Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

středa 28. prosince 2022

Příběhy slavných značek: Harmonikový kocour

 

Blíží se Silvestr, tak jsem vybrala něco odlehčeného. Dnes upozorním na hračku, co uchvátila svět a její autorka - Češka na její výrobu použila harmonikovou trubici z WC 😲. Pravděpodobně ji za WC mísou  máte také. To je nápad, co?? Ta paní se jmenovala Libuše Niklová. (Ovšem, jen můj postřeh - vůbec se nedivím, že to vymyslela Češka, jsme přece národ kutilů a lidí přemýšlivých.)

S její nejpopulárnější hračkou, černobílým harmonikovým kocourem, si už hrály miliony dětí po celém světě a stal se ikonou. Možná tomu ani nebudete věřit, ale tomuto kocourovi byla v loňském roce do 2. 10. věnovaná výstava v pražském Uměleckoprůmyslovém museu pod názvem Jak šel kocour do světa. A to jsem si říkala, že k blížícímu se Silvestru vyberu "značku" trochu legrační, k čemuž závěr roku přímo vybízí. A ejhle, co kocour dokázal! 👏
Dovolím si přesnou citaci z muzea:

"Objevná výstava z unikátní sbírky představuje spolu s původní řadou zvířátek především kopie  harmonikových hraček navržených Libuší Niklovou. Její slavný Kocour z roku 1963 překročil hranice tehdejšího Československa a postupně byl upravován podle lokálního vkusu a zejména tak, aby nebyl úplně stejný jako originál. Mutace hraček Libuše Niklové byly vyrobeny samozřejmě bez jejího vědomí, odborníci a sběratelé původně věděli pouze o třech zemích, kde k tomu došlo. Lukáš Toman vypátral a zdokumentoval přes 130 různých verzí harmonikových hraček z více než dvaceti zemí světa. Mnoho z nich je na této výstavě k vidění.

Harmonikový kocour byl a stále je světovým fenoménem, proto se stal jednou z tváří 26. generální konference ICOM (International Council of Museums) konané v Praze v srpnu roku 2022. Při této příležitosti se ICOM rozhodl kocoura pojmenovat a ten dostal jméno Líba."

 Zní to jak pohádka.
 Uměleckoprůmyslové museum v Praze – historická budova, kdybyste tam někdy chtěli zajít, je na adrese ul. 17. listopadu 2, Praha 1
 
 Je až s podivem, že tato plastová harmoniková hračka měla v tom věhlasném muzeu svoji výstavu a jaký úspěch ve světě tento kocour měl 👍

Pokud jste vyrůstali v 60. letech, musel vám tenhle nápaditý kocour se zelenýma očima nutně projít rukama. Byl to tehdy obrovský šlágr, který vznikl zdánlivě snadno – jen mít ten správný nápad! Libuše Niklová k jeho výrobě použila ohýbatelnou varhánkovou trubici z polyetylenu, kterou zrovna ve Fatře Napajedla, kde pracovala, vyvinuli jako součást nového typu splachovací nádržky na WC. Stačilo dodat pískátko, hlavu a nohy a mňoukající kocour byl na světě. Výtvarnice k němu navrhla i patřičně designový obal – sáček s reklamním štítkem a vnitřními barevnými lepenkovými přířezy, do nichž se vkládaly jednotlivé díly. Dítě si muselo hračku samo složit, čímž se v něm podpořila kreativita.
 
 
Máte-li zájem, toto je video o retro hračkách. Možná jste si s nimi kdysi hráli.

Libuše Niklová vstoupila do světa designu v 50. letech v době tuhého socialismu a o to větší byl zázrak, jak dokázala prorazit jen za pomoci své invence. Obor hračkářství byl v té době postavený na dřevu, kovu a textilu, ale Libuše už věděla, že vývoj nelze zastavit a že jeho budoucnost bude patřit plastu. Ostatně vštěpovali jí to i profesoři Luděk Havelka a Jiří Jaška na Střední průmyslové škole ve Zlíně a Uherském Hradišti, která vznikla původně jako součást Baťových závodů a Líba tu studovala obor tvarování plastických hmot. Umělecké geny a invenčnost získala po tatínkovi Eduardu Kyselákovi, známém zlínském zlepšovateli, který každou volnou chvíli trávil ve své dílně tvorbou dřevěného nábytku. Za mlada hrával v tamburašském orchestru na mandolínu a o mnoho let později ho při hře doprovázel jeho vnuk Petr Nikl na činely. Z Petra se nutně musel stát rovněž umělec. Navíc dnes se vzácným porozuměním dílu své maminky pečuje o jeho odkaz a podílí se na jejích výstavách.

 To je paní Libuše Niklová se svým slavným kocourem.

Pískací zvířátka

Libuše se narodila 1. dubna 1934 ve Zlíně a tomuto městu práce zůstala věrná. Své první působiště Gumotex ovšem našla v roce 1954 ve značně vzdálené Břeclavi a teprve když po šesti letech přešla do podniku Fatra Napajedla, měla Zlín zase na dosah. V té době nastávala invaze plastických hmot, které nabízely měkkost, lehkost a ohebnost, hygienickou nezávadnost a také výraznou barevnost. S tím vším se dalo experimentovat. V Gumotexu začala navrhovat malé pískací gumové postavičky a zvířátka, i když tam žádné návrhářské oddělení neexistovalo. Individuální autorství se ve fabrice příliš neuznávalo, všecko bylo kolektivní dílo. Přesto zde našla Libuše velkou podporu pro své nápady a její rukopis se u konkrétních předmětů bezpečně pozná. V roce 1957 přišla s klaunem Augustem z pěnové pryže s ohebnou drátěnou kostrou z hliníku, přibližně ve stejné době vznikla i roztomilá zvířátka – telátko, kočička s míčem a pes Alík z lisované pryže. V roce 1964 pak vytvořila z vyfukovaného PVC kolekci povolání – lékaře s velkými brýlemi, zdravotní sestřičku, kominíka, krotitele a výpravčího. To už ale dávno pracovala ve Fatře, byla vdaná za malíře Františka Nikla a byla matkou syna Petra.


 

 

 

Ve Fatře Napajedla působila jako návrhářka hraček a navíc i jako autorka řady vynálezů. Postupně si jich patentovala devět a týkaly se především způsobu výroby nafukovacích hraček, člunů s vnitřní pojistnou komorou nebo dětských sedaček ve tvaru zvířátek z fólií termoplastických hmot.

Je zajímavé, že Libuše Niklová při tvorbě hraček myslela na všechny smysly, které by mohly příjemně dráždit. Tereza Bruthansová, autorka její monografie, k tomu píše: „Její hračky nejprve vábí svým tvarem, barvou, dekorem a výrazem. Ať už malé figurky, nebo nafukovací objekty vydávají zvláštní nezapomenutelnou vůni, lákají k doteku rukama, při kterém svádí k něžnému stlačení a další manipulaci. A v tu chvíli se u mnohých zvířat i postav o slovo přihlásí zvuk….“ 

A pak se v roce 1963 zrodil kocour. I ten vydával pískavý zvuk, když se stlačil jeho harmonikový trup. Následoval pes Rafan, ručně malovaný polyetylenový Lišák, nafukovací Opice i Karkulka další a další. Předháněly se ve výtvarné nápaditosti i technologické důvtipnosti. Nikdo netušil, že se z Kocoura stane ikona a artikl, o který projeví zájem v podstatě celý svět. Díky tomu vzniknou nejrůznější "kříženci" podle toho, jaký vkus panuje v té které zemi, kde jeho výrobu napodobí.

Tvorba paní Niklové - klikni ZDE.

Mutace hraček Libuše Niklové byly vyrobeny často bez jejího vědomí a odborníci původně věděli pouze o třech zemích, kde k tomu došlo. Současný sběratel Lukáš Toman však díky existenci internetu a kontaktům na sběratele v zahraničí vypátral a zdokumentoval přes 130 různých verzí harmonikových hraček z více než dvaceti zemí světa. Napodobeniny našel v USA, Francii, Maďarsku, Polsku, Bulharsku, Rumunsku, ale i ve Vietnamu, Guatemale nebo na Tchajwanu. 

Petr Nikl k tomu dodává: „Maminka svým pozitivním bacilem nakazila celý svět. Její hračky – napodobeniny – se vyráběly ve dvaceti zemích světa a v některých třeba i ve čtyřech fabrikách a hrály si s nimi miliony dětí na západě i na východě. Ty kopie vznikaly během tří čtyř let od jejich zrodu v Československu.“ Tehdy se na patenty moc nehrálo, i když je Libuše Niklová patentované měla – bohužel jen pro československý trh. Syn Petr jako malý testoval její hračky a jako větší byl svědkem zrodu jejích nafukovacích plavidel a dětského nafukovacího nábytku, který designérka pojala jako živá zvířata, na nichž se dá sedět a zároveň si s nimi hrát.

Právě umělec mnoha talentů (malíř, hudebník, fotograf a divadelník) Petr Nikl se zasloužil o to, že se o jeho mamince znovu mluví. Již v roce 2010 připravil její retrospektivní výstavu a zároveň svůj vlastní projekt, jenž nazval Dialog s maminkou. Propojil v něm maminčiny hračky se svými návrhy, které jsou jakousi ozvěnou všech těch nafukovacích zvířátek, figurek a dalších objektů. Základním motivem je přitom vzduch – právě ten vytvářel jejich tvar a objem, dovolil jim vydávat zvuk a souzněl s měkkostí a poddajností plastu.

Kocour Líba v knihovně

Úspěch v Louvru

Louvre je jedno z největších muzeí světa a mít výstavu v Louvru - to už je něco! 
 
Výstava "Hravý plast"

V roce 2011 vzbudila tvorba Libuše Niklové velkou pozornost ve Francii, kde byla v pařížském Muzeu dekorativních umění v Louvru představena na retrospektivní výstavě Plastique ludique, což můžeme přeložit jako Hravý plast. Podstatný článek o výstavě vyšel nejen v Le Figaru, ale i v mnoha dalších francouzských časopisech. O pařížské výstavě se zmínily i The New York Times, a tak se jméno Libuše Niklové dostalo do světa.

Petr Nikl je ale hrdý na oba své rodiče i na svého dědečka: „Měl velký smysl pro humor, vyráběl mi i různé hračky. Pamatuji si na vodní mlýn se dvěma mlynáři, kteří, poháněni vodním proudem, střídavě vykukovali z oken. Ty vykoloroval táta. Nejkrásnějším dárkem pro mě bylo loutkové divadlo, na kterém se podíleli všichni. Dědeček sestavil dřevěné pódium s portálem, tatínek ho vymaloval včetně kulis a maminka vytvořila marionetové loutky ze sádry a ošatila je. Tatínek mě brával i do svého ateliéru. Hybným motorem rodiny ovšem byla maminka. Organizovala výlety, návštěvy, hračky ale doma nenavrhovala, a tak pro mě byl jejich vznik obestřen tajemstvím.“ 

Mimořádná výtvarnice se bohužel dožila jen 47 let, ale díky svým hračkám je tu s námi stále. A pak se někdo vysmívá plastům... že?

ZDROJ: časopis Vlasta, monografie Tereza Bruthansová: Libuše Niklová, Arbor vitae, 2010, YouTube

6 komentářů:

  1. Hanko,velmi pozitivní příspěvek,kdo by neznal kocoura. Ovšem velká poklona paní Niklové,musím se přiznat,neměla jsem potuchy o tvůrci. O to větší překvapení a 👍,zlaté české ručičky.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Marti, jsem opravdu ráda, že tento příspěvek vyzněl pozitivně. Právě tak jsem to zamýšlela, když je to poslední v tomto roce. Ovšem, jak jsem začala psaní s úsměvem (možná s určitým úsměškem) na tváři, že píši o plastovém kocourovi, nakonec mi "sklaplo" a člověk se opravdu přesvědčí, že i ty zlaté české ručičky sklízejí ocenění.
      Děkuji a přeji výborného Silvestra. 👍

      Vymazat
  2. Tak já toho kocoura vůbec neznám a nebo se nepamatuji.Ale vznikl v roce,kdy už mi bylo 13 let a to už jsem koukala po klukách.Ale ani vnoučata nic takového neměly.
    Ale je to hezké čtení.
    Hani,hezký večer

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Možná, Jituš, Tě tento kocour - hračka minul, objevil se v době, kdy jsi už byla slečna a vnoučata už to nezažila, měla jiné "dokonalejší" hračky. To spíše Tvoje děti vyrůstaly v "době kocoura".
      Děkuji za pochvalu článku a přeji, abyste hezky prožili ten bujarý konec roku. 👍

      Vymazat
  3. Moc hezký příspěvek. O kocourovi i paní Niklové vím, v hotelu Sax v Praze mají sbírku jejich výtvorů. S Petrem Niklem jsem se setkala na vernisáži, o mamince vypráví moc krásně.
    Hani, přeji hezká večer. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helenko, děkuji za pochvalu příspěvku a je fajn, že jsi se s panem P. Niklem setkala osobně, takže Tvůj zážitek je ještě hlubší. 👍
      Helenko, přeji vám doma hezkého Silvestra. ☺

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Do Strakonic na křižácký hrad

Slyšeli jste někdy o křižáckých hradech? Víte, že takový byl i u nás? Jsou to Strakonice!  Strakonice - to není jen Švanda Dudák se svým me...