jiných variant.


     
     
     
     
     
     
     
     
     
     
    Po druhé světové válce se cinkající stromečky z plechu postupně dostaly i do zahraničí. Zároveň se rozjela velká výroba těchto ozdob ve Švédsku, kde prý přidali ke stromku anděla. Andělská zvonění se rovněž dostala do zámoří. Hojně je kupovali lidé v USA, a to v takovém množství, že v některých amerických městech musely vzniknout firmy na výrobu této dekorace.
     
    Přeji všem, kdo máte "Andělské zvonění", aby vám jednak fungovalo a zpříjemnilo svátky vánoční. 🎄 🎇 🎉

    Zdroj: www.zvonicistromek.cz, g.cz

8 komentářů:

  1. Hani, andělské zvonění máme. Pořídili jsme si ho s manželem v roce 1978, to byla ještě ta původní výroba. Od té doby zaujímá každoročně čestné místo uprostřed slavnostní vánoční tabule. Máme doma ještě starší kousek z pozůstalosti po tetě, ten bude tak z 50.let minulého století. Děti to milují a my dospělí také. Rada pro majitele. Nezapomeňte si pořídit zásobu svíček...

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helenko, ale ty starší kousky jsou nejen krásné, ale i vzácné. My ho máme trochu z pozdější doby, ale taky poctivá česká výroba. Míváme ho na stole, já speciální vánoční svícen nemám, stačí normální, ale jednou jsme na andělské zvonění zapomněli! To doporučení mít zásobu svíček je pravdivé, já říkám alespoň dva balíčky!

      Vymazat
  2. Andělské zvonění máme,bez toho by nebyly Vánoce.Ten první stromeček mi dal tatínek,když jsme slavili s manželem první Vánoce sami,ale ten už nepoužívám,je uložený v krabici,ale koupila jsem si před lety nový.
    Zvoním už celý advent,ale jenom o víkendu.Nemohla jsem sehnat ty správné svíčky.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jituš, ono to nové vypadá sice možná lépe, vzhledově, ale já mám taky staré a nové a rozdíl je dost velký. To nové ani nezapaluji, je to spíše na ozdobu. My advent moc nedržíme, já to zapálím maximálně 23. na zkoušku, pak až na Vánoce. Máš pravdu, tyto svíčky by se měly kupovat během roku a nenechávat to na poslední chvíli. ☺

      Vymazat
  3. Andělské zvonění má manžel ještě z dětství, v pozůstalosti po mamince si ho nechal. Ale už ho nepoužíváme. Koupili jsme elektrický svícínek na okno a já mám v pokoji na okně laserem vyřezávaný stromeček se zárovičkami. Ale už s tím zdobením bytu tak nehýřím jako dřív.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Maruško, stejně si myslím, že třeba synovi by se andělské zvonění hodně líbilo, více než ten elektrický svícen, také ho máme na okně. Jinak souhlasím, u nás nikdy nebyla nějaká velká výzdoba k Vánocům, stromek samozřejmě ano, ale bez věnce a nic na dveřích. Potrpím si na vánoční ubrusy, ty dávám i na jídelní stůl a už mám ručně vyšívanou dečku na konferáku. Na lustru v jídelně visí tři zvonečky, které jsem uháčkovala. Jak se smíchem říkám - toť "vrchol mé adventní výzdoby". ☺

      Vymazat
  4. Hani, andělské zvonění znám, ale sama ho nemám. Ráda jsem si o něm přečetla mnoho zajímavého.
    To cinkání je prostě... no andělské!
    Posílám pozdravy, Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helenko, děkuji, ale uvažuji, jestli to andělské zvonění někdo třeba nepovažuje za kýč? Neumím to posoudit, ale je to možné. Ráda jsem o něm napsala.
      Zdravím po vašem výletování a měj se hezky. ☺

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Do Strakonic na křižácký hrad

Slyšeli jste někdy o křižáckých hradech? Víte, že takový byl i u nás? Jsou to Strakonice!  Strakonice - to není jen Švanda Dudák se svým me...