Když jsem řekla A, tak dám i to B a jací bychom byli vlastenci, kdybychom neuvedli to, co by nám mělo být blízké, protože tak to prožívali naši předkové. Kdybychom my žili v té době, asi by to prožívání bylo stejné. Nedávno jsem tu vzpomínala 50. výročí vlády císaře, ale přešlo dvacet let a vše bylo jinak. Během světové války se svět změnil natolik, že mohu napsat, že osud byl k němu milostiv, protože zemřel dříve, než se monarchie rozpadla. A místo něho byl prezident. A jak ho vítali!
Využívám dobového tisku, který tyto události vyjádří lépe. Čerpala jsem z dostupných novin Duch času a Slezský venkov 1918:
Nemělo by se zapomínat. Hani, díky tvému článku jsem se dozvěděla docela dost zajímavostí. Coby holka jsem poslouchala vypravování dědy a babičky. Děda se narodil v 19. století, babička v roce 1900. Mívala jsem malé skleněné srdíčko, kde byly iniciály TGM a moji prarodiče mi o panu presidentovi vyprávěli.
OdpovědětVymazatPodobně manželova babička, která byla shodou okolností také ročník 1900, pamatovala pana presidenta, když jezdil na koni do nedaleké obory Hvězda.
Měj hezkou neděli.
Naši rodiče a prarodiče si prez. Masaryka velmi vážili. To byla úcta, kterou si snad neumíme představit. Říkali mu "tatíček" Masaryk a mám po tátovi knihu, kterou někdy nafotím a přestavím. To je dnes rarita. Prostě "Prezident Osvoboditel", jistě věděli, proč ho tak titulovali. ☺
VymazatKdyž dorazí někam prezident, je vždy plno slávy. Vzpomínám si, jak přijel do Val. Meziříčí Havel. A T.G.Masaryka naše město také vítalo. Jsou z toho i fotografie a na jedno výročí se dokonce v současné době sestavovala podle fotografie nová fotka jako replika. Byla to na náměstí zajímavá akce. Zajímavé jsou i ty novinové výstřižky.
OdpovědětVymazatTaková sláva je vždy po nějakém převratu. O té "replice" jsem četla, bylo to k 100. výročí. Určitě to byl dobrý nápad. TGM byl velmi oblíben a není divu, že byl do funkce zvolen 4x. A to, jak mu říkali, jsem už psala nahoře Alence. 👧
Vymazat