Končí masopust a to se dělávaly tradiční pokrmy. Jednodušší a rychlejší jsou boží milosti. Krajově se jim říká různě - křehotinky, fánky, lístky, andělská křídla nebo křupance. Jedná se o křehké smažené pečivo obalované v cukru připravované z nekynutého těsta. Už podle názvu toto pečivo bylo chápáno jako dar od Boha. V různých krajích mají boží milosti různý tvar. Nejčastěji mají tvar čtverců nebo obdélníčků většinou se třemi zářezy. To je symbol - trojjedinost Boha nebo s křížkem. Také se dělají tvary květů slepené na sebe. Recept na ně ve své knize Domácí kuchařka popsala už v roce 1826 už Magdalena Dobromila Rettigová. Postup se rychle ujal a v každé domácnosti se pak mírně upravoval.
Boží milosti tvoří kombinace hladké mouky, másla a žloutků. Tento základ se dochucuje sladším bílým vínem či rumem a pro zjemnění těsta se může použít i zakysaná smetana nebo tvaroh. Podávají se hlavně čerstvé, kdy jsou křupavé a voňavé.
Výhodou je, že se mohou upéct i během roku, nejen o masopustu. 👍 Tímto se omlouvám za zpoždění, ale oba recepty si můžete udělat kdykoli budete chtít.
Více na https://prozeny.blesk.cz/sladke-masopustni-recepty-pecivo?utm_source=prozeny.blesk.cz&utm_medium=copy
Více na https://prozeny.blesk.cz/sladke-masopustni-recepty-pecivo?utm_source=prozeny.blesk.cz&utm_medium=copy
Více na https://prozeny.blesk.cz/sladke-masopustni-recepty-pecivo?utm_source=prozeny.blesk.cz&utm_medium=copy
Do velké mísy nasypte 150 gramů hl. mouky. Přidejte na kostičky nakrájených 35 gramů másla, 3 žloutky, 35 gramů moučkového cukru, 2 lžíce zakysané smetany a 1 lžíci rumu.
Ze všech ingrediencí vypracujte pevné hladké těsto, které se nelepí. Pokud by se přece jen trochu lepilo, přidejte mouku. Je-li ale naopak drolivé, spravíte jej trochou zakysané smetany. Těsto přikryjte a dejte jej alespoň na 1 hodinu odpočívat do chladu.
Odpočinuté těsto dejte na lehce pomoučenou pracovní plochu a rozválejte jej do placky vysoké zhruba 0,5 centimetru. Pak z těsta nožem vykrojte menší čtverečky a ty následně uprostřed několikrát nařízněte. Stačí tři zářezy, ale můžete vyřezat různé tvary.
Takto připravené milosti
smažte v rozehřátém sádle dozlatova. Použít můžete i klasický olej, ale
na sádle jsou milosti chutnější. Těsto si můžete ještě vylepšit citronovou kůrou či
vanilkovým cukrem.
Ještě horké milosti bohatě obalte v moučkovém cukru a van. cukru a můžete rovnou podávat, např. k šálku horkého čaje nebo kávy.
300 g hladké mouky
60 g krupicového cukru
30 g droždí
40 g rozpuštěného sádla
200 ml mléka
3 žloutky
2 lžíce rumu
špetka soli
Do mísy nasypte mouku, do které uděláte důlek. Do něj rozdrobte droždí, zasypte ho trochou cukru, zalijte vlažným mlékem a nechte vzejít kvásek. Trvá to asi 15 minut.
Ke stěně mísy nasypte špetku soli a ke kvásku přidejte zbylé suroviny - cukr, mléko, žloutky, rum a sádlo. Hnětacím hákem nebo pěkně ručně vařečkou vypracujte hladké nelepivé těsto.
V případě, že by těsto bylo řidší, přidávejte postupně mouku. Vykynuté těsto jsem si přendala na pracovní plochu a lehce jsem ho propracovala. Těsto jsem zvážila a nakrájela na kousky, každý o váze asi 50g.
Z těsta děláme koblihy nebo šišky. Někdo plní koblihy před smažením, jiný z obavy, aby při smažení marmeláda nevytekla, plní je tryskou až po usmažení. Důležitý je ten žlutý pásek.
Na šišky jsem z jednotlivých bochánků vyválela hada o délce 25 cm. Těsto jsem v polovině přehnula a stočila.
Takto připravené šišky jsem nechala pod utěrkou kynout dalších 15 minut.
Hani, recepty jsem si uložila. Musím je porovnat s těmi mými a pak když tak vyzkoušet. Koblihy jsem dělávala, když byli naši potomci ještě doma. Už jsme dlouho ve dvou.
OdpovědětVymazatBoží milosti dělávala babička a já se musím přiznat, že já je nezkusila nikdy.
Měj hezké dny. 🍀
Díky, Ali. Receptů je plno a asi každý má uložený (třeba v kuchařce) nějaký z dřívější doby. Já mám kuchařku po mamince, ona měla školu pro ženská povolání a i když dělala celý život něco jiného - mzdová účetní, přes některé věci vlak nejel. Tak je měla ze školy vštěpeny. ☺
VymazatBabička zase dělávala koblihy, to bylo její. Dnes s tou pekárnou to je velké ulehčení.
Také měj pěkné dny. 👍
Beautiful blog
OdpovědětVymazatDěkuji.
VymazatPlease read my post
OdpovědětVymazatBeautiful blog
OdpovědětVymazatHmmm... to jsou samé dobroty. Maminka smažívala boží milosti a já jsem koblihy dříve také dělala, dokud byli kluci doma. Jsme sami dva a teď už ani ty koblihy nedělám protože bychom to měli na několik dní. Přeji ti krásné a pohodové dny.
OdpovědětVymazatJá to chápu, Jari. Víš, jak my to řešíme? Občas si koupíme 2 koblihy ke kávě v Globusu, tam je dobrá pekárna a nemusím nic chystat. Určitě bych nedělala dva kousky, to ani nejde a co pak s tím...
VymazatI Tobě přeji klidné a pohodové dny. 👍
Hani, tohle je taková vzpomínka - mamka i babičky smažily boží milosti i koblihy, ráda jsem se dívala, jak si tak plavou v tom hrnci plném oleje... Jako dospělá jsem pro své děti párkrát zkoušela koblihy pečené v troubě. Smaženému se vyhýbám, koblihy oželím...
OdpovědětVymazatPřeji příjemný den. Helena
Helenko, dobře jsi to napsala, tohle rády dělávaly naše babičky, už moje maminka ne. Možná to bylo proto, že zažily bídu - tedy babičky určitě a mamka prožila dětství za války, tak pro ně bylo pak výrazem toho, že se mají dobře, když to plavalo v oleji. Dnes je těch způsobů přípravy koblih několik, tak každý dělá to, co mu vyhovuje a někdo to nedělá vůbec. ☺
VymazatPřeji příjemný večer. 👍
Boží milosti dělala tchýně,já možná kdysi.Dělám občas koblihy pro celou rodinu.Má je rád hlavně vnuk.
OdpovědětVymazatHani,hezký den
No, Jituš, to musí být koblih pro celou rodinu 👍. Zase to berme tak, že od Tebe jim to chutná víc a budou si Tě tak pamatovat. ☺ Vnuk si určitě rád pojí, protože holky si více hlídají linii.
VymazatPřeji klidný a spokojený večer.
Tetkapernikarka
OdpovědětVymazatU nás se ještě zářezy na milostích různě před smažením proplétají. Mám někde ještě i recept po mamince, ta dělávala milosti překládané. Hani, díky za recepty. Já dělám nejvíc tvarohové kobližky, které dávám do oleje lžící. Je to rychlovka. Rada vyzkouším i varianty od tebe 😊👍
Alena
Děkuji, Alenko, za připomenutí, ty tvarohové koblížky jsem kdysi také dělávala. Těch receptů jsou spousty, já jsem už mnohé probrala a podarovala jsem kamarádky, je mi líto to vyhodit, ale stejně některé jsem ani nevyzkoušela. A co jsme se navystřihovávaly receptů z Vlasty a jiných časopisů.
VymazatBoží milosti se v našem regionu asi moc neujaly, ale znám je, každá kuchařka měla svůj oblíbený způsob. 😊
Boží milosti mi naposledy pekla babička.....a to už je hezkých pár let.
OdpovědětVymazatNo, tak odhaduji, že těch "hezkých pár let" u Tebe je o dost méně, než když to dělala moje babička. 😊 Teď už musíme samy a tak to v životě je.
VymazatU nás byly koblihy k obědu 12. 2. , ale pečené v troubě, tak trochu "dietní". Boží milosti smažila vždy maminka a ty se na jazyku rozpadaly ☺
OdpovědětVymazatMarti, myslím, že na datu až tak nezáleží, tedy pokud nějak více nedodržujete ten masopustní čas, hlavně, že byly a chutnaly. O tom nepochybuji. Myslím, že máme zažito, že to, co jsme ochutnávaly od babičky nebo od maminky, vždy lépe chutnalo a čaj je tak milosrdný. 😊 To jsou ty vzpomínky, dokud hlava funguje.
Vymazat