Vítejte na mém blogu, přeji příjemnou pohodu a úspěšný den :-)

středa 3. ledna 2024

Krásy Olomouce lákaly malíře

  

V tomto zimním čase je to vzpomínka na naši květnovou dovolenou v hanácké metropoli skrze obrazy. Olejomalby, akvarely nebo kresby z dob první republiky dotvářejí  soubor dokumentů o životě v Olomouci. Kdo byli malíři, kteří si oblíbili Olomouc a věnovali jí největší část práce?

Před první světovou válkou v Olomouci existovala Společnost přátel umění, která sdružovala příznivce výtvarného umění. Na ni na začátku října roku 1918 navázal český Klub přátel umění. Kromě toho ve městě žili, tvořili a vystavovali i němečtí výtvarníci, ti se sdružovali ve Společnosti přátel umění.  

Olomouc je na obrazech Františka Schöna (podepisoval se jako Fráňa Šén), Františka Hoplíčka, Karla Wellnera a dalších často zachycena při pohledu z okolního hanáckého venkova, přičemž nemalou část obrazu zabírá úrodné pole i s nějakým tím zemědělcem. Tento motiv byl ostatně oblíbený i u autorů starších vedut Olomouce z 19. století, bez ohledu na jejich národnost. 

 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/52/Album_representant%C5%AF_v%C5%A1ech_obor%C5%AF_ve%C5%99ejn%C3%A9ho_%C5%BEivota_%C4%8Deskoslovensk%C3%A9ho_-_1927_%E2%80%93_Franti%C5%A1ek_Hopl%C3%AD%C4%8Dek.jpeg  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/15/Karel_Wellner_%281875-1926%29.jpg
Malíř František Hoplíček a prof. Karel Wellner

Mnozí z těchto výtvarníků ani nebyli Olomoučany, do města přišli za prací. Někteří měli za sebou  studia v Praze, jako Karel Wellner, Jindřich Havlíček nebo František Hoplíček (ten studoval dokonce i ve Vídni a Antwerpách). Další výrazný představitel olomouckých antimodernistů je František (Frank) Rek, který do Olomouce přišel z Brna.

 https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/4/4e/F.Smolka_.jpg/800px-F.Smolka_.jpg 
F. Smolka, Autoportrét

Akademický malíř František Smolka se na Hanou dostal jako legionářský nadporučík roku 1920, kdy byl přemístěn k 6. pluku do Olomouce. Začal vyučovat na reálce a stal se jedním z nejvýznamějších výtvarných pedagogů.

 https://www.osobnostivalasska.cz/wp-content/uploads/kaspar-adolf-e1574183186431.jpg 
Adolf Kašpar

Slavný ilustrátor a malíř Adolf Kašpar (ilustrace k Babičce B. Němcové) je sice rodákem z Bludova, ale v Olomouci vyrůstal a studoval na Slovanském gymnáziu, německé měšťance a v učitelském ústavu. V Olomouci začal také díky zdejšímu nakladateli a knihkupci Romualdu Prombergerovi ilustrovat kalendáře a další publikace a rovněž s Prombergerovým vlivem odešel do Prahy studovat výtvarnou akamedii. Čistě olomouckým rodákem byl František Schön (Fráňa Šén) z Hejčína, který absolvoval výtvarná studia ve Vídni a část života procestoval.

 
František Hoplíček, Horní náměstí, Obraz v majetku Komerční banky. 

 
Schön František, Olomouc, 1938, soukromá sbírka 
 
 
Schön František, Pohled na Olomouc 
 
 
Schön František, Olomouc od jihozápadu, obraz v majetku České spořitelny 
 
 
Hoplíček František, Dóm při pohledu od Lazců, soukromá sbírka 
 
 
Rek František, sousoší Nejsvětější Trojice, 1927 
 
 
Rek František, Dolní náměstí, 1928 
 
 
Hoplíček František, bývalý klášter klarisek (nám. Republiky), 1916, Muzeum umění Olomouc 
 
 
Rek František, Horní náměstí, 1927, soukromá sbírka
 
 
Rek František, Michalský výpad, soukromá sbírka

 
Rek František, trhy na Dolním náměstí 
 
 
Rek František, říjen 1918 v Olomouci, Muzeum umění Olomouc


Wellner Karel, pohled na město, 1921, Muzeum umění Olomouc

Havlíček Jindřich, pohled na kostel Panny Marie Sněžné od dnešní Koželužské ulice

Havlíček Jindřich, socha na kapli sv. Jana Sarkandra, pohlednice

Havlíček Jindřich, Kozí ulička, pohlednice

Havlíček Jindřich, sloup Nejsvětější Trojice, pohlednice

Wellner Karel, Dolní náměstí, 1917, pohlednice

 
Wellner Karel, Olomouc, Magistrát města Olomouce
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Wellner Karel, Palackého ulice, 1920, Muzeum umění Olomouc

Zdroj: stary-olomoucky.rej.cz

6 komentářů:

  1. Tak, chtěla jsem málem napsat, že bohužel žádného z malířů neznám, ale jméno Adolf Kašpar mi je známé od dětství. Jím ilustrovanou Babičku mám.
    Hani, měj příjemný večer, Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Helenko, já také zde uvedené neznala, až jsem byla v Olomouci a tam jsem na to měla čas. A. Kašpara jsem tu záměrně dala, toho zná snad každý. Mám Babičku ještě po mamince a je už pěkně "stará". ☺
      Také Ti přeji příjemný večer.

      Vymazat
  2. Tak takové obrazy se mi líbí, ale nejvíc Kozí ulička a ten s tím plaňkovým plotem. Hani, dobrá práce! Jiřina z N.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Moc děkuji za pochvalu, Jiřinko. Myslím, že mezi těmi obrazy se dá vybrat některý, který naši pozornost upoutá. Mně se líbí ten u řeky Moravy F. Schöna nebo Dolní náměstí. Mám to tam ráda. ☺

      Vymazat
  3. Tak tomu říkám obrazy a ne těm mazanicím, které vypadají jako když se někomu vylila plechovka barvy... Hani, omlouvám se, že jsem u Tebe a ostatních dlouho nebyla, ale jsem už měsíc nemocná, navíc se starám o tátu a nemocného syna... Přeju Ti vše dobré do nového roku, ráda k Tobě chodím. Lenka

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Leni, moc hezky jsi to vyjádřila a tak to má být! Děkuji. ☺
      Přeji Ti, abys tu péči o tátu a syna zvládala, k tomu potřebuješ být hlavně fit a v psychické pohodě. Držím palce, ať se daří!

      Vymazat

Toulky českou minulostí

Do Strakonic na křižácký hrad

Slyšeli jste někdy o křižáckých hradech? Víte, že takový byl i u nás? Jsou to Strakonice!  Strakonice - to není jen Švanda Dudák se svým me...